Vytvoření vlastní směsi pro vyrovnání podlahy: je to možné?

Vyrovnání podlahy je důležitou fází oprav. Někdy je potřeba starou podlahu před položením nové podlahy vyrovnat, aby se předešlo nerovnostem a nesprávnému umístění. K provedení tohoto úkolu není nutné zvát odborníka – směs můžete připravit sami, abyste vyrovnali podlahu.

Základem směsi je speciální malta. Můžete si to připravit sami, dodržujte požadované proporce. K vyrovnání podlahy můžete použít cement, písek, vodu a určité množství přísad pro zlepšení kvality směsi. Správný poměr složek zajistí pevnost a odolnost vyrovnávací vrstvy.

Pamatujte, že příprava směsi vyžaduje přísné dodržování pokynů a pořadí, ve kterém se každý krok provádí.

Jedním z důležitých bodů při přípravě směsi je správné měření složek a pečlivé mletí roztoku, dokud není dosaženo jednotné konzistence. Je také nutné vzít v úvahu dobu tvrdnutí směsi – po přípravě by měla být aplikována do určité doby.

Jak připravit podlahovou vyrovnávací směs

Výběr materiálů

Než začnete připravovat směs, musíte vybrat optimální materiály. Hlavními složkami směsi jsou obvykle cement, písek a voda. Pro zlepšení vlastností směsi lze také přidat různé přísady, jako jsou polymery nebo regulátory viskozity.

Příprava směsi

Chcete-li připravit směs, musíte provést následující kroky:

 1. Připravte si potřebné množství materiálů. Výpočet je založen na ploše, kterou je třeba vyrovnat. Zvažte proporce uvedené na obalu vybraného materiálu.
 2. Prosejte písek, abyste odstranili velké částice a cizí látky.
 3. Smíchejte písek a cement v poměru uvedeném v návodu. Postupně přidávejte vodu, abyste vytvořili hladkou pastu. V případě potřeby můžete použít elektrický mixér pro rychlejší a rovnoměrnější mixování.
 4. Po důkladném promíchání nechte směs 5-10 minut odležet.

Struktura směsi po smíchání by měla být jednotná, bez hrudek nebo hrubých částic. V případě potřeby můžete přidat ještě trochu vody, abyste dosáhli požadované konzistence. Je důležité si uvědomit, že nalévání směsi a sušení podlahy musí probíhat v místnosti, kde je konstantní doba schnutí a bez průvanu.

Rada: Vždy se řiďte pokyny na obalu vámi zvoleného vzorce. Poskytují pokyny pro proporce a další důležité detaily. Zvažte také vlastnosti vaší podlahy a požadavky na vybranou podlahu.

Správně připravená směs pro vyrovnání podlahy poskytne vysoce kvalitní a odolný základ pro instalaci, proto je důležité pečlivě sledovat všechny kroky procesu a vzít v úvahu vlastnosti povrchu a zvoleného materiálu.

Výběr materiálu pro vyrovnání

Při výběru materiálu pro vyrovnání podlahy je třeba vzít v úvahu několik důležitých faktorů. Nejprve byste se měli rozhodnout o tloušťce vyrovnávací vrstvy. Na povrchy s mírnými nerovnostmi lze použít samonivelační směsi, které vytvoří vrstvu o tloušťce 1 až 5 mm. Pokud je potřeba odstranit výraznější nerovnosti, je lepší zvolit odolný polymerní materiál jako je epoxidová směs nebo cementový potěr.

READ
Skříňový nábytek: 140 fotografií široké škály moderních modelů nábytku

Za druhé, stojí za to zvážit specifika místnosti, ve které bude podlaha vyrovnána. Pokud se jedná o vlhký prostor, sklep, koupelnu nebo kuchyni, kam může vlhkost vstupovat, musíte zvolit voděodolné materiály. V takových případech je výhodnější epoxidová směs nebo speciální směsi pro mokré prostory.

Dalším důležitým faktorem je doba vytvrzování materiálu. Pokud potřebujete rychle vyrovnat podlahu, je lepší zvolit rychle tuhnoucí směs, která tuhne za pár hodin. Pro ty, kteří plánují vyrovnat podlahu svépomocí a poprvé, se doporučuje zvolit materiály s maximální dobou provozu. To vám umožní vytvořit přesnější a rovnoměrnější povrch.

Je důležité si uvědomit, že výběr materiálu pro vyrovnání podlahy přímo ovlivňuje kvalitu a pevnost rovného povrchu. Určete své požadavky, vezměte v úvahu podmínky a vlastnosti místnosti a vyberte vhodnou směs pro vyrovnání podlahy.

Provedení přesného výpočtu

Než začnete připravovat směs pro vyrovnání podlahy, musíte provést přesný výpočet požadovaného množství materiálu. Vyhnete se tak nedostatku nebo přebytku směsi, což může negativně ovlivnit kvalitu a pevnost podlahy.

K provedení výpočtu budete potřebovat následující údaje:

 1. Oblast místnosti, kterou plánujete vyrovnat. Změřte délku a šířku místnosti v metrech a tyto hodnoty vynásobte.
 2. Tloušťka vrstvy vyrovnávací směsi. Určete, jak silnou vrstvu je třeba na podlahu nanést. Obvykle se pohybuje mezi 3 a 5 milimetry.
 3. Doporučení výrobce. Každá podlahová vyrovnávací směs má svá doporučení ohledně množství směsi na jednotku plochy. To je obvykle uvedeno na obalu produktu.

Pro pohodlí můžete použít tabulku, do které zadáte všechny potřebné údaje a získáte konečný výpočet:

Parametr Hodnota
Oblast místnosti XX čtvrtletí m
Tloušťka míchací vrstvy XX mm.
Doporučení výrobce XX kg/mXNUMX m
Požadované množství směsi XX kg.

Díky přesnému výpočtu a znalosti potřebného množství směsi budete schopni připravit správné množství materiálu a správně jej použít k vyrovnání podlahy ve vaší místnosti.

Příprava podlahy

Příprava podlahy

Před zahájením prací na vyrovnání podlahy je nutné řádně připravit její povrch. To vám pomůže dosáhnout nejlepších výsledků a zvýšit odolnost vaší podlahy.

Krok 1: Očistěte povrch

Prvním krokem v přípravě je důkladné vyčištění povrchu podlahy. Ujistěte se, že podlaha je bez prachu, nečistot a jiných nečistot. K odstranění viditelných nečistot použijte vysavač nebo smeták.

READ
Klasická křesla: styl, elegance, pohodlí

Krok 2: Opravte poškození

Pokud jsou na povrchu podlahy praskliny, důlky nebo jiné poškození, je nutné je opravit. Případné nedokonalosti vyplňte tmelem nebo opravnou hmotou. Nechte je zaschnout a poté povrch obruste, aby byl hladký.

Je důležité si uvědomit, že pokud dojde k větším škodám, které vyžadují odborné opravy, je lepší kontaktovat specialisty.

Krok 3: Obruste povrch

Zbruste povrch podlahy bruskou nebo brusným papírem. To pomůže odstranit nerovné povrchy a dodat povrchu požadovanou drsnost, aby vyrovnávací směs lépe přilnula.

Pokud se rozhodnete použít samonivelační hmotu, měli byste také obrousit starý nátěr, aby byla zajištěna dobrá přilnavost.

Poznámka: Během procesu broušení používejte ochranné brýle a masku, abyste se vyhnuli prachu a zachovali si své zdraví.

Krok 4: Vysavač

Po obroušení povrchu podlahy jej nezapomeňte vysát, abyste odstranili všechny zbývající třísky a prach. To pomůže zajistit lepší přilnavost směsi pro vyrovnávání podlahy.

Správná příprava povrchu podlahy hraje klíčovou roli v účinnosti a trvanlivosti vaší domácí vyrovnávací směsi. Buďte opatrní a postupujte podle pokynů, abyste dosáhli vynikajících výsledků.

Příprava a aplikace směsi

Než začnete připravovat směs pro vyrovnání podlahy, musíte připravit všechny potřebné materiály a nástroje. Budete potřebovat:

 • cement;
 • písek;
 • voda;
 • míchací nádoba;
 • špachtle nebo plochá špachtle pro nanášení směsi;
 • úroveň;
 • metr nebo páska;
 • kartáč na prach;
 • ochranné rukavice a masku.

Krok 1: příprava povrchu

Krok 1: příprava povrchu

Před aplikací směsi je třeba podlahu očistit a připravit. Odstraňte z povrchu podlahy všechny materiály a nábytek. Poté podlahu vydrhněte kartáčem, abyste odstranili prach a malé částice.

Krok 2: Příprava směsi

Vezměte navlhčenou nádobu a přidejte do ní požadované množství cementu a písku. Typicky jsou poměry 1 díl cementu na 3 díly písku. Postupně přidávejte vodu a směs míchejte, dokud nedosáhnete homogenní konzistence. Směs několik minut hněteme, aby byla připravena.

Krok 3: Aplikace směsi

Směs naneste na připravený povrch podlahy pomocí špachtle nebo špachtle. Směs rovnoměrně rozprostřete po celé ploše a urovnejte pomocí vodováhy. Ujistěte se, že povrch podlahy je rovný a hladký.

Po nanesení směsi je třeba ji nechat několik dní zaschnout a vytvrdit. Dodržujte pokyny výrobce, abyste zajistili optimální pevnost a konečnou úpravu vaší vyrovnané podlahy.

READ
Jak několikrát zvýšit přenos tepla radiátorů

Vyrovnání povrchu

Vyrovnání povrchu

Příprava povrchu

Před zahájením procesu vyrovnání je nutné připravit povrch. Očistěte jej od nečistot, prachu a jiných nečistot. Zkontrolujte, zda v podlaze nejsou nějaké výmoly, praskliny nebo nerovné oblasti, které je třeba zakrýt. Doporučuje se také odstranit tmel nebo staré nátěrové vrstvy, pokud existují.

Příprava směsi

K přípravě vyrovnávací směsi na podlahu budete potřebovat následující přísady:

1. Cement. Použijte portlandský cement třídy 400 nebo 500. Obvykle je zapotřebí asi 1 kg cementu na 1 metr čtvereční.

2. Písek. Doporučuje se používat říční písek bez jílu a nečistot. Měl by být sypký a bez velkých inkluzí.

3. Voda. Používejte čistou vodu pokojové teploty.

Pro přípravu směsi smíchejte cement a písek v poměru 1:3 nebo 1:4 (1 díl cementu na 3-4 díly písku). Postupně přidávejte vodu, abyste získali homogenní směs. Připravená směs by měla být plastická a neměla by se rozpadat.

Nanášení směsi na podlahu

Po přípravě směsi a povrchu můžete začít nanášet směs na podlahu. Směs rovnoměrně vyhlaďte po podlaze pomocí speciální stěrky nebo naběračky. Ujistěte se, že vrstva směsi je tenká a dostatečně rovnoměrná. Pro kontrolu rovnosti povrchu použijte vodováhu nebo alkoholovou pásku. V případě potřeby můžete provést další úpravy úrovně směsi.

Po nanesení nechte směs zaschnout podle návodu na obalu. Obvykle to trvá asi den. Povrch lze následně přebrousit, aby byl hladší a připravený k další úpravě.

Vyrovnání povrchu podlahy je důležitou fází oprav, která pomůže dosáhnout rovnoměrného a vysoce kvalitního povrchu. Podle těchto pokynů si můžete připravit vlastní směs pro vyrovnávání podlahy a tento proces maximálně zefektivnit.

Otázky a odpovědi:

Jakou směs je nejlepší zvolit pro vyrovnání podlahy?

K vyrovnání podlahy sami můžete použít různé směsi, například cement-písek nebo samonivelační. Výběr závisí na stavu podlahy a požadovaném výsledku. Cementovo-písková směs je vhodná pro vyrovnání podlahy do hloubky do 5 cm a samonivelační směs je vhodná pro pokrytí nerovných povrchů do 3 cm. Důležité je také zohlednit provozní podmínky místnost a vlastnosti přípravy povrchu.

Jak správně připravit směs cementu a písku pro vyrovnání podlahy?

Chcete-li připravit směs cementu a písku pro vyrovnání podlahy, musíte smíchat 1 díl cementu, 3 díly písku a dostatek vody, abyste získali konzistenci připomínající hustou zakysanou smetanu. Je důležité všechny složky dobře promíchat do hladka a zabránit tvorbě hrudek. Připravená směs by měla být použita do 1-2 hodin po její přípravě.

READ
Jak množit podzimní chryzantémy?

Video:

Jak vyplnit samonivelační podlahu vlastníma rukama. Návod na vylití nivelačky Horizon Universal.

Jak vyrobit podlahový potěr vlastníma rukama? Složení směsi.

Nejjednodušší způsob, jak vyrovnat podlahu! Rychlé, levné, spolehlivé. ENG SUB

Recenze

nedefinované

Děkuji za užitečný a srozumitelný článek! Vždy jsem snila o tom, že udělám DIY renovaci, a váš příspěvek mě rozhodně inspiroval. Nyní jsem si jistý, že zvládnu připravit vyrovnávací směs na podlahu sám. Líbil se mi podrobný návod, kde je vše vysvětleno krok za krokem. Zvláště užitečné pro mě byly tipy na správné odměření surovin a poměru vody a suché směsi. Teď přesně vím, co mám dělat! Děkuji také za popis možných problémů a za to, jak je řešit. S jistotou provedu své designové nápady!

nedefinované

Moc se mi líbil tento článek o tom, jak si vyrobit vlastní směs na vyrovnávání podlahy. Vždy jsem snil o tom, že se naučím vyrábět takové věci vlastníma rukama a s pomocí tohoto návodu se mé sny konečně splnily! Hlavně se mi líbilo, že se autor podělil o své tipy a zkušenosti. Jako začínajícímu mistrovi mi jeho doporučení ohledně výběru správných ingrediencí a proporcí byla velmi užitečná. Nyní vím, jak smíchat písek, cement a vodu, abych získal perfektní směs pro vyrovnání podlahy. Autor také podrobně hovořil o různých způsobech nanášení směsi na podlahu, což mi pomohlo vybrat ten nejvhodnější pro můj případ. A samozřejmě díky za tip, jak správně srovnat povrch před aplikací směsi. Ostatní čtenáře upozorňuji na důležitost pečlivého dodržování všech pokynů a bezpečnostních opatření, které autor v článku také naznačil. Bezpečnost je vždy na prvním místě! Celkově mě tento článek velmi potěšil. Nyní jsem si jistý, že zvládnu připravit směs na vyrovnání podlahy sám a učinit svůj domov ještě pohodlnějším. Děkuji autorovi za tak užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: