Caladium: dvoubarevné odrůdy, péče a množení doma

Caladium neboli „andělské křídlo“ je rostlina s neobvyklými a krásnými listy. Jeho charakteristickým rysem je rozmanitost dvoubarevných odrůd, které mu dodávají zvláštní kouzlo. Znalost základních pravidel pro množení a péči o caladium vám pomůže získat zdravé a krásné rostliny.

Pokud chcete caladium propagovat, můžete použít několik metod. Jedním z nich jsou řízky. Chcete-li to provést, musíte vybrat zdravý a silný list, pečlivě jej oddělit od hlavní rostliny a umístit do sklenice s vodou. Po několika týdnech se na listu objeví kořeny a poté jej můžete přesadit do květináče se zeminou. Dalším způsobem je použití hlíz. Ze vzrostlé rostliny můžete vykopat hlízu a nakrájet ji na několik kusů. Každý kus by měl obsahovat jeden bod – růstový pupen. Tyto části je pak třeba zasadit do země a pečovat o ně, aby zakořenily a začaly růst.

Při péči o caladium je důležité poskytnout mu určité podmínky. Potřebuje jasné, ale rozptýlené světlo, aby se zabránilo přímému slunečnímu záření. Teplota vzduchu by měla být v rozmezí +20. +25 stupňů Celsia a vlhkost by měla být alespoň 70%. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesnáší stagnující vlhkost. Půda by měla být lehká, úrodná a dobře odvodněná. Kromě toho se doporučuje pravidelně mlžit caladium, aby se udržela potřebná vlhkost.

Caladium je nejen krásná okrasná rostlina, ale také starostlivý přítel ve vaší domácnosti. Chov a péče o tuto dvoubarevnou krásku je při dodržení základních pravidel snadná. Užijte si krásu jeho listů a vytvořte si u vás doma skutečný kout tropů.

Caladium: množení a péče

Caladium: množení a péče

Existuje několik způsobů, jak množit caladium: řízky, dělení hlíz a množení semen. Řezy jsou nejběžnější metodou a jsou vhodné pro většinu typů caladium. K tomu je třeba odříznout listovou čepel s hlízou a zasadit ji do země. Po nějaké době se objeví nové výhonky a začne aktivní růst rostliny.

Dělení hlízy je také účinný způsob množení caladium. K tomu je nutné rozdělit pěstovanou hlízu na několik částí, z nichž každá musí mít jeden nebo více pupenů. Poté je každá hlíza zasazena do samostatného květináče s výživnou půdou a poskytuje optimální podmínky pro růst a vývoj.

Množení semeny caladium je nejnáročnější metodou, která je vhodná pro zkušené zahradníky. Chcete-li to provést, musíte sbírat zralá semena a zasadit je do speciální půdy pro klíčení. Vyklíčené sazenice se pak přesadí do samostatných květináčů a pečují se o ně, poskytují optimální světlo a teplotu.

READ
Když je podlaha opravdu teplá - hlavní typy vyhřívaných podlah

Při množení a péči o caladium je také důležité poskytnout rostlině správné podmínky. Tyto rostliny preferují jasné, nepřímé světlo, takže je nejlepší umístit je blízko okna. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 20-25°C. Kromě toho je nutné rostlinu pravidelně zalévat, udržovat půdu vlhkou, ale nepřelévat ji.

Je také nutné zajistit caladium dostatečnou vlhkostí vzduchu. Můžete to udělat tak, že na listy nastříkáte vodu nebo použijete podnos s vodou vedle květináče. Je také důležité pravidelně odstraňovat odumírající listy a provádět pravidelné prořezávání, aby rostlina zůstala v dobrém stavu.

Hlavní péčí o caladium je pravidelná péče a zajištění vhodných podmínek. Správné množení a péče vám umožní užívat si krásu a půvab této rostliny doma po dlouhou dobu.

Dvoubarevné odrůdy

Caladium je rostlina se světlými, velkými listy, které přicházejí v různých barvách. Obzvláště atraktivní jsou dvoubarevné odrůdy caladium, které jsou mezi zahradníky velmi oblíbené.

Vlastnosti dvoubarevných odrůd caladium

Bicolor odrůdy caladium se liší od běžných jednobarevných odrůd tím, že mají dvě nebo více barev na jednom listu. Často se jedná o kombinaci jasných, kontrastních odstínů, které vytvářejí velkolepý a nezapomenutelný vzhled rostliny.

Сорт popis
Caladium Phantom Listy jsou bílé a zelené s růžovými pruhy
Caladium úspěch Zelené listy s jasně růžovými skvrnami a bílými okraji
Caladium Redband Červené listy se zelenými žilkami a bílými okraji

Péče o dvoubarevné odrůdy caladium

Péče o dvoubarevné odrůdy caladium

Chcete-li úspěšně pěstovat dvoubarevné odrůdy caladium, musíte jim poskytnout optimální podmínky. Rostlina potřebuje jasné, ale rozptýlené světlo, proto se doporučuje umístit ji na východní nebo západní okna a také použít zastínění před přímým slunečním zářením.

Teplotní režim pro dvoubarevné odrůdy caladium by měl být stabilní a neměl by klesnout pod 18 stupňů Celsia. Je důležité udržovat vysokou vlhkost vzduchu, k tomu můžete použít zvlhčovače nebo rozprašovače.

Kromě toho rostlina potřebuje pravidelnou zálivku. Po zalévání byste měli zkontrolovat, zda voda v pánvi stojí, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Caladium také potřebuje pravidelné krmení hnojivy pro zelené rostliny.

Dodržováním těchto doporučení můžete úspěšně pěstovat a pečovat o dvoubarevné odrůdy caladium doma a užívat si jejich krásu a neobvyklé kombinace barev na listech.

Reprodukce doma

Reprodukce doma

Caladium lze množit několika způsoby, z nichž všechny lze provádět doma. Caladium lze množit pomocí oddenků, výtrusů a řízků.

READ
Jaký je interiér moderní kuchyně? 105 fotografických příkladů

1. Rozmnožování oddenky:

Chcete-li caladium množit pomocí oddenků, musíte z mateřské rostliny odříznout oddenek s několika aktivními pupeny. Poté vložte na několik dní do vody, dokud se nevytvoří kořeny. Poté lze oddenek zasadit do květináče s výživnou půdou a pokračovat v péči.

2. Rozmnožování sporami:

Výtrusy Caladium lze sbírat poté, co se objeví na výtrusné pokožce rostliny. Chcete-li to provést, opatrně odstraňte kůru a sbírejte spory na čistém povrchu. Výtrusy lze poté zasadit do nádoby s vlhkou půdou a zakrýt fólií nebo sklem, aby se vytvořil skleníkový efekt. Poté, co se objeví nové výhonky a kořeny, můžete caladium přesadit do samostatných květináčů.

3. Množení řízkováním:

Řízky Caladium lze získat odříznutím stonků s několika listy a umístěním do vody nebo zasazením do půdy. Je důležité si uvědomit, že řízky je třeba řezat šikmo a odstranit spodní listy, aby neztmavly vodu nebo půdu. Po objevení kořenů lze řízky přesadit do samostatných květináčů a pokračovat v péči o ně.

Je důležité si uvědomit, že množení caladium vyžaduje určitou dovednost a pozornost k detailům. Vždy dodržujte pokyny pro rozmnožování a péči o nové rostliny, abyste zajistili, že budou mít optimální podmínky pro růst a vývoj.

Propagační metoda Výhody Omezení
oddenky Jednoduchý a spolehlivý způsob Vytvoření kořenů vyžaduje čas
Spory Velké množství nových rostlin Vyžaduje zvláštní pozornost pěstebním podmínkám
Řezy Rychlý a snadný způsob Některé řízky nemusí zakořenit

Příprava půdy a hrnce

Příprava půdy a hrnce

Chcete-li úspěšně pěstovat caladium, musíte správně připravit půdu a květináč. Při výběru květináče byste měli dát přednost plastovým nebo hliněným nádobám, které mají na dně otvory pro odvod přebytečné vlhkosti.

Půda pro caladium by měla být lehká, prodyšná a vlhká. Doporučuje se použít speciálně připravenou směs pro dekorativní listy rostlin nebo si ji připravit sami.

Pro přípravu směsi můžete smíchat stejné díly rašeliny (nebo zeminy), perlitu a vermikulitu. Před použitím by měla být půda proseta a namočena, aby se dosáhlo optimální úrovně vlhkosti.

Kroky k přípravě půdy a květináče:

Kroky k přípravě půdy a květináče:

  1. Vyberte si vhodný květináč s otvory pro odtok vody.
  2. Na dno květináče položte drenážní vrstvu z oblázků nebo keramzitu.
  3. Naplňte květináč připravenou zeminou, nahoře ponechte malý prostor pro zálivku.
  4. Před výsadbou rostliny navlhčete půdu.
  5. Přeneste caladium do květináče a opatrně umístěte kořeny.
  6. Hlízu zakopejte do hloubky přibližně 2-3 cm.
  7. Pokud je to nutné, přidejte navrch malé množství zeminy, abyste zajistili úplné pokrytí kořenů.
READ
Kompenzátor smršťování dřeva - princip činnosti a použití

Po přípravě půdy a květináče můžete začít s další péčí o caladium, které poskytne potřebné podmínky pro jeho růst a vývoj.

Péče o dvoubarevné odrůdy

Péče o dvoubarevné odrůdy

Péče o dvoubarevné odrůdy caladium doma vyžaduje určité podmínky a pravidla. V této části budeme hovořit o tom, jak poskytnout správnou péči, aby vás rostlina potěšila svou krásou.

zalévání

zalévání

Caladium potřebují pravidelnou zálivku. Je důležité sledovat vlhkost půdy a nenechat ji vyschnout, ale také ji nepřelévat. Frekvence zavlažování závisí na ročním období a teplotě v místnosti. V létě, v horkém počasí, by měla být rostlina zalévána častěji a v zimě, kdy je teplota v místnosti nízká, zalévejte méně. Při zalévání je důležité používat odstátou změkčenou vodu pokojové teploty.

osvětlení

osvětlení

Caladium vyžaduje jasné, ale rozptýlené světlo. Přímé sluneční záření může způsobit popáleniny na listech, proto je lepší rostlinu umístit na polostinné místo nebo použít dodatečné zastínění. Optimální teplota pro caladium je mezi 20 a 25 stupni Celsia. Nemohou tolerovat chlad a dlouhodobé změny teplot, proto je důležité zajistit jim teplé vnitřní klima.

Pěstování a péče o dvoubarevné odrůdy caladium doma vyžaduje pozornost a opatrnost. Dodržováním těchto doporučení si můžete vychutnat krásu této exotické rostliny u vás doma.

Otázky a odpovědi:

Jak propagovat caladium doma?

Caladium lze množit dvěma způsoby: dělením hlíz nebo množením výsevem semen. Pokud je zvolena první metoda, je nutné hlízy pečlivě rozdělit na několik částí a zajistit, aby každá část obsahovala růstové pupeny. Poté by měly být oddělené hlízy zasazeny do země a měly by být poskytnuty dobré podmínky pro růst. Pokud je zvolena druhá metoda, měla by být semena zasazena do země a udržována v teple a vlhku, posypána hromadou rašeliny nebo písku.

Jak pečovat o dvoubarevné odrůdy caladium doma?

Dvoubarevné odrůdy caladium vyžadují zvláštní péči doma. Potřebují jasné, ale rozptýlené světlo, teplo (ne nižší než 18-20 stupňů Celsia) a vysokou vlhkost. Důležitou součástí péče o dvoubarevné odrůdy caladium je také pravidelná zálivka. Také je nutné pravidelně odstraňovat odkvetlé listy a ošetřovat rostlinu proti škůdcům a chorobám.

Jaké odrůdy caladium jsou považovány za dvoubarevné?

Bicolor odrůdy caladium mají listy s různými barvami. Například odrůda „Roods Picture“ má zelené listy s růžovými a bílými skvrnami, „Flamingo“ má zelené listy s růžovými okraji, „Rosopik“ má zelené listy s růžovými skvrnami atd. Všechny tyto odrůdy jsou oblíbené mezi zahradníky díky své originalitě a jasu.

READ
Jak uspořádat nábytek v kuchyni? Nejlepší možnosti a pravidla umístění

Video:

CALADIUM – Pěstování a péče.

Caladium. Péče.

Caladium. 2. transplantace.

Recenze

Alexander Ivanov

Caladium je úchvatná rostlina, která přitahuje pozornost svými dvoubarevnými listy. Jako muž vždy oceňuji krásu a vzácnost, a tak jsem si pro svůj domov vybral právě takovou rostlinu. Rád sleduji, jak jemné caladium listy mění barvy, jak den pokračuje. Také jsem se dozvěděl, že se musím naučit, jak tuto krásu propagovat sám. Postup je jednoduchý, ale vyžaduje trpělivost a péči. Nejprve odříznu apikální řízek ze vzrostlé rostliny, ponechám malé množství listů, aby nedošlo k oslabení rostliny. Řízek jsem pak umístil do vody a počkal, až se objeví kořeny. Poté jsem rostlinu přesadil do vhodné zeminy a začal se o ni starat. Caladium potřebuje jasné, ale řídké světlo, proto jsem pro něj vybral místo blízko okna. Pravidelná zálivka, mírné hnojení a odstraňování odkvetlých listů pomůže mému caladium prospívat. Nyní si její krásu užívám každý den a jsem hrdý na svou zručnost při rozmnožování tak úžasné rostliny.

Alexey Smirnov

Článek je velmi zajímavý a užitečný! Vždy jsem snil o zahradě s barevnou vegetací a caladium jsou prostě ideální pro vytváření barevných kompozic. Obzvláště se mi líbily dvoubarevné varianty, protože dodávají mým souborům originalitu a intriku. Dobrou zprávou je, že množení caladium není nijak zvlášť obtížné. Teď už vím, že stačí oddenky rozdělit a zasadit do nových květináčů. Díky podrobným doporučením jsem si jistý, že vše bude fungovat! Mimochodem, tipy na péči o tyto rostliny jsou také užitečné – pravidelná zálivka a hnojení, zajišťující správnou teplotu a světlo, vám pomohou dlouho se těšit z jasných barev listů. Nemůžu se dočkat, až vytvořím skutečný koutek Caladium ve svém vlastním domě!

Michail Smirnov

Caladium je krásná rostlina, která se může stát chloubou každého zahradníka. Abyste si ale její krásu užili doma, musíte vědět, jak se o dvoubarevné odrůdy správně starat a množit je. Sám jsem se nedávno začal zajímat o pěstování této rostliny a mohu se podělit o pár tipů. První věc, kterou byste měli vědět, je, jak propagovat caladium. K tomu je nejlepší rozdělit hlízy na jaře nebo na podzim. Předtím byste ale měli rostlinu připravit na dělení. Zeminu v květináči doporučuji nejprve zalít a nechat pár dní. Poté rostlinu opatrně vyjměte z květináče a hlízy rozdělte na více částí tak, aby na každou hlízu zůstalo alespoň jedno poupě. Poté každou část přesaďte do samostatného květináče s výživnou půdou a vydatně zalijte. Pokud jde o péči o dvoubarevné odrůdy caladium, existuje několik funkcí. Rostlina vyžaduje jasné, ale rozptýlené osvětlení, takže je lepší vybrat pro ni místo bez přímého slunečního světla. Pro udržení vzdušné vlhkosti můžete listy caladium pravidelně rosit. Za zmínku také stojí, že rostlina potřebuje pravidelné zavlažování, ale netoleruje stagnující vlhkost. Proto je důležité sledovat stav půdy a vody, až když vrchní vrstva půdy vyschne. Obecně platí, že péče o caladium není obtížná, ale vyžaduje určitou pozornost a péči. Pokud budete správně dodržovat doporučení a budete rostlině věnovat dostatečnou pozornost, určitě vás potěší svou krásou a zdravím. Šťastné pěstování!

READ
Kovové dlaždice a jejich vlastnosti

Diamondgirl

Článek je velmi zajímavý a užitečný. Vždy jsem snil o caladium s dvoubarevnými listy, ale nevěděl jsem, jak ho pěstovat a starat se o něj. Díky tomuto článku jsem se dozvěděl, že k rozmnožování caladium můžete použít hlízy nebo řízky. Teď se určitě pokusím rozmnožit řízkováním, jelikož se jedná o dostupnější a jednodušší způsob. Je důležité pamatovat na to, že caladium potřebuje hodně světla, nemělo by však být vystaveno přímému slunci a také by se mělo pravidelně zalévat a rosit. Musíte také sledovat teplotu a vlhkost. Díky vší této péči mě moje caladium s dvoubarevnými listy potěší krásou a dobrou náladou. Díky za užitečné tipy!

Nick33

Článek je velmi užitečný a zajímavý! Vždy jsem snil o tom, že budu mít caladium ve svém domě, ale předtím jsem nevěděl, jak ho správně množit a pečovat o něj. Nyní jsem se díky vašemu článku dozvěděl, že pro množení je nutné hlízy rozdělit a ze semínek lze pěstovat sazenice. Hodně pomohly i tipy na péči: pravidelná zálivka, hnojení a udržování optimální teploty a vlhkosti. Nyní přesně vím, co je třeba udělat, aby se rostlině vytvořily pohodlné podmínky. Nemůžu se dočkat, až moje caladium rozkvete svými jasnými a krásnými listy! Děkuji mnohokrát za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: