Coleus: typy, vlastnosti výsadby a péče

Coleus je keřovitá rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí Asie, Afriky a Austrálie. Květy Coleus jsou pro zahradníky malý zájem, ale jeho barevné a rozmanité listy z něj dělají jednu z nejoblíbenějších okrasných rostlin.

Existuje velké množství druhů a odrůd coleus, které se liší tvarem a barvou listů. Některé odrůdy mají panašované listy s různými barevnými kombinacemi, zatímco jiné mohou mít neobvyklé tvary nebo textury. To vše dělá z coleusu atraktivní rostlinu pro vytváření barevných kombinací na zahradě nebo záhonu.

Výsadba a péče o coleus je poměrně jednoduchá, takže se tato květina stává oblíbenou mezi zahradníky a začínajícími zahradníky. Vyžaduje světlé stanoviště, preferuje však polostín a stín. Rostlina potřebuje mírné zalévání: ujistěte se, že půda je vždy vlhká, ale ne podmáčená.

Ukazuje se, že coleus lze pěstovat i jako pokojovou rostlinu. V takových podmínkách je třeba zajistit dostatek světla, ale je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření, zejména v poledních hodinách. Pro úspěšné pěstování coleusu v interiéru je důležité také zvlhčování vzduchu.

Coleus: rozmanitost druhů

Barevné rozmanitosti

Coleus může mít velmi rozmanitou škálu barev. Listy mohou být celistvé nebo vícebarevné, s různými kombinacemi odstínů zelené, červené, fialové, žluté a bílé. Některé druhy mají na listech jasné kontrastní pruhy, skvrny nebo skvrny, což dává rostlině zvláštní krásu.

Velikost a tvar listu

Listy Coleus mohou mít různé tvary a velikosti. Mohou být velké a široké, úzké a dlouhé a na okrajích zubaté nebo hladké. V závislosti na typu coleus mohou být listy oválné, ve tvaru srdce, zaoblené nebo mají složitý tvar.

Je důležité si uvědomit, že různé typy coleus mohou mít zcela odlišné vlastnosti. Každý druh coleus má své vlastní vlastnosti, které je třeba vzít v úvahu při výběru rostliny pro zahradu nebo pokoj. Coleus jsou krásná a působivá rostlina, která přináší jas a náladu do každého koutu přírody nebo domova.

Zajímavé odrůdy pro terénní úpravy

Čeleď Coleus (lat. Coleus) je rozmanitá rostlina zahrnující mnoho druhů a různých odrůd. Některé z nich mají jedinečné vlastnosti, díky kterým jsou velmi zajímavé pro terénní úpravy zahrad a chat.

READ
Jak používat beton v interiéru bytu: interiér, designový beton, aplikační vlastnosti

1. Odrůda „Čaroděj“

1. Rozmanitost

Tato odrůda coleus se vyznačuje velkými, jasnými listy různých barev. Listy mohou být malé nebo velké, zelené nebo s narůžovělými, fialovými nebo žlutými skvrnami a okraji. Odrůda „Wizard“ je mezi amatérskými zahradníky velmi oblíbená a používá se k vytváření jasných květinových aranžmá.

2. Odrůda „Kong“

Tato odrůda coleus se vyznačuje velkými listy s výjimečně jasnými barvami. Listy mohou být zelené s červenými, oranžovými nebo fialovými skvrnami a pruhy. Odrůda „Kong“ vypadá skvěle v kontrastu s jinými rostlinami a vytváří velkolepé květinové záhony nebo obruby.

3. Odrůda „Rainbow Mixed“

3. Rozmanitost

Tato odrůda coleus se vyznačuje trvalými keři, které vytvářejí husté zelené listy. Listy „Rainbow Mixed“ mají barvy od zelené a žluté až po červenou a fialovou. Odrůda má výbornou odolnost vůči nepříznivým povětrnostním vlivům a lze ji použít do skupinových výsadeb nebo živých plotů.

  • 4. Odrůda „Černý drak“
  • 5. Odrůda „Inky Fingers“
  • 6. Odrůda „Redhead“

Na základě výše uvedeného můžeme dojít k závěru, že odrůdy coleus jsou vynikající volbou pro terénní úpravy zahrad a chat. Nejen, že rozzáří prostor svým krásným olistěním, ale také dodají vzhledu každé plochy jas a vitalitu.

Alternativní možnosti pro vnitřní podmínky

Alternativní možnosti pro vnitřní podmínky

Volba výběru

Volba výběru

Pro pěstování v interiéru je nejlepší zvolit odrůdy coleus, které jsou malé velikosti a mají bohaté kvetení. Velmi oblíbené pokojové odrůdy jsou odrůdy s jasně červenými, růžovými, fialovými nebo oranžovými listy.

Příprava půdy

Chcete-li pěstovat coleus uvnitř, musíte připravit výživnou a dobře odvodněnou půdu. Jako půdu můžete použít hotové substráty pro pokojové rostliny nebo si připravit vlastní směs z následujících složek:

  • dvě části velké říční písčité země;
  • dvě části rašeliny;
  • jeden díl humusu nebo kompostu.

Kromě půdy je důležité zajistit coleusu dostatek světla. Umístěte ji do místnosti, kde je jasné, nepřímé světlo, ale na rostlinu nedopadá přímé sluneční světlo.

Zalévání a hnojení

Coleus vyžaduje pravidelnou zálivku, ale ne přelévání. Před další zálivkou počkejte, až vrchní vrstva zeminy zaschne do hloubky 2–3 cm.

Pokud jde o hnojiva, doporučuje se používat kapalná komplexní hnojiva pro pokojové rostliny každé 2-3 týdny. To pomůže udržet rostlinu zdravou a stimulovat její růst a kvetení.

READ
Jak správně zonovat jednopokojový byt svépomocí

Pokud tedy nemůžete pěstovat coleus venku, zkuste jej pěstovat uvnitř. Správná volba odrůdy, příprava půdy, stejně jako správná zálivka a hnojení vám pomohou vytvořit krásný kout s touto světlou a dekorativní rostlinou.

Vlastnosti výsadby coleus

Coleus jsou teplomilné rostliny, proto pro ně musíte vybrat světlé a slunné místo. Rostou a vyvíjejí se dobře v polostínu a stínu, ale jejich barva může být méně jasná.

Při přípravě půdy pro výsadbu coleusu je nutné přidat kompost nebo humus, aby byla zajištěna dobrá drenáž a výživná půda. Doporučuje se také přidat malé množství písku pro zlepšení vzdušnosti půdy.

Coleus lze zasadit jak pomocí semen, tak řízků. Pokud se rozhodnete rostlinu množit semeny, musí být předem naklíčená. Semena se zasadí do země do hloubky asi 1 cm a zakryjí se fólií nebo sklem, aby se vytvořily skleníkové podmínky.

Pokud si pro množení vyberete řízky, měly by být ošetřeny kořenovým formovačem a umístěny do vlhkého písku. Poté, co se objeví kořeny, mohou být řízky zasazeny do země.

Důležitým rysem výsadby coleus je udržování stálé vlhkosti půdy. Neustálá zálivka pomáhá snížit riziko vysychání a poskytuje rostlinám potřebnou úroveň vláhy.

Také se doporučuje pravidelně krmit rostliny coleus hnojivy bohatými na dusík, aby byl zajištěn dobrý růst a vývoj. Hnojiva by měla být aplikována každé 2-3 týdny.

Je důležité si uvědomit, že coleus jsou vytrvalé rostliny, ale během chladných období mohou ztratit listy a zpomalit jejich růst. Proto se v zimě doporučuje přesadit je do květináčů a zajistit umělé osvětlení.

Výběr vhodné lokality pro pěstování

Při výběru místa pro pěstování coleus byste měli vzít v úvahu jeho vlastnosti. Tato rostlina preferuje světlo a světlá místa, ale nesnáší přímé sluneční světlo. Nejlepší jsou místa s rozptýleným světlem, například pod stromy nebo ve stínu zahrady.

Vyhněte se průvanu a silnému větru

Vyhněte se průvanu a silnému větru

Coleus je poměrně choulostivá rostlina, takže byste se měli vyhýbat místům, kde bude vystavena silnému průvanu a větru. Při stálém vystavení suchému větru může rychle vyschnout a ztratit svůj dekorativní efekt.

READ
Korálová barva v interiéru: pravidla aplikace a kombinace

Vhodná teplota a vlhkost

Coleus preferuje teplé klima a vysokou vlhkost. Optimální teplota pro její pěstování je asi 20-25 stupňů Celsia. Je také důležité sledovat úroveň vlhkosti vzduchu: suchý vzduch může způsobit opad listů a zpomalit růst rostlin.

Správná volba místa pro pěstování coleusu mu umožní plně se rozvinout a potěšit vás svou krásou. Vezměte v úvahu vlastnosti této rostliny a vytvořte příznivé podmínky pro její prosperitu.

Pravidla pro výsadbu a přesazování rostlin

Výběr místa přistání

Coleus preferuje jasné, nepřímé světlo, takže pro jeho výsadbu byste si měli vybrat místo s dobrým osvětlením, ale bez přímého slunečního světla. Vynikající volbou by byla západní nebo východní strana okna. Je také důležité vzít v úvahu, že coleus preferuje teplé prostředí a netoleruje průvan.

Příprava půdy a výsadba

Coleus vyžaduje úrodnou, dobře odvodněnou půdu. Před výsadbou je třeba do půdy přidat kompost nebo humus, aby se půda obohatila o živiny. Rostliny by měly být zasazeny asi 30 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst.

Kroky pro výsadbu a přesazování rostlin
Vyberte vhodné místo pro rostlinu
Připravte půdu přidáním kompostu nebo humusu
Zasaďte rostlinu v požadované vzdálenosti
Zhutněte půdu kolem rostliny a zalijte ji
Zajistěte potřebnou péči po výsadbě (zalévání, hnojení)

Po zasazení rostliny je nutné zhutnit půdu kolem ní a zalít. Pravidelné zalévání a hnojení pomůže rostlině aktivně růst a zezelenat. Vyplatí se také dbát na to, aby se rostlina nepřehřívala a nevysychala, a v případě potřeby upravte režim zálivky.

Správná výsadba a přesazování rostlin je klíčem k úspěšnému vývoji rostlin. Pokud budete dodržovat pravidla a pravidelnou péči, coleus vás potěší jasnými barvami svých listů a radostným růstem.

Otázky a odpovědi:

Jaké druhy coleusů existují?

Existuje mnoho druhů coleus, ale mezi hlavní odrůdy patří Colocasia esculenta, Alocasia macrorrhiza a Caladium.

Jak zasadit coleus a v jakém ročním období je nejlepší to udělat?

Chcete-li zasadit coleus, musíte si vybrat vhodnou půdu sestávající ze stejných dílů písku a úrodné půdy. Nejlepší dobou pro výsadbu je jaro nebo začátek léta, kdy je půda dostatečně teplá.

READ
Jak si sami vyrobit průtokový ohřívač vody

Jak pečovat o coleus po výsadbě?

Po výsadbě coleusu je nutné zajistit pravidelnou zálivku a udržovat mírně vlhkou půdu. Důležité je také každé 2-3 týdny rostlinu krmit hnojivem a odstraňovat poškozené listy.

Je možné množit coleus semeny?

Ano, coleus lze množit jak semeny, tak řízky. Množení pomocí semen vyžaduje pečlivější péči a vydrží déle, takže mnoho zahradníků raději rostlinu množí řízkováním.

Video:

Kam zasadit COLEUS? Celá pravda v jednom videu!

Jak vytvořit Coleus? Pravidla prořezávání #coleus #coleus #coleus #coleusplant #indoorflowers

COLEUS – SVĚTLÉ KVĚTY PRO DOBROU NÁLADU. Pěstování a péče, řízkování, zimní konzervace

Recenze

Dmitry

Děkuji za tak užitečný článek o coleus! Vždy jsem se zajímal o zahradničení a různé rostliny, takže jsem našel spoustu zajímavých informací. Já sám jsem o coleusu pro svou zahradu nikdy neuvažoval, ale nyní si myslím, že je to vynikající volba. Líbilo se mi jeho jasné a pestré zbarvení a to, že může růst jak venku, tak v květináčích. Určitě si ji zkusím zasadit na zahradě a uvidím, jak poroste a pokvete. A tipy na péči o coleus budou velmi užitečné, zejména že preferuje jasné osvětlení, mírné zavlažování a pravidelné sekání. Těším se, že budu sledovat vaše nové články a dozvědět se více o různých rostlinách. Díky za takové užitečné informace!

Evgeny Smirnov

Článek je velmi zajímavý a užitečný! Jako zahradníka mě vždy zajímají nové druhy rostlin a způsoby jejich pěstování. Coleus je pro mě skutečný dar z nebes, protože preferuji barevné a rozmanité pokojové rostliny. Ukazuje se, že coleus má mnoho odrůd s různými odstíny listů, takže je ideální pro vytváření barevných aranžmá. A informace o správné výsadbě a péči mi přišly vhod! Teď už vím, že coleusovi je potřeba zajistit světlé místo bez přímého slunečního záření, pravidelně ho zalévat a krmit hnojivy. Také jsem se dozvěděl, že coleus má svůj zvláštní režim zavlažování: nemá rád podmáčení, ale suchá půda je pro něj také nepřijatelná. Velice vám děkuji za tak užitečné informace! Teď si určitě budu na zahradě pěstovat coleus.

Иван Иванов

Článek je velmi informativní! Jako zahradníka mě zajímalo dozvědět se o různých typech coleus a o vlastnostech jeho výsadby a péče. Nyní vím, jak vybrat správné místo pro výsadbu, jak se o rostlinu starat, aby lahodila oku svou jasnou barvou a krásnými listy. Také se mi líbilo, že článek obsahuje užitečné tipy a triky na zalévání, hnojení a prořezávání coleusů. Nyní jsem si jistý, že zvládnu pěstování této krásné rostliny. Moc děkuji autorovi za užitečné informace!

READ
Jak správně položit podložku pod laminát - návod s videem

Alex35

Zaujal mě článek o půvabné rostlině coleus. Baví mě zahradničení a stále hledám nové a zajímavé rostliny pro svou zahradu. Když jsem se dozvěděl o různých druzích a vlastnostech výsadby a péče o coleus, byl jsem zmaten, když jsem si jej pořídil pro svou zahradu. Článek poskytl užitečné informace o tom, jak vybrat a zasadit coleus, a také jak se o něj správně starat. Například jsem se dozvěděl, že coleus preferuje světlá stinná místa a pravidelnou zálivku. Navíc jsem se dozvěděla, že z jejích listů lze vytvořit krásné aranžmá a dekorace do interiéru. Nemůžu se dočkat, až si koupím nějaký coleus a přidám ho do své sbírky rostlin. Děkuji mnohokrát za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: