Columnea: popis, domácí péče a reprodukce. Seznámení s odrůdou Carneval a dalšími odrůdami rostlin

Columnea je nádherná rostlina, která je mezi zahradníky stále oblíbenější. Jeho půvabné listy a barevné květy z něj dělají skvělý doplněk do domácnosti. V tomto článku budeme hovořit o různých odrůdách columna, jako je „Karneval“, a také se podělíme o tajemství péče o tuto rostlinu.

Karneval – jedna z nejoblíbenějších odrůd columna. Vyznačuje se jasně pruhovanými listy připomínajícími karnevalové kostýmy. Květy této odrůdy mohou být bílé nebo růžové. Karneval vypadá skvěle v květináči nebo závěsném košíku.

Aby vás vaše Columna potěšila svými barevnými listy a květy, musíte jí poskytnout náležitou péči. Vyžaduje jasné, ale rozptýlené světlo, proto je lepší jej umístit na východní nebo západní okno. Pozor ale na přímé slunce! Mohou spálit listy rostliny.

Columnia potřebuje mírnou zálivku. Udržujte stálou vlhkost půdy, ale nenechte ji vyschnout. Je vhodné postříkat listy rostliny měkkou vodou, aby se zabránilo výskytu svilušek.

Existuje několik způsobů, jak propagovat Columna. Zralou rostlinu můžete rozdělit na několik částí a pečlivě oddělit kořeny. Columna lze také množit řízkováním nebo listovými čepelemi. V každém případě se snažte zachovat co nejvíce kořenů, abyste rostlinu umístili do nového květináče a nové zeminy.

Columnea (53 fotografií): popis a péče doma

Hlavní vlastnosti rostliny:

 • Columnea se vyznačuje srpovitými nebo lamelovitými listy, které jsou často krásně zbarvené (podle odrůdy);
 • Columna květiny mohou být bílé, růžové, červené, oranžové a jiné odstíny;
 • Columnea má rozvětvený stonek, na kterém se nachází mnoho listů a květů;
 • Rostlina má vysoký dekorativní účinek, takže se často používá jako dekorace do kanceláří a obytných prostor.

Péče o kolonu doma

Péče o kolonu doma

Pro úspěšný vývoj kolony je nutné zajistit určité podmínky zadržení:

 • Osvětlení: Columnea preferuje jasné, ale rozptýlené osvětlení. Přímému slunci by měla být vystavena pouze v ranních nebo večerních hodinách. Pokud je rostlina ve stínu, může ztratit svůj dekorativní efekt;
 • Teplota: Optimální teplota pro columna je 18-25 stupňů Celsia. V zimě je rostlina přenesena do chladné místnosti, kde teplota nepřesahuje 15 stupňů;
 • Zavlažování: Columnia potřebuje pravidelnou zálivku. Půda v květináči by měla být mírně vlhká, ale ne zaplavená vodou. Frekvence zavlažování závisí na ročním období: na jaře a v létě zalévejte častěji a na podzim a v zimě snižte počet zalévání;
 • Vlhkost: Columnia preferuje vysokou vlhkost vzduchu. K vytvoření takových podmínek se doporučuje stříkat rostlinu každý den;
 • Vrchní oblékání: Během období aktivního růstu se doporučuje krmit Columnu hnojivy pro pokojové rostliny každé 2-3 týdny.
READ
Edění laku petrolejem: základní pravidla

Columnea je krásná a nenáročná rostlina, kterou lze úspěšně pěstovat doma. Při dodržování jednoduchých pravidel péče si můžete užívat krásu a jas této rostliny po mnoho let.

Columnea: obecné informace a popis

Columnea: obecné informace a popis

Popis sloupu

Columnaeas se vyznačují dekorativní povahou svých listů a květů. Listy jsou obvykle jasně zelené s různými barvami, jako jsou pruhy, skvrny nebo skvrny. Tvar listů může být oválný, srdčitý, kopinatý nebo dlanitý. Květy Columnaea přicházejí v různých odstínech a tvarech. Mohou být malé, osamocené nebo shromážděné v květenstvích.

Columnia je plevelná lesní rostlina a často roste ve volné přírodě na stromech. Je to epifyt, což znamená, že používá své kořeny k tomu, aby se přichytil k jiným rostlinám a získal výživu ze vzduchu a dešťové vody. Ve vnitřních podmínkách se Columna často pěstuje v závěsných květináčích nebo na podpěrách.

Péče o sloupec

Columnea je nenáročná rostlina, která vyžaduje minimální péči. Rostlinu se doporučuje umístit na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Mírná zálivka a pravidelné mlžení pomůže udržet vlhkost kolem rostliny. Teplota a vlhkost vzduchu by měly být mírné, aby se zabránilo vysychání nebo nadměrnému zhutnění půdy. Pro udržení zdraví a růstu se doporučuje rostlinu každých pár týdnů přihnojit.

Columnea se může množit semeny, řízky nebo dělením hlíz. Semena rostliny lze zakoupit nebo získat z nasbíraných květů. Řízky jsou nejběžnější metodou množení columnea, která umožňuje získat geneticky identické rostliny. Dělení hlíz lze také použít k rozmnožování columna.

Aby byl váš sloupec zdravý a dekorativní, pravidelně jej kontrolujte, zda neobsahuje škůdce nebo choroby. Listy mohou být napadeny mšicemi, sviluškami nebo jinými škůdci. S pečlivou péčí a včasnou prevencí můžete zachovat krásu a zdraví rostliny po dlouhou dobu.

Péče o kolonu doma

osvětlení

Columnea preferuje jasné, ale rozptýlené osvětlení. Cítí se dobře na jižních oknech, ale je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření. Pokud rostlinu umístíte do okna orientovaného na sever, ujistěte se, že dostává dostatek světla.

zalévání

Zalévání columna by mělo být mírné. Nedovolte, aby půda byla podmáčená, protože to může způsobit hnilobu kořenů. Pamatujte, že v zimě rostlina pravidelně přechází do klidového stavu a vyžaduje snížení frekvence zavlažování.

READ
Jak malovat sádrokarton, jakou barvu si vybrat?

teplota

Columnea se cítí pohodlně při teplotě asi 20-25 stupňů Celsia. Je důležité vyhnout se náhlým změnám teplot a průvanu, protože to může způsobit růst mikroorganismů a rozvoj nemocí.

Hnojivo

Hnojivo

Během období aktivního růstu vyžaduje Columna další krmení, aby se dosáhlo optimální zelené hmoty a kvetení. Univerzální minerální hnojiva se doporučuje používat jednou za 1-2 týdny.

Transplantace

Transplantace

Columna by měla být přesazena každé 1-2 roky. Optimální doba pro transplantaci je jaro nebo začátek léta. Při přesazování byste měli použít čerstvý substrát a vyhnojenou zeminu.

Care Factor Podmínky péče
osvětlení Světlé, ale rozptýlené
zalévání Mírné, vyhněte se přemokření
teplota 20-25 stupňů Celsia
Hnojivo 1x za 2-3 týdny
Transplantace Každé 1-2 roky, na jaře nebo začátkem léta

Důležité vlastnosti sloupové péče

osvětlení

Columnea preferuje jasné, ale rozptýlené osvětlení. Nesnáší přímé slunce, proto je lepší rostlinu umístit na polostinné místo. Za pozornost také stojí skutečnost, že columnea roste lépe na východním nebo západním okně než na jižním.

Teplota a vlhkost

Columnea preferuje teplé podnebí. Optimální teplota pro růst rostlin je 22-25 stupňů. Nesnáší prudké změny teplot a průvan.

Důležité je hlídat vlhkost vzduchu v místnosti, kde je kolona umístěna. Rostlina preferuje vysokou vlhkost, proto je vhodné pravidelně stříkat listy a vzduch v blízkosti rostliny.

zalévání

Columnia vyžaduje mírné zalévání. Půda by měla být vlhká, ale ne podmáčená. Zalévejte rostlinu poté, co horní vrstva půdy zaschne několik centimetrů. Ujistěte se, že se v pánvi nezdržuje voda, aby nedošlo k hnilobě kořenů.

Věnujte pozornost těmto důležitým vlastnostem Columna péče a vaše rostlina vás potěší svými barevnými květy a zelenými listy.

Typy columna: „Karneval“ a další oblíbené odrůdy

Odrůda “Karneval”

Odrůda „Carnival“ se vyznačuje jasnými a kontrastními barvami. Jeho listy jsou velké, zelené s krásnými bílými nebo žlutými skvrnami. Někdy můžete na listech vidět vlnitý okraj, díky kterému je rostlina ještě atraktivnější.

„Karneval“ má také speciální pečovatelské funkce. Preferuje jasné, ale rozptýlené osvětlení, proto by neměl být umístěn na přímém slunci. Rostlina také potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesnáší stojatou vodu. Je důležité zajistit dobré větrání a úroveň vlhkosti, aby se sloupec mohl normálně vyvíjet.

READ
Caladium: dvoubarevné odrůdy, péče a množení doma

Další oblíbené odrůdy

Další oblíbené odrůdy

Kromě „Karnevalu“ existuje mnoho dalších oblíbených odrůd Columna. Někteří z nich:

 • Odrůda „Arctic“ s bílými listy, která vytváří efekt mrazu;
 • Odrůda „Aglaonema“ s velkými zelenými listy a bílou stuhou podél okraje;
 • Odrůda „Exotic“ s jasně zelenými listy a červenými skvrnami na nich;
 • Odrůda „Stella“ s nařasenými zelenými listy a růžovými květy.

Všechny tyto odrůdy columna jsou nádhernou dekorací pro interiér domu a mohou potěšit oko svými jasnými a barevnými listy.

Metody množení Columna doma

Další metodou množení je metoda semen. Chcete-li to provést, musíte po odkvětu sbírat semena columna. Semena by měla být zasazena do speciální půdy pro sukulenty a měla by se neustále udržovat optimální vlhkost půdy. Může nějakou dobu trvat, než semena vyklíčí.

Třetím způsobem množení je dělení keře. Chcete-li to provést, musíte rostlinu pečlivě rozdělit na několik částí, z nichž každá musí mít kořeny a listy. Rozdělené rostliny by měly být vysazeny v samostatných květináčích s vhodnou půdou.

Všechny tyto způsoby množení columna vyžadují zvláštní péči a pozornost. Je důležité vytvořit rostlině optimální podmínky, aby rychle zakořenila a vytvořila nové výhonky. Columnea preferuje světlá místa s rozptýleným stínem, mírnou zálivkou a vysokou vzdušnou vlhkostí. Teplota vzduchu by se měla pohybovat mezi 20-25 stupni Celsia. K úspěšnější reprodukci a růstu Columny přispívá i pravidelné hnojení speciálními hnojivy pro kaktusy a sukulenty.

Otázky a odpovědi:

Jaký druh rostliny je Columnaea?

Columnea je stálezelená rostlina patřící do čeledi Gesneriaceae. Má vzpřímené stonky, na kterých jsou umístěny velké, světlé a panašované listy.

Jaké odrůdy Columnaea existují?

Existuje mnoho různých odrůd columna. Jednou z nejoblíbenějších je odrůda Carnival, která vyniká pestrobarevnými listy s bílými, růžovými a zelenými pruhy. Existují také odrůdy s fialovými, červenými, žlutými a oranžovými listy.

Jak správně pečovat o Columnu doma?

Péče o Columnu není náročná. Preferuje jasné, rozptýlené světlo a teplé klima. Je důležité udržovat mírnou zálivku a udržovat úroveň vlhkosti vzduchu. Columnia také potřebuje pravidelné krmení a pravidelné prořezávání, aby si udržela kompaktní tvar.

Jak mohu propagovat Columnu?

Columnia lze množit několika způsoby. Jedním z nejjednodušších způsobů jsou řízky. Chcete-li to provést, musíte odříznout zdravý stonek s několika listy, odstranit spodní listy a zasadit je do substrátu. Další metodou je množení listovou čepelí. Chcete-li to provést, musíte vybrat zdravý list, rozřezat jeho čepel na několik částí a zasadit je do substrátu.

READ
Rovka LL 36W: technické vlastnosti a světelný tok zářivkového osvětlovacího zařízení

Video:

Pokojové rostliny aeschynanthus. Zajímavé ampelově kvetoucí pokojové rostliny

Pokojové rostliny – columna. Tak odlišné a krásné.

Columnaea a eschynanthus: péče, rozmnožování, jaký je jejich vzájemný rozdíl

Recenze

Alexey Petrov

Columnea je krásná rostlina, která přitahuje pozornost svými jasnými a bohatými barvami. Vždy mě nadchlo zahradničení a zdobení domova různými rostlinami, a tak jsem se rozhodl zkusit pěstovat Columnu. Moc se mi líbily její ladné a štíhlé stonky, které podpírají dlouhé větve s krásnými květy. Jedna z nejoblíbenějších odrůd Columny – „Karneval“ – se mi obzvlášť líbila. Okouzlující mramorované listy s odstíny zelené, bílé a růžové vytvářejí jedinečný efekt a dodávají rostlině zvláštní kouzlo. Pro zasazení Columny jsem zvolil světlý květináč, abych zdůraznil její krásu a styl. Jako každá jiná rostlina vyžaduje i columnea náležitou péči. Poskytuji rostlině dostatek světla, ale vyhýbám se přímému slunci. Pravidelné zavlažování a postřik pomáhá udržovat optimální vlhkost pro sloupec. Zvláště důležité je nepřemokřit půdu, protože to může vést k uhnívání kořenů. Columnaa lze množit různými způsoby – řízkováním, dělením keře nebo pomocí semen. Preferuji řízky, protože je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak získat nové rostliny. K tomu odříznu zdravý výhonek se zelenými listy, ponořím do sklenice s vodou a po chvíli se začnou objevovat kořeny. Columnea je rostlina, která vyžaduje lásku a pozornost, ale při správné péči vás potěší svou krásou a elegancí. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla pěstovat Columnu a nyní se stala skutečnou ozdobou mého domova.

Kate22

Článek o rubrice je velmi zajímavý a užitečný. Dlouho jsem snil o zdobení svého domova touto úžasnou květinou a nyní mám všechny potřebné znalosti o péči o ni. Columnea je skutečný karneval barev a tvarů, jeho rozmanitost je úžasná. Obzvláště mě zaujala odrůda Carnival, jejíž zelené listy s jasnými pruhy vypadají prostě nepřekonatelně. Nyní přesně vím, jak se o sloupovku správně starat. Miluje jasné světlo, ale přímému slunci je třeba se vyhnout. Pravidelné zavlažování a mírná vlhkost pomůže udržet optimální vlhkost pro rostlinu. Columnaa lze množit různými způsoby – řízkováním nebo dělením keře. Keř jsem už zkoušela rozdělit a výsledek mě potěšil. Příště zkusím řízky. Všem milovníkům rostlin doporučuji, aby si Columnu vyzkoušeli pěstovat doma.

READ
Jak zařídit pracoviště? 58 fotografií Návrh interiéru, jak uspořádat pracovní prostor v domě

Michal

Článek je velmi poučný a zajímavý! Dlouho jsem se chtěl dozvědět více o Columnea a o tom, jak o ni doma pečovat. Navíc fotky jsou prostě nádherné! Rostlina vypadá velmi krásně a něžně, zejména odrůda „Carnival“. Naučil jsem se hodně o metodách rozmnožování Columnaa, jako jsou semenné a listové metody. Nyní přesně vím, jakou metodu zvolit, pokud chci svůj sloupec rozšířit. Děkuji mnohokrát za užitečné informace! Určitě se pokusím tuto krásnou květinu pěstovat na své zahradě.

Temný rytíř

Článek je velmi zajímavý a užitečný. Jako milovník rostlin stále hledám nové druhy, které bych přidal do své vnitřní zahrady. A Columnea mě rozhodně zaujala. Četl jsem popisy a péči o tuto krásnou květinu doma, stejně jako o různých odrůdách, jako je „Karneval“. Sloup vypadá velmi krásně a jasně a hned jsem si ho chtěl koupit. Je velmi dobře, že se v článku hovoří i o způsobech rozmnožování této rostliny. Nyní mohu pěstovat ještě více columna a vytvořit si doma skutečný květinový ráj. Děkujeme za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: