Jak hydroizolovat balkon sami

Hydroizolace balkonu je jednou z nejdůležitějších fází jeho dokončení. Díky správné hydroizolaci můžete ochránit svůj interiér před neustálým zatékáním vody a vlhkosti a také prodloužit životnost samotného balkonu. Hydroizolace balkonu je naštěstí úkol, který zvládnete sami bez zapojení profesionálů.

Než začnete s hydroizolací balkonu, musíte zvážit jeho hlavní problémy. Balkony v zásadě trpí pronikáním vlhkosti kvůli volné konstrukci a nevhodným odvodňovacím systémům. Dalšími možnými příčinami jsou námraza a zatékání stěnami a stropem balkonu. Správně provedená hydroizolace pomůže tyto problémy vyřešit.

Hlavním materiálem pro hydroizolaci balkonu je stavební bitumen. Tento materiál má vynikající vodoodpudivost a snadno se lepí na různé povrchy, jako je beton, cihla a dřevo. K hydroizolaci balkonu budete potřebovat také silné lepidlo a speciální hydroizolační pásku.

Hydroizolace balkonu: podrobné pokyny pro dokončení sami

1. Příprava povrchu

1. Příprava povrchu

Před zahájením práce je nutné připravit povrch balkonu. Očistěte jej od starého nátěru, odstraňte přebytečnou maltu a tmel. K tomu můžete použít kovový kartáč, špachtle, škrabku a další nástroje.

2. Injektáž spár

Zkontrolujte, zda švy mezi deskami nejsou prasklé a natržené. Pokud nějaké existují, zakryjte je směsí cementu a písku (poměry odpovídají doporučením výrobce).

3. Zpevnění rohů

3. Zpevnění rohů

Zvláštní pozornost by měla být věnována rohům balkonu. Aby se zabránilo pronikání vlhkosti, vyztužíte rohy kovovým rohem nebo speciální kovovou sítí.

4. Aplikace hydroizolační kompozice

Vyberte si hydroizolační kompozici, která je pro vás vhodná, a naneste ji na povrch balkonu. Můžete použít kamennou nebo polymerovou hydroizolaci ve formě rolí nebo tmelových materiálů. Naneste kompozici rovnoměrně pomocí štětce nebo válečku podle pokynů výrobce.

5. Ochranný nátěr

Po nanesení hydroizolační směsi ji nechte zaschnout. Poté pro dodatečnou ochranu naneste na povrch balkonu speciální ochranný nátěr, který pomůže chránit hydroizolaci před nepříznivými povětrnostními podmínkami a dlouhodobým používáním.

Dodržováním těchto podrobných pokynů můžete svůj balkon utěsnit sami a poskytnout spolehlivou ochranu proti pronikání vlhkosti.

Příprava povrchu balkónu

Příprava povrchu balkónu

1. Čištění povrchu

1. Čištění povrchu

Před zahájením prací je nutné důkladně očistit povrch balkonu od nečistot, prachu, omítky, starých nátěrů nebo zbytků předchozí hydroizolace. K tomu můžete použít kartáč, špachtli nebo jiné nástroje, kterými odstraníte veškeré nečistoty a staré nátěry.

READ
Jaké typy bagetových záclonových tyčí existují?

2. Oprava poškození

Pokud jsou na povrchu balkonu zjištěny praskliny, nadměrné opotřebení nebo jiné poškození, je nutné jej opravit. K tomu můžete použít tmel, směs cementu a písku nebo jiné opravné směsi. Všechny praskliny a výmoly by měly být pečlivě opraveny, aby byl povrch rovný a hladký.

Je důležité si uvědomit, že všechny opravy musí být provedeny před hydroizolací, protože po aplikaci hydroizolačního materiálu nebudou takové vady přístupné pro opravu a mohou v budoucnu vést k problémům.

Oprava poškození a příprava povrchu jsou nezbytnými kroky před aplikací hydroizolačního materiálu na balkon. Dodržováním těchto doporučení zajistíte lepší přilnavost hydroizolace a zvýšíte její účinnost a životnost.

Výběr a příprava materiálů pro hydroizolaci

Výběr a příprava materiálů pro hydroizolaci

Než začnete s hydroizolací balkonu, musíte správně vybrat a připravit všechny potřebné materiály. Účinnost a životnost hydroizolace závisí na kvalitě zvolených materiálů.

Zde jsou hlavní materiály, které se vám budou hodit při hydroizolaci vašeho balkonu:

 • Hydroizolační materiál (například válcovaný bitumenový materiál, tekutá hydroizolace nebo polyethylenová fólie).
 • Univerzální základní nátěr nebo lepidlo pro hydroizolaci.
 • Speciální těsnící materiály (silikonový tmel, tmel na bázi polyuretanu).
 • Produkty pro přípravu povrchu (např. detergenty, ředidla, základní nátěry).
 • Nářadí (štětec, váleček, špachtle, nůžky, horkovzdušná pistole atd.).

Před zahájením práce se doporučuje pečlivě přečíst návod k použití každého materiálu, abyste je mohli správně připravit k použití.

Příprava pracovního prostoru

Příprava pracovního prostoru

Před zahájením hydroizolačních prací je nutné připravit pracovní prostor. To pomůže zajistit, že úkol bude dokončen bezpečně a efektivně. Zde je několik základních kroků, které je třeba dodržet:

 1. Vyčistěte balkon od všech předmětů a nábytku. Odstraňte vše, co by mohlo překážet vaší práci.
 2. Zakryjte podlahu speciálním ochranným materiálem nebo fólií. To pomůže chránit povrch podlahy před hydroizolačními materiály.
 3. Chraňte stěny a strop balkonu před postříkáním a kapkami hydroizolačních materiálů. Používejte ochranné fólie nebo kryty.
 4. Nainstalujte ventilační zařízení, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu během provozu. To pomůže vyhnout se nepříjemným pachům a zlepší pracovní podmínky.

Po dokončení přípravy pracovního prostoru budete připraveni přistoupit k další fázi – přípravě povrchu balkonu na hydroizolaci.

READ
Jak postavit sklep z betonových prstenců

Nanesení první vrstvy hydroizolační hmoty

Po přípravných pracích můžete přistoupit k nanášení první vrstvy hydroizolační kompozice. Tento krok je velmi důležitý, protože je to první vrstva, která je zodpovědná za spolehlivou ochranu balkonu před vlhkostí a hlavními vnějšími vlivy.

K aplikaci první vrstvy hydroizolační kompozice budete potřebovat následující nástroj:

 • Štětec nebo váleček na velké plochy

Před aplikací kompozice je důležité zkontrolovat její konzistenci a dobře promíchat. Pokud je směs příliš hustá, můžete přidat malé množství vody a míchat, dokud nedosáhnete požadované konzistence. To usnadní aplikaci kompozice a její rovnoměrné rozložení po povrchu.

Krok 1: příprava povrchu

Krok 1: příprava povrchu

Před nanesením první vrstvy je nutné důkladně očistit povrch balkonu od prachu, nečistot a jiných nečistot. K odstranění hrubých míst a starých nátěrů můžete použít štětec nebo stěrku.

Krok 2: Naneste první vrstvu

Na připravený povrch balkónu naneste první vrstvu hydroizolační hmoty. Hmotu nanášejte rovnoměrně pomocí štětce nebo válečku podle pokynů výrobce, ponechte malý okraj na místě, kde se setká s jinými povrchy, jako jsou stěny nebo podlahy.

Ujistěte se, že vrstva má stejnou tloušťku po celé ploše. To zajistí spolehlivou hydroizolaci a zabrání pronikání vlhkosti.

Po nanesení první vrstvy ji nechte zaschnout po dobu uvedenou na obalu hydroizolace. To obvykle trvá několik hodin až několik dní v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti.

V případě potřeby můžete druhou a třetí vrstvu hydroizolační kompozice aplikovat po stanovené době po zaschnutí první vrstvy. To posílí ochranu a poskytne dodatečnou hydroizolaci.

Jakmile dokončíte nanesení všech vrstev hydroizolační hmoty a necháte je zcela vyschnout, můžete začít s další prací na dokončení balkonu a vytvoření příjemného prostředí.

Jmenování Krok účinek
Aplikace první vrstvy 1 Připravte povrch balkonu
Aplikace první vrstvy 2 Naneste hydroizolační hmotu rovnoměrně

Instalace hydroizolační fólie

Instalace hydroizolační fólie

K instalaci hydroizolační fólie budete potřebovat následující nástroje:

 • Pilařská pila – pro řezání membrány na požadovanou velikost;
 • Roulette – pro měření rozměrů povrchu;
 • Bruska – připravit povrch pro instalaci membrány;
 • Tmelový nůž – pro nanášení adhezivní kompozice na povrch;
 • Kartáč – pro rovnoměrné rozložení lepicí kompozice;
 • Polštář – k odstranění bublin a vyrovnání membrány.
READ
Jak a co dělat, když se kondenzace na potrubí studené vody neustále objevuje

Před instalací hydroizolační membrány je nutné pečlivě připravit povrch balkonu. Chcete-li to provést, očistěte jej od starého nátěru, rzi a dalších nečistot. Poté obruste, aby byl povrch rovný a hladký.

Po přípravě povrchu naneste lepidlo na balkon. Rovnoměrně ji rozetřete štětcem, aby bylo zajištěno spolehlivé přilnutí membrány k povrchu. Po nanesení lepidla rozvineme hydroizolační fólii na povrch balkonu.

Při pokládání membrány se ujistěte, že se natahuje, aby se zabránilo vráskám a bublinám. V případě potřeby membránu nařežte pilkou tak, aby plně odpovídala rozměrům povrchu.

Po instalaci membrány použijte váleček k odstranění bublin a vyrovnejte ji na povrchu. Opatrně rolujte válečkem po celém povrchu membrány, abyste zajistili maximální usazení a těsnost.

Po instalaci hydroizolační membrány nechte čas zaschnout. Obvykle je to od 24 do 48 hodin. Poté zkontrolujte, zda na povrchu nejsou mezery a zda není uvolněná membrána. Pokud nějaké existují, opravte je, naneste další vrstvu lepidla a přitlačte povrch válečkem.

V důsledku správné instalace hydroizolační fólie bude váš balkon spolehlivě chráněn před pronikáním vlhkosti a vody. To pomůže předejít problémům s hnilobou, zápachem z odpadků a dalšími negativními účinky vlhkosti.

Otázky a odpovědi:

Jaké materiály jsou potřebné k hydroizolaci balkonu?

Pro hydroizolaci balkonu budete potřebovat následující materiály: tmel pro utěsnění švů a spár, pěnu pro utěsnění děr a prasklin, polymerovou membránu na ochranu povrchu před pronikáním vody, silikátovou barvu pro nátěr povrchu a dodatečnou hydroizolaci. jako štětec a váleček pro nanášení barvy.

Jak dlouho bude proces hydroizolace balkonu trvat?

Doba potřebná k hydroizolaci balkonu závisí na jeho velikosti a stavu povrchu. V průměru může proces trvat několik hodin až několik dní. Před pokračováním v další fázi práce je nutné vzít v úvahu dobu potřebnou k vyschnutí materiálů.

Která hydroizolační metoda je pro balkon nejúčinnější?

Nejúčinnější metodou hydroizolace balkonu je použití polymerové membrány. Membrána tvoří nepropustnou vrstvu, která chrání povrch před pronikáním vody a zabraňuje možnému poškození. Polymerová membrána je navíc vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům a je odolná vůči ultrafialovému záření.

Je možné provést hydroizolaci balkonu sami, pokud nemáte žádné zkušenosti ve stavebnictví?

Ano, hydroizolaci balkonu zvládnete sami, i když nemáte žádné zkušenosti ve stavebnictví. K tomu je důležité přečíst si pokyny krok za krokem a vybrat správné materiály. Při provádění práce se doporučuje být opatrní, dodržovat pokyny výrobce a v případě potřeby konzultovat s odborníky.

READ
Jak připevnit sloupky na schody

Video:

Svépomocné zateplení lodžie Penoplex + QuickDeck (ČÁST 1) STAVÍME PRO SEBE

#RR# Zateplení lodžie balkonu. Jak správně izolovat balkonovou lodžii

Hydroizolace balkonu svépomocí tekutou pryží HYDROIZOLACE TERASY a PROVOZOVANÉ STŘECHY

Recenze

Alexey Petrov

Velmi užitečný a přehledný článek! Dlouho jsem chtěl hydroizolovat svůj balkon a díky vašim návodům krok za krokem jsem si uvědomil, že to není vůbec těžké. Líbilo se mi, jak jsi podrobně popsal každou fázi práce, od přípravy povrchu až po nanášení materiálu. Kromě toho jste poskytli užitečné tipy pro výběr hydroizolačního materiálu a nástrojů. Nyní se cítím jistější a připravený začít s vlastními opravami. Děkujeme za informace a za to, že pomáháte lidem s tak užitečnými články!

Dmitrij Sergejev

Článek je prostě úžasný! Nedávno jsem se rozhodl hydroizolovat svůj balkon a tyto pokyny byly velmi užitečné. Autor podrobně popsal všechny potřebné kroky a dokonce nabídl seznam potřebných materiálů. Velmi se mi líbí, že jsou všechny kroky srozumitelně vysvětleny i pro ty, kteří nemají se stavbou žádné zkušenosti. Teď už s jistotou vím, že můj balkon bude chráněný před vlhkostí a můžu ho používat na uskladnění věcí. Jsem velmi vděčný autorovi za tento užitečný článek, pomůže mnoha ženám, které chtějí provádět hydroizolaci samy. Teď se můžu bezpečně pustit do práce!

Maria Smirnová

Díky za užitečný článek! Jako majitel balkonu mi vždy šlo o jeho těsnost a ochranu před vlhkostí. Nyní, díky vašemu podrobnému a jasnému návodu, mohu provést hydroizolaci sám. Zvláště jsem ocenil, že jste mi vysvětlili různé materiály a nástroje, které budu potřebovat, a popsali jste každý krok procesu. Nyní jsem si jistý, že můj balkon bude chráněn před vlhkostí a odolný vůči vnějším vlivům. Váš článek mi dal velkou jistotu, že tento úkol zvládnu sám. Velice vám děkuji za tak užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: