Jak krásně pověsit tapetu v obývacím pokoji

Tapetování je poměrně jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak proměnit interiér místnosti. Krásná tapeta může dodat místnosti styl a osobitost, vytvořit útulnou atmosféru a odlišit ji od ostatních místností.

Proces tapetování se může zdát pro začátečníky náročný, ale se správným návodem a správným materiálem to zvládne každý domácí kutil. Je důležité dodržovat určitý sled akcí a zvážit některé triky, které vám pomohou dosáhnout dokonalého výsledku.

Nejprve je třeba připravit všechny potřebné materiály a nástroje. Kromě samotné tapety bude práce vyžadovat lepidlo, váleček, nůžky, špachtli, olovnici, plochý štětec, kbelík s vodou a houbu. Pro správnou přípravu na práci se doporučuje přečíst si pokyny na obalu lepidla a tapety.

Je důležité mít na paměti, že kvalita tapety a lepidla přímo ovlivňuje konečný výsledek. Nakupujte materiály od důvěryhodných výrobců a vezměte v úvahu povrchové vlastnosti stěn haly.

Dále je třeba připravit stěny pro tapetování. Očistěte povrch starých tapet, odstraňte nerovné povrchy špachtlí a vyhlaďte drobné výmoly. Pokud je povrch velmi nerovný, možná budete muset stěny zatmelit a poté je obrousit.

Nyní můžete začít lepit tapety. Začněte u spodní části stěny tak, aby tapeta přesně lícovala s vodorovnou linií podlahy. Nezapomeňte, že tapety musí být nalepeny od středu stěny k jejím okrajům. Umístěte první list tapety na zeď, vyrovnejte ji olovnicí a nanášejte pomocí válečku, začněte shora a postupujte dolů. Utáhněte tapetu, abyste se vyhnuli vráskám a bublinám.

Příprava na práci

Příprava na práci

Před zahájením práce je nutné řádně připravit místnost a nářadí.

Krok 1: Čištění stěn

Krok 1: Čištění stěn

Před zahájením práce musíte uvolnit stěny od předchozí tapety nebo jiné povrchové úpravy. Pokuste se odstranit veškeré zbývající lepidlo a další nečistoty, protože mohou negativně ovlivnit konečný výsledek.

Krok 2: Příprava nástrojů a materiálů

 • Ujistěte se, že máte všechny potřebné nástroje: tmel, řezačku tapet, metr, lepidlo a štětce, tužku a měřicí pásku.
 • Pečlivě si prostudujte návod k vybrané tapetě, abyste věděli, jaké materiály budete potřebovat.
 • Nakupte všechny potřebné materiály – tapety, lepidlo, základní nátěr a další doplňkové komponenty, pokud jsou požadovány.

Krok 3: příprava povrchu

Krok 3: příprava povrchu

Před lepením nové tapety je nutné připravit povrch stěn. Často je nutné lepit stěny základním nátěrem. To pomůže zlepšit “přilnavost” tapety a také zabránit plísním a dalším problémům.

Pokud mají stěny nerovnosti nebo praskliny, doporučuje se povrch obrousit a vady vyplnit tmelem nebo tmelem. Před lepením tapety pečlivě vyrovnejte povrch.

Výběr a nákup tapety

Výběr a nákup tapety

 1. Velikost pokoje. Při výběru tapety je třeba vzít v úvahu velikost místnosti. Pokud je místnost malá, je lepší zvolit světlé odstíny nebo tapety s malým vzorem, aby se prostor vizuálně rozšířil. Pokud je místnost prostorná, můžete experimentovat s jasnými barvami a velkými vzory.
 2. Styl interiéru. Tapeta by měla odpovídat stylu designu místnosti. Do klasického interiéru se hodí například tapeta s monogramy nebo jemným květinovým vzorem, do moderního stylu si můžete vybrat tapety s abstraktním nebo geometrickým vzorem.
 3. Materiál tapety. Při výběru materiálu tapety je nutné vzít v úvahu její funkčnost a odolnost. Například v místnosti, kde se tráví hodně času, musíte vybrat tapety z odolných materiálů odolných proti oděru a skvrnám.
 4. Barva a vzor. Barva a vzor tapety by měly být v souladu se zbytkem interiéru místnosti. Pokud chcete vytvořit přízvuk, můžete si vybrat tapetu s jasným vzorem nebo kontrastní barvou. Pokud dáváte přednost klidným tónům, můžete zvolit tapetu s jemným vzorem nebo obyčejnou tapetu.
 5. Rozpočet. Při výběru tapety byste měli zvážit svůj rozpočet. Tapeta se může lišit v ceně, takže si musíte vybrat možnosti, které odpovídají vašim finančním možnostem.
READ
Jak se zbavit zápachu ve skříni na oblečení?

Jakmile se rozhodnete pro výběr tapety, můžete se pustit do jejího nákupu. Tapety můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, stavebních hypermarketech nebo objednat online.

Je důležité zvážit množství tapety potřebné k pokrytí místnosti. Chcete-li vypočítat požadovaný počet rolí, musíte změřit délku a výšku stěn a zjistit plochu každé stěny. Kontaktujte svého prodejce, aby vám pomohl spočítat, kolik rolí tapety budete potřebovat.

Nezapomeňte se také informovat o možnosti vrácení a výměny tapety, pokud by vám najednou z jakéhokoli důvodu nevyhovovala.

Výběr a nákup tapety může být zábavný proces. Dodržováním těchto doporučení si můžete vybrat perfektní tapetu pro váš obývací pokoj.

Příprava povrchu stěny

Příprava povrchu stěny

Než začnete tapetovat, musíte řádně připravit povrch stěn. V této části se podíváme na základní kroky přípravy.

Krok 1: Očistěte stěny starých tapet a barev

Krok 1: Očistěte stěny starých tapet a barev

Zkontrolujte, zda na povrchu stěn nejsou staré tapety. Pokud ano, musí být odstraněny. Použijte trhací nůž nebo speciální odstraňovač tapet. Pokud jsou stěny natřeny, musí být také odstraněna barva. K tomu můžete použít špachtli nebo silnější chemikálie.

Krok 2: Očistěte povrch stěn od prachu a nečistot

Po odstranění starých tapet a nátěrů je nutné povrch stěn očistit od prachu a jiných nečistot. K tomu můžete použít měkkou houbu nebo hadr s mýdlovou vodou. Můžete také použít speciální čisticí prostředky.

Krok 3: Opravte nerovné stěny a praskliny

Krok 3: Opravte nerovné stěny a praskliny

Zkontrolujte povrch stěn, zda nejsou nerovnosti a praskliny. Pokud takové závady existují, musí být opraveny. Použijte špachtli

Příprava lepidla a nářadí

Příprava lepidla a nářadí

Chcete-li úspěšně tapetovat místnost, musíte správně připravit lepidlo a nástroje. To vám pomůže zajistit vysoce kvalitní a odolné obklady stěn.

Zde je to, co potřebujete:

Lepidlo na tapety Štětec na lepidlo Válec nebo špachtle
Nádoba na míchání lepidla Nůž nebo pila na železo Tmel a tmel (pokud je to nutné)
Úroveň Měřicí nástroj (pravítko, metr, svinovací metr) Bavlněné houby nebo hadry

Než začnete, ujistěte se, že máte všechny potřebné nástroje a materiály. Doporučuje se také zkontrolovat kvalitu lepidla, abyste předešli problémům při tapetování.

Při nákupu lepidla věnujte pozornost jeho složení a doporučení výrobce. Typy lepidel se mohou lišit v závislosti na typu tapety (papírové, vinylové, vliesové atd.) a provozních podmínkách (mokré místnosti, stěny s nerovným povrchem).

READ
Pohodlný pokoj pro dospívajícího chlapce

Připravte si nádobu na míchání lepidla podle návodu na obalu. Obvykle se jedná o plastovou nádobu nebo kbelík, který umožňuje dobře promíchat lepidlo a má pohodlnou rukojeť pro jeho aplikaci.

Nezapomeňte si také připravit všechny potřebné nástroje, aby se vám pracovalo pohodlně a efektivně. Je důležité mít štětec na lepidlo, který pomůže lepidlo rovnoměrně rozprostřít po celé ploše tapety.

Během tapetování budete potřebovat další nástroje, jako je váleček nebo tmel, abyste odstranili vzduchové bubliny a vyrovnali povrch tapety. Pokud je povrch stěn nerovný, možná budete potřebovat tmel a tmel, abyste je vyrovnali. Mějte na paměti, že dostupnost dalších materiálů se může lišit v závislosti na vlastnostech vaší stěny a zvolené tapetě.

Při práci s nožem nebo pilkou buďte opatrní, abyste nepoškodili tapetu nebo si nezpůsobili zranění. Ke správnému měření a vyrovnání tapety se také doporučuje použít vodováhu a měřící nástroj.

Nezapomeňte mít připravené bavlněné houbičky nebo hadry na odstranění přebytečného lepidla při tapetování. To pomůže udržet vaši práci čistou a uklizenou.

Příprava lepidla a nářadí před tapetováním místnosti zajistí pohodlnější a efektivnější pracovní proces a také odpovídající výsledek.

Výběr a příprava lepidla na tapety

Výběr a příprava lepidla na tapety

Při výběru lepidla na tapety je třeba vzít v úvahu několik faktorů:

 • Typ tapety. V závislosti na typu povrchu tapety (papírová, vinylová, vliesová atd.) musíte vybrat vhodný typ lepidla.
 • Operační podmínky. Pokud bude tapeta umístěna v místnosti s vysokou vlhkostí (koupelna, kuchyň), musíte zvolit vodotěsné lepidlo.
 • Snadná aplikace. Některé typy lepidel vyžadují předběžnou přípravu (zřeďte vodou, promíchejte), zatímco jiné jsou připraveny k použití bez další manipulace.

Příprava lepidla na tapety by měla být prováděna přísně v souladu s pokyny na obalu. Ve většině případů stačí lepidlo rozmíchat ve vodě, dokud nevznikne homogenní konzistence.

Před použitím se doporučuje nechat lepidlo nějakou dobu uležet (obvykle 10-15 minut), aby bylo dosaženo nejlepší viskozity a pevnosti.

Vezměte prosím na vědomí, že připravené lepidlo má omezenou životnost. Proto se doporučuje připravit potřebné množství lepidla, aby nedošlo k přeschnutí nebo přeschnutí.

Je důležité, aby se: Připravené lepidlo by mělo být použito ihned po jeho přípravě, protože jeho vlastnosti se mohou časem měnit.

Požadované nástroje

Požadované nástroje

Chcete-li správně a krásně pověsit tapetu v místnosti, budete potřebovat následující nástroje:

 • Tapeta. Vyberte si tapetu, která se vám líbí a bude ladit s interiérem místnosti.
 • měřicí páska. Pomůže vám určit velikost stěn a správně vypočítat množství tapety.
 • Nůž na tapety. Pomocí řezačky na tapety opatrně odřízněte přebytečný materiál.
 • Maskara. Nezbytné pro nanášení lepidla na tapety.
 • Štětec na lepidlo. K rovnoměrnému nanesení lepidla na tapetu použijte speciální štětec.
 • Kartáč. Bude potřeba odstranit bubliny a vyrovnat tapetu na stěně.
 • Plochá špachtle. Pomůže vám vyhladit tapetu a odstranit všechny bubliny nebo záhyby.
 • Mycí houba. Pomocí houbičky odstraňte přebytečné lepidlo a očistěte povrch tapety.
 • Schody. Pokud má místnost vysoké stěny, budete potřebovat žebřík, abyste se dostali na vrchol stěny.
READ
Jak vyrobit valbovou střechu vlastníma rukama: výpočet valbové střechy, výkres, výpočet plochy, jak postavit, vypočítat krokvový systém, konstrukce a instalace

Před zahájením práce je důležité zásobit se všemi potřebnými nástroji.

Používejte kvalitní nástroje k zajištění snadné, hladké aplikace tapety a krásných, dlouhotrvajících výsledků.

Otázky a odpovědi:

Jaký nástroj potřebujete k zavěšení tapety v obývacím pokoji?

K tapetování obývacího pokoje budete potřebovat následující nářadí: tapetářský nůž, špachtle, váleček, štětec, metr, odtrhávací pravítko, kbelík na lepidlo, tužka, vodováha, brusný papír, sáček na míchání lepidla.

Jak připravit stěny před tapetováním v obývacím pokoji?

Před tapetováním v místnosti je třeba vyčistit stěny starých tapet nebo malovaných vrstev barvy. Pokud jsou stěny pokryty barvou, je třeba ji omýt nebo seškrábnout. Poté je potřeba drsnost a nerovnosti odstranit pomocí brusného papíru. Pokud mají stěny vážné vady, doporučuje se tmel. Poté musíte vyrovnat povrch stěn a vložit tapetu na připravený povrch.

Jak správně změřit a rozdělit místnost podle výšky pro tapetování?

Pro správný záměr a rozdělení místnosti podle výšky při tapetování je nutné určit výšku místnosti pomocí svinovacího metru. Dále je potřeba výslednou hodnotu vydělit výškou role tapety. Výsledkem bude počet plných pruhů tapety pokrývajících celou výšku stěny. Pokud výsledek není celý, pak se doporučuje ponechat pruh nahoře nebo dole v odpovídající výšce.

Jaká je základní technika tapetování obývacího pokoje?

Hlavní technikou lepení tapety v obývacím pokoji je vertikální lepení. V tomto případě je první list tapety nalepen svisle a všechny ostatní listy – vodorovně. Je nutné zajistit, aby každý list tapety byl rovnoměrně zarovnán a pevně přitlačen ke stěně, aniž by se tvořily záhyby nebo vrásky.

Video:

Jakou tapetu mám kam umístit? Jak tapeta změní geometrii místnosti?

Lepení tapet od A do Z | Dokončete lekci o vkládání tapety vlastníma rukama

Jak pověsit tapetu sami Pokyny krok za krokem pro začátečníky, renovace v Chruščově

Recenze

Sasha123

Článek je opravdu velmi užitečný a informativní! Už dlouho jsem měl v úmyslu aktualizovat tapetu v obýváku, ale vždy jsem se bál, že tento náročný proces nezvládnu. Nicméně díky vašim podrobným pokynům jsem získal sebevědomí a jsem připraven začít. Zpočátku se mi moc líbily vaše rady, jak vybrat správnou kombinaci barev a vzoru tapety. Opravdu nechci přetěžovat interiér a vytvářet nepořádek, takže zvolím jemné a klidné tóny, které harmonicky zapadnou do mého pokoje. Upozornil jsem také na důležitost přípravy stěn před tapetováním. Určitě povrch staré tapety očistím a vyrovnám stěny, aby nová tapeta vypadala perfektně. Naštěstí už mám všechny potřebné nástroje jako špachtle, štětce a válečky, takže jsem připravený. Velmi užitečným tipem je použití trvanlivého lepidla na tapety. Chci, aby moje tapety vydržely co nejdéle a vypadaly svěže, takže si určitě koupím kvalitní lepidlo. Moc děkuji za podrobný návod na tapetování. Nyní cítím, že tento úkol zvládnu bez cizí pomoci. Jsem si jistý, že s vašimi tipy bude moje tapeta vypadat krásně a profesionálně!

READ
Podložka na dveře

Maria Smirnová

Velmi užitečný článek! Vždy jsem snil o tom, že svůj pokoj udělám útulným a stylovým, a nyní se mé sny přiblížily realitě. Děkuji autorovi za návod krok za krokem, teď už vím, jak správně pověsit tapetu. Zvláště se mi líbilo, že článek podrobně popsal všechny fáze procesu. Mám rád, když je vše vysvětleno do nejmenších detailů a nic nezůstává nejasné. Nyní mám jasný akční plán a jsem si jistý, že se s tímto úkolem vypořádám. Autor navíc jemně naznačuje možné potíže a chyby při věšení tapet. To je velmi důležité, protože sám jsem nikdy žádné opravy neprováděl a bez takových informací bych mohl snadno udělat chybu. A samozřejmě je důležité umět vyzdobit pokoj tapetami tak, aby vypadal krásně. Článek poskytuje užitečné tipy pro výběr tapety, barev a designu. Nyní se mohu přesně rozhodnout, co se bude hodit do mého interiéru a navodit tu správnou náladu. Celkově jsem s tímto článkem velmi spokojený. Pomohla mi ušetřit čas a vyvarovat se chyb při věšení tapet. Nyní se odvážně pustím do renovace a jsem si jistý, že svůj pokoj udělám opravdu krásným a útulným. Děkuji autorovi za tak užitečné informace!

Alexandr Sidorov

Moc se mi líbí tento článek o tom, jak krásně pověsit tapetu v obývacím pokoji. Jako obvykle je klíčem ke všemu správná příprava povrchu. Podrobné popisy každého kroku jsou velmi užitečné pro pochopení procesu a jeho co nejvyšší kvalitu. Zvláště bych rád poznamenal doporučení autora pro výběr materiálu pro tapety. Koneckonců by to mělo odpovídat nejen vašim chuťovým preferencím, ale také vlastnostem místnosti. Harmonogram práce a seznam potřebných nástrojů jsou důležité detaily, na které by se nemělo zapomínat. Líbil se mi nápad zkontrolovat svislou osu před lepením. To vám umožní ujistit se, že první pruh tapety bude pravděpodobně rovný. Užitečná byla i doporučení ohledně lepidla a jeho aplikace. Dalším krokem je pečlivé nanesení tapety na stěny. Zde autor dokázal podrobně popsat a znázornit všechny klíčové body: vzdálenost od stropu, lepení švů a odstranění přebytečného lepidla. Důležitým praktickým tipem bylo použití špachtle k odstranění případných bublin a vyrovnání tapety. To vám umožní dosáhnout rovnoměrnějšího a estetického vzhledu dekorativního nátěru. Tapetu můžete doplnit natřením podkladu. Autor podal jasné vysvětlení ohledně výběru správné barvy a procesu její aplikace. Nyní všechny mé pochybnosti a obavy z tapetování zmizely a jsem si jistý, že mohu samostatně vytvořit krásný interiér ve svém pokoji. Díky za tak podrobné pokyny!

READ
DIY koberce vyrobené z nití a pletenin pro pohodlí domova

Иван Иванов

Děkuji autorovi za užitečný a srozumitelný návod na tapetování obývacího pokoje. Vždy jsem si byl jistý, že tento proces je komplikovaný a vyžaduje profesionální dovednosti, ale ukázalo se, že to můžete udělat sami. Obzvláště se mi líbila fáze přípravy stěn, nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že by měly být před zahájením práce hladké a suché. Nyní chápu, že je to důležitý bod, který ovlivňuje konečný výsledek. Jako velmi užitečné se ukázaly rady ohledně výběru tapety a výpočtu potřebného množství materiálu. Ukázalo se, že jsem si vždy koupil mnohem více tapet, než jsem ve skutečnosti potřeboval. Nyní budu více pozorný k výpočtům a budu moci ušetřit peníze. Dalším důležitým bodem byl popis techniky nanášení lepidla a kropení tapet. Vždy jsem si myslel, že je potřeba lepidlo rozetřít po celé ploše, ale ukázalo se, že ho stačí nanést pouze na zadní stranu tapety. Tento přístup zní logičtěji a šetří lepidlo. Samozřejmě se neobejdete bez práce s rolí tapety. Jsem velmi rád, že se autor podělil o svá tajemství, jak se vyhnout vzduchovým bublinám a vráskám. Nyní budu opatrnější při rolování tapety na roli a pomocí stěrky na vyrovnání. Celkově mi článek pomohl překonat mé obavy a dal mi potřebný návod k úspěšnému vytapetování mého obývacího pokoje. Nyní jsem si jistý, že tuto práci zvládnu sám a dosáhnu skvělých výsledků. Moc děkuji autorovi za cenné informace!

Alexey Smirnov

Článek je velmi užitečný a informativní. Autor podrobně hovoří o každém kroku tapetování obývacího pokoje, což je velmi důležité pro člověka, který to nikdy předtím nedělal. Nedávno jsem se rozhodla vytapetovat si obývák a díky tomuto článku vše dopadlo skvěle. Líbilo se mi, že autor dává různé tipy a doporučení, jak zajistit, aby tapety zůstaly krásné a odolné. Bylo velmi užitečné, že existují podrobné ilustrace, které ukazují každou fázi práce. Zvláště užitečné mi byly tipy na přípravu povrchu stěny před tapetováním. Nevěděl jsem, že před zahájením prací je nutné odstranit starou tapetu a vyrovnat stěnu. Autor také varuje před používáním vliesových tapet v místnostech s vysokou vlhkostí, protože se mohou časem odlepit. Pokyny krok za krokem byly velmi jasné a snadno se řídily. Četl jsem to několikrát a přesně postupoval podle kroků. Jsem rád, že autor zdůrazňuje důležitost důkladného promíchání lepidla a jeho správného nanesení na tapetu. Doporučuje také používat speciální nástroje, jako je gumová stěrka a metr, které zajistí hladké přilnutí tapety ke stěně. Díky tomuto článku jsem si poradila s tapetováním a můj obývací pokoj se proměnil. Nyní vypadá velmi stylově a útulně. S výsledkem jsem velmi spokojen a děkuji autorovi za tak podrobné a užitečné informace. Doporučuji, aby každý, kdo chce změnit interiér svého pokoje, použil tento článek a řídil se doporučeními autora.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: