Jak položit linoleum na linoleum vlastníma rukama: pokyny k instalaci, příprava povrchu, oprava starých povrchů

Linoleum je oblíbená podlahová krytina, která se snadno pokládá a udržuje. Někdy je však potřeba aktualizovat podlahu pomocí linolea, které je již na podlaze. Instalace linolea na linoleové podlahy se může zdát jako skličující úkol, ale ve skutečnosti to lze provést svépomocí.

V tomto podrobném návodu najdete všechny potřebné kroky a tipy pro instalaci linolea na linoleum. Dodržováním těchto pokynů můžete ušetřit peníze za volání profesionála a bez problémů osvěžit podlahu.

Rada: Před položením nového linolea na stávající se musíte ujistit, že povrch je čistý, rovný a suchý. Možná budete muset odstranit starý nátěr nebo opravit poškozené oblasti. Doporučuje se také použít podložku pro zlepšení zvukové izolace a pohodlí při chůzi.

Kromě podrobných návodů vám poskytujeme také užitečné tipy a triky, které vám pomohou bez problémů linoleum na linoleum nainstalovat. Od výběru materiálů a nástrojů až po konečný krok instalace najdete všechny tipy, které potřebujete pro úspěšný projekt.

Jak správně položit linoleum na linoleum – pokyny krok za krokem a užitečné tipy

Jak správně položit linoleum na linoleum - pokyny krok za krokem a užitečné tipy

Krok 1: Příprava základny

Před položením nového linolea na staré je nutné pečlivě připravit podklad. Podklad musí být rovný, suchý a čistý. Pokud má staré linoleum viditelné vady, jako jsou praskliny nebo vybouleniny, je třeba je opravit. K přípravě podkladu můžete také použít sádrové tmely nebo armovací síť.

Krok 2: Příprava nového linolea

Krok 2: Příprava nového linolea

Před položením nového linolea je nutné jej nechat několik dní narovnat ve vodorovné poloze. To umožní materiálu uvolnit se, vyhnout se možnému zvlnění a snížit riziko nerovinnosti při instalaci.

Krok 3: Pokládka nového linolea

Před položením nového linolea na staré je nutné podklad důkladně očistit od prachu a cizích částic. Rozviňte roli linolea a opatrně rozložte její povrch po celé ploše místnosti. Po obvodu místnosti a u stěn se doporučuje ponechat malou zásobu materiálu, aby bylo možné provádět rovnoměrné řezání a montáž.

Při pokládání linolea na linoleum je třeba věnovat zvláštní pozornost spojování spár. Kvalitní lepidlo pomůže zajistit pevné a spolehlivé spojení. Na linoleum se doporučuje použít speciální lepidlo na linoleum, které zajistí spolehlivou přilnavost materiálů.

READ
Obklady Metal VS Natural

Po úplném položení nového linolea na staré je nutné jej zamést závažím a projít celou plochu místnosti, abyste se ujistili, že je bezpečně přilepeno.

Krok 4: Oříznutí a dokončení

Po položení linolea by mělo být provedeno konečné oříznutí. K tomu můžete použít ostrý nůž nebo speciální nástroje pro řezání linolea. Při ořezávání se doporučuje vzít v úvahu nutnost ponechat u stěn malou zásobu materiálu pro následné upevnění soklových lišt.

Po oříznutí lze linoleum dále zajistit lisováním pomocí improvizovaných prostředků, například desek nebo těžkých předmětů, aby byla zajištěna spolehlivá adheze.

Po dokončení instalace a dokončovacího procesu se doporučuje provést závěrečné vyčištění místnosti od zbytků lepidla a nečistot, aby nové linoleum vypadalo čistě a uklizeně.

Dodržováním těchto podrobných pokynů a při zohlednění užitečných tipů můžete položit linoleum na linoleum vlastníma rukama, dosáhnout profesionálního výsledku a získat atraktivní novou podlahovou krytinu ve svém pokoji.

Příprava a výběr materiálů

Příprava a výběr materiálů

Než začnete pokládat nové linoleum, musíte připravit povrch a vybrat vhodné materiály. Zde je několik důležitých kroků, které vám pomohou dokončit tento úkol:

Zkontrolujte stav starého linolea

Zkontrolujte stav starého linolea

Před položením nového linolea na staré linoleum je důležité zajistit, aby staré linoleum bylo v dobrém stavu. Zkontrolujte, zda nejsou praskliny, vybouleniny nebo jiné poškození. Pokud je staré linoleum v nevyhovujícím stavu, doporučuje se ho před položením nového odstranit.

Připravte povrch

Připravte povrch

Před položením nového linolea musí být povrch čistý a hladký. Odstraňte z podlahy všechny předměty a očistěte ji od prachu a nečistot. Pokud jsou na povrchu staré stopy po lepidle nebo nepravidelnosti, je třeba je odstranit a vyrovnat.

Pokud jsou v podlaze hluboké díry nebo praskliny, doporučuje se použít výchozí vrstvu na linoleum – polyesterový nebo sklolaminátový základ. To pomůže zabránit prasklinám a pomůže linoleu udržet svůj tvar.

Vyberte si správné linoleum

Vyberte si správné linoleum

Při výběru linolea dbejte na jeho kvalitu, odolnost proti oděru, hustotu, barvu a design. Zvažte také, zda lze prkna k sobě snadno spojovat a zda jsou kompatibilní se zvoleným způsobem instalace. Věnujte pozornost doporučením výrobce a informujte se o případných omezeních použití linolea.

READ
Dešťová kanalizace: konstrukční a provozní vlastnosti

Příprava povrchu a výběr kvalitního materiálu jsou důležitými kroky před pokládkou linolea. Dodržováním těchto tipů můžete dosáhnout vysoce kvalitních a odolných výsledků.

Příprava základny pro instalaci

Než začnete pokládat nové linoleum, musíte řádně připravit základnu, na kterou bude podlaha instalována. To zajistí hladký povrch a dlouhou životnost instalace. Zde je několik kroků, které vám pomohou správně připravit podklad pro pokládku linolea.

Vyčistěte povrch. Zkontrolujte, zda na podkladu není staré linoleum, dlažba, parkety nebo jiné materiály. Pokud jsou přítomny některé z těchto povlaků, odstraňte je. Také očistěte povrch od prachu a nečistot. Můžete použít kartáč nebo vysavač.

Opravte závady. Zkontrolujte základnu, zda nemá praskliny, díry, vybouleniny nebo jiné vady. Pokud jsou takové závady zjištěny, doporučuje se je odstranit. Trhliny vyplňte samonivelační hmotou nebo jiným vhodným materiálem. V případě potřeby vyrovnejte nerovné povrchy.

Připravte prostor. Pokud máte velkou místnost, ve které potřebujete nainstalovat linoleum, přesuňte nábytek do jiné místnosti. To vám umožní pracovat volně a vyhnout se poškození nábytku.

Zkontrolujte vlhkost. Před pokládkou linolea změřte vlhkost podkladu. Pokud je vlhkost nad doporučenou úrovní, je třeba provést další opatření ke snížení vlhkosti. To je důležité, aby se zabránilo poškození a odlupování materiálu.

Připravte si nástroje a materiály. Než začnete pokládat linoleum, ujistěte se, že máte všechny potřebné nástroje a materiály, jako je řezací nůž, pravítko, lepidlo na linoleum atd. To pomůže eliminovat přerušení práce a zvýšit efektivitu instalace.

Správná a důkladná příprava podkladu před pokládkou linolea hraje klíčovou roli v kvalitě a životnosti pokládky. Pomocí výše uvedených kroků můžete vytvořit perfektní základ pro vaši novou podlahu.

Výpočet a označení plochy pro pokládku linolea

Než začnete pokládat linoleum, musíte správně vypočítat plochu místnosti a provést značení.

Výpočet plochy místnosti

Chcete-li vypočítat plochu místnosti, musíte změřit délku a šířku místnosti pomocí měřicí pásky. Výsledné hodnoty by měly být zaokrouhleny na nejbližší metr.

Pro obdélníkové místnosti platí vzorec pro výpočet plochy: Plocha = délka * šířka.

Pokud má místnost složitý tvar, měla by být oblast rozdělena na obdélníkové nebo čtvercové části a jejich plochy by měly být sečteny.

READ
Jak vyrobit osvětlení pro vodopád nebo fontánu vlastníma rukama.

Označení oblasti

Chcete-li správně označit oblast místnosti, měli byste se zaměřit na její středovou osu a vybrat úhel pro zahájení pokládky linolea.

Poté pomocí měřicí pásky a značek nakreslete čáry podél hranic a vytvořte obdélníky, které odpovídají rozměrům kusů linolea.

Dále odřízněte linoleum podél výsledných čar a ponechte okraj 5-7 cm na okrajích pro následné upevnění a oříznutí.

Při pokládání linolea v několika místnostech byste měli zachovat stejný směrový úhel a zachovat proporcionalitu mezi místnostmi.

Pokud je místnost určena k instalaci se soklem, měli byste nechat distanční díly linolea pod soklem a připevnit je k základně pomocí lepidla nebo oboustranné pásky.

Při pokládání linolea je důležité vzít v úvahu všechny vlastnosti místnosti a přísně dodržovat pokyny výrobce, abyste získali vysoce kvalitní nátěr.

Pokládka linolea na linoleum

Před zahájením procesu pokládky linolea na linoleum je nutné provést přípravné práce. Nejprve zkontrolujte stav stávajícího linolea – mělo by být hladké, bez prasklin či vyboulení. Pokud jsou přítomny vady, musí být odstraněny před položením nového nátěru.

Za druhé očistěte povrch stávajícího linolea od prachu a nečistot. Použijte vysavač nebo měkký vlhký hadřík. K odstranění starých skvrn nebo stop od bot se také doporučuje používat speciální čisticí prostředky.

Po přípravě povrchu linolea můžete začít pokládat nový nátěr. Při výběru linolea pro instalaci na linoleum zvažte jeho tloušťku a vlastnosti. Dle doporučení výrobce je nutné linoleum připravit k pokládce – nechat rozevřít a několik dní si zvykat na pokojovou teplotu.

Při pokládání linolea na linoleum použijte oboustrannou lepicí pásku k upevnění k povrchu. Než začnete s instalací, rozmístěte linoleum po místnosti a proveďte měření, abyste určili požadovanou velikost. Poté pomocí ostrých nůžek opatrně seřízněte linoleum na výsledné rozměry.

Při pokládání linolea na linoleum se doporučuje začít od vzdálenějšího rohu místnosti a postupovat směrem ke dveřím. Zvedněte jeden konec linolea a přilepte na povrch pásku. Poté plátno opatrně přilepte na linoleum, čímž zajistíte rovnoměrné rozložení povlaku.

Opakujte tento postup pro zbývající linoleové desky a opatrně je spojte. Vezměte prosím na vědomí, že linoleum může během instalace mírně sklouznout. V tomto případě se doporučuje použít další pásku nebo lepidlo pro zajištění krytiny.

READ
Kvalitní rekonstrukce bytů a interiérový design

Po dokončení instalace zkontrolujte podlahu, zda nemá nerovnosti nebo nesprávné spojení linoleových desek. Pokud zjistíte nějaké vady, opravte je pečlivým nastavením nátěru.

Je důležité si uvědomit, že při instalaci linolea na linoleum musíte použít odolné materiály a dodržovat doporučení výrobců pro použití. Pokud nedokážete správně položit linoleum svépomocí, doporučuje se obrátit se na odborníka.

Díky tomu ušetříte čas a námahu a vaše podlaha bude vypadat svěže a spolehlivě.

Otázky a odpovědi:

Jaké nástroje si musíte připravit pro pokládku linolea na linoleum?

K položení linolea na linoleum budete potřebovat následující nástroje: metr, nůž, gumovou paličku, proužek, metr, tužku, nůžky na drát, kleště. Připravte si také kus starého linolea, který v případě potřeby vymění poškozená místa.

Je možné položit nové linoleum na staré bez přípravy?

Ano, nové linoleum můžete položit na staré bez přípravy, ale nedoporučuje se to. Pro nové linoleum se doporučuje nejprve připravit podklad, aby lépe seděl na povrchu. K tomu je nutné odstranit nerovnosti a nerovnosti starého linolea, případně vyplnit praskliny a výmoly. Pokud je však staré linoleum silně poškozené nebo má vady, doporučuje se jej před položením nového zcela odstranit.

Video:

JAK SI LINOLEUM POKLÁDÁTE SAMI. DIY #SilenaSway_Silena Universe

Jak vypočítat linoleum

Pokládání linolea na linoleum NIKDY toto nedělejte

Recenze

nick2

Vždy jsem se chtěl naučit, jak dělat svépomocné renovace, a tento návod na instalaci linolea na linoleum přišel v pravý čas! Návod je velmi podrobný a srozumitelný pro mě i nezkušeného domácího kutila. Naučil jsem se spoustu užitečných tipů a tajemství, které zjednodušují proces stylingu a umožňují dosáhnout vysoce kvalitních výsledků. Hlavně jsem si uvědomil, že je potřeba pořádně připravit povrch, aby linoleum neklouzalo a dlouho vydrželo. Nyní jsem si jistý, že mohu bez problémů pokrýt podlahu linoleem a dokonce svou zručností potěšit svou rodinu! Moc děkuji autorovi za tak užitečné informace!

Alexandr Smirnov

Článek je velmi užitečný, zejména pro ty, kteří již mají nějaké zkušenosti s prováděním oprav vlastníma rukama. Návod je velmi podrobný a jasný, tipy jsou také velmi užitečné. Nikdy předtím jsem si nemyslel, že je možné položit linoleum na linoleum, ale nyní chápu, že je to docela jednoduché a pohodlné. Tato metoda se mi obzvláště líbila, protože šetří čas a peníze na odstraňování starého nátěru. Nyní jsem připraven vyzkoušet tuto metodu sám a renovovat podlahu v mém bytě. Děkuji autorovi za užitečný článek, určitě pomůže mnoha ženám, které chtějí opravy provádět samy.

READ
Jak připojit reproduktory k LG TV? Přes „tulipány“ a Bluetooth. Jak připojit modely JBL z počítače ke Smart TV?

Sladkost

Skvělý článek! Vždy jsem snil o tom, že se sám naučím měnit podlahy z linolea. Vaše podrobné pokyny a užitečné tipy mi opravdu pomohly dosáhnout mého cíle. Byl jsem mile překvapen, jak rychle a jednoduše bylo možné položit nové linoleum na stávající. Nyní mám ve svém pokoji svěží a stylovou podlahu, aniž bych musel volat profesionála. Moc děkuji za úžasný návod! Nyní jsem připraven pustit se do dalších renovačních projektů!

Sergei

Článek je velmi užitečný, spousta zajímavých tipů a podrobný návod, jak správně položit linoleum na linoleum. Já sám nejsem v této věci profesionál, takže všechny informace byly velmi užitečné. Líbily se mi hlavně tipy na přípravu povrchu a výběr kvalitního lepidla. Zvláštní poděkování patří také autorovi za podrobný popis procesu instalace krok za krokem. Bylo velmi pohodlné postupovat podle pokynů a nebyly žádné potíže. Ve výsledku jsem díky tomuto článku splnil úkol sám a nyní mám krásnou a úhlednou podlahu. Doporučuji každému, kdo chce ušetřit a udělat si vše sám!

Иван Иванов

Velmi užitečný článek! Vždy jsem se chtěl naučit pokládat linoleum sám a nakonec jsem našel podrobný návod. Při čtení textu jsem si uvědomil, že zvládnout tento úkol sám není vůbec tak těžké, jak jsem si myslel. Všechny kroky instalace jsou přesně popsány a jasně ilustrovány, díky čemuž je proces ještě dostupnější. Autoři článku navíc poskytli několik užitečných tipů, které vám pomohou vyhnout se chybám a dosáhnout dokonalého výsledku. Nyní jsem přesvědčen, že tento úkol zvládnu bez cizí pomoci. Děkuji mnohokrát za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: