Jak posílit polykarbonátový skleník vlastními rukama

Polykarbonátové skleníky jsou vynikajícím řešením pro zahradníky, kteří chtějí pěstovat rostliny v kteroukoli roční dobu. Skleník vybavený vysoce kvalitním polykarbonátovým povlakem umožňuje vytvářet optimální podmínky pro růst a vývoj rostlin, chránit je před vnějšími nepříznivými faktory a zvyšovat produktivitu. Některé polykarbonátové skleníky však nemusí být dostatečně pevné nebo tuhé, zejména v podmínkách silného větru nebo sněhové zátěže. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak zpevnit polykarbonátový skleník vlastníma rukama, aby vám sloužil spolehlivě a dlouho.

Před zahájením práce na posílení skleníku byste měli posoudit jeho stav a určit důvody, proč je nedostatečně silný. Nejčastějším problémem jsou průhyby polykarbonátových desek a deformace rámu. Jako řešení můžete použít různé metody, jako je vyztužení rámu dalšími profily, instalace spojovacích prvků pro polykarbonát, instalace dalších příčných podlah a mnoho dalšího.

Poznámka: Před zahájením prací na posílení skleníku se doporučuje pečlivě přečíst a prostudovat pokyny výrobce pro montáž a provoz skleníku. To vám pomůže dosáhnout nejlepšího výsledku a vyhnout se případným chybám.

Jedním z nejdůležitějších kroků při zpevňování skleníku je výběr kvalitních a odolných materiálů. K upevnění je nejlepší použít kovový rám a kotvu. Polykarbonátové desky musí mít vysokou pevnost a tloušťku, aby poskytovaly spolehlivou ochranu proti různému zatížení. Kromě toho byste měli věnovat pozornost kování a upevňovacím prvkům, abyste zajistili jejich vysokou kvalitu a spolehlivost.

V tomto článku se podíváme na podrobné pokyny a užitečné tipy pro posílení polykarbonátového skleníku vlastními rukama. S jejich pomocí můžete výrazně zvýšit pevnost a tuhost vašeho skleníku a také poskytnout optimální podmínky pro růst a vývoj rostlin. Dodržujte naše doporučení a váš skleník se stane spolehlivou konstrukcí, která vám bude sloužit po mnoho let!

Jak posílit polykarbonátový skleník vlastními rukama

Výběr materiálů

Výběr materiálů

Před zahájením prací na zpevnění skleníku je nutné vybrat vhodné materiály. K posílení rámu skleníku můžete použít kovové profily, například rohy nebo trubky. Můžete také použít dřevěné trámy nebo desky.

Zpevnění horní části skleníku

Zpevnění horní části skleníku

Pro zpevnění horní části skleníku můžete nainstalovat další příčné profily nebo nosníky, které budou sloužit jako základ pro dodatečné upevnění polykarbonátových panelů. To pomůže zvýšit pevnost konstrukce a zabránit jejich vychýlení pod vlivem sněhu a větru.

READ
Jak vyčistit okno v zimě

Pokud má skleník obdélníkový tvar, lze vyztužení dosáhnout instalací diagonálních profilů nebo dřevěných krokví. Budou sloužit jako další podpora pro rám skleníku a snižují pravděpodobnost deformace konstrukce.

Zpevnění spodní části skleníku

Zpevnění spodní části skleníku

Spodní část skleníku lze zpevnit instalací dalších rohů nebo kovových profilů v rozích rámu. To pomůže posílit rám a učinit jej stabilnějším při zatížení větrem.

Pro zpevnění spodní části skleníku můžete také použít vložené prvky, které vyplňují prostor mezi rohy rámu a zemí. Tím se zlepší stabilita konstrukce a zabrání se jejímu pohybu nebo převrácení.

Je důležité si uvědomit, že při posilování skleníku je nutné vzít v úvahu jeho konstrukční vlastnosti a možnosti použitých materiálů. Pozor byste si měli dát i na zátěž, kterou konstrukce skleníku vydrží a nepřekračovat její přípustné hodnoty.

Vyztužení polykarbonátového skleníku vlastními rukama zlepší jeho pevnost a zvýší jeho trvanlivost. Dodržováním výše uvedených tipů a pokynů můžete skleník posílit sami a s minimálními náklady.

Výběr a příprava materiálů

Výběr a příprava materiálů

Než začnete posilovat polykarbonátový skleník, musíte správně vybrat a připravit všechny potřebné materiály. To pomůže vytvořit spolehlivý a odolný design.

1. Polykarbonát

1. Polykarbonát

Hlavním materiálem pro skleník je polykarbonát. Při výběru byste měli dbát na jeho tloušťku, pevnost a UV odolnost. Doporučuje se použít polykarbonát o tloušťce 4 až 6 mm.

2. Kovové profily

2. Kovové profily

Pro zpevnění skleníku lze použít kovové profily. Je nutné vybrat profily vhodného tvaru a velikosti, které se snadno připevňují k polykarbonátu. Rozměry profilů závisí na velikosti skleníku a tuhosti, které chcete dosáhnout.

3. Spojovací materiál

3. Spojovací materiál

Pro spolehlivé upevnění polykarbonátových a kovových profilů jsou vyžadovány spojovací prvky. Používejte samořezné šrouby, matice, šrouby a šrouby, které jsou vhodné pro práci s kovem.

4. Nástroje

4. Nástroje

K práci na posílení skleníku budete potřebovat různé nástroje. Budete potřebovat: vrtačku, kotoučovou pilu, ruční nářadí, pravítko a pilku. Ujistěte se, že všechny nástroje jsou funkční a připravené k použití.

Pro pohodlí si před zahájením práce můžete vytvořit seznam potřebných materiálů a nástrojů. To vám pomůže zorganizovat proces a vyhnout se zbytečným prostojům.

Základní nářadí a příslušenství

Základní nářadí a příslušenství

K posílení polykarbonátového skleníku budete potřebovat následující nástroje:

 • vrták se sadou vrtáků;
 • klíč;
 • šroubováky různých typů a velikostí;
 • nůžky na kov;
 • kleště;
 • svorky;
 • pravítko a měřicí páska;
 • kladivo;
 • brusný papír nebo bruska;
 • ruční pilník;
 • hřebíky a šrouby.
READ
Typ betonu pro monolitické podlahy a desky

Kromě nástrojů budete možná potřebovat následující vybavení:

 • pevná rámová profilová trubka;
 • kovové rohy;
 • Plastové spojovací prvky;
 • těsnicí páska;
 • profilovaný plech;
 • šroubovací kolíky a nýty;
 • transparentní silikonový tmel;
 • polykarbonátové profily a příslušenství.

Vrták

Vrták

Vrtačka je jedním z hlavních nástrojů potřebných k vrtání otvorů do polykarbonátu a upevnění dílů. Při práci s polykarbonátem se doporučuje používat sadu vrtáků speciálně navrženou pro práci s tímto materiálem.

Klíč

Při instalaci kovových rohů a upevňovacích prvků je nutný klíč. Velikost klíče musí odpovídat matici vybraného spojovacího prvku.

Posílení základů a rámu

Posílení základů a rámu

Při posilování polykarbonátového skleníku je nutné věnovat zvláštní pozornost základu a rámu, protože poskytují pevnost a stabilitu konstrukce.

Nejprve musíte zkontrolovat stav nadace. Pokud má poškození nebo slabý základ, pak je nutné jej posílit. K tomu můžete použít další betonové bloky nebo zesílený rám.

Rovněž stojí za to věnovat pozornost rámu skleníku. K posílení jeho struktury lze použít následující metody:

 • Nainstalujte další upevňovací prvky a spojky, které drží polykarbonátové panely na místě;
 • Zpevněte rohové spoje rámu pomocí kovových rohů nebo speciálních rozpěrek;
 • Proveďte dodatečné pokládání výztuh z kovové trubky nebo dřevěných bloků;
 • Nainstalujte další příčné nosníky nebo krokve pro posílení rámu.

Zpevnění základu a rámu zvyšuje pevnost a odolnost polykarbonátového skleníku. Správně provedené výztuhy zajišťují odolnost konstrukce vůči větru, sněhu a dalším vnějším vlivům a také zvyšují její životnost.

Užitečné tipy pro výběr a instalaci polykarbonátu

Užitečné tipy pro výběr a instalaci polykarbonátu

1. Výběr kvalitního materiálu

Při nákupu polykarbonátu věnujte pozornost jeho kvalitě. Nejlepší je vybrat materiál od důvěryhodných výrobců, kteří nabízejí produkty se zárukou. Pozor také na tloušťku plechu. Obvykle se pro skleník používá polykarbonát o tloušťce 4 až 16 mm, v závislosti na velikosti a přípustném zatížení.

2. Správná instalace

Před instalací polykarbonátu se ujistěte, že základ skleníku je bezpečně podepřen a unese hmotnost materiálu. Pečlivě si přečtěte pokyny k instalaci, abyste správně nainstalovali polykarbonátové desky a správně je spojili.

Ve fázi instalace se doporučuje použít speciální hmoždinky a profily pro pevnou fixaci polykarbonátu. Tím se nejen zlepší vzhled konstrukce, ale také se zabrání vnikání prachu, nečistot a vlhkosti do skleníku.

READ
Jak prát deku z ovčí vlny: pravidla pro ruční praní, praní v pračce a chemické čištění

3. Kalení polykarbonátu

Před instalací polykarbonátu by měl být vytvrzen. To je nezbytné pro zvýšení pevnosti materiálu a snížení rizika poškrábání a prasklin během instalace a provozu. Chcete-li polykarbonát vytvrdit, stačí jej několik dní nechat ve vodorovné poloze na slunci.

4. Péče o polykarbonát

Po instalaci polykarbonátového skleníku pravidelně udržujte materiál. Pravidelně jej omyjte teplou vodou a měkkým hadříkem nebo houbou. Smyjte prach a nečistoty, abyste zachovali průhlednost a propustnost polykarbonátu. Vyhněte se používání agresivních čisticích prostředků a tvrdých kartáčů, aby nedošlo k poškození povrchu materiálu.

Dodržováním těchto užitečných tipů můžete správně vybrat a nainstalovat polykarbonát do skleníku, který poskytne optimální podmínky pro růst rostlin.

Otázky a odpovědi:

Jak posílit polykarbonátový skleník vlastními rukama?

Pro zpevnění polykarbonátového skleníku lze použít několik metod. První metodou je instalace krokví podél celé hranice skleníku. Druhou metodou je instalace železných nebo hliníkových profilů podél okraje skleníku. Třetí metodou je instalace podélných a příčných profilů uvnitř skleníku pro zpevnění konstrukce. Ve všech případech je nutné správně zajistit vybrané prvky a zajistit spolehlivou fixaci polykarbonátu.

Jaké materiály jsou nejlepší pro vyztužení polykarbonátového skleníku?

Pro vyztužení polykarbonátového skleníku se doporučuje použít odolné a spolehlivé materiály, jako jsou kovové profily, sklolaminátové tyče nebo uhlíková vlákna. Tyto materiály jsou vysoce odolné a vydrží značné zatížení. Při výběru materiálů je nutné vzít v úvahu vlastnosti konkrétního případu a požadavky na posílení skleníku.

Video:

JAK V ZIMĚ POSÍLIT STŘECHU SKLENÍKU? POSILUJEME SKLENÍK! #exotické_květiny

Montáž polykarbonátového skleníku! Video návod! Montáž polykarbonátu!

Posílení rámu skleníku vlastními rukama

Recenze

Alekseev

Článek je prostě skvělý! Velmi užitečné a informativní. Dlouho jsem měl myšlenku postavit polykarbonátový skleník, ale vždy se mi to zdálo příliš obtížné. S vašimi tipy a pokyny jsem si jistý, že to zvládnu sám. Obzvláště se mi líbilo vysvětlení, jak vybrat správný materiál, aby byl skleník odolný. Také cenná doporučení pro zpevnění konstrukce, aby odolala zatížení větrem. Je velmi důležité, abyste podrobně popsali všechny fáze práce, od přípravy místa až po instalaci nátěru. Budu od vás čekat na nové užitečné články!

READ
Jak nainstalovat ochranný „pás“ pro stromy

Nicholas

Článek o posílení skleníku je velmi užitečný! Sám se věnuji zahradničení a tyto informace se vždy hodí. Líbily se mi hlavně tipy, jak vybrat správný polykarbonát a zpevnit jeho strukturu. Nyní vím, jak se vyhnout prohýbání a delaminaci materiálu. Podrobně byl popsán i návod k instalaci a upevnění, což je velmi výhodné pro lidi, kteří to chtějí udělat sami, ale nemají dostatečné zkušenosti. Velmi užitečný je také popis všech potřebných nástrojů a materiálů, protože vám umožní naplánovat si vše předem a vyhnout se zbytečným nákladům. Jsem velmi rád, že jsem našel tento článek a mohu s jistotou říci, že bude dobrým pomocníkem pro každého, kdo sní o vytvoření vlastního skleníku. Doporučuji všem přečíst!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: