Jak připravit trávník na zimu a udržet jej krásný a zdravý

Jedním z hlavních příkladů krásy a zdraví vašeho dvora je zelený, hustý a dobře udržovaný trávník. Dobře udržovaný trávník je nejen příjemnou atmosférou pro relaxaci a trávení času s rodinou a přáteli, ale také ukazatelem péče o území. Co ale udělat pro to, aby váš trávník vypadal dobře po celý rok, tedy i v tuhé zimě?

Příprava trávníku na zimu je důležitým krokem v péči o něj. Nesprávná údržba trávníku v zimním období může vést k poškození až smrti. Proto, aby byl váš trávník zdravý a krásný, musíte dodržovat pár základních pravidel péče.

Jedním z nejdůležitějších kroků při přípravě trávníku na zimu je jeho krmení. Na podzim je důležité trávník pohnojit, abyste mu dodali živiny, které na zimu potřebuje. Nejlepší je používat komplexní hnojiva speciálně vyvinutá pro trávníky. Tím zajistíte dostatečnou výživu kořenovému systému trávníku a udržíte jeho zdraví po celou zimu.

Posílení kořenového systému

Důležitým aspektem přípravy trávníku na zimu je posílení jeho kořenového systému. K tomu se doporučuje v chladném období trávník pravidelně zalévat. Udržování mírné vlhkosti pomůže posílit kořeny a zabránit jejich zamrznutí. Je však důležité správně dávkovat zalévání: nadměrná vlhkost může vést k hnilobě kořenů a výskytu houbových chorob.

Základní pravidla pro péči o trávník před zimou

Základní pravidla pro péči o trávník před zimou

Čištění trávníku

Před zimou je nutné trávník důkladně vyčistit od listí, suti a dalšího odpadu. Pokud zůstanou na povrchu trávníku, mohou blokovat přístup vzduchu a světla a podporovat rozvoj plísňových chorob.

Sekání trávy

Sekání trávy

Posekání trávníku před zimou je důležité. Poslední ortéza by měla být o něco kratší než obvykle. To pomůže vašemu trávníku lépe se připravit na zimu a udržet si svůj tvar. Užitečná mohou být stébla trávy zbylá po sekání, která poslouží jako přirozený úkryt před mrazem a sněhem.

Odstraňování plevele

Před zimou je nutné z trávníku odstranit veškerý plevel. Soutěží s trávníkem o živiny a vláhu, což může v příští sezóně negativně ovlivnit jeho stav.

trávníkové hnojivo

trávníkové hnojivo

Na podzim potřebuje váš trávník před zimou finální pohnojení. To umožní trávě přijímat potřebné živiny, aby přečkala zimu a na jaře se zotavila. Hnojivo by mělo být aplikováno několik týdnů před začátkem chladného období.

READ
Jak správně položit pěnové bloky

Zalévání trávníku

Zalévání trávníku

Na podzim by mělo být zavlažování trávníku mírné, abyste jej připravili na zimu. Vlhkost půdy by měla být dobrá, ale ne nadměrná. Nadměrná vlhkost může podporovat rozvoj onemocnění a hnilobu kořenů.

Dodržováním těchto základních tipů pro předzimní péči o trávník můžete svému trávníku pomoci přežít chladné období a udržet jej krásný a zdravý.

Správný čas na péči o váš trávník

Září-říjen

Ve většině regionů Ruska jsou září a říjen považovány za optimální dobu pro péči o trávník. V této době trávník aktivně roste a zotavuje se po letním období. Hlavní práce, které je třeba udělat:

 • Zalévání trávníku. V této době se srážky často stávají vzácnými, takže trávník potřebuje další zalévání. Pravidelné zvlhčování pomůže posílit kořeny trávníku před zimou;
 • Hnojení trávníku. V pozdním létě a na podzim musí být váš trávník zásoben živinami, aby mohl na zimu zpevnit. K tomu můžete použít speciální komplexní hnojiva;
 • Provzdušňování trávníku. Tento postup zlepšuje výměnu vzduchu v půdě a zabraňuje vzniku suchých míst. Pro provzdušňování můžete použít speciální ruční nebo mechanické nástroje;
 • Pletí trávník. Oplachování pomáhá odstranit odumřelé a vysušené rostliny a také zlepšuje přístup kyslíku ke kořenům;
 • Odstraňování plevele. Při údržbě trávníku byste měli odstraňovat plevel, aby nekonkuroval trávníku o živiny.

listopad prosinec

listopad prosinec

V listopadu a prosinci většina rostlin, včetně vašeho trávníku, na zimu uspí. V této době je hlavní péčí o trávník příprava na zimní klid:

 • Tvarování trávníku. Dobře zastřižený trávník vypadá úhledně i v zimě. Před zimou se proto doporučuje trávník zkrátit na doporučenou výšku;
 • Čištění trávníku od nečistot. Listí a jiné nečistoty by měly být z trávníku odstraněny, aby nešlapaly nebo nepoškodily trávník;
 • Ochrana před zvířaty. Pokud se na trávníku objeví stopy zvířat, můžete použít speciální repelenty nebo nainstalovat dočasné zábrany;
 • Určení délky období sněžení. Pokud sníh padá dlouho a hustě, trávník může trpět nedostatečným přístupem světla a vzduchu. V tomto případě se doporučuje odstranit vrchní vrstvu sněhu, aby nedošlo k poškození trávníku.

Dodržováním těchto pokynů a údržbou svého trávníku ve správný čas pomůžete svému trávníku přežít zimu a zachovat jeho krásu a zelenou plochu. Základní podzimní péče o trávník má velký vliv na zdraví a životnost vašeho trávníku.

READ
Příslušenství pro zavěšené podhledy

Příprava trávníku na zimu

 1. Čištění trávníku od nečistot. Před zimou je nutné odstranit veškeré listí, větve, suchou trávu a další nečistoty, které mohou trávník dusit a vyvolat onemocnění.
 2. Sekej trávník do poslední chvíle. Zimní podmínky nejsou příznivé pro aktivní růst trávy, proto musíte trávník sekat na minimální výšku. To pomůže vyhnout se tvorbě přeplněné trávy a ochrání trávník před chorobami.
 3. Mrtvé dřevo – odstraňte ho. Deadwood je sbírka mrtvé trávy a listí, které mohou udusit váš trávník a podpořit houbové choroby. Proto je nutné odstranit mrtvé dřevo ručně nebo pomocí speciálního nástroje.
 4. Hnojivo před zimou. Po základním vyčištění a přípravě trávníku můžete trávník před zimou dohnojit. To pomůže trávníku přežít chladné období a na jaře se rychleji zotavit.
 5. Zalévání. Poslední zálivku je třeba provést 1-2 týdny před nástupem mrazů. To pomůže připravit váš trávník na nedostatek vlhkosti během zimy.
 6. Ochrana ptactva. Během zimy mohou ptáci způsobit značné škody na vašem trávníku tím, že budou kopat potravu. K ochraně trávníku můžete použít speciální sítě nebo kovové kolíky.
 7. Odstraňování sněhu a ledu. V případě silného sněžení nebo ledu je nutné opatrně odstranit sníh a led z trávníku. Toto nahromadění může vytvořit nepříznivé podmínky pro váš trávník a způsobit škody.
 8. Sledování stavu trávníku. Během zimy je nutné pravidelně kontrolovat stav trávníku, zejména pokud je sníh a led. To vám umožní včas odhalit možné problémy a předcházet jim.

Dodržováním těchto pravidel můžete správně připravit trávník na zimu. To pomůže udržet jeho zdraví a krásu, takže když přijde jaro, potěší vás svěží a zelenou trávou.

Čištění listí a nečistot

Než se pustíte do úklidu, musíte si připravit nářadí: hrábě nebo smetáky na listí, pytle na sběr odpadků. Pokud je na vašem trávníku mnoho stromů, možná budete potřebovat velké množství pytlů. K ochraně rukou bude také užitečné používat odolné rukavice.

Kroky pro čištění listí a nečistot:

 1. S čištěním začněte až po úplném vyschnutí trávy po dešti nebo ranní rose.
 2. Jemně přejíždějte hráběmi nebo smetákem po celém povrchu trávníku a sbírejte listí a nečistoty jedním směrem. To umožní jejich rychlejší a snadnější odstranění.
 3. Nasbíraný odpad umístěte do pytlů. Snažte se neplnit sáčky na hranici, aby se kvůli těžkému obsahu neroztrhly.
 4. Zkontrolujte, zda v odpadcích nejsou velké předměty, jako jsou větve nebo kameny, a odstraňte je.
 5. Po dokončení úklidu zlikvidujte sebraný odpad v souladu s pravidly vaší lokality.
 6. Po vyčištění trávník znovu projeďte hráběmi nebo smetákem, abyste odstranili zbývající drobné nečistoty.
READ
Jak obložit štít obkladem - štítový obklad

Po vyčištění bude váš trávník vypadat dobře upravený a připravený na zimu. Pokud je pro vás obtížné tento úkol zvládnout sami, můžete se vždy obrátit na odborníka na péči o trávník.

Je důležité, aby se: Neodkládejte úklid listí a suti na poslední chvíli, abyste se nedostali do nepříjemné situace, když už to počasí nedovolí. Pravidelné čištění pomůže udržet váš trávník v dobrém stavu a prodlouží jeho životnost.

Pamatujte: Odstranění listí a nečistot je důležitou součástí podzimní péče o trávník, která jej pomůže připravit na zimu a zachovat jeho krásu v příští sezóně.

Ovládání zavlažování

Ovládání zavlažování

Základní pravidla pro kontrolu zavlažování:

1. Stanovení frekvence zálivky

1. Stanovení frekvence zálivky

Zalévání trávníku v zimě by mělo být prováděno méně často než v létě. V průměru stačí v zimě zalévat jednou za 10-15 dní v závislosti na povětrnostních podmínkách a typu půdy. Půda by se však neměla nechat vyschnout, takže je třeba kontrolovat úroveň vlhkosti a tomu přizpůsobit frekvenci zavlažování.

2. Stanovení doby trvání zálivky

V zimě také záleží na načasování zavlažování. Vzhledem k nízkým teplotám a relativně nízké aktivitě růstu trávy stačí k dosažení optimální úrovně vlhkosti půdy zalévat 5-7 minut. Tím se zabrání vytváření nadměrné vlhkosti a zabrání zamrznutí kořenového systému.

Je důležité si uvědomit, že kontrola nad zavlažováním trávníku v zimě je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících jeho stav. Dodržováním pravidel mírné a pravidelné zálivky si zajistíte zdravý a krásný trávník po celou zimu.

Otázky a odpovědi:

Jaká jsou základní pravidla péče o trávník před příchodem zimy?

Mezi základní pravidla péče o trávník před zimou patří následující úkony: hnojení, vytrhávání plevele, provzdušňování, dosévání trávníku, zálivka a příprava na zazimování. Důležité je nezapomínat na pravidelnou zálivku a péči o trávník po celý rok, aby byl zdravý a krásný.

Jakou roli hraje hnojení trávníku před zimou?

Hnojení trávníku před zimou hraje velmi důležitou roli. Podporuje zdravý růst trávy a silný kořenový systém. Hnojení je vhodné provádět na podzim, aby trávník před zazimováním dostal všechny potřebné živiny. Pro trávníky se doporučuje používat speciální hnojiva, která obsahují dusík, fosfor a draslík v určitém poměru. To pomůže vašemu trávníku bezpečně přežít zimu a na jaře se krásně zotaví.

READ
Jak vypustit vodu z ohřívače vody - průtokového, podlahového a dalších typů, proč to musíte udělat

Video:

Příprava trávníku na zimu. Jak správně připravit trávník na zimu

Ideální výška trávníku na ZIMU

Trávník před zimou. Kdy sekat trávník před zimou

Recenze

Alex

Moc děkujeme za informace, jak správně připravit trávník na zimu! Tato problematika mě velmi zajímá, protože chci, aby můj trávník po zimě vypadal hezky a zdravě. Potěšilo mě především pravidlo o snížení zálivky před zimou. Mimochodem, budete muset zkontrolovat drenážní systém, abyste se ujistili, že přebytečná vlhkost nezůstává na trávníku. Dalším užitečným tipem je hnojení před zimou. Tohle mě nenapadlo, ale zdá se mi to velmi logické. Celkově je článek velmi informativní a užitečný pro ty, kteří se starají o svůj trávník. Doporučení určitě uplatňuji a budu hlídat svůj trávník po celou zimu.

alex1

Článek je velmi užitečný a informativní! Vždy se snažím o svůj trávník pečovat a připravit ho na zimu co nejlépe. V článku jsem našel spoustu užitečných rad, které určitě využiji. Potěšila mě především informace o nutnosti zakořenění trávníku před zimou. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale nyní chápu, že je to velmi důležitá fáze péče. Také bylo užitečné dozvědět se o správném hnojení a zálivce před zimou. Všechna tato opatření pomohou udržet váš trávník zdravý a krásný po celou zimu. Díky za tak dobrý článek! Budu čekat na nové rady od vás.

Anna Kuzněcovová

Skvělý článek! Před zimou se vždy snažím udržovat trávník ve skvělé kondici. Je velmi užitečné vědět, jak se o trávník správně starat, aby byl krásný a zdravý. Základní pravidla, o kterých píšete, jsou velmi důležitá. Určitě provedu nezbytné změny ve své rutině péče o trávník. Vždy se před prvním mrazem snažím trávník očistit od listí, přihnojit a zalít. Teď už chápu, proč je to tak důležité! Také jsem se dozvěděl, že musím posekat trávník a připravit ho na sněžení. Oceňuji tyto užitečné informace a budu se řídit vašimi doporučeními. Přeji všem čtenářům hodně štěstí při přípravě trávníků na zimu!

Ivan

Skvělý článek! Přirozeným vzorem je, že po podzimu následuje zima a trávník se na to samozřejmě musí připravit. Udržovat krásný a zdravý trávník je docela snadné, pokud budete dodržovat pár pravidel. Nejprve důkladně vyčistěte trávník od listí a jiných rostlinných zbytků, abyste zabránili mechu a chorobám. Za druhé, péče o trávník zahrnuje hnojení a zvlhčování. Pro posílení kořenů před zazimováním je lepší aplikovat hnojiva na začátku podzimu a v polovině října. Za třetí nesmíme zapomínat na zálivku, zejména v obdobích sucha. Nakonec trávu před zimou opatrně zastřihněte, snižte její výšku, ale ponechte dostatek, aby byl trávník chráněn před mrazem. Dodržováním těchto pravidel jsem si jistý, že můj trávník dobře přežije zimu a bude mě v příští sezóně těšit svou krásou. Děkuji moc za radu!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: