Jak rychle a efektivně vyčistit zlato doma: produkty a řešení

Zlato je jedním z nejcennějších a nejušlechtilejších kovů, který se používá k výrobě šperků a luxusních předmětů po mnoho staletí. Zlato však může časem ztratit svůj lesk a otupit. Chcete-li zlatým šperkům a předmětům vrátit jejich původní krásu, nemusíte se obracet na odborníky – zlato můžete vyčistit doma.

Existuje několik účinných produktů a řešení, které pomohou obnovit lesk zlatých předmětů. Jedním z nejjednodušších a nejdostupnějších prostředků je mýdlo. Nejprve se doporučuje používat jemné mýdlo, jako je dětské nebo mýdlo na prádlo. Malé množství mýdla je třeba rozmíchat v teplé vodě, poté do výsledného roztoku ponořit zlaté šperky a nechat chvíli působit. Poté je třeba šperky důkladně opláchnout ve studené vodě a otřít měkkým hadříkem nebo zubním kartáčkem, aby se odstranily přebytečné nečistoty.

Kromě mýdla můžete zlato čistit také pomocí speciálních přípravků, které lze zakoupit v klenotnictví nebo online. Jedním z populárních prostředků je speciální řešení šperků. Obsahuje jemné chemické složky, které účinně čistí zlato bez jeho poškození. Použití takového řešení je jednoduché: šperk je potřeba na chvíli vložit do roztoku, poté opláchnout a otřít. Před použitím šperkového roztoku byste si však měli přečíst jeho návod, abyste předešli možnému poškození a uvolnění kamenů.

Je důležité pamatovat na to, že při čištění zlata se nedoporučuje používat abraziva nebo tvrdé kartáče, protože mohou poškodit kov a kameny na špercích. Je také velmi důležité zacházet s drahými kameny opatrně, pokud je ve špercích máte – některé z nich mohou být citlivé na chemikálie. V každém případě se před použitím jakýchkoli produktů nebo řešení doporučuje otestovat malou oblast šperku, abyste se ujistili, že jsou bezpečné.

Čistění zlatých šperků doma je tedy jednoduchý a cenově dostupný postup. Bez ohledu na to, jaký produkt nebo řešení si vyberete, je důležité mít na paměti, že zlato vyžaduje pečlivé zacházení a náležitou péči, aby si zachovalo lesk a krásu po mnoho let.

Jak efektivně čistit zlato doma

Jemné čištění zlata pomocí mýdla

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů čištění zlata je šetrné čištění pomocí běžného mýdla. K tomu potřebujete:

 1. Naplňte malou nádobu teplou vodou.
 2. Do vody přidejte trochu dětského nebo tekutého mýdla a jemně promíchejte, dokud nezískáte pěnu.
 3. Do vzniklé pěny ponořte zlaté šperky a nechte pár minut působit.
 4. Pomocí měkkého zubního kartáčku pečlivě očistěte všechny rohy a švy výrobku.
 5. Opláchněte veškerou zbývající pěnu teplou tekoucí vodou a otřete šperky měkkým hadříkem, dokud nebudou zcela suché.
READ
Modrá kuchyně - ideální kombinace s jinými barvami (60 designových fotografií)

Tento způsob čištění zlata je vhodný pro výrobky bez drahých kamenů a úhledně vyrobené díly.

Rafinace hedvábného zlata

Rafinace hedvábného zlata

K důkladnému vyčištění zlatých šperků, zejména těch se složitými reliéfy a mnoha kameny, můžete použít hedvábný hadřík. K tomu potřebujete:

 1. Přetáhněte si přes prst kousek hedvábné látky.
 2. Naneste malé množství zubní pasty nebo skleněného prášku na hedvábí.
 3. Jemně otřete zlaté šperky a věnujte zvláštní pozornost obtížným oblastem a kamenům.
 4. Smyjte veškerou zbývající pastu nebo prášek teplou vodou a otřete produkt měkkým hadříkem, dokud nebude zcela suchý.

Tato metoda čištění účinně odstraňuje nečistoty z povrchu zlata a navrací mu lesk.

Pamatujte, že před pokusem o jakoukoli metodu čištění zlata se musíte ujistit, že předmět neobsahuje žádné křehké kamínky nebo jemné prvky, které by se mohly poškodit, pokud by se dostaly do kontaktu s mýdlem nebo tvrdými materiály. V případě pochybností je nejlepší kontaktovat odborníka na profesionální čištění.

Přírodní produkty na čištění zlatých šperků

Čištění zlatých šperků může být snadné a efektivní s přírodními prostředky, které najdete doma. Přírodní metody čištění zlata mohou pomoci obnovit jeho lesk, bezpečně jej vyčistit a zachovat jeho krásu v průběhu času.

Jedním z nejoblíbenějších prostředků na čištění zlatých šperků je směs jedlé sody a vody. K tomu smíchejte jednu čajovou lžičku jedlé sody s horkou vodou. Výsledná pasta se musí nanést na zlaté šperky a jemně otřít měkkým kartáčkem. Poté by měly být šperky opláchnuty teplou vodou a vysušeny měkkým hadříkem.

Cibulové slupky lze použít k odstranění tmavých skvrn a viditelných oxidů ze zlatých šperků. Jednoduše namočte kůru vodou a jemně ji naneste na kontaminovaná místa zlata. Po nanesení nechte slupku zaschnout a poté ji jemně odstraňte měkkým štětcem. Tato metoda je skvělá pro čištění zlatých šperků s kameny.

Dalším přírodním čističem zlata je citronová šťáva. Stačí vymačkat citronovou šťávu a nanést ji na zlaté šperky. Nechte několik minut působit, poté vydrhněte měkkým kartáčkem a opláchněte vodou.

K čištění zlatých šperků můžete použít i běžné mýdlo. Jednoduše namočte štětec do teplé vody, otřete mýdlem a jemně vydrhněte zlaté předměty. Poté šperky opláchněte vodou a osušte měkkým hadříkem.

READ
Vnitřní dvoukřídlé dveře: foto

Chcete-li zachovat přirozený lesk svého zlata, zvažte použití přírodních produktů k jeho čištění. Pomohou vám vrátit vašim zlatým šperkům jejich původní krásu a stanou se výbornou alternativou k chemikáliím, které mohou poškodit drahé kameny nebo povrchovou úpravu výrobků.

Speciální přípravky na čištění zlata

Pokud hledáte nejrychlejší a nejefektivnější způsob čištění zlatých šperků, pak mohou být speciální přípravky na čištění zlata tím nejlepším řešením. Obsahují aktivní složky, které šetrně a účinně odstraňují nečistoty z povrchu zlatých šperků, aniž by došlo k poškození samotného kovu. K dokonalému lesku a čistotě nebudete muset vynaložit velké úsilí.

Jakou funkci plní speciální přípravky na čištění zlata?

Jakou funkci plní speciální přípravky na čištění zlata?

Speciální přípravky na čištění zlata mají řadu užitečných funkcí:

 • Odstraňte oxidy a nečistoty z povrchu zlata;
 • Obnovit a zlepšit přirozený lesk zlatých předmětů;
 • Odstraňte otisky prstů a další viditelné nedokonalosti;
 • Zabraňuje další oxidaci a korozi kovu.

Jak používat speciální přípravky na čištění zlata?

Použití speciálních přípravků k čištění zlata obvykle nevyžaduje speciální dovednosti nebo nástroje. Obvykle stačí jednoduše nanést malé množství drogy na měkký hadřík nebo houbu a jemně otřít povrch zlatého předmětu, přičemž zvláštní pozornost věnujte těžko dostupným místům a rohům. Poté je nutné produkt opláchnout vodou a otřít suchým hadříkem, aby se odstranily zbytky léku.

Před použitím speciálních přípravků na čištění zlata se doporučuje přečíst si pokyny výrobce a provést předběžný test na malé a nenápadné ploše produktu, abyste se ujistili, že nedochází k nežádoucím účinkům.

Jednoduchá řešení pro odstranění skvrn od zlata

Pokud má váš zlatý šperk skvrny nebo jeho lesk a krása vybledly, nespěchejte s jeho odesláním do šperkařské dílny. Existuje několik jednoduchých a účinných řešení, která pomohou vrátit zlatu jeho původní lesk.

Jedním z nejoblíbenějších způsobů odstranění skvrn od zlata je použití teplé slané vody. Chcete-li to provést, rozpusťte 1 čajovou lžičku kuchyňské soli v 1 šálku teplé vody. Umístěte zlato do roztoku na 10-15 minut a poté jej jemně opláchněte pod tekoucí vodou.

Další dobrou možností je použití roztoku čpavku. Přidejte 1 čajovou lžičku amoniaku do 1 šálku vody. Umístěte zlato do roztoku na 15 minut, poté jej důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a osušte měkkým hadříkem. Buďte opatrní a používejte čpavek v dobře větraném prostoru.

READ
Jak si vybrat podhledy pro školku: možnosti a výhody

Pokud je špína na vašich zlatých špercích trvalá, můžete se uchýlit k použití alkoholu. Namočte měkký štětec do alkoholu a jemně otřete potřísněný povrch zlata. Poté šperky opláchněte v teplé vodě a osušte.

Další léty prověřenou metodou je použití bramborového škrobu. Smíchejte 1 polévkovou lžíci kukuřičného škrobu s trochou vody, aby vznikla hustá pasta. Pokryjte povrch zlata pastou a nechte několik minut působit, poté pastu důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a osušte.

Upozorňujeme, že před použitím jakéhokoli roztoku nebo přípravku k čištění zlata se musíte ujistit, že vaše šperky neobsahují drahokamy nebo polodrahokamy. Pokud mají šperky vložky, je lepší se obrátit na profesionály nebo použít speciální přípravky na čištění šperků s kameny.

Mechanické čištění zlatých šperků

Při mechanickém čištění zlatých šperků postupujte takto:

 1. Připravte si čisticí roztok. K tomu rozmíchejte malé množství jemného čisticího prostředku v teplé vodě. Je důležité si uvědomit, že k čištění zlata musíte používat jemné čisticí prostředky, abyste nepoškodili jeho povrch.
 2. Ponořte dekoraci do roztoku. Nechte ho pár minut uležet ve vodě, aby změknul a skvrny se snadněji odstranily.
 3. Použijte měkký zubní kartáček. Opatrně štětcem projděte po povrchu dekorace, odstraňte nahromaděné nečistoty a prach. Dávejte pozor, abyste nepoškrábali zlaté části.
 4. Opláchněte šperky v teplé vodě. Po vyčištění nezapomeňte šperky opláchnout, abyste odstranili zbytky pracího prostředku. Ujistěte se, že je voda dostatečně teplá, aby se zbavila všech zbývajících nečistot a mastnoty.
 5. Osušte dekoraci. Po umytí šperk opatrně osušte měkkým hadříkem nebo suchým hadříkem. Před opětovným nasazením se ujistěte, že je zcela suchý.

Mechanické čištění zlatých šperků je poměrně jednoduché a umožňuje rychle a efektivně vyčistit zlaté šperky od nečistot a prachu. Je důležité si pamatovat, že k odstranění skvrn a zabarvení mohou být zapotřebí pokročilejší metody, jako je chemické čištění nebo leštění.

Otázky a odpovědi:

Jakými prostředky můžete čistit zlato doma?

K čištění zlatých šperků doma můžete použít různé prostředky, jako je běžné mýdlo nebo měkký zubní kartáček. Pro hlubší čištění můžete použít speciální roztoky, které lze zakoupit v klenotnictví. Můžete také použít lidové prostředky, jako je citronová šťáva nebo jedlá soda.

READ
Mineritové a mineralitové desky: vlastnosti a použití

Jaké řešení je nejlepší pro čištění zlata?

K čištění zlatých předmětů lze použít různá řešení. Jednou z nejoblíbenějších a nejúčinnějších metod je použití roztoku teplé vody a malého množství jemného čisticího prostředku, jako je tekuté mýdlo. Produkt můžete v tomto roztoku nechat několik minut, poté jej jemně očistěte měkkým zubním kartáčkem a opláchněte vodou.

Jak často by se mělo zlato čistit?

Frekvence čištění zlatých předmětů závisí na intenzitě jejich používání a skladování. Obecně se doporučuje čistit zlato 1-2x za měsíc. Pokud je však výrobek velmi znečištěný nebo ztratil lesk, lze jej čistit častěji.

Lze čpavek použít k čištění zlata?

K čištění zlatých šperků lze použít čpavek, ale musíte být opatrní a dodržovat určitá opatření. Před použitím čpavku jej musíte naředit vodou v poměru 1:6 a přípravek otřít měkkým hadříkem nebo zubním kartáčkem. Poté by měl být produkt dobře opláchnut vodou a vysušen.

Je možné použít lidové prostředky k čištění zlata?

Ano, k čištění zlatých předmětů lze použít lidové prostředky, jako je citronová šťáva nebo jedlá soda. Chcete-li to provést, smíchejte citronovou šťávu nebo jedlou sodu s vodou, abyste vytvořili roztok. Poté by měl být produkt na chvíli umístěn do roztoku, poté opláchnut vodou a vysušen. Je však na zvážení, že tyto metody nejsou vhodné pro všechny druhy zlata a jeho slitin, proto je lepší se nejprve poradit s klenotníkem.

Video:

Jak čistit zlato

Klenotník navrhl JAK RYCHLE VYČISTIT ZLATO doma!

Jak doma rychle a efektivně VYČISTIT ZLATO, aby se ZÁŘITLO

Recenze

Alexander Ivanov

Článek je velmi užitečný! Vždy se snažím udržovat své šperky v bezvadném stavu a vaše informace mi velmi pomohly. Nikdy jsem si nemyslel, že je možné tak rychle a snadno zušlechtit zlato doma. Teď mám nějaké nové nápady a produkty, které chci vyzkoušet. Zajímavé je především to, že můžete použít běžné produkty, které máte vždy po ruce, jako je soda nebo zubní pasta. Líbily se mi také informace o řešeních, kterými lze odstranit silné skvrny. Doufám, že tyto metody budou skutečně účinné a pomohou vrátit mým výrobkům jejich původní lesk. Děkujeme za užitečné informace!

READ
Jak funkčně využít parapet v malé kuchyni?

julia_89

Článek je velmi užitečný! Čištění zlatých šperků doma mi vždy dělalo nějaké potíže. Ale díky vašim radám jsem poprvé zkusila své zlaté šperky vyčistit sama a výsledek mě mile překvapil! Rafinace zlata se ukázala jako jednoduchý a efektivní úkol. Použil jsem speciální roztok na čištění zlata, který jste doporučil. Zlato se začalo lesknout, jako by bylo právě koupené! Teď už vím, že na čištění zlata nemusím chodit do šperkařských dílen, tento úkol zvládnu sám. Děkujeme za užitečné tipy a doporučení!

anna_miller

Mám tolik zlatých šperků a vždy přemýšlím, jak je správně vyčistit. Tento článek je dar z nebes! Naučil jsem se tolik užitečných tipů, jak rychle a efektivně vyčistit zlato přímo doma. Tyto produkty a řešení skutečně fungují! Určitě zkusím použít jedlou sodu a měkký zubní kartáček na odstranění nahromaděných nečistot a oděrek. Také jsem se dozvěděl, že čpavek a voda si poradí se složitějšími skvrnami. Nyní jsem si jistý, že mohu své šperky udržet ve skvělém stavu, aniž bych opustil domov. Děkuji za takový informativní a užitečný materiál!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: