Jak správně natřít překližku na bílo akrylovými barvami: videonávod pro DIY instalaci, fotografie a cena

Překližka je oblíbený materiál, který je široce používán ve stavebnictví a dekoraci interiérů. Standardní typ překližky však někdy nemusí ladit s interiérem. Pokud chcete své překližce dodat stylovější a modernější vzhled, je natírání bílou barvou jednou z nejoblíbenějších a nejjednodušších možností.

V tomto článku vám řekneme, jak malovat překližku bílou pomocí akrylových barev. Připravili jsme pro vás podrobné videonávody s podrobným vysvětlením postupu a také fotografie s ukázkami hotových prací.

Jednou z nejdůležitějších věcí při malování překližky je výběr správné barvy. Doporučujeme používat akrylové barvy, protože mají mnoho výhod. Rychle schnou, nemají nepříjemný zápach, jsou netoxické a vysoce odolné vůči slunečnímu záření. To vám umožní udržet bohatou bílou barvu po dlouhou dobu.

Pokud dříve ruční malování překližky zabralo spoustu času a vyžadovalo hodně práce, pak se s příchodem akrylových barev celý postup stal mnohem jednodušším a rychlejším.

Malování překližky bílou akrylovými barvami je pohodlný a levný způsob, jak proměnit váš interiér. Celý postup vám nezabere mnoho času a nebude vyžadovat speciální dovednosti. S pomocí našich video návodů zvládnete vše sami a ušetříte peníze za najímání specialistů.

Jak natřít překližku bílou akrylovými barvami: video návod s fotografiemi a cenou

Než začnete malovat, ujistěte se, že povrch překližky je čistý a hladký. Pokud jsou na něm nějaké poškození nebo nerovnosti, je třeba je nejprve opravit. K tomu můžete použít brusný papír nebo sklolaminát.

Dále musíte zakoupit akrylovou barvu v bílé barvě. Vyberte si kvalitní barvu, která má sytou barvu a dobrou odolnost vůči vnějším vlivům. Nezapomeňte si také zakoupit štětec, váleček nebo sprej, v závislosti na vašich preferencích a pracovních podmínkách.

Před nanesením barvy na překližku je třeba ji dobře promíchat. Položte překližku na vodorovnou plochu, abyste si usnadnili proces nanášení barvy.

Pokud se rozhodnete použít štětec, nanášejte barvu rovnoměrnými tahy, přísně v jednom směru. V případě potřeby můžete nanést několik vrstev barvy, abyste dosáhli sytější barvy.

Pokud dáváte přednost použití válečku, naložte barvu na váleček a rovnoměrně ji rozetřete po povrchu překližky. Tento postup opakujte, dokud nebude celý povrch pokrytý rovnoměrnou vrstvou barvy.

Pokud zvolíte sprej, věnujte pozornost návodu přiloženému k balení. Držte plechovku ve vzdálenosti asi 20-30 centimetrů od povrchu překližky a nastříkejte barvu jasnými pohyby.

READ
Jak uplést náramek z gumiček pro začátečníky na stroji s videem

Po nanesení barvy ji musíte nechat několik hodin zaschnout nebo do úplného zaschnutí. Obal akrylové barvy obvykle udává čas potřebný k úplnému zaschnutí. V případě potřeby můžete nanést další vrstvu barvy, abyste dosáhli hutnější barvy.

Cena akrylových barev se může lišit v závislosti na výrobci a objemu balení. V průměru se cena za plechovku barvy pohybuje od 150 do 500 rublů. Lišit se může i cena za štětec, váleček nebo sprej.

Materiály a nástroje Cena
Akrylová barva (plechovka) od ruble 150 po 500
Kartáč od ruble 100 po 300
váleček od ruble 200 po 500
Sprej od ruble 300 po 800

Doufáme, že tento video návod vám pomůže úspěšně natřít překližku bílou akrylovými barvami. Šťastnou kreativitu!

Příprava povrchu a materiály

Příprava povrchu a materiály

Než začnete malovat překližku bílou akrylovými barvami, musíte řádně připravit povrch a mít všechny potřebné materiály. Zde je to, co budete potřebovat:

povrch

povrch

Překližka – Vyberte si správnou tloušťku překližky, aby vyhovovala vašim potřebám. Ujistěte se, že je suchý, čistý a hladký.

materiály

materiály

Akrylové barvy – Pro dosažení bílé musí mít akrylové barvy čistě bílý odstín. Pro dosažení požadované barvy můžete použít buď hotové bílé barvy, nebo smíchat různé odstíny akrylových barev.

Kartáče – Vybírejte kartáče s různou tvrdostí vlasů. Měkké štětce jsou dobré pro rovnoměrné nanášení barvy, zatímco tvrdé štětce umožňují vytvářet texturu a různé efekty.

Brusný papír – použijte na povrch překližky k odstranění nerovných povrchů a hladkému povrchu.

Paleta – Na paletě můžete míchat různé odstíny akrylových barev, abyste získali požadovanou barvu.

Ředidlo/Voda – V závislosti na konzistenci barvy budete možná potřebovat ředidlo nebo vodu, abyste dosáhli požadované tloušťky a snadnosti nanášení barvy.

Maskovací páska/fólie – v případě potřeby použijte k ochraně jiných povrchů před nátěrem.

Základní nátěr – Před lakováním naneste na překližku základní nátěr, abyste zlepšili přilnavost nátěru a zajistili rovnoměrnější pokrytí.

Houba – Používá se pro nanášení základních nebo akrylových barev na velké plochy.

Sklenice nebo míchací tyčinka – Slouží k míchání akrylových barev na paletě.

Látkové nebo papírové ručníky – použijte k odstranění přebytečné barvy, čištění štětců nebo zatoulaných stop.

READ
Jak vytvořit základ pro skleník vlastníma rukama?

Nyní, když máte všechny potřebné materiály, můžete přejít k přípravě povrchu a natírání překližky na bílo akrylovými barvami.

Stanovení množství barvy

Stanovení množství barvy

Než začnete malovat překližku bílou barvou, musíte určit množství barvy, které budete pro tuto práci potřebovat. To vám umožní správně vypočítat rozpočet a zakoupit správné množství materiálu.

Chcete-li určit množství barvy, musíte znát plochu povrchu, který budete malovat. Tuto plochu lze vypočítat jako součin délky a šířky překližky. Pokud je například překližka 2 metry dlouhá a 1,5 metru široká, bude plocha povrchu 3 metry čtvereční.

K natření jednoho metru čtverečního překližky budete potřebovat přibližně 100-150 mililitrů barvy. Přesné množství může záviset na typu a hustotě barvy, podmínkách aplikace a požadované intenzitě barvy. Plechovka obvykle udává množství barvy potřebné k natření jednoho metru čtverečního.

Jednoduchý způsob, jak určit množství barvy, je nejprve nanést barvu na malou plochu překližky a změřit plochu pokrytou touto barvou. Poté vynásobením této hodnoty celkovou plochou překližky můžete vypočítat množství barvy potřebné pro celou práci.

Vezměte prosím na vědomí, že při natírání překližky na bílo může trvat několik vrstev nátěru, aby se dosáhlo rovnoměrné syté barvy. Zohledněte to při určování potřebného množství barvy.

Výběr a aplikace primeru

Výběr a aplikace primeru

Než začnete natírat překližku bílou barvou, je důležité vybrat a aplikovat správný základní nátěr. Základní nátěr nejen zlepší přilnavost barvy k povrchu překližky, ale také ji ochrání před vlhkostí a hnilobou. Zde je několik doporučení:

Výběr primeru:

Pro nátěr překližky je nejlepší akrylový základní nátěr, protože má dobrou přilnavost ke dřevu a vytvoří odolný základ pro barvu. Můžete také použít univerzální základní nátěr na dřevo a jiné povrchy.

Příprava povrchu:

Před nanesením základního nátěru je nutné připravit povrch překližky. Očistěte jej od prachu a nečistot pomocí suchého hadříku nebo kartáče. V případě potřeby odstraňte staré vrstvy barvy nebo laku pomocí špachtle nebo brusného papíru.

Aplikace primeru:

Základní nátěr musí být nanesen rovnoměrně na povrch překližky. K tomu můžete použít štětec nebo váleček. Před aplikací primeru dobře protřepejte plechovku primeru a míchejte, dokud nebude mít jednotnou konzistenci. Naneste jednu vrstvu základního nátěru a nechte zcela zaschnout.

READ
Mochna keř: popis odrůd a pěstitelských vlastností

Povrchové broušení:

Po zaschnutí základního nátěru se doporučuje před nanášením nátěru překližku obrousit, abyste získali hladší a rovnoměrnější povrch. Pro broušení můžete použít brusný papír o zrnitosti 180-220.

Kontrola připravenosti:

Chcete-li zkontrolovat, zda je povrch připraven k malování, projděte po něm rukou. Pokud je povrch hladký a nezanechává žádné stopy, pak jste připraveni přejít k malování.

Správné použití základního nátěru je důležitým krokem při přípravě povrchu před natíráním překližky bílou akrylovými barvami. To vám umožní dosáhnout vysoce kvalitních výsledků a odolného povrchu.

Malování překližky akrylovými barvami

Malování překližky akrylovými barvami

Krok 1: Příprava překližky

Krok 1: Příprava překližky

Před lakováním musí být překližka pečlivě připravena. Očistěte povrch od prachu, nečistot a mastnoty pomocí měkké houby a saponátu. Dále obruste povrch překližky brusným papírem, abyste vytvořili lepivý povrch pro akrylové barvy. K odstranění hrubých hran a hrubých hran lze také použít leštění překližky pomocí brusného nástroje.

Krok 2: Ochranný odstín

Krok 2: Ochranný odstín

Před aplikací akrylových barev na překližku se doporučuje aplikovat ochranný odstín. Ochranný základní nátěr, známý také jako základní nátěr, pomůže zlepšit přilnavost barvy k překližce a vytvoří rovnoměrný povrch. Naneste základní nátěr na překližku pomocí štětce nebo válečku a nechte zcela zaschnout.

Krok 3: Nanášení akrylových barev

Natřeno bílou barvou, Tikkurila natřeno

Lakování překližkového nábytku autolakem sami

Recenze

Alexandr Smirnov

Článek je pro mě velmi poučný a užitečný, jelikož už delší dobu přemýšlím o natírání překližky na bílo. Jsem moc rád, že jsem našel tento článek, který vše jasně a srozumitelně vysvětluje. Vždy jsem si myslel, že natírání překližky může být velmi obtížné a zdlouhavé, ale díky videonávodu a podrobnému popisu v článku bylo vše mnohem jednodušší a jasnější. Ani jsem nečekal, že to bude vyžadovat tak malé množství materiálů a času. Další výhodou tohoto článku je přítomnost fotografií, které zobrazují všechny fáze malby. To je velmi výhodné, protože vizuálně vidíte, jak barvu správně nanést a jak by měla vypadat. Rád bych také poznamenal část, která hovoří o nákladech. To je pro mě velmi důležité, protože se vždy snažím své výdaje plánovat. Když jsem se dozvěděl, že cena akrylových barev a dalších materiálů není tak vysoká, rychle jsem si uvědomil, že překližku může malovat každý. V důsledku toho jsem se díky tomuto článku cítil jistý, že zvládnu malovat překližku na bílo sám. Moc děkuji autorovi za podrobné vysvětlení a užitečné rady! Teď se nemůžu dočkat, až začnu a předělám svůj nábytek.

READ
Jaké typy bagetových záclonových tyčí existují?

Alexander Petrov

Velmi poučný článek! Vždy jsem rád dělal opravy vlastníma rukama a často jsem přemýšlel o tom, jak změnit barvu překližky. Bílou barvu jsem si vždy spojoval se svěžestí a čistotou a jsem rád, že to lze u akrylových barev. Fotografický návod opravdu pomáhá vizualizovat proces barvení. Jsem si jist, že s takto podrobným vysvětlením se s úkolem úspěšně vyrovná i amatér s nulovými zkušenostmi. Hlavně se mi líbilo, že v článku je uvedena i průměrná cena akrylových barev. Samozřejmě je pár věcí, kterým bych věnoval pozornost. Před nanesením nového nátěru je například důležité odstranit staré vrstvy nátěru. Také je třeba pamatovat na nutnost ošetřit povrch před lakováním, aby barva lépe přilnula. Celkově je článek opravdu užitečný a zajímavý. Dozvěděl jsem se spoustu nových informací a nyní jsem si jistý, že mohu realizovat svůj nápad na změnu barvy překližky. Díky za tak podrobné pokyny!

Sergei

Článek je velmi užitečný a naprosto podrobný. Nikdy předtím mě nenapadlo malovat překližku na bílo akrylovými barvami, ale teď si uvědomuji, že je to skvělý způsob, jak věci vypadat zajímavě. K barevným věcem jsem byl vždy skeptický, ale bílá by byla pro můj interiér asi ideální řešení. Článek velmi jasně a podrobně popisuje proces lakování překližky. Video instrukce přidává interaktivitu a pomáhá vám vizualizovat každý krok. To je velmi výhodné zejména pro lidi, kteří jako já nemají v takových věcech žádné zkušenosti. Oceňuji také fotografie, které ilustrují jednotlivé fáze procesu. Otázkou zůstává cena. Článek neposkytuje přesné údaje o nákladech na barvy a další materiály, které mohou být potřebné k nátěru překližky. Myslím, že by bylo užitečné doplnit informaci o přibližných cenách těchto materiálů. To mi pomůže naplánovat si rozpočet a porozumět tomu, jak finančně dostupný pro mě takový projekt bude. Celkově je článek velmi užitečný a informativní. Těší mě, že jsem se dozvěděl o možnosti natírat překližku na bílo akrylovými barvami. Nyní mám nový nápad, jak vyzdobit svůj domov. Sám si tento projekt rád vyzkouším. Děkuji za informaci!

Maximální výkon

READ
Jak nainstalovat kapitál pro interiérové ​​dveře: 2 jednoduché metody DIY

Článek je velmi užitečný a informativní. Už dlouho jsem se chtěl naučit malovat překližku na bílo a tento návod mi pomohl přijít na tento proces. Video je velmi přehledné, jasně vidíte všechny fáze práce. Obzvláště se mi líbila fotografie s renovací starého nočního stolku – ukazuje, že pomocí akrylových barev můžete vytvořit krásný a stylový kus nábytku. Je také uvedena cena všech materiálů a nástrojů potřebných k lakování, což pomáhá přibližnému odhadu nákladů. To je pro mě velmi důležité, protože si rád plánuji finance dopředu. Nedílnou součástí článku je podrobný návod, rozdělený do etap. Podrobný popis práce vám pomůže pochopit, jaké akce je třeba provést, abyste získali vysoce kvalitní a rovnoměrný bílý odstín na povrchu překližky. Autor neustále dává užitečné tipy a doporučení, které vám pomohou vyhnout se případným chybám. Jsem vděčný autorovi za takový článek, který mi umožňuje samostatně zvládnout nový úkol a vyrobit krásnou a funkční věc vlastníma rukama. Nyní mám všechny potřebné znalosti a dovednosti, abych mohl začít malovat překližku na bílo. Těším se, až budu mít chvilku času na experimentování a tvoření něčeho krásného!

Igor

Článek je velmi užitečný a informativní! Dlouho jsem hledal podrobný návod, jak natřít překližku na bílo a nakonec jsem ho našel. Video návod a fotografie v článku mi pomohly lépe pochopit, jaký proces jsem musel udělat a jakou barvu použít. Cena je pro mě nejdůležitější hledisko, takže fakt, že autor článku zmínil i cenu materiálů a vybavení, velmi potěšil. To mi umožňuje odhadnout přibližnou cenu zakázky a připravit se předem. Je obzvláště příjemné, že se autor podělil také o tipy a triky, například jak správně připravit povrch překližky před lakováním, jak rovnoměrně nanášet barvu atd. To je velmi užitečné pro lidi, kteří jako já nemají příliš zkušeností s renovačními pracemi. Už jsem shlédla video a přečetla celý článek a teď už nepochybuji, že si poradím s mořením překližky. Děkuji autorovi za tak užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: