Jak správně položit linoleum na linoleum – tipy

Instalace linolea na linoleum je skvělou alternativou k nákladnému a komplikovanému procesu výměny podlahy. Místo odstranění starého linolea na něj jednoduše položíte nové. Chcete-li však dosáhnout bezchybného a dlouhodobého výsledku, musíte dodržovat určitá pravidla a dodržovat několik kroků.

Krok 1: příprava povrchu

Prvním krokem před položením nového linolea je příprava povrchu. Staré linoleum je nutné důkladně očistit od nečistot, prachu a jiných nečistot. V případě potřeby odstraňte zbytky starého lepidla a nechte povrch rovnoměrně zaschnout. Doporučuje se také zkontrolovat stav starého linolea pro případnou tvorbu bublin nebo otoků. Pokud má staré linoleum problémy, je nutné je před položením nové krytiny opravit.

Krok 2: Příprava nového linolea

Než začnete pokládat nové linoleum, musíte jej řádně připravit. Nové linoleum rozviňte a nechte v místnosti 24-48 hodin, aby si zvyklo na klimatické podmínky místnosti. Poté linoleum opatrně rozložte a odhadněte velikost místnosti.

Tip: Před řezáním linolea ponechte po poloze krytiny malý okraj. To vám umožní vzít v úvahu možné chyby a provést přesné řezy.

Krok 3: Pokládka nového linolea

Nyní můžete začít pokládat nové linoleum na povrch starého. Začněte rozvinutím linolea podél vzdálené stěny místnosti a ponechte malou rezervu pro ořezávání. Po rozvinutí prvního pruhu linolea začněte pokládat zbývající pruhy a postupujte směrem k nejbližší stěně. Zvažte vzor a strukturu linolea, abyste získali jednotný a krásný povlak.

Tip: Použijte speciální lepidlo nebo oboustrannou pásku k upevnění linolea ke staré podlaze. To pomůže zabránit uklouznutí a zajistí bezpečnější úchop.

Jak správně nainstalovat linoleum na linoleum – tipy a kroky k instalaci

Jak správně nainstalovat linoleum na linoleum - tipy a kroky k instalaci

Často se pokládka linolea na stávající linoleum stává nevyhnutelnou v případech, jako je renovace nebo renovace interiéru. Je však důležité provést tento proces správně, abyste se vyhnuli problémům a dosáhli trvanlivého a rovnoměrného povlaku. V tomto článku si projdeme základní kroky a tipy pro instalaci linoleové podlahy, které vám pomohou dokončit úkol bez jakýchkoli potíží.

1. Příprava povrchu

Než začnete pokládat nové linoleum na staré, musíte pečlivě připravit povrch. Ujistěte se, že jsou odstraněny všechny nepravidelnosti, praskliny a jiné vady starého nátěru. Pokud jsou na povrchu vyčnívající hřebíky nebo šrouby, odstraňte je a utěsněte otvory.

READ
Nejlepší osvěžovače vzduchu - hodnocení chemikálií pro domácnost

2. Příprava nového linolea

Před položením nového linolea na staré se doporučuje nechat ho v místnosti, aby si zvyklo na teplotu a vlhkost. To pomůže vyhnout se možnému rozšíření nebo zmenšení pokrytí v budoucnu.

3. Pokládka nového linolea

Než začnete pokládat nové linoleum, ujistěte se, že jeho rozměry odpovídají rozměrům místnosti. Rozviňte linoleum a nechte ho několik hodin po přepravě vyrovnat.

Odstraňte ochrannou fólii z lepivé strany linolea a opatrně ji položte na starou podlahu. V případě potřeby použijte nůžky nebo nůž k oříznutí přebytečného materiálu podél stěn.

Pomocí role linoleum důkladně vyžehlete a odstraňte případné bublinky a záhyby. Je důležité dbát na to, aby linoleum těsně přiléhalo k povrchu a nezvyšovalo se.

4. Upevnění linolea

Pokud linoleum nemá dostatečnou samolepicí schopnost, doporučuje se k fixaci použít speciální lepidlo. Naneste lepidlo na starou podlahu a rovnoměrně rozetřete pomocí zubové stěrky. Opatrně položte linoleum na podlahu a pomocí role odstraňte bubliny a vrásky.

5. Dokončení prací

Po položení linolea se ujistěte, že všechny spoje jsou v dobrém vzájemném kontaktu. V případě potřeby nůžkami nebo nožem odstřihněte přebytečný materiál a vytvořte čistý okraj.

Očistěte povrch od nečistot a prachu, aby linoleum vypadalo svěží a krásné. Soklové lišty a prahy můžete také použít k zakrytí spár a dodat interiéru hotový vzhled.

Nyní znáte základní kroky a tipy pro instalaci linolea na linoleum. Dodržujte tato doporučení a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat – získáte odolný a krásný nátěr, který vydrží mnoho let. Hodně štěstí ve vaší práci!

Výběr správného linolea

Při výběru linolea k instalaci na stávající linoleum je třeba zvážit několik faktorů.

Nejprve se musíte rozhodnout pro typ linolea. Existují dva hlavní typy linolea: přírodní a umělé. Přírodní linoleum se vyrábí z přírodních materiálů jako je lněný olej, který prosvítá vzorem krásným leskem. Umělé linoleum se zase vyrábí z měkčeného PVC a má větší pevnost a odolnost.

Za druhé je nutné vzít v úvahu provozní podmínky. Pokud bude linoleum používáno v silně frekventované nebo vlhké místnosti, doporučuje se zvolit linoleum se zvýšenou odolností proti opotřebení a odolností proti vlhkosti.

READ
Kufeya: typy, pravidla výsadby a péče

Kromě toho stojí za to věnovat pozornost barvě a designu linolea. Vyberte si barvu a vzor, ​​které budou ladit s interiérem místnosti.

V neposlední řadě nezapomeňte na svůj rozpočet. Linoleum může mít různé cenové body v závislosti na kvalitě a značce, proto si stanovte svůj rozpočet a vybírejte linoleum v rámci těchto limitů.

Typ linolea Výhody Omezení
Přírodní – Materiál šetrný k životnímu prostředí – Vysoká cena
Umělé – Zvýšená pevnost a odolnost – Může obsahovat škodlivé látky

Příprava povrchu před instalací

Než začnete pokládat linoleum na linoleum, musíte připravit povrch. To pomůže dosáhnout rovnoměrného a hladkého povrchu a také prodlouží životnost podlahy.

Zde je několik kroků k přípravě povrchu před instalací linolea:

1. Čištění povrchu.

Před pokládkou nového linolea je nutné staré linoleum důkladně očistit. Odstraňte veškerý prach, špínu a další nečistoty pomocí vysavače, vlhkého hadříku nebo jiných vhodných nástrojů. To pomůže vyhnout se nerovnostem a zabránit tvorbě bublin pod povlakem.

2. Odstranění starého nátěru.

Pokud má staré linoleum viditelné poškození nebo praskliny, doporučuje se je zcela odstranit. K odstranění starého nátěru použijte nůž, hoblík nebo jiné nástroje. Po odstranění starého linolea se ujistěte, že je povrch zcela rovný.

3. Kontrola rovnosti povrchu.

Zkontrolujte rovnost podkladu, na který se bude nové linoleum pokládat. Použijte vodováhu nebo jednoduše vizuálně zhodnoťte stav povrchu. Pokud se najdou nerovnosti nebo výmoly, je třeba je nejprve vyrovnat např. pomocí tmelu nebo jiných materiálů.

4. Zpracování spojů.

Pokud jsou na povrchu spoje nebo švy, doporučuje se k jejich zpracování použít speciální materiály. Můžete použít například lepidlo nebo tmel na spáry. To pomůže zabránit pronikání vlhkosti a snížit možnost vzniku puchýřů.

Po dokončení všech těchto kroků bude povrch připraven pro pokládku nového linolea. Správná příprava povrchu vám ušetří čas a zlepší kvalitu pokládky, díky čemuž bude podlaha pevnější a odolnější.

Vyměřování a montáž linolea

Vyměřování a montáž linolea

Než začnete pokládat linoleum na stávající linoleum, musíte povrch řádně změřit a připravit.

Krok 1: Měření plochy

Krok 1: Měření plochy

Nejprve je třeba změřit plochu, na kterou bude nové linoleum položeno. Chcete-li to provést, musíte změřit délku a šířku místnosti, vynásobit je a získat celkovou plochu. Vyplatí se také zvážit případné výstupky či výklenky v místnosti a zvlášť je proměřit.

READ
Jak vybrat transformátor pro LED pásek: napětí, stupeň ochrany, výkon

Krok 2: příprava povrchu

Krok 2: příprava povrchu

Před položením nového linolea je třeba připravit povrch. Odstraňte z podlahy všechny předměty a zkontrolujte, zda na povrchu nejsou nerovné skvrny, rýhy nebo jiné poškození. Všechny nerovnosti musí být vyrovnány tmelem nebo pískovou směsí a výmoly musí být vyplněny dokončovacím tmelem. Ujistěte se také, že je povrch čistý a suchý a v případě potřeby povrch ošetřete saponáty.

Krok 3: Úprava linolea

Krok 3: Úprava linolea

Po přípravě povrchu je nutné upravit linoleum tak, aby ideálně odpovídalo velikosti místnosti. Rozviňte roli linolea a nechte ji na podlaze několik hodin, dokud nedosáhne pokojové teploty. Poté roli opatrně rozložte a položte na podlahu, přičemž na všech stranách ponechejte 10–15 cm.

Konečná úprava linolea se provádí pomocí stavebního nože. Začněte v jednom rohu a opatrně připevněte linoleum ke stěnám a odřízněte přebytečný materiál. V případě potřeby můžete pro přesnější usazení použít kovové pravítko. Snažte se provádět rovnoměrné a úhledné řezy, aby nové linoleum perfektně odpovídalo velikosti místnosti.

Po úpravě linolea ještě jednou zkontrolujte pokrytí celé místnosti a ujistěte se, že tam nejsou žádné výstupky nebo nerovná místa. V případě potřeby můžete řezy znovu upravit.

Dodržením těchto jednoduchých kroků můžete správně změřit a napasovat linoleum na jiné linoleum, což vám pomůže dosáhnout vynikajícího výsledku a prodloužit jeho životnost.

Otázky a odpovědi:

Je možné položit nové linoleum na stávající linoleum?

Ano, můžete dát nové linoleum na staré, ale pouze za určitých podmínek. Nejprve musíte zkontrolovat stav starého linolea: mělo by být hladké a nemělo by mít žádné vyboulení nebo záhyby. Pokud má staré linoleum tyto vlastnosti, můžete na něj nanést vrstvu samonivelační stěrky a poté položit nové linoleum. Je také důležité, aby nové linoleum dobře přilnulo k podkladu, aby nedošlo k uklouznutí a tvorbě puchýřů.

Video:

Jak správně a samostatně položit linoleum vlastníma rukama. Detail s lemováním

Linoleum VLASTNÍM RUKOU. Pokládka linolea na OSB

Jak položit linoleum bez švů vlastníma rukama

Recenze

Alexandr Smirnov

Díky za užitečný článek! Již dlouho jsem chtěl vyměnit linoleum v kuchyni a hledal jsem informace o správné technice instalace. Vaše tipy jsou opravdu užitečné. Obzvláště se mi líbilo, že použití žehličky pomůže zbavit se nerovných povrchů a zajistí lepší fixaci dlaždic. Taky už teď vím, že před pokládkou je potřeba udělat malý zářez ve starém linoleu, aby se neloupalo. Váš článek mi dal jistotu, že tento úkol zvládnu sám. Děkuji mnohokrát!

READ
Předměty nábytku do ložnice

Anastasia Ivanova

Článek je velmi užitečný a informativní. Rád jsem si přečetl všechny kroky a tipy pro instalaci linolea na linoleum. Dlouho jsme s manželem přemýšleli, jak nejlépe aktualizovat podlahu v naší kuchyni a váš článek se pro nás stal skutečnou referencí. Zvláště se mi líbilo, že autor podrobně popsal všechny potřebné materiály a nástroje, které jsou k instalaci potřeba. Velmi užitečné bylo také dozvědět se o krocích přípravy povrchu před pokládkou a jak správně opravit nerovné povrchy. Myslím, že díky těmto doporučením budeme schopni položit linoleum sami a ušetříme za volání specialisty. Moc děkuji za pomoc a praktické rady!

max21

Komentář čtenáře: Skvělý článek! Nedávno jsme se s manželkou rozhodli aktualizovat podlahu v našem dětském pokoji a vybrali jsme linoleum. Zpočátku se úkol zdál obtížný, ale díky vašim radám šlo vše hladce. Obzvláště užitečná byla doporučení k přípravě povrchu: staré linoleum jsme důkladně vyčistili a vyrovnali nerovné povrchy podlahy. Důležitá byla také informace o správném položení rolí – dodrželi jsme doporučený směr pokládky a nechali si rezervu na ořez. S výsledkem jsme velmi spokojeni! Podlaha vypadá krásně a úhledně a hlavně jsme si to udělali sami bez dalších nákladů na odborníka. Děkuji mnohokrát za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: