Jak uchovat sušené švestky doma

Sušené švestky jsou velmi zdravý produkt, bohatý na vitamíny a mikroelementy. Má mnoho kulinářských a léčebných využití. Chcete-li sušené švestky doma uložit, musíte je správně připravit a správně skladovat. V tomto článku vám řekneme o jednoduchých receptech a tipech na uchování sušených švestek.

Příprava sušených švestek

Než začnete sušené švestky konzervovat, musíte je správně připravit. Chcete-li to provést, musíte si vybrat čerstvé a zralé švestky. Nejprve byste je měli důkladně opláchnout ve studené vodě a odstranit všechny poškozené nebo shnilé vzorky.

Nejjednodušší způsob, jak uchovat sušené švestky doma, je sušení. Chcete-li to provést, musíte sušené švestky nakrájet na poloviny a odstranit semena. Půlky položíme na plech a vložíme do trouby vyhřáté asi na 60 stupňů Celsia. Sušte sušené švestky asi 4-6 hodin, dokud nebudou suché, měkké a lepkavé. Půlky pravidelně obracejte, abyste zajistili rovnoměrné vysušení.

Tip: Pokud nemáte troubu nebo nechcete zničit vzhled vašich sušených švestek, můžete použít i sušičku nebo sušičku ovoce.

Jakmile jsou sušené švestky zcela suché, lze je několik měsíců skladovat při pokojové teplotě v těsně uzavřené nádobě nebo potravinářském plastovém sáčku. Je důležité, aby byly sušené švestky zcela vysušené, jinak mohou plesnivět nebo se zkazit. Pokud budete sušené švestky skladovat v lednici, vydrží ještě déle.

Nyní, když víte, jak si sušené švestky uchovat doma, můžete si vychutnat jejich skvělou chuť a použít je do nejrůznějších pokrmů. Sušené švestky lze přidávat do pečiva, salátů, omelet a mnoha dalších jídel. Dobrou chuť!

Zdravotní přínosy sušených švestek

Bohatost mikroživin

Bohatost mikroživin

Sušené švestky obsahují velké množství mikroelementů jako draslík, hořčík, fosfor, železo. Jsou nezbytné pro normální fungování těla a podporu zdraví.

Zdroj vláken

Zdroj vláken

Sušené švestky jsou vynikajícím zdrojem vlákniny. Vláknina pomáhá zlepšit trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a také pomáhá předcházet zácpě.

Sušené švestky navíc obsahují mnoho vitamínů skupiny B a také vitamín C, který pomáhá posilovat imunitní systém.

Přidání švestek do vaší stravy může pomoci zvýšit hladinu energie, posílit imunitní systém a zlepšit trávení. Pomáhá také posilovat kosti a zuby, má pozitivní vliv na pokožku a vlasy.

READ
Krajinářský design pozemku o rozloze 12 akrů (57 fotografií): schémata možností uspořádání pozemku s domem, garáží

Jak vybrat správné švestky

Jak vybrat správné švestky

Při výběru sušených švestek je důležité věnovat pozornost několika důležitým bodům, abyste získali kvalitní produkt:

1. Vzhled a barva

1. Vzhled a barva

Sušené švestky by měly mít jednotnou barvu, od světle hnědé po tmavě černou. Plody by měly být lesklé a bez vnějších vad.

2. Konzistence

Při výběru sušených švestek dbejte na jejich konzistenci. Mělo by být měkké, ale ne příliš tekuté. Když na ovoce zatlačíte, mělo by se elasticky vrátit do původního tvaru.

S ohledem na tato doporučení si můžete vybrat vysoce kvalitní sušené švestky pro další konzervaci doma.

Klasický recept na sušení sušených švestek

Klasický recept na sušení sušených švestek

 • Sušené švestky – 1 kg
 • Cukr – 200 g
 1. Než začnete sušit sušené švestky, musíte je dobře opláchnout pod tekoucí vodou a odstranit pecky. Za tímto účelem rozřízněte každý plod podélně a opatrně odstraňte pecku.
 2. Jakmile jsou sušené švestky připravené, vložte je do nádoby a posypte cukrem. Dobře promíchejte, aby cukr rovnoměrně pokryl všechny plody. Uspořádejte sušené švestky na plech, aniž byste je překrývali ve vrstvách.
 3. Pánev se sušenými švestkami vložte do trouby předehřáté na 60 stupňů Celsia. Nechte dvířka trouby pootevřená, aby mohla unikat vlhkost. Udržujte sušené švestky v troubě po dobu 6-8 hodin a pravidelně kontrolujte připravenost ovoce.
 4. Hotové sušené švestky by měly být měkké a lehce lepkavé. Měl by být dobře vysušený a neměl by být rozmočený ani příliš tvrdý.
 5. Sušené ovoce před balením zcela vychladíme. Sušené švestky lze skladovat v dobře uzavřené nádobě nebo sáčku na chladném a suchém místě.

Nyní máte klasický recept na sušení sušených švestek. Dobrou chuť!

Jak nakládat sušené švestky pro konzervaci

Jak nakládat sušené švestky pro konzervaci

K marinování švestek budete potřebovat následující ingredience:

 • 1 kg sušených švestek;
 • 300 g cukru;
 • Xnumxl vody;
 • 2 lžíce citronové šťávy;
 • 1 skořicová tyčinka;
 • 5 hřebíčků;
 • 1 lžíce vanilkového cukru.

Návod na nakládání švestek:

 1. Sušené švestky opláchněte ve studené vodě a odstraňte pecky.
 2. Připravte sirup: do hrnce přidejte cukr a vodu, přiveďte k varu a vařte 5 minut.
 3. Do sirupu přidejte citronovou šťávu, skořici, hřebíček a vanilkový cukr.
 4. Přidejte sušené švestky a vařte 10-15 minut, dokud ovoce nezměkne.
 5. Sušené švestky vychladíme v sirupu.
 6. Nakládané švestky vložte do čistých, sterilizovaných sklenic.
 7. Sušené švestky zalijeme sirupem a přikryjeme pokličkou.
 8. Nakládané švestky skladujte na chladném a suchém místě.
READ
Kartonový reproduktor pro telefon

Nyní máte lahodné a aromatické nakládané sušené švestky, které lze použít kdykoli během roku!

Jedinečné způsoby použití švestek při vaření

1. Švestková omáčka k masitým pokrmům

1. Švestková omáčka k masitým pokrmům

Švestková omáčka se hodí k různým druhům masa, jako je vepřové, hovězí nebo kuřecí. Na přípravu omáčky je potřeba švestky smíchat s vodou a společně je uvařit do hladka. Poté přidejte koření a hořčici podle chuti. Pro jedinečnou chuť podávejte tuto omáčku s pečeným masem nebo smaženým kuřetem.

2. Švestkový dezert

2. Švestkový dezert

Sušené švestky jsou skvělé pro přípravu různých dezertů, jako jsou pudinky, koláče nebo kastrol. Dodává jim jemnou chuť a vůni. Jedním z oblíbených dezertů využívajících sušené švestky je kastrol. K jeho přípravě je třeba smíchat sušené švestky s tvarohem, vejci a krupicí, poté zapéct v troubě do zlatova. Tento dezert bude lahodnou pochoutkou pro celou rodinu nebo hosty.

To jsou jen některé z jedinečných způsobů použití švestek při vaření. Objevte nové recepty a experimentujte s tímto úžasným produktem, abyste si užili jeho chuť a přinášeli radost svým blízkým.

Tipy pro skladování a dlouhou životnost sušených švestek

Tipy pro skladování a dlouhou životnost sušených švestek

1. Vyberte správné místo uložení

1. Vyberte správné místo uložení

Před uskladněním sušených švestek se ujistěte, že zvolené místo splňuje optimální podmínky. Sušené švestky skladujte na chladném a suchém místě, mimo přímé sluneční světlo. Takto ho udržíte čerstvé a zabráníte vzniku plísní.

2. Používejte vzduchotěsné balení

2. Používejte vzduchotěsné balení

Chcete-li prodloužit trvanlivost sušených švestek, použijte vzduchotěsné obaly. Sušené švestky snadno pohlcují pachy, proto se ujistěte, že jsou skladovány v nádobě nebo sáčku, který dobře těsní. To pomůže zabránit vnikání vlhkosti a udržet ji dlouho svěží.

3. Po otevření obalu řádně skladujte

3. Po otevření obalu řádně skladujte

Pokud otevřete balíček sušených švestek, ale nehodláte je okamžitě použít, nezapomeňte je umístit do vzduchotěsné nádoby nebo sáčku. Snažte se z obalu odstranit co nejvíce vzduchu, abyste snížili oxidaci a uchovali sušené švestky co nejdéle čerstvé.

Mějte na paměti, že chlazené sušené švestky mohou ztratit část své měkkosti, ale prodlouží jejich trvanlivost. Pokud ho plánujete skladovat na delší dobu, je dobré ho skladovat v lednici.

4. Zkontrolujte plíseň a poškozené vzorky

Pravidelně kontrolujte sušené švestky na plíseň a zkažené vzorky. Pokud si všimnete plísně nebo sušených švestek, které nepříjemně zapáchají nebo jsou měkké, nezapomeňte je odstranit, abyste zabránili dalšímu růstu plísní.

READ
Jak připevnit nástěnné tyče k sádrokartonu: video

Dodržováním těchto tipů můžete udržet své švestky čerstvé a chutné po dlouhou dobu. Použijte sušené švestky ve svých kulinářských experimentech a těžte z jejich blahodárných vlastností!

Otázky a odpovědi:

Co mají švestky společného s prospěšnými látkami?

Sušené švestky obsahují velké množství prospěšných živin, jako je draslík, železo, hořčík, vápník, vitamín A a vitamíny skupiny B. Jsou také bohaté na vlákninu a antioxidanty.

Jak správně sušit sušené švestky doma?

Sušit sušené švestky je nejlepší na slunci. Chcete-li to provést, musíte bobule položit na rovný povrch a nechat je několik dní na slunci a pravidelně je obracet. Abyste se vyhnuli prachu a hmyzu, můžete použít speciální sítě.

Jak uchovat sušené švestky po vysušení?

Po vysušení se sušené švestky nejlépe skladují ve vzduchotěsných skleněných nádobách nebo plastových nádobách. Můžete přidat i trochu oleje, aby bobule zůstaly šťavnaté a uložit je v lednici nebo na chladném místě.

Video:

JAK NA Švestky + 3 způsoby, jak je DOMA skladovat

SUŠENÉ OVOCE ZE SUŠEK #sušené ovoce #švestky

Jak skladovat sušené švestky

Recenze

Taťána Sokolová

Tento článek o způsobech, jak uchovat sušené švestky doma, se mi opravdu líbil! Tohle sušené ovoce jsem vždycky milovala a teď už vím, jak ho doma uskladnit, aby zůstalo čerstvé a zdravé. Líbilo se mi, že autor nabízí několik způsobů skladování sušených švestek. Určitě vyzkouším každý z nich a vyberu si ten nejpohodlnější pro sebe. Je velmi zajímavé vědět, že sušené švestky lze zmrazit. Nikdy jsem o takové možnosti nepřemýšlel! Nyní budu mít skvělou alternativu k čerstvým sušeným švestkám po celý rok. Mimochodem, určitě zkusím udělat domácí kompot ze švestek! Zní to velmi chutně a zdravě. Myslím, že by to byl skvělý způsob, jak uhasit žízeň v horkých letních dnech. Děkuji autorovi za užitečná doporučení! Nyní přesně vím, jak sušené švestky uchovat a užít si jejich chuť a výhody v kteroukoli roční dobu. Těším se na nové užitečné články na toto téma!

Viktorie Petrová

Tento článek je velmi užitečný a praktický. Tipy a recepty, které nabízí, vám pomohou udržet vaše švestky čerstvé a chutné. Do pečiva a kaší vždy ráda přidávám sušené švestky, proto je pro mě důležité vědět, jak je správně konzervovat. Obzvláště se mi líbil recept na marinádu, ve které lze sušené švestky skladovat několik měsíců. Nyní si ho mohu koupit ve velkém množství a nemusím se bát, že se pokazí. V článku je také mnoho rad ohledně výběru kvalitních sušených švestek a jejich správného sušení. To je velmi důležité, aby produkt neztratil své prospěšné vlastnosti a chuť. Děkuji autorům za tak užitečné informace! Teď budu mít doma vždy čerstvé švestky!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: