Jak vyrobit dřevěnou podlahu v bytě

Dřevěné podlahy jsou jedním z nejoblíbenějších řešení pro vytvoření útulné atmosféry v bytě. Dodává místnosti přirozenost, teplo a jedinečnost. Abyste však dosáhli dokonalého výsledku, musíte správně provést všechny fáze práce. V tomto článku vám řekneme, jak vyrobit dřevěnou podlahu v bytě, a podělíme se o užitečné tipy pro dosažení vynikajících výsledků.

Prvním krokem při vytváření dřevěné podlahy je výběr správného dřeva. Doporučuje se volit tvrdé a odolné dřevo jako je dub, jasan nebo buk. Jsou skvělé na podlahy, protože jsou odolné proti opotřebení a nemění svůj tvar pod vlivem teploty a vlhkosti.

Po výběru dřeva je třeba připravit podlahu. Nejprve je třeba důkladně očistit povrch od nečistot, prachu a starých nátěrů. Poté byste měli podlahu vyrovnat pomocí malty nebo překližky. Vznikne tak rovná plocha pro budoucí dřevěnou podlahu.

Po přípravě základny můžete začít pokládat dřevěnou podlahu. Je lepší zvolit prkna stejné délky, aby byla zachována estetická a harmonická kombinace. Pokládka by měla začít od rohu místnosti a pohybovat se podél stěny, přičemž mezi stěnou a podlahou by měla zůstat malá mezera, aby se kompenzovalo rozpínání dřeva během práce. Jedním z důležitých úkolů v této fázi je správné spojení prken k sobě, což lze provést pomocí frézování nebo zubů.

Příprava povrchu pro dřevěnou podlahu v bytě

Příprava povrchu pro dřevěnou podlahu v bytě

Před pokládkou dřevěné podlahy je nutné řádně připravit povrch pro dosažení nejlepších výsledků a dlouhé životnosti podlahy. Zde je několik kroků, které je třeba dodržet:

 • Zkontrolujte podkladovou podlahu, abyste se ujistili, že je rovná a bez závad. V případě potřeby upravte nerovnosti broušením nebo spárováním.
 • Očistěte povrch od prachu, nečistot a starých nátěrů. Použijte vysavač nebo vlhký hadřík s vodou.
 • Odstraňte všechny vyčnívající hřebíky a šrouby, aby nedošlo k poškození dřevěných prken.
 • Zkontrolujte vlhkost podkladové podlahy. Ideální vlhkost je 10-12%. Pokud je vlhkost vyšší, před položením dřevěné podlahy podklad dále ošetřete.
 • Naneste tmel v oblasti prasklin a nerovných oblastí a vyhlaďte špachtlí.
 • Zvažte instalaci zvukové izolace pro snížení hluku při chůzi.
 • Pokud je nutné položit vyhřívanou podlahu, proveďte příslušnou práci v tomto směru.

Příprava povrchu před instalací dřevěné podlahy je důležitým krokem k dosažení dlouhé životnosti a kvalitního výsledku. Správná příprava pomůže předejít nežádoucím problémům v budoucnu a zvýší životnost vaší podlahy.

READ
Jak vypočítat plochu stěn v místnosti

Důkladné čištění podlahy před instalací

Důkladné čištění podlahy před instalací

Než začnete pokládat dřevěnou podlahu, je důležité povrch důkladně očistit. Tím se odstraní nečistoty, prach, starý nátěr a zajistí se dobrá přilnavost nového nátěru.

Před instalací dřevěných panelů dodržujte tyto kroky, abyste podlahu řádně vyčistili:

1. Odstraňte z podlahy všechny předměty a nábytek. Odstraňte také všechny koberce a předložky.
2. K odstranění veškerého prachu a nečistot z povrchu podlahy použijte vysavač nebo měkký kartáč.
3. Odstraňte odolné skvrny a nečistoty vlhkým hadříkem nebo mopem. V případě potřeby můžete použít jemný čisticí prostředek.
4. Zkontrolujte povrch podlahy, zda na něm nejsou třísky, praskliny a nerovnosti. Pokud takové závady najdete, opravte je.
5. Před instalací dřevěných panelů nechte podlahu zcela vyschnout. To je zvláště důležité, pokud byly použity čisticí prostředky.

Správné čištění podlahy před instalací dřevěné podlahy zajistí odolnost a pevnost podlahy. Po vyčištění můžete začít pokládat dřevěné panely.

Odstranění staré krytiny před položením nové podlahy

Odstranění staré krytiny před položením nové podlahy

Než budete moci položit novou dřevěnou podlahu, budete muset odstranit stávající podlahu. Jedná se o důležitý krok, který zajistí správnou instalaci a dlouhou životnost nové podlahy.

Nejprve zkontrolujte starý nátěr a určete jeho typ. Pokud mluvíme o starých dřevěných prknech nebo laminátu, měli byste je odstranit pomocí páčidla nebo jiného odizolovacího nástroje. Dávejte pozor, abyste nepoškodili podklad.

Pokud je stará podlaha linoleum nebo koberec, buďte trpěliví. Obvykle jsou pevně přilepeny k povrchu podlahy. K odstranění tohoto povlaku budete potřebovat nůž s čepelí a kleště. Začněte zvednutím rohu krytu a poté jej opatrně odlepte od základny. V případě potřeby nožem a kleštěmi nakrájejte malé kousky povlaku, abyste jej úplně odstranili.

Zkontrolujte, zda na povrchu podlahy nejsou hřebíky nebo třísky. Pokud jsou viditelné poškození, vyměňte hřebíky nebo pečlivě obruste třísky.

Po odstranění starého nátěru a přípravě povrchu podlahy jste připraveni začít instalovat svou novou dřevěnou podlahu. Tato fáze vám umožní vychutnat si krásu a teplo přírodního dřeva ve vašem bytě.

Pokládka a lepení dřevěných palubek

Pokládka a lepení dřevěných palubek

Trénink

Než začnete pokládat dřevěná prkna, musíte připravit podklad. Mělo by být hladké, suché a čisté. Ujistěte se, že povrch je bez prachu, nečistot a zbytků starých nátěrů. V případě potřeby vyrovnejte základnu a odstraňte vyčnívající prvky.

READ
Licencování artéských studní

Pokládání dřevěných desek

Před položením dřevěných desek je třeba změřit šířku místnosti a vypočítat počet desek, které budou vyžadovány. Pro případ možného poškození nebo chyb při instalaci se doporučuje dokoupit desky.

Začněte instalaci položením první řady desek podél stěny. Doporučuje se začít od té strany místnosti, kde světlo dopadá na desky v pravém úhlu. Při pokládání prken ponechte mezi prkny a stěnou mezeru 1-2 mm, aby se vyrovnala případná roztažnost dřeva.

Další řady prken pokládejte pomocí spoje pero-drážka. Vložte „jazyk“ jedné desky do „drážky“ druhé desky a jemným poklepáním kladivem ji zajistěte. Ujistěte se, že se konce desek vzájemně dotýkají rovnoměrně.

Chcete-li spojit desky v koncových řadách, možná budete muset desky nařezat tak, aby odpovídaly šířce místnosti. K dokončení tohoto úkolu použijte pokosovou pilu nebo kotoučovou pilu. Při instalaci koncových desek se doporučuje použít lepidlo na dřevo pro dodatečnou fixaci.

Upevňování dřevěných desek

Po položení dřevěných desek se doporučuje jejich upevnění, aby byla zajištěna pevnost podlahy. K tomu můžete použít hřebíky nebo šrouby.

Možnost 1: Nehty.

Hřebíky se vyberou v příslušné délce a zatlučou se šikmo do korkového lože, které se položí pod prkna na dřevěný podklad podlahy. Hřebíky se zatloukají ve vzdálenosti cca 25-30 cm od sebe. Mějte na paměti, že ohnuté hřebíky se nemusí dobře zahřívat, což způsobí změnu polohy dřeva.

Možnost 2: Šrouby.

Při použití šroubů nejprve vyvrtejte vodicí otvory do desek přibližně 80 % délky šroubu, abyste zabránili prasklinám a úlomkům. Dále se šrouby zašroubují do připravených otvorů. Šrouby se doporučuje utahovat ve vzdálenosti 25-30 cm od sebe.

Je důležité pamatovat na to, že deformace a nerovnosti desek mohou vést k vrzání podlahy, proto je nutné zajistit rovnoměrný řez desek a přesnou fixaci. Při práci s nářadím a materiály také nezapomeňte používat ochranné brýle a nárazuvzdorné rukavice.

Výhody Omezení
Přirozený a teplý estetický vzhled Vysoká cena
Dlouhá životnost Citlivost na vlhkost a vodu
Snadná péče Vyžaduje zvláštní péči a údržbu

Výběr a příprava dřevěných palubek

Výběr a příprava dřevěných palubek

Výběr dřevěných podlahových prken

Výběr dřevěných podlahových prken

Před nákupem dřevěných podlahových desek je třeba zvážit několik důležitých faktorů.

READ
Připevnění odtokových trubek na stěnu: návod k instalaci

Je důležité vzít v úvahu vlastnosti dřevěných desek. Musí být vysoce kvalitní a spolehlivé, bez prasklin a vad. Pozor také na odrůdu a druh stromu. V závislosti na výběru mohou mít desky různé vnější charakteristiky a vlastnosti. Například desky z masivního dřeva jsou považovány za nejtrvanlivější a nejodolnější proti opotřebení.

Nezapomeňte také zvážit podmínky vašeho areálu. Pokud je vlhkost v místnosti vysoká, pak byste měli zvolit dřevěné desky s nízkým obsahem vlhkosti, abyste předešli problémům se smršťováním a deformací podlahy v budoucnu.

Příprava dřevěných palubek

Před pokládkou je nutné připravit desky pro instalaci. Nejprve zkontrolujte jejich rozměry a v případě potřeby je vyrovnejte.

Poté musíte desky ošetřit speciální směsí, která je ochrání před vlhkostí, houbami a hmyzem. Naneste kompozici rovnoměrně na povrch a před instalací nechte zcela vyschnout. Dalším krokem je ošetření desek antiseptikem, aby se zabránilo hnilobě.

Doporučuje se také zaoblení hran prken, aby se snížilo riziko poranění a zlepšil se jejich estetický vzhled.

Důležitou etapou při přípravě dřevěných desek je jejich aklimatizace. Desky musí ležet v místnosti, kde se bude podlaha pokládat, minimálně 48 hodin, aby se vlhkost před pokládkou vyrovnala.

Upevnění dřevěných podlahových prken k základně

Upevnění dřevěných podlahových prken k základně

Před položením dřevěné podlahy je nutné připravit podklad a zajistit spolehlivou fixaci podlahových prken. Zde je několik kroků, které vám pomohou dokončit tento úkol:

 1. Očistěte základnu od prachu, nečistot a jiných nečistot. Ujistěte se, že povrch základny je rovný a hladký.
 2. V případě potřeby upravte výšku základny. K tomu můžete použít speciální podložky ve tvaru klínu nebo brusku.
 3. Začněte instalovat podlahová prkna umístěním první desky ke stěně. Vzdálenost mezi stěnou a dřevěnou deskou by měla být přibližně 10 mm, aby se kompenzovaly změny velikosti podlahy v důsledku jejího použití. Použijte distanční vložku k vytvoření rovnoměrných mezer.
 4. Upevněte první desku k základně pomocí šroubů nebo hřebíků. Umístěte je asi palec od okraje desky, aby nedošlo k jejímu rozdělení.
 5. Pokračujte v pokládání desek, spojujte je k sobě pomocí dlaby a čepu nebo mezi ně jednoduše nalijte lepidlo pro bezpečnější uchycení.
 6. Zkontrolujte rovinnost a rovnoměrnost podlahy a v případě potřeby ořízněte desky nebo základnu.
 7. Zbývající desky zajistěte stejným způsobem jako první. Pravidelně kontrolujte, zda jsou desky vodorovné a nepropadají.
 8. Jakmile je vaše dřevěná podlaha hotová, odstraňte distanční vložky z mezer a zajistěte je základními deskami, abyste skryli mezery u stěn.
READ
Nejlepší výrobci elektrických krbů

Dodržováním těchto kroků budete schopni správně připevnit dřevěnou podlahu k podkladu a vytvořit tak trvanlivý a krásný povrch vašeho bytu.

Otázky a odpovědi:

Jaké materiály jsou potřeba k vytvoření dřevěné podlahy?

K vytvoření dřevěné podlahy budete potřebovat dřevěná prkna, šrouby nebo hřebíky, lepidlo, podložku pro odhlučnění, nářadí na měření a řezání dřeva a konečnou úpravu povrchu.

Jaké nástroje jsou potřeba k pokládce dřevěných podlah?

K instalaci dřevěné podlahy budete potřebovat následující nástroje: pily (jako je kotoučová pila nebo pila na železo), metr, vodováha, vrtačka, palička nebo kladivo, šroubovák nebo šroubovák.

Jaký druh dřeva je nejlepší použít na podlahu?

Výběr dřeva na podlahu závisí na vašich preferencích a rozpočtu. Mezi oblíbené druhy dřeva, které se často používají pro podlahy, patří dub, jasan a ořech. Tyto druhy dřeva jsou pevné a odolné, takže jsou ideální volbou pro podlahy.

Jak připravit povrch před položením dřevěné podlahy?

Před položením dřevěné podlahy se musíte ujistit, že povrch je hladký a rovný. Pokud se vyskytnou nesrovnalosti, měly by být odstraněny spárovací hmotou nebo tmelem. Pro snížení hladiny hluku a vibrací z podlahy se také doporučuje použít zvukově izolační podložku.

Video:

Nastavitelné podlahové nosníky! Instalace, pokyny k instalaci krok za krokem.

Dřevěná podlaha udělej si sám . Část 1 “Rám”. Dřevěné podlahy.

Nejjednodušší způsob, jak vyrovnat podlahu! Samonivelační podlaha za 20 minut.

Recenze

nedefinované

Vždy jsem miloval vzhled dřevěných podlah, a tak jsem se rozhodl je zkusit nainstalovat do svého bytu. Samozřejmě to není nejjednodušší úkol, ale díky návodům krok za krokem a užitečným radám jsem to zvládl. Prvním krokem byl výběr materiálu podlahy. Rozhodl jsem se pro masivní dřevo, protože vypadá elegantně a odolně. Zohlednil jsem i vlastnosti instalace a zvolil materiál, který nevyžaduje zvláštní zacházení při údržbě. Dále jsem začal připravovat podklad pro podlahu. Podlahu jsem očistil od tmelu a starého nátěru a vyrovnal případné nerovnosti. Poté jsem nainstaloval parotěsnou zábranu na ochranu podlahy před vlhkostí a nainstaloval první řadu dřevěných prken, čímž jsem nechal prostor pro expanzi. Dalším krokem byla instalace palubky. Nejprve jsem změřil plochu místnosti a vypočítal, kolik lamel potřebuji k pokrytí celé plochy. Poté jsem prkna nařezal na potřebnou délku a položil na základnu a zajistil hřebíky. Při pokládce každého prkna jsem zkontroloval jeho rovnost a upravil rozměry. Pokyny krok za krokem mi také říkaly, abych po položení podlahy najel bruskou, aby byl povrch hladký. Chvíli to trvalo, ale výsledek stál za to. Po broušení jsem přistoupil k přetření podlahy ochranným lakem. Výsledkem mého snažení jsem dostal do bytu krásnou dřevěnou podlahu. Stal se skutečnou dekorací a dodal interiéru útulnost. Jsem hrdý na své úspěchy a jsem rád, že jsem se rozhodl pro takový projekt. Dalo to samozřejmě práci a čas, ale stálo to za každou chvíli. Nyní si mohu užívat krásu a teplo přírodního dřeva pod nohama. Doporučuji každému, kdo chce změnit svůj domov!

READ
Nejlepší plynový sporák bez trouby: hodnocení nejlepších modelů pro 2 a 4 hořáky jaká kritéria hledat při nákupu

nedefinované

Článek dokonale popisuje proces vytváření dřevěné podlahy v bytě. Líbilo se mi, že autor mluví krok za krokem o všech fázích: výběr materiálu, příprava podkladu, pokládka prken, konečná úprava a ochrana podlahy. Dlouho jsem si chtěl dát do bytu dřevěnou podlahu, ale stále jsem nevěděl, kde začít. Nyní mám díky tomuto článku jasný akční plán. Užitečné byly zejména rady při výběru materiálů. Dozvěděl jsem se, že dub a jasan jsou nejoblíbenější a trvanlivé dřeviny na podlahy. Když teď hledám dřevěná prkna, vím, co hledat. Autor také hovořil o důležitosti přípravy podkladu před pokládkou dřevěné podlahy. Vyhnete se tak problémům s ohýbáním a vrzáním v budoucnu. Tuto radu určitě vezmu v potaz. Ale co je nejdůležitější, článek mi pomohl pochopit, že vytvoření dřevěné podlahy je poměrně složitý proces, který vyžaduje čas a pečlivou práci. Uvědomil jsem si, že budu potřebovat odbornou pomoc. Celkově článek poskytuje vynikající představu o tom, jak vyrobit dřevěnou podlahu v bytě. Nyní jsem vyzbrojen potřebnými znalostmi a připraven zahájit svůj projekt. Děkuji autorovi za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: