Jak vyrobit krásný plot z dřevěného laťkového plotu vlastníma rukama?

Plot je důležitou součástí atraktivního zahradního designu a slouží jako jeho rám. Dřevěný laťkový plot je stylové a praktické řešení, které dodá vašemu webu útulný a elegantní vzhled. Naštěstí není stavba vysoce kvalitního a atraktivního dřevěného laťkového plotu DIY vůbec obtížná, pokud máte správný návod.

Nejprve je třeba před zahájením stavby vybrat vhodný materiál. Dřevěný laťkový plot je jedním z nejoblíbenějších materiálů na ploty. Je odolný, spolehlivý a má přirozenou krásu, která harmonicky splyne se stylem vaší zahrady. Kromě toho jsou laťkové ploty k dispozici v různých barvách a odstínech, což vám umožní vybrat si ten, který vyhovuje vašemu designu.

Je důležité si uvědomit, že než začnete stavět plot, měli byste si zjistit všechny požadavky a předpisy stanovené místními stavebními předpisy a plánováním města. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením a problémům v budoucnu.

K zahájení stavby dřevěného plotu budete potřebovat následující nářadí: elektrickou nebo ruční pilu, pravítko nebo měřicí pásku, šroubováky, hřebíky nebo šrouby, vodováhu, míchačku na beton, zahradní nářadí a další potřebné materiály. Důležité je také zvážit provedení plotu, jeho výšku a šířku a také způsob uchycení ke sloupkům.

Výběr materiálu a nástrojů

Výběr materiálu a nástrojů

Než začnete stavět krásný dřevěný plot, musíte si vybrat správné materiály a nástroje, které budou potřebné během pracovního procesu.

Výběr materiálu

Výběr materiálu

Pro stavbu plotu si můžete vybrat různé druhy dřeva. Nejoblíbenější jsou borovice a smrk, protože jsou vysoce odolné vůči vnějším vlivům. Můžete také použít osiku nebo modřín. Je však třeba pamatovat na to, že cennější dřeviny budou dražší.

Důležité je dbát na kvalitu dřeva. Materiál by neměl mít praskliny, hnilobu nebo poškození, protože to může nepříznivě ovlivnit životnost plotu.

Výběr nástrojů

Výběr nástrojů

Pro stavbu dřevěného plotu budete potřebovat následující nástroje:

 • Vrták – pro vrtání otvorů pro upevňovací prvky a šrouby
 • Circular Saw – pro řezání dřevěných desek
 • Reismus – k získání rovného a hladkého povrchu dřevěných prvků
 • Roulette и klesání – pro měření a nivelaci
 • Šroubovák и roztoči – pro montáž upevňovacích prvků a zapojení elektrického vedení, je-li to nutné
 • Kladivo – pro zatloukání hřebíků a samořezných šroubů

V závislosti na specifikách vašeho projektu můžete také potřebovat další potřebné elektrické nebo ruční nářadí.

Při práci nezapomínejte na bezpečnost. K ochraně před prachem a pilinami budete potřebovat ochranné brýle, rukavice a masku.

Přípravné práce před instalací

Přípravné práce před instalací

Než začnete instalovat dřevěný plot, musíte provést některé přípravné práce. To pomůže zajistit vysoce kvalitní a trvanlivou instalaci plotu:

 1. Určete, kam plot nainstalovat. Umístěte pylony nebo značky, abyste určili hranice budoucího plotu.
 2. Vyčistěte oblast od vegetace, kamenů a dalších překážek, které by mohly bránit instalaci plotu.
 3. Zkontrolujte, zda je oblast rovná. Pokud jsou nerovné body nebo díry, vyrovnejte je, aby byla instalace plotu snadnější a rovnoměrnější.
 4. Ujistěte se, že máte potřebné nástroje. Instalace plotu bude vyžadovat použití kladiva, šroubováku, vodováhy, pilky a dalších nástrojů.
 5. Nakupte všechny potřebné materiály k instalaci plotu. To zahrnuje dřevěné tyče, pylony, upevňovací prvky, cement a další součásti.
 6. Zamyslete se nad stylem a designem plotu. Délku laťkových plotů, jejich barvu a tvar si vyberte podle svých preferencí a celkového stylu.
 7. Umístěte dočasné značení, abyste předem určili vzdálenost mezi řezanými tyčemi. To vám pomůže pochopit, jak budou nakonec vypadat, a upravit jejich umístění během instalace.
READ
Materiály plotů: co lze vyrobit a z čeho

Jakmile dokončíte všechny tyto přípravné práce, budete připraveni zahájit samotnou instalaci vašeho dřevěného latkového plotu a užívat si krásný a funkční plot, který jste vytvořili vlastníma rukama.

Výpočet množství materiálu

Než se pustíte do stavby dřevěného plotu, musíte si správně spočítat množství materiálu, abyste se vyhnuli zbytečným nákladům a ujistit se, že budete mít dostatek všech potřebných komponentů.

1. Výpočet počtu laťkových plotů

Prvním krokem je určit počet dřevěných tyčí, které budou potřeba ke stavbě plotu. K tomu je potřeba změřit délku celého obvodu plotu a vydělit ji šířkou jednoho plaňkového plotu. Nezapomeňte přidat 10% marži pro možné plýtvání nebo řezání na požadovanou velikost.

Pokud je například obvod plotu 20 metrů a šířka jednoho plotu je 10 centimetrů, bude celkový počet plotů roven (20 metrů x 100 centimetrů) / 10 centimetrů = 200 plotů. S přihlédnutím k rezervě lze toto číslo zvýšit na 220 laťkových plotů.

2. Výpočet potřebných sloupků a lamel

Chcete-li nainstalovat laťkové ploty, musíte také připravit sloupky a lišty. Počet sloupků závisí na obvodu plotu, obvykle se sloupek umisťuje každé 2-3 metry. Počet lamel je určen počtem horizontálních prvků, které chcete použít. Obvykle se instalují 2-3 lamely ve výšce 50 centimetrů, 100 centimetrů a 150 centimetrů.

Na základě délky plotů a vzdálenosti mezi sloupky můžete určit počet potřebných sloupků a kolejnic.

3. Další komponenty

3. Další komponenty

Kromě laťových plotů, sloupků a latí může být zapotřebí také další materiál, včetně hřebíků, šroubů, kovových spojovacích prvků atd. Počet těchto komponentů závisí na designu a konstrukci vašeho plotu. Přesné informace o množství doplňkových komponent, které potřebujete, konzultujte s odborníkem nebo obchodem s materiály.

Nezapomeňte, že výpočet množství materiálu se může mírně lišit v závislosti na vašich preferencích a konkrétních podmínkách každého případu. V každém případě je lepší mít malou zásobu materiálu, abyste se nedostali do situace, kdy v nejdůležitější chvíli stavby nebudete mít dostatek potřebných komponentů.

Je důležité, aby se: Před zahájením výstavby se doporučuje vypracovat přesný plán a seznam všech materiálů a konzultovat s odborníkem konkrétní doporučení a rady.

Montáž dřevěného laťkového plotu

Instalace dřevěného plotu může být poměrně jednoduchý proces, pokud máte všechny potřebné materiály a nástroje. Zde je několik užitečných tipů a pokynů, které vám pomohou udělat to správně.

 1. Připravte prostor pro instalaci plotu. Vyčistěte jej od trosek a vegetace.
 2. Změřte a označte, kam půjdou sloupky plotu. Vzdálenost mezi sloupy by měla být jednotná.
 3. Sloupky zakopejte do země do hloubky asi 1 metru. Vezměte prosím na vědomí, že sloupky musí být rovné a rovné.
 4. Zajistěte sloupky do země pomocí betonu. Kolem sloupků nalijte beton a vyrovnejte.
 5. Počkejte, dokud beton zcela nevyschne. To obvykle trvá asi 24 hodin.
 6. Začněte instalovat laťkové ploty na sloupky. Umístěte první plot zespodu a zajistěte jej ke sloupkům pomocí hřebíků nebo šroubů.
 7. Pokračujte v instalaci zbývajících laťkových plotů a postupujte postupně nahoru. Ujistěte se, že laťkové ploty k sobě těsně přiléhají.
 8. Odřízněte tyčky, pokud jsou příliš dlouhé, aby odpovídaly velikosti plotu.
 9. Dokončete instalaci zajištěním všech tyčových plotů ke sloupkům a kontrolou, zda je plot bezpečný a esteticky příjemný.
READ
Kutilská židle vyrobená z profilů a dřevěných lamel

Podle těchto pokynů si můžete sami nainstalovat dřevěný laťkový plot a vytvořit krásný a funkční plot. Nezapomeňte, že správná instalace plotu zajistí jeho trvanlivost a spolehlivost.

Malování a povrchová úprava plotu

Po instalaci dřevěného latkového plotu je třeba provést nátěr a povrchovou úpravu, aby byla zajištěna trvanlivost a atraktivní vzhled plotu.

Před zahájením malířských prací je nutné povrch plotu ošetřit. K tomu se doporučuje nejprve odstranit všechny nečistoty a zbytky dřeva pomocí kartáče nebo skelné vaty. Poté by měl být povrch plotu připraven k nátěru obroušením brusným papírem. Poté je nutné povrch očistit od prachu a zbytků broušení.

Malování plotu lze provést různými způsoby. Jedním z nejoblíbenějších způsobů je použití barvy. K tomu je potřeba zvolit speciální barvu na dřevo určenou pro venkovní použití. Barva by měla být aplikována v rovnoměrné vrstvě pomocí štětce nebo spreje. Před lakováním můžete použít základní nátěr pro zlepšení přilnavosti barvy.

Kromě nátěru lze plot dokončit pomocí speciálních dokončovacích materiálů, jako jsou laky, oleje nebo patiny. Lak zachová přirozený odstín dřeva a dodá mu lesk a olej pomůže chránit plot před vlhkostí a ultrafialovými paprsky. Patina použitá k dokončení plotu vytvoří efekt stárnoucího dřeva, což mu dodá zvláštní kouzlo a osobitost.

Při malování a dokončování vašeho plotu mějte na paměti, že pravidelná aktualizace ochranného nátěru pomůže udržet plot v dobrém stavu po mnoho let.

Otázky a odpovědi:

Jaký materiál je lepší použít pro výrobu plotu – dřevo nebo kov?

Výběr materiálu pro plot závisí na vašich preferencích a provozních podmínkách. Dřevo dodává plotu přirozený a teplý vzhled, ale vyžaduje pravidelnou údržbu a je náchylné na povětrnostní podmínky. Kov má vyšší pevnost a odolnost, ale může vypadat chladněji.

Jaký laťkový plot je nejlepší vybrat pro plot?

Při výběru plotu pro plot byste měli věnovat pozornost jeho kvalitě, velikosti a vzhledu. Je lepší zvolit laťkový plot vyrobený z měkkého dřeva, protože je odolnější vůči hnilobě, povětrnostním vlivům a hmyzu. Plot musí mít stejnou velikost a dobrý nátěr, aby byla zajištěna odolnost plotu a jeho estetický vzhled.

Jaké nástroje jsou potřeba k výrobě dřevěného plotu?

K výrobě dřevěného plotu budete potřebovat následující nástroje: vrtačku nebo šroubovák, pilu nebo kotoučovou pilu na řezání plotů, kladivo, hřebíky nebo šrouby, měřící nástroj pro určení rozměrů a hladiny, písek a cement pro budování základů, úroveň pro kontrolu svislosti plotu.

READ
Jak vyrobit stůl pro altán s vlastní fotografií. Udělej si sám dřevěný stůl do altánu.

Jak připravit místo pro instalaci plotu?

Než začnete instalovat laťkový plot, musíte připravit místo. Nejprve definujte hranice oblasti, kde bude plot umístěn, pomocí provázkového nebo napínacího drátěného plotu. Poté vyčistěte oblast vegetace a vyrovnejte povrch. Pokud plánujete postavit základ, vykopejte příkop asi 60 cm hluboký a asi 30 cm široký, nainstalujte bednění a vyplňte základy cementovou maltou. Po vytvrzení základu pokračujte v instalaci plotu.

Jaké nástroje jsou potřebné k výrobě dřevěného plotu vlastníma rukama?

K výrobě dřevěného plotu budete potřebovat následující nástroje: elektrická vrtačka, šroubovák, pilník, kotoučová pila, pravítko, kladivo, vodováha, stavební nůž, šroubovák, kleště. Možná budete také potřebovat vrták, svorku, lepidlo na dřevo, brusku a barvu.

Video:

Krásný dřevěný plot od sousedů

Krásný dřevěný plot s vlastními rukama

Jak vyrobit krásný a levný dřevěný plot se třemi deskami. Instrukce

Recenze

Alexander

Článek je velmi užitečný a informativní! Vždy jsem snil o krásném dřevěném plotu na mé zahradě, ale nevěděl jsem, jak ho postavit. Díky tomuto článku jsem se naučil spoustu užitečných tipů a návodů a nyní jsem si jistý, že tento úkol zvládnu vlastníma rukama. Opravdu se mi líbil nápad použít dřevěný laťkový plot. Působí velmi přirozeně a dodává naší zahradě kouzlo. V článku bylo také podrobně popsáno, jak správně vybrat a zpracovat dřevěné laťkové ploty, aby dlouho vydržely a nehnily. Velmi užitečné se ukázaly i rady ohledně instalace základu a upevnění laťkových plotů. Naučil jsem se, že aby byl plot pevný, je potřeba použít kvalitní a odolný základ. Kromě toho jsou v článku podrobně popsány různé způsoby připevnění plotů, které mi pomohou vybrat nejvhodnější možnost. Dalším užitečným tipem bylo použití speciálních přípravků na ochranu dřeva před škůdci a hnilobou. Tyto produkty určitě využiji, aby mi plot dlouho vydržel. Celkově jsem s tímto článkem velmi spokojený. Obsahuje mnoho užitečných informací a poskytuje všechny potřebné pokyny pro vytvoření krásného dřevěného plotu s vlastními rukama. Jsem si jistá, že díky tomuto článku se mi podaří vytvořit si na své zahradě útulný a stylový koutek. Těším se, až začneme!

READ
DIY pásová bruska na kov

mikrofon

Díky za užitečný článek! Vždy jsem snil o tom, že budu mít kolem domu krásný plot, ale vždy jsem si myslel, že je to pro mě příliš těžké. Díky vašim pokynům jsem však byl přesvědčen, že vyrobit krásný plot z dřevěného plotu vlastníma rukama je docela možné! Zvláště se mi líbilo, že jsi podrobně popsal každý krok procesu. Nikdy jsem nebyl zkušený tesař, ale díky vašim užitečným radám nyní rozumím tomu, jak vybrat správné materiály, jaké nástroje použít a jak sestavit ploty. To mi dodává sebevědomí a motivaci pustit se do stavby vlastního plotu. Také oceňuji vaši pozornost k detailům a dekorativním prvkům. Chci, aby můj plot byl nejen praktický, ale i krásný. Tipy pro výběr krásné podlahy a přidání ozdob mi pomohou vytvořit jedinečný design, který se hodí ke stylu mého domova a dodá mu zvláštní přitažlivost. Ještě jednou děkuji za skvělý článek, který mě inspiruje k novému projektu. Nemůžu se dočkat, až začnu stavět svůj vlastní krásný dřevěný laťkový plot!

Dmitry

Skvělý článek! Vždy jsme snili o krásném plotu pro naši zahradu a tento článek nám dal spoustu užitečných tipů a návodů, jak si ho postavit. Článek jsem si přečetl s potěšením, protože podrobně popisuje všechny fáze práce od výběru materiálu a nástrojů až po finální úpravy. Na článku se mi líbilo hlavně to, že se autor dělí o své zkušenosti a dává spoustu užitečných rad. Hovoří například o tom, jak vybrat správnou velikost latkových plotů, aby plot vypadal harmonicky a bezpečně stál. Autor také vysvětluje, jak správně nainstalovat sloupky a zajistit tyče, aby byl plot pevný a odolný. Líbilo se mi, že článek obsahoval podrobný návod s fotografiemi, které vám pomohou pochopit každý krok stavby. To je důležité zejména pro ty, kteří takovou práci berou poprvé. S potěšením jsem studoval tyto fotografie a uvědomil jsem si, že postavit krásný plot není tak obtížné, jak se zpočátku zdálo. Článek také představuje různé styly dřevěných latkových plotů, což vám umožní vybrat si ten správný nápad pro vaši zahradu. Našla jsem inspiraci a nové nápady, které bych ráda realizovala v našem plotě. Celkově mi článek pomohl získat úplné pochopení toho, jak vyrobit krásný dřevěný plot s vlastními rukama. Nyní jsem připraven se pustit do práce a vytvořit útulnou zeď kolem naší zahrady. Děkuji autorovi za tak podrobný a zajímavý článek!

READ
Lutá kuchyně: perfektní kombinace teplých barev v interiéru (60 fotografií)

Alex

Vždy jsem snil o krásném a spolehlivém plotu kolem mého pozemku a tento článek se pro mě ukázal jako skutečný dárek. Vždy jsem se zajímal o dřevěný laťkový plot a chtěl jsem si ho vyrobit sám, ale nevěděl jsem, kde začít. Článek je plný užitečných tipů a pokynů, které vám pomohou pochopit všechny nuance procesu. Autor dobře vysvětluje, jak vybrat správné materiály, aby byl plot pevný a odolný. Hovoří také o tom, jak správně vyrobit a nainstalovat pikety, aby byly rovné a bezpečné. Obzvláště se mi líbila část, jak ošetřit dřevo, aby déle vydrželo a vypadalo krásně. Také jsem si rád přečetl tipy na instalaci plotu. Autor hovoří o různých způsobech připevnění tyčí k podpěrám a jak správně nainstalovat základnu plotu. To je pro mě obzvláště užitečné, protože jsem nikdy předtím takovou práci nedělal. Celkově je článek užitečný a informativní. Poskytuje jasné pochopení procesu výstavby krásného dřevěného plotu. Jsem si jistý, že s těmito tipy a návody se mi podaří splnit si svůj dávný sen o vytvoření krásného a funkčního plotu kolem mého pozemku. Děkuji autorovi za tak užitečné informace!

Michail Petrov

Článek je velmi užitečný a informativní. Vždy jsem snil o krásném a spolehlivém plotě a nyní se ho díky těmto tipům určitě pokusím postavit sám. Líbí se mi, že článek podrobně hovoří o všech fázích práce: od výběru materiálu po montáž a lakování. Autor také vysvětluje, jak se správně připravit na stavbu, aby vše šlo hladce. Chtěl bych se dozvědět více o tom, jak bezpečně připevnit tyčky, aby plot dlouho vydržel. Také by mě zajímalo, jestli má autor nějaké tajemství, jak pečovat o dřevěný plot, aby se příliš rychle nezkazil. Celkově je článek velmi dobrý a jsem si jistý, že pomůže mnoha lidem, kteří chtějí vytvořit krásný a spolehlivý plot vlastníma rukama. Děkuji autorovi za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: