Jak vyrobit křídlová garážová vrata ze dřeva s brankou vlastníma rukama?

Dřevěné brány s brankou jsou nejen stylovým prvkem výzdoby vašeho domova, ale také praktickým řešením ochrany vašeho auta. V tomto článku vám řekneme, jak vyrobit křídlová garážová vrata ze dřeva s brankou vlastníma rukama.

Za prvé, než začnete pracovat, musíte se rozhodnout o výběru dřeva. Nejlepší je použít pevné a odolné dřeviny, jako je borovice, dub nebo modřín. Jsou spolehlivé a nehnijí. Nezapomeňte si také zakoupit veškeré potřebné vybavení a nástroje pro práci.

Za druhé je nutné vyvinout konstrukci a rozměry bran a branek. Aby byly výpočty správné, doporučuje se kontaktovat specialisty nebo použít hotové projekty. Je velmi důležité vzít v úvahu terén a rozměry vašeho vozu, aby se brána snadno používala.

Za třetí, musíte začít vyrábět samotné brány a branky. Nejprve je třeba připravit dřevěné trámy a desky, ošetřit je speciálními prostředky proti hnilobě a vlhkosti a poté je sestavit v souladu s vypracovaným projektem. V důsledku toho byste měli obdržet rám brány a branky.

Pamatujte, že všechny práce se dřevem musí být prováděny se zvláštním důrazem na bezpečnost. Používejte ochranné brýle a rukavice a používejte speciální vybavení, abyste předešli zranění.

Příprava materiálů pro dřevěná křídlová garážová vrata

Příprava materiálů pro dřevěná křídlová garážová vrata

Než začnete vyrábět křídlová garážová vrata, musíte připravit všechny potřebné materiály. V této části si povíme, jaké materiály budete potřebovat a co musíte udělat před zahájením práce.

Potřebné nástroje

 • Vrtejte pomocí sady vrtáků
 • Kotoučová pila nebo pila na železo
 • Fraser
 • Tesařský nůž
 • Bruska nebo brusný papír
 • Kladivo
 • Šroubovák
 • Ostřicí stroj
 • Svorka
 • Měřicí nástroj (pravítko, metr, čtverec)
 • Štětec a barva

Požadované materiály

Požadované materiály

 • Dřevo (pro výrobu rámů bran a branek)
 • Desky nebo překližka (k vyplnění rámu)
 • Nohy (pro podporu rámu)
 • Panty (pro připevnění bran ke sloupkům)
 • Zámek (pro bránu)
 • Rukojeť (pro bránu)
 • Šrouby, hřebíky, samořezné šrouby
 • barva na dřevo

Před zahájením práce musíte vybrat kvalitní materiál pro výrobu bran. Měla by být pevná a odolná, aby vám garážová vrata vydržela po mnoho let. Vyplatí se také zvážit velikost vaší garáže a okolní prostředí, aby vrata harmonicky zapadla do celkové architektury.

READ
Jak na montáž střešních oken - návod, odborné rady

Jedním z důležitých bodů je správné zpracování dřeva. Chcete-li to provést, můžete použít brusku nebo brusný papír, abyste odstranili hrubá místa nebo otřepy. Poté je nutné dřevo pokrýt ochrannou vrstvou barvy nebo laku, aby nedošlo k jeho destrukci a zachoval se jeho estetický vzhled.

Nezapomeňte si také zakoupit veškeré potřebné nářadí, abyste splnili všechny bezpečnostní požadavky a usnadnili si práci.

Výběr správného dřeva pro garážová vrata

Výběr správného dřeva pro garážová vrata

Ne všechny dřevěné materiály jsou však pro výrobu garážových vrat vhodné. Je nutné vybrat dřevo, které bude odolné vůči vnějším podmínkám jako je slunce, vlhkost a změny teplot.

Seznam vhodných dřevěných materiálů:

Seznam vhodných dřevěných materiálů:

Materiál Výhody Omezení
Dub Vysoká pevnost a odolnost Drahé a těžké
Borovice Dostupnost a relativní síla Méně odolné proti vlhkosti
Smrk Lehký a odolný Méně odolné ve srovnání s dubem

Kromě těchto materiálů lze použít i jiné druhy dřeva, u kterých je však třeba zkontrolovat jejich odolnost vůči vlivům prostředí. Navíc při dalším zpracování a lakování brány stojí za to vzít v úvahu vlastnosti vybraného dřeva.

Výběr správného dřeva vám umožní vytvořit krásná, funkční a odolná garážová vrata vlastníma rukama.

Pořízení potřebných nástrojů a materiálů

Než začnete vyrábět dřevěná křídlová garážová vrata s brankou, budete si muset zakoupit určité nástroje a materiály. Zde je seznam hlavních komponent, které budete potřebovat:

1. Dřevěné desky nebo dekorativní desky se spolehlivou odolností vůči abrazivním faktorům prostředí a povětrnostním vlivům.

2. Vruty do dřeva, které budou použity k montáži brány a branky.

3. Panty, kliky a zámky pro zajištění bran a branek. Ujistěte se, že vybrané spojovací prvky jsou bezpečné a odolné.

4. Měřicí páska pro přesné určení velikosti bran a branek.

5. Vodováha a tyč pro správnou instalaci a vyrovnání bran a branek.

6. Vrtačka nebo šroubovák pro provedení přípravných prací předem.

7. Malá elektrická pila nebo pilka na železo na řezání desek na míru.

8. Žebřík nebo žebřík pro práci ve výškách.

Než začnete vyrábět dřevěná křídlová garážová vrata s integrovanými dveřmi, ujistěte se, že jsou všechny nástroje v dobrém stavu a připraveny k použití.

Vytvoření rámu pro garážová vrata

Nejprve určete rozměry otvoru vaší garáže. Na základě těchto rozměrů vypočítejte rozměry rámu. Rám se obvykle skládá ze dvou vertikálních tyčí a jedné horizontální příčky instalované na spodní a horní části otvoru.

READ
Jaký je nejlepší váleček s emulzní barvou?

Dalším krokem je výroba jednotlivých rámových prvků. Dřevěné bloky nebo desky nařežte na požadovanou velikost pomocí pily nebo kotoučové pily. Ujistěte se, že všechny prvky rámu mají stejnou velikost, aby vaše garážová vrata vypadala symetricky a správně se skládala.

Po řezání všech prvků začněte sestavovat rám. Ke spojení jednotlivých prvků rámu se doporučuje použít šrouby nebo hřebíky. Zajistěte svislé tyče ke spodní a horní části otvoru a ponechte mezi nimi dostatek prostoru pro instalaci dveřních panelů.

Dále zajistěte vodorovnou příčku mezi svislé tyče. Tato příčka bude sloužit jako podpěra pro dveřní výplně a zajistí pevnost rámu brány. Připevněte příčku ke svislým tyčím pomocí šroubů nebo hřebíků.

Když je rám připraven, nainstalujte jej do otvoru garáže. Ujistěte se, že rám je vodorovný a svislý. Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda je rám ve správné poloze.

Poté je rám připraven k montáži dveřních výplní. Než však začnete instalovat plátna, musíte zkontrolovat, zda je rám pevně upevněn v otvoru garáže a nemá žádnou vůli nebo oslabení.

Výpočet a montáž vertikálních regálů

Výpočet a montáž vertikálních regálů

Při výrobě křídlových garážových vrat ze dřeva je nutné správně vypočítat a nainstalovat vertikální sloupky, které budou sloužit jako podpora pro konstrukci brány. V této části se podíváme na podrobné pokyny pro výpočet a instalaci vertikálních sloupků pro dřevěná garážová vrata.

Krok 1: Změřte vzdálenost mezi sloupky

Krok 1: Změřte vzdálenost mezi sloupky

Prvním krokem je správné změření vzdálenosti mezi svislými sloupky. K tomu použijte měřicí pásku nebo pravítko. Získané hodnoty si zapište, budou později potřeba.

Krok 2: Vypočítejte rozměry svislých sloupků

Krok 2: Vypočítejte rozměry svislých sloupků

Na základě měření určete výšku a šířku svislých sloupků. Výška svislých sloupků by měla být taková, aby po instalaci brány těsně přiléhaly k podlaze a k hornímu stropu. Šířka sloupků by měla být úměrná šířce konstrukce brány.

Pro svislé sloupky se doporučuje použít dřevěné trámy o průřezu minimálně 10×10 cm. Pokud je nutné konstrukci zpevnit, můžete použít dva rovnoběžné nosníky nebo přidat další rozpěrky.

Krok 3: Instalace vertikálních regálů

Před instalací vertikálních regálů je nutné připravit místo pro jejich instalaci. Vyčistěte oblast od nečistot a označte místa, kde budou stojany stát. Poté pokračujte v instalaci.

READ
Korkový laminát je ideální podlaha do vašeho interiéru

Vezměte první svislý sloupek a umístěte jej na místo a zarovnejte jej se svislou osou otvoru brány. Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda je stojan přísně svislý. Poté zajistěte sloupek kotvou nebo šrouby k betonovému základu.

Opakujte tento postup pro zbývající sloupky a umístěte je ve stejné vzdálenosti od sebe podle měření, které jste provedli v prvním kroku.

Po instalaci všech svislých sloupků zkontrolujte výšku a svislost každého z nich. V případě potřeby upravte úroveň a polohu stojanů.

Poznámka: Je důležité instalovat sloupky s maximální přesností, aby brána fungovala správně a byla bezpečně používána.

Nyní, když jsou vertikální sloupky nainstalovány, můžete přistoupit k dalšímu kroku – instalaci zbývajících prvků garážových vrat.

Montáž vodorovných tyčí

Montáž vodorovných tyčí

Jakmile máte postavený rám garážových vrat, dalším krokem je instalace vodorovných příček. Vodorovné tyče hrají důležitou roli při zpevnění a vyztužení brány.

Nejprve změřte vzdálenost mezi svislými sloupky rámu a označte místa, kde budou instalovány příčníky. Tyče jsou obvykle rozmístěny rovnoměrně, ale můžete to upravit podle svých preferencí.

Jakmile jsou místa pro instalaci příčníků připravena, pokračujte v instalaci. Vezměte první příčku a umístěte ji na značku, kterou jste udělali na sloupku rámu. Ujistěte se, že příčka je vodorovná a rovná. V případě potřeby použijte vodováhu ke kontrole vodorovnosti.

Po instalaci prvního příčníku jej zajistěte pomocí vrutů nebo samořezných šroubů. Opakujte tuto operaci se všemi vodorovnými pruhy a postupně se pohybujte od horní části rámu dolů.

Jakmile dokončíte instalaci vodorovných tyčí, zkontrolujte, jak pevná a pevná je vaše brána. Posuňte tyče rukou a ujistěte se, že jsou bezpečně upevněny. Pokud se brána znatelně třese nebo příčky nejsou bezpečně upevněny, zpevněte rám nebo příčky dodatečně zajistěte.

Otázky a odpovědi:

Jak dlouho obvykle trvá výroba dřevěných křídlových garážových vrat s brankou?

Doba výroby závisí na zkušenostech a dovednostech řemeslníka a také na složitosti projektu. V průměru může výrobní proces trvat několik dní až několik týdnů.

Jaké nástroje a materiály jsou potřeba k výrobě dřevěných křídlových garážových vrat s brankou?

K výrobě otočných garážových vrat budete potřebovat následující nářadí: elektrická pila nebo pilka na železo, vrtačka nebo šroubovák, bruska, kladivo, šroubovák, kleště, metr, vodováha, štětec. Kromě toho budete potřebovat následující materiály: dřevěné desky, šrouby, panty, zámek brány a nátěr na dřevo.

READ
Modulární obrazy do kuchyně: vyberte si modulární obraz s hodinami, kávou a dalšími moderními předměty na zeď. Příklady v interiéru kuchyně (34 fotografií)

Jak správně připravit povrch dřevěných prken před lakováním?

Před nátěrem je třeba dřevěné desky důkladně očistit od nečistot a prachu. Poté by měl být povrch broušen, aby se odstranil starý lak nebo barva a aby byl hladký. Po broušení se doporučuje aplikovat základní nátěr na dřevo, aby se vytvořil dobrý základ pro nátěr. Po zaschnutí základního nátěru lze desky natřít vámi vybranou barvou na dřevo.

Video:

DIY brána. Rozpočtová možnost pro bránu na letní chatě.

ZVEDÁNÍ GARÁŽOVÝCH VRAT, UDĚLEJTE TO VLASTNÍM RUKOU! JE ZAČÁTEK)

TOP 5 CHYB při instalaci křídlových bran.

Recenze

MiracleGirl52

Článek se mi moc líbil! Vždy jsem snil o takových vratech do mé garáže a díky vašim podrobným pokynům jsem si nyní jistý, že si je dokážu vyrobit sám. Miluji práci se dřevem, takže jeho použití jako materiálu brány je skvělý nápad. Navíc přidání branky dodá bráně zvláštní kouzlo a pohodlí. Dokonce si umím představit, jak krásně budou vypadat, zapadnou do stylu mého domova. Jedná se o skvělý projekt pro ty, kteří chtějí svému domovu dodat krásu a funkčnost. Těším se, až začneme! Velice vám děkuji za užitečné informace a podrobné vysvětlení.

Ivan Smirnov

Článek se mi moc líbil! Vždy jsem snil o tom, že budu mít doma taková garážová vrata. Návod je velmi podrobný, všechny kroky jsou popsány do nejmenších detailů. Nyní jsem si díky tomuto článku jistý, že svou ideální dřevěnou bránu s brankou dokážu vyrobit vlastníma rukama. Zvláště se mi líbila myšlenka použití silných dřevěných trámů pro konstrukci brány – to vytvoří spolehlivost a sílu. Navíc použití dřeva dodá mému domovu teplý a útulný pocit. Jsem si jist, že proces bude zajímavý a příjemný, zvláště když uvidím výsledek své práce. Díky za užitečný článek! Těším se, až nastartuji svou kreativitu.

Anastasia Kozlová

Tento článek je pro mě velmi užitečný, protože jsem vždy snil o otočných garážových vratech ze dřeva s brankou. Líbí se mi povrch dřeva a přirozený vzhled, který taková brána dává domu. Navíc možnost vytvořit si takový design sami zní velmi atraktivně. Líbilo se mi, že článek poskytuje podrobné pokyny a jasné vysvětlení. Pro mě jako ženu je někdy těžké porozumět technickým aspektům stavby, ale vše je zde podáno velmi jednoduše a srozumitelně. Díky fotografiím, které doprovázejí každý krok, můžete snadno sledovat proces a být si jisti správností svého jednání. Kromě toho článek obsahuje seznam potřebných nástrojů a materiálů, což je velmi výhodné. Nyní mám představu, co budu potřebovat a jaké výdaje budu muset plánovat. Těším se, až začnu pracovat na vytvoření takové brány. Po přečtení tohoto článku jsem nejen překonal své pochybnosti, ale také jsem získal větší motivaci. Věřím, že podle podrobného návodu se mi podaří vytvořit jedinečnou a stylovou křídlovou bránu, která bude ozdobou mého domova. Děkuji autorovi za informace a inspiraci!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: