Jak zasadit třešně a zajistit jim správnou péči

Třešeň je nádherný ovocný strom, který se může stát zdrojem vynikajícího výnosu a ozdobit vaši zahradu. Ale aby třešeň plně rostla a potěšila vás svými sladkými bobulemi, je nutné ji správně zasadit a pečovat o ni.

Jaká poloha a půda je pro třešně vhodná? Velmi důležitý je výběr vhodného místa pro výsadbu třešní. Měl by být dobře osvětlený, chráněný před větrem a s dobrou schopností výměny vzduchu v půdě. Výsadba třešní na slunné místo pomůže dosáhnout úrodnějších výsledků.

Před výsadbou třešní je třeba připravit půdu. Odstraňte plevel a další rostliny, které mohou soutěžit s třešní o živiny. Poté půdu uvolněte, abyste zlepšili odvodnění a usnadnili kořenům třešní přístup k živinám.

Dalším krokem je výběr sazenic. Nejlepší je vybrat dvouleté sazenice třešní, které mají rozvětvený kořenový systém. Kupujte sazenice pouze od důvěryhodných prodejců, abyste si byli jisti jejich kvalitou.

Při zahájení výsadby třešní dbejte na správnou volbu hloubky a šířky výsadbové jámy. Hloubka jamky by měla být dostatečná pro umístění kořenů sazenice a šířka by měla být přibližně trojnásobkem velikosti kořenového systému. Urovnejte půdu kolem kořenů a zdrsněte okolní půdu pomocí nohou nebo lopaty.

Jak pěstovat třešně: podrobný průvodce výsadbou a péčí

Jak pěstovat třešně: podrobný průvodce výsadbou a péčí

Prvním krokem je správné zasazení třešní. Najděte pro třešeň vhodné stanoviště, kde bude dostávat dostatek slunečního záření a bude chráněna před silným větrem. Připravte půdu přidáním organického materiálu a hnojiva. Vykopejte díru dostatečně hlubokou a širokou, aby se kořeny třešně mohly plně rozvinout. Rostlinu opatrně umístěte do jamky, zasypte kořeny zeminou a kolem ní zpevněte zeminu.

Po výsadbě je potřeba třešně pravidelně zalévat, zejména v období sucha. Postupně zvyšujte množství vody, jak strom roste. Je však důležité pamatovat na to, že třešně nemají rády naplavené kořeny, proto to se zálivkou nepřehánějte. Měl by být také zajištěn dobrý drenážní systém, aby se zabránilo stagnaci vody.

Pravidelné hnojení třešní jim pomůže růst silnými a zdravými. Použijte speciální hnojivo pro ovocné stromy podle návodu na obalu. Dobré období pro krmení je jaro a podzim.

Třešňové stromy vyžadují kromě zálivky a hnojení pravidelný řez. Prořezávání pomůže udržet strom v kondici, podpoří růst plodů a zabrání šíření chorob a škůdců. Odstraňte poškozené, nemocné nebo křížící se větve. Prořízněte také vršek, abyste podpořili boční větve.

READ
Jak připojit projektor k notebooku? Drátové připojení videoprojektoru a přes Wi-Fi, možné problémy a jejich odstranění

A konečně, abyste zajistili, že vaše třešně rostou zdravé, pravidelně je kontrolujte na škůdce a choroby. Pokud zjistíte problém, zaveďte vhodná opatření na hubení škůdců nebo vyhledejte odbornou pomoc.

Při dodržování těchto doporučení můžete pěstovat krásné a plodící třešně. Nezapomeňte, že třešně jsou rostlinou, která vyžaduje pozornost a péči, takže pravidelná péče vám pomůže užít si nádhernou úrodu.

Výběr místa pro výsadbu třešní

Výběr místa pro výsadbu třešní

Slunečné místo

Třešeň je rostlina milující slunce, takže pro její výsadbu je třeba vybrat slunné místo s dobrým osvětlením. Optimální počet hodin slunečního svitu pro třešně je alespoň 6-8 hodin denně.

Ochrana proti větru

Ochrana proti větru

Třešně také potřebují ochranu před silným větrem. Větrné místo může rostlině poškodit a snížit její výnos. Proto se doporučuje vybrat místo pro výsadbu třešní, které je chráněno před přímým větrem, například v příměstských oblastech nebo za plotem.

Dobrý drenážní systém

Třešně preferují růst v dobře odvodněných půdách. Měli byste se vyhnout výsadbě třešní v těžkých jílovitých půdách, protože mohou způsobit zadržování vody a vést k hnilobě kořenů. Pro třešně jsou nejvhodnější lehké a úrodné půdy s dobrou prodyšností.

Vzdálenost od ostatních stromů

Vzdálenost od ostatních stromů

Třešně mohou trpět konkurencí s jinými stromy, proto se doporučuje vybrat místo pro výsadbu třešní tam, kde nebudou v blízkosti jiných velkých stromů. Zabráníte tak konkurenci o vodu, živiny a sluneční záření.

Dodržováním těchto doporučení si můžete vybrat optimální místo pro výsadbu třešní a poskytnout jim příznivé podmínky pro růst a vývoj.

Výběr třešňové podnože a sadby

Třešňová podnož hraje klíčovou roli, protože růst a vývoj rostliny závisí na její kvalitě.

Nejlepší je vybrat podnož, která snáší nízké teploty a je odolná vůči chorobám. Jednou z nejoblíbenějších podnoží pro třešně jsou třešně Gishevskaya. Je vysoce odolná vůči chorobám a mrazu a vyznačuje se také dobrým vývojem kořenového systému.

Výběr sazenice třešně

Sazenice třešně musí splňovat následující kritéria:

 • Dobře vyvinutý kořenový systém;
 • Žádné viditelné poškození stonku a kořenů;
 • Zdravý vzhled listů;
 • Přítomnost pupenů, což naznačuje životaschopnost rostliny;
 • Nákup sazenice na spolehlivém místě, kde získáte odbornou radu.

Při výběru sazenice třešně byste měli věnovat pozornost její odrůdě a načasování jejího zrání, abyste vzali v úvahu vlastnosti regionu a získali požadované ovoce ve správný čas.

READ
Udělej si sám mini traktor z pojízdného traktoru

Příprava půdy pro výsadbu

Příprava půdy pro výsadbu

Před výsadbou třešní je třeba provést následující činnosti:

 1. Určení místa přistání: Vyberte místo, kde bude třešeň dostávat dostatek slunečního světla. Měl by být také dobře větraný a chráněný před průvanem.
 2. Příprava půdy: vykopejte jámu asi 50 cm hlubokou a širokou.Z půdy odstraňte kameny a plevel.
 3. Zlepšení půdy: přidejte do jámy humus nebo kompost, abyste zlepšili úrodnost půdy. To pomůže rostlině získat živiny, které potřebuje.
 4. Drenáž výsadby: Do otvoru položte vrstvu štěrku nebo hrubého písku, abyste zajistili dobré odvodnění. To je nezbytné, aby se zabránilo zaplavení kořenů třešní.
 5. Příprava sazenic: Před výsadbou sazenic třešní zkraťte jejich kořeny, nechte asi 15-20 cm.Zastřihněte také větve, aby stromek měl správný tvar a snáze zakořenil.

Příprava půdy před výsadbou třešní pomůže vytvořit optimální podmínky pro růst a vývoj rostliny. To vám v budoucnu umožní získat zdravý a plodící strom.

Pravidla pro výsadbu třešní

 1. Vyberte si vhodné místo pro výsadbu třešně. Mělo by být dobře osvětlené sluncem, ale zároveň chráněné před silným větrem a suchem.
 2. Před výsadbou připravte půdu. Třešně preferují volnou a úrodnou půdu s dobrou drenážní schopností. Před výsadbou přidejte organické hnojivo a plochu dobře odplevelte.
 3. Připravte si jamku pro výsadbu třešní. Jeho šířka by měla být přibližně dvojnásobkem šířky kořenového systému stromu a jeho hloubka by měla být taková, aby kořenový krček stromu byl po výsadbě na úrovni půdy.
 4. Umístěte třešeň do otvoru a opatrně narovnejte kořeny. Poté postupně vyplňte díru zeminou a jemně ji zhutněte kolem kořenů.
 5. Po výsadbě strom vydatně zalijte a okolí kmene třešně mulčujte. Mulčování pomůže nejen udržet vlhkost v půdě, ale také zabrání růstu plevele.
 6. Pravidelně o své třešně pečujte, zajistěte jim zálivku, hnojení a řez. Správná péče umožní vašim třešním růst zdravě a produkovat bohatou úrodu.

Dodržováním těchto pravidel pro výsadbu třešní vytvoříte optimální podmínky pro růst a vývoj vašeho ovocného stromu. Pamatujte, že třešně jsou náročná rostlina, ale při dostatečné pozornosti a péči vás potěší šťavnatými a chutnými plody.

Péče o třešně po výsadbě

Péče o třešně po výsadbě

Po výsadbě třešně na stanovišti je nutné poskytnout jí náležitou péči o její zdraví a dobrý růst. Zde je několik důležitých kroků, které je třeba udělat pro péči o vaše třešně po výsadbě:

READ
Mistrovská třída šití francouzských záclon vlastníma rukama

zalévání

Po zasazení třešně je důležité zajistit jí dostatek vody. Rostlinu pravidelně zalévejte, zejména během prvního roku po výsadbě. Zalévejte rostlinu několikrát týdně, aby byla půda vlhká, ale ne přesycená.

Hnojivo

Pro dobrý růst a plodnost vyžadují třešně pravidelné hnojení. V prvním roce po výsadbě se doporučuje použít komplexní minerální hnojivo bohaté na dusík. V dalších letech používejte organická hnojiva jako humusový kompost nebo popel.

Řezání

Třešně potřebují správný řez, aby vytvořily silnou a zdravou korunu. Po výsadbě odřízněte všechny boční větve ve výšce asi 60 centimetrů od úrovně půdy. V následujících letech třešeň prořezávejte, aby měla silné větve s rovnoměrným rozložením síly.

Škůdci a kontrola onemocnění

Škůdci a kontrola onemocnění

Třešně mohou napadat různí škůdci, např. přeslička třešňová, muchnička třešňová nebo molice třešňová. Provádějte pravidelné kontroly zařízení a sledujte možné známky poškození. Pokud se objeví škůdci nebo choroby, použijte účinné metody kontroly, jako je mechanické odstranění nebo použití biologických nebo chemických prostředků.

 • Mechanické odstranění: Ručně odstraňte zasažené větve nebo listy a zničte je.
 • Biologická kontrola: Přilákejte užitečný hmyz, jako jsou draví brouci nebo ptáci, kteří budou škůdce lovit.
 • Chemická kontrola: Používejte chemikálie k hubení škůdců a chorob podle pokynů výrobce a omezení použití.

Dodržováním těchto pokynů můžete zajistit zdravý růst a sklizeň vašich třešní, jakmile jsou zasazeny. Pamatujte, že třešně vyžadují péči a pozornost, proto je pro úspěšné pěstování tohoto chutného ovoce nutná pravidelná kontrola a péče.

Otázky a odpovědi:

Jaké období je nejlepší pro výsadbu třešní?

Nejlepší doba pro výsadbu třešní je podzim, přibližně v říjnu nebo listopadu. V této době bude mít strom čas zakořenit a připravit se na zimu.

Kolik místa byste měli ponechat mezi třešní a ostatními rostlinami?

Třešním je potřeba zajistit dostatek prostoru pro volný růst a vývoj kořenů. Mezi každou třešní a ostatními rostlinami se doporučuje ponechat přibližně 3-4 metry.

Jak připravit půdu pro výsadbu třešně?

Chcete-li úspěšně zasadit třešeň, musíte připravit půdu. Nejprve odstraňte ze země plevel a kameny. Poté přidejte kompost nebo humus do hloubky 30-40 cm a rovnoměrně jej rozmístěte po ploše výsadby. Hnojivo důkladně zapracujte do půdy, poté urovnejte a zhutněte.

READ
Jak kompletně vyčistit počítač?

Jaké podmínky jsou nutné pro správnou péči o třešně?

Pro správnou péči o třešně je nutné zajistit jim pravidelnou zálivku, zejména v horkém období. Důležité je také hnojení, prořezávání a odstraňování nemocných nebo poškozených větví. Důležitou součástí péče o třešně je také ochrana před škůdci a chorobami.

Video:

Sladká třešeň: výsadba a péče

Vaření // Chatování // Procházky po webu

Pěstování a prodej prémiových třešní.

Recenze

Igor

Článek je velmi užitečný! Už dlouho sním o vlastní zahrádce a chci nejprve zasadit třešně. Přišel jsem na to, že nejdůležitější je vybrat si správné místo. Slunce, teplo a ochrana před větrem jsou pro třešně důležité. Teď už vím, jak vybrat správný druh třešně a připravit půdu. Bylo velmi zajímavé dozvědět se o odvodňování a zalévání. Teď už chápu, že třešně je potřeba zalévat střídmě, aby nepřeplnily kořeny. Už si umím představit, jak budu na své zahrádce sbírat lahodné a šťavnaté bobule. Doufám, že péče o třešně nebude tak náročná, jak jsem si dosud myslel. Nyní jsem si jistý, že díky vašim radám vypěstuji zdravý a krásný strom! Moc děkuji za užitečný článek!

Maxima

Článek je velmi užitečný a informativní! Vždy jsem snil o zahradě s třešněmi, ale nevěděl jsem, jak je správně zasadit a starat se o ně. Nyní mám díky tomuto článku jasný akční plán. Dozvěděl jsem se, že nejlepší je zasadit třešně na slunné místo s úrodnou půdou a dobrou drenáží. Velmi užitečné byly informace o nutnosti připravit půdu, vybrat správnou sazenici a správně ji zasadit. Také jsem se dozvěděl o důležitosti pravidelného zalévání, hnojení a prořezávání třešní pro udržení jejich zdraví a hojné plodnosti. Samozřejmě uplatním nabyté znalosti a sebevědomě začnu pěstovat vlastní třešně! Moc děkuji autorovi za podrobný návod!

Maximus

Skvělý článek! Velmi užitečné a podrobné tipy pro pěstování třešní. Vždy jsem snil o tom, že budu mít na zahradě vlastní třešně, ale vždy jsem o svých zahradnických schopnostech pochyboval. Nyní se díky vašemu článku cítím jistější. V první řadě jsou velmi užitečné informace o přípravě půdy a výběru vhodného místa pro výsadbu. Nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že třešně vyžadují určitý typ půdy a úroveň světla. Také se mi líbí vaše tipy, jak správně prořezávat a krmit třešně, aby rostly zdravě a plodily. Všechny tyto podrobnosti jsou velmi důležité a oceňuji vaše podrobné vysvětlení. Nyní jsem připraven začít sázet svou první třešeň a těším se na úspěch v tomto vzrušujícím procesu. Díky za skvělý článek a vaše cenné rady!

READ
Jak připojit reproduktor k telefonu?

sladká_dívka

Velmi užitečný článek! Vždy jsem snil o výsadbě třešní na své zahradě. Ale pořád jsem se to bál udělat, protože jsem nevěděl, jak se o rostlinu správně starat. Nyní, díky tomuto návodu, mám akční plán! Je velmi důležité vybrat správné místo pro výsadbu třešní s ohledem na její vlastnosti. Důležité je také vědět o nutnosti hnojení a zálivky, aby rostlina rostla zdravě a plodila. Díky těmto tipům jsem si jistý, že mohu na své zahradě vypěstovat lahodné a šťavnaté třešně! Těším se na období dozrávání a já se mohu těšit z úrody vlastních třešní. Děkuji autorovi za tak užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: