Mochna keř: popis odrůd a pěstitelských vlastností

Keř mochna je jedinečná rostlina, která přitahuje pozornost zahradníků svými krásnými květy a nenáročností na podmínky pěstování. Má vlastnosti, které z něj činí jeden z nejoblíbenějších prvků krajinného designu. V tomto článku budeme hovořit o různých odrůdách mochna a podělíme se o užitečné tipy od zkušených odborníků na jeho pěstování.

Mochna keř je vytrvalá rostlina z čeledi pelargónie. Má vzpřímené lodyhy dosahující výšky až půl metru a tmavě zelené, lopatkovité, srdčité listy. Hlavní výhodou mochna je její bohaté a dlouhotrvající kvetení. Keř zdobí zahradu svými velkými květy, které mohou být zbarveny do různých odstínů, včetně růžové, červené, fialové a bílé.

Existuje velké množství odrůd mochna, z nichž každá má své vlastní vlastnosti. Některé z nich jsou odolnější vůči suchu, jiné mají zvláštní tvar nebo barvu květů. Zahradníci mají možnost vybrat si odrůdu, která nejlépe vyhovuje jejich konkrétním podmínkám a preferencím.

Jednou z nejoblíbenějších odrůd bloodroot je odrůda ‘Rozanne’. Vyznačuje se velkými purpurově modrými květy, které se objevují od začátku léta až do podzimu. Další slavnou odrůdou je ‘Johnson’s Blue’, známá svými jemnými modrými květy. Tato odrůda je obzvláště nenáročná a dobře zvládá i stinné podmínky.

Pěstování mochna není nijak zvlášť obtížné. Rostlina preferuje slunná nebo polostinná místa a nevyžaduje zvláštní péči. V období sucha se doporučuje mochna zalévat, zvláště při pěstování v květináčích. Pravidelný řez je také nezbytný pro udržení kompaktního tvaru keře a stimulaci jeho kvetení.

Keř mochna je ideální rostlina pro terénní úpravy vaší zahrady nebo zdobení balkonu. Jeho bohaté a dlouhotrvající kvetení a také snadná péče z něj činí vynikající volbu pro zahradníky, profesionální i začátečníky. Zkuste si tento krásný keř vypěstovat doma a užívejte si jeho krásu po celou sezónu.

Mochna keř: vlastnosti pěstování a popis odrůd

Ubytování. Keř mochna preferuje slunná místa nebo polostín. Roste dobře v úrodných půdách, které jsou dobře odvodněné a vlhké, ale netolerují záplavy. Dobré větrání pomáhá předcházet nemocem.

Přistání. Nejlepší je vysazovat mochna na jaře nebo na podzim. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 30 centimetrů. Hloubka výsadby se rovná hloubce kořenového krčku rostliny. Nezapomeňte po výsadbě mírně zalévat, zejména v suchých obdobích.

READ
Kované židle do kuchyně: foto

Péče. Důležitým aspektem péče o mochna keříčkovou je krmení. Doporučuje se používat hnojiva bohatá na fosfor a draslík. Pravidelný řez pomáhá udržovat kompaktní tvar keře a stimuluje tvorbu nových květů.

Popis odrůd. Existuje mnoho odrůd mochna, každá má své vlastní vlastnosti. Některé z nejoblíbenějších odrůd jsou:

  • Odrůda 1. Květy této odrůdy jsou jasně růžové barvy s mírně fialovým nádechem na okraji okvětních lístků.
  • Odrůda 2. Květy této odrůdy jsou obzvláště velké, bílé s jasně růžovou barvou a nazelenalým nádechem uprostřed.
  • Odrůda 3. Tato odrůda se vyznačuje světle modrými květy s bílými pruhy a modrým okrajem.
  • Odrůda 4. Květy této odrůdy mají jasně fialovou barvu s bílým středem.

Výběr keřovité odrůdy mochyně závisí na preferencích a požadavcích zahradníka. Každá odrůda má své vlastní vlastnosti a jedinečnost a také se liší barvou, velikostí a tvarem květů.

Keř mochna je vynikající rostlina pro zdobení zahrady nebo záhonu. Pěstování mochna není obtížné, ale vyžaduje určité úsilí a pozornost. Dodržováním doporučení a péčí o rostlinu si můžete užívat její krásu a půvab po celou sezónu.

Příprava půdy pro pěstování mochna

Výběr místa přistání

Než začnete s přípravou půdy, musíte si vybrat vhodné místo pro výsadbu. Mochna preferuje světlé a slunné místo, ale může růst i v polostínu. Je důležité vzít v úvahu, že rostlina potřebuje ochranu před silným větrem.

Stanovení pH půdy

Křovina mochna preferuje neutrální nebo mírně kyselou půdu. Před výsadbou je třeba zkontrolovat pH půdy a v případě potřeby jej upravit. K tomu můžete použít speciální testovací sady, které lze zakoupit v zahradních obchodech.

Uvolňování a odstraňování plevele

Uvolňování a odstraňování plevele

Před výsadbou mochna keřovité je nutné zkypřit půdu, aby bylo zajištěno dobré větrání kořenů. Měli byste také odstranit všechny plevele nebo jiné rostliny, které by mohly soupeřit s bloodrootem.

Zlepšení úrodnosti půdy

Pokud je půda na místě neúrodná, můžete ji zlepšit přidáním organických hnojiv. Můžete přidat například kompost nebo humus. Dále se doporučuje přidávat minerální hnojiva, zejména dusík, fosfor a draslík, podle doporučení na obalu.

Zavlažování

Keř mochna vyžaduje mírnou zálivku. Před výsadbou byste proto měli zajistit přítomnost zavlažovacího systému nebo zajistit pravidelné zavlažování ručně.

READ
Baldachýn nad balkonem v posledním patře je užitečným prvkem pro pohodlí a ochranu

Dodržováním těchto doporučení můžete správně připravit půdu pro pěstování mochna a získat krásné a zdravé rostliny. Šťastné pěstování!

Výběr vhodného místa pro výsadbu mochna keře

osvětlení

Keř mochna preferuje světlé místo nebo polostín. Nesnáší přímé sluneční světlo v nejteplejších hodinách dne. Proto se doporučuje vybrat místo, kde bude rostlina dostávat ráno nebo večer dostatek světla, ale během slunečných hodin bude chráněna před přímým slunečním zářením.

půdní vlhkost

Křovina mochna preferuje vlhké půdy, proto pro výsadbu vyberte místo, kde bude půda dobře udržovat vlhkost. Vyhněte se podmáčené nebo příliš suché půdě. Neustálé podmáčení může způsobit hnilobu kořenů a suchá půda může bránit rostlině ve správném růstu.

Myslete také na to, že mochna keřovitá nesnáší sucho, proto potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha.

Ochrana proti větru

Keř mochna je zranitelnější vůči větru, proto se doporučuje vybrat pro jeho výsadbu chráněné místo. Silný vítr může poškodit listy a stonky rostliny a způsobit vysychání půdy.

Je důležité pamatovat na to, že místo pro výsadbu mochyně musí být dostatečně prostorné, aby rostlina měla dostatek prostoru k rozvoji. Dodržováním těchto doporučení můžete vytvořit příznivé podmínky pro růst a vývoj mochna keřovité ve vaší oblasti.

Popis populárních odrůd mochna keře

1. “Pendula”

Odrůda „Pendula“ se vyznačuje plačtivou růstovou formou. Větve této odrůdy padají na zem a vytvářejí velkolepý zelený vodopád. Odrůda mochna „Pendula“ přitahuje pozornost svým neobvyklým tvarem a používá se k vytváření dekorativních kompozic v zahradách a parcích.

2. „Tardandrus“

2.

Odrůda „Tardandrus“ se vyznačuje pozdním kvetením a velmi velkými jednotlivými květy. Květy této odrůdy jsou jasně žluté, což činí rostlinu obzvláště atraktivní. „Tardandrus“ vypadá skvěle jak při samostatné výsadbě, tak v kompozicích s jinými rostlinami.

Odrůda „Albus“ je známá svými bílými květy. Tato odrůda bohatě kvete a vytváří okouzlující bílé hrozny. Mochna „Albus“ přitahuje pozornost svou exotikou a vypadá skvěle v zahradních zákoutích a dodává jim zvláštní kouzlo.

Keř mochna je vynikající volbou pro vytváření živých plotů a dekorativních kompozic. Pěstování této rostliny vyžaduje minimální péči a přináší velké potěšení svým jasným kvetením.

READ
Jak prát bambusové polštáře, zakázané triky

Reprodukce a péče o keř mochna

Množení řízkováním. Řízky keře Potentilla lze odebírat na jaře nebo na podzim. Chcete-li získat úspěšné řízky, vyberte zdravé a silné stonky a seřízněte je pod úhlem asi 45 stupňů. Poté je třeba řízky ošetřit kořenovým stimulátorem a umístit do směsi písku a rašeliny. Poté by měla být nádoba s řízky umístěna na teplé a světlé místo. Za určitých podmínek začnou řízky zakořeňovat a po několika týdnech je můžete přesadit na trvalé místo.

Rozmnožování semeny. Semena Potentilla fruticosa lze sbírat během zrání. Chcete-li to provést, musíte si vybrat nejzralejší a největší ovoce. Semena by měla být omyta a vysušena a poté umístěna do chladničky, aby vyklíčila. Poté mohou být semena zasazena do krabic se směsí písku a rašeliny. Při udržování stálé vlhkosti a teploty cca 20-25 stupňů začnou semena klíčit za 2-3 týdny. Mladé rostlinky je potřeba po vyklíčení pravidelně probíjet a postupně chránit před sluncem.

Po rozmnožování je nutné zorganizovat řádnou péči o keřovitý mochna. K tomu patří pravidelná zálivka, výběr výživné půdy, hnojení a pletí.

Křovina mochna preferuje k růstu slunné nebo polostinné místo. Vyžaduje pravidelnou zálivku, zejména v době květu a růstu. Zároveň je však třeba zabránit stagnaci vlhkosti, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Keře mochyně potřebují také výživnou půdu s dobrou propustností vzduchu a drenáží. Během aktivního růstu můžete do půdy přidávat organická nebo minerální hnojiva.

Stejně jako mnoho jiných rostlin potřebuje keřovitá mochna odplevelit. Je nutné odstranit plevel a suché, poškozené nebo nemocné listy. To pomůže zabránit rozvoji chorob a parazitů a udržet zdraví rostliny.

Obecně platí, že péče o mochna keříčkovou není náročná, vyžaduje však určitou pozornost a pravidelnost. Při správné péči vás rostlina určitě potěší krásným kvetením a zdravým vzhledem.

Otázky a odpovědi:

Jaké odrůdy mochna keřovité existují?

Existuje několik druhů mochna, včetně „Pink Mist“, „Blue Ensign“, „Purple Dome“ a „Cicle“. Každá z těchto odrůd má své vlastní vlastnosti a rozdíly v barvě a tvaru květů.

Jaké jsou vlastnosti rostoucího keře mochna?

Keř mochna se snadno pěstuje na zahradě, pokud je o něj náležitě pečováno. Rostlina preferuje slunné nebo polostinné stanoviště a vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení. Keř mochna také potřebuje po odkvětu řez, aby si zachoval kompaktní tvar.

READ
Jaká podlaha je nejlepší pro lodžii?

Jaké světelné podmínky preferuje mochna keřová?

Keř mochna preferuje slunné nebo polostinné stanoviště. Měla by dostat dostatek světla, aby rozvinula bohaté kvetení, ale neměla by být celý den na přímém slunci. V polostinných podmínkách se může mochna prodlužovat a mít méně květů.

Video:

Potentilla (Kurilský čaj) je keř, který FOUKÁ CELÉ LÉTO! Výsadba, péče, řez a NEJLEPŠÍ ODRŮDY.

Podzimní keře do zahrady. Mochna. Web “Zahradní svět”

Mochna, a s čím ji na zahradě zkombinovat.

Recenze

Omlouváme se, ale nemohu splnit váš požadavek.

Článek je velmi užitečný a informativní. Zajímám se o zahradničení a pěstování rostlin, proto mě velmi zaujalo čtení o mochna. Nevěděl jsem, že existuje tolik různých odrůd této rostliny. Díky tomuto článku jsem se dozvěděla spoustu nových informací o pěstování a péči o mochna. Zvláště se mi líbilo, že článek obsahuje užitečné tipy od profesionálů. Nyní přesně vím, jak tento keř správně zasadit a starat se o něj. Všechny nabyté znalosti rád uplatním v praxi. Děkuji autorovi článku za tak podrobné informace!

Je nám líto, ale nemohu splnit váš požadavek.

Článek je velmi poučný a zajímavý. Vždy jsem chtěl porozumět odrůdám rostlin a péči o svou zahradu. Popis různých odrůd mochna keřovité mi pomůže se správným výběrem při nákupu. A tipy na pěstování poskytnuté profesionály budou užitečné ve všech fázích péče o tuto rostlinu. Dozvěděl jsem se hodně o tom, jak udržovat optimální podmínky pro růst a kvetení mochna, i jak se vypořádat s případnými problémy. Nyní mohu s jistotou začít pěstovat mochna a vytvořit krásnou zahradu!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: