Montáž sádrokartonových stropů vlastními silami

Instalace sádrokartonového stropu je skvělý způsob, jak proměnit váš interiér a přidat nové možnosti designu do vašeho prostoru. Sádrokartonové stropy se staly oblíbenými díky své všestrannosti, odolnosti a schopnosti skrýt všechny nerovnosti a komunikace.

Chcete-li nainstalovat sádrokartonový strop vlastními rukama, budete potřebovat trochu času, nástrojů a materiálů. V našem návodu krok za krokem vám řekneme, jak tuto práci bez problémů dokončit.

Krok 1: Příprava a plánování

Než přistoupíte k instalaci stropu, je nutné provést přípravné práce. Posuďte stav starého stropu a rozhodněte se, zda jej demontovat nebo renovovat. Poté určete úroveň napětí stropu a výšku, ve které bude umístěn sádrokartonový podhled.

Tip: pro přesnější plánování proveďte měření místnosti a vytvořte náčrt budoucího stropu.

Návod na montáž sádrokartonového podhledu

Návod na montáž sádrokartonového podhledu

Krok 1: Připravte si materiály a nástroje

Krok 1: Připravte si materiály a nástroje

Než začnete instalovat sádrokartonový strop, musíte připravit následující materiály a nástroje:

 1. sádrokartonové desky;
 2. závěsný systém pro upevnění sádrokartonu (profily, stropní prvky atd.);
 3. samořezné šrouby;
 4. šroubovák;
 5. řezací nástroj (pila, nůžky na kov);
 6. úroveň;
 7. dřevěné nebo kovové tyče pro montáž závěsného systému;
 8. základní nátěr pro sádrokartonové desky;
 9. tmel;
 10. bruska nebo brusný papír;
 11. barva nebo tapeta pro dokončení povrchu sádrokartonu.

Krok 2: Instalace mřížkového systému

Krok 2: Instalace mřížkového systému

Před instalací závěsného systému je nutné provést měření ke stanovení požadovaného počtu profilů a překryvných prvků pro připevnění sádrokartonu. Konstrukce závěsného systému musí být rovná a stabilní.

Nainstalujte kovové nebo dřevěné bloky po obvodu místnosti, rovně a paralelně. Pomocí samořezných šroubů připevněte profily k tyčím. Vzdálenost mezi profily by neměla být větší než 60 cm u sádrokartonových desek o tloušťce 9,5 mm a 80 cm u desek o tloušťce 12,5 mm.

Dále nainstalujte lemování, které bude sloužit jako podpěry pro sádrokarton. Vzdálenost mezi horními prvky by neměla být větší než 40 cm.

Krok 3: Instalace sádrokartonových desek

Krok 3: Instalace sádrokartonových desek

Pokračujte v instalaci sádrokartonových desek. Začněte od rohu místnosti a pokračujte v připevňování listů k horním prvkům závěsného systému jeden po druhém. Pomocí šroubováku utáhněte šrouby, dokud nebude sádrokartonová deska pevně zajištěna.

Pokud potřebujete použít více listů, spojte je pomocí spojovacího profilu. V případě potřeby odřízněte desky sádrokartonu pomocí řezného nástroje.

READ
Jak správně šít kalhoty a způsoby, jak je zmenšit o velikost vlastníma rukama

Krok 4: Základní nátěr, tmel a konečná úprava povrchu sádrokartonu

Po instalaci sádrokartonových desek napenetrujte povrch, abyste jej připravili na tmelení. Natřete sádrokartonovou desku tmelem a poté použijte brusku nebo brusný papír, aby byl povrch hladký.

Po broušení můžete začít dokončovat povrch sádrokartonu barvou nebo tapetou. Postupujte podle pokynů výrobce pro vybraný materiál.

Výroba a instalace sádrokartonového stropu může být složitý proces, ale s těmito pokyny krok za krokem zvládnete tuto práci sami a vytvoříte si krásný a funkční strop ve svém pokoji.

Příprava na práci

Krok 1: Zhodnoťte stav vašeho stropu. Zkontrolujte, zda na něm nejsou praskliny, promáčkliny nebo jiné poškození. Pokud zaznamenáte problémy, měly by být opraveny před instalací sádrokartonu.

Krok 2: Vypněte elektřinu a odstraňte všechna světla a lustry ze stropu. Pokud se na povrchu stropu nacházejí dráty, měly by být z bezpečnostních důvodů také odstraněny nebo zakryty.

Krok 3: Připravte si potřebné nástroje a materiály. Budete potřebovat vrtačku nebo šroubovák, vodováhu, kladivo, šrouby, sádrokartonové desky, úhelníky pro připevnění sádrokartonu, kovovou pásku nebo omítku k utěsnění švů.

Krok 4: Podlahu a nábytek umístěný pod stropem chraňte fólií nebo tkaninou, aby se zabránilo vnikání stavebního prachu a nečistot.

Krok 5: Pro dosažení stropu poskytněte žebřík nebo lešení. Ujistěte se, že jsou stabilní a práce s nimi je bezpečná.

Krok 6: Připravte povrch stropu. Očistěte jej od prachu, nečistot nebo starého nátěru. V případě potřeby obruste, abyste vytvořili hladší povrch.

Krok 7: Zkontrolujte, zda je strop připraven k instalaci sádrokartonu. Ujistěte se, že je dostatečně pevný a stabilní. V případě pochybností se poraďte s odborníkem.

Kalkulace a nákup materiálu

Kalkulace a nákup materiálu

Než začnete instalovat sádrokartonový strop, musíte správně vypočítat množství a zakoupit potřebný materiál. K tomu budete potřebovat následující:

Seznam požadovaných materiálů:

Materiál Číslo
Listový sádrokarton podle velikosti místnosti
Kovové profily (CD, UD) podle obvodových rozměrů a osových vzdáleností
Úhlové profily podle velikosti místnosti
Suchá směs pro pokládku sádrokartonu podle projektu
Samořezné šrouby do kovových profilů podle typu profilu
Základní nátěr s hlubokou penetrací podle plochy povrchu sádrokartonu
Sádrový tmel podle plochy povrchu sádrokartonu
Brusný papír z nutnosti
Základní nátěr na sádrokartonové povrchy podle plochy povrchu sádrokartonu
Barva (volitelné) podle plochy povrchu sádrokartonu
READ
Jak vyrobit nábytek z ohýbané překližky vlastníma rukama: fotografie a doporučení

Při kalkulaci materiálů je nutné počítat s rezervou na odpad a případnými chybami při montáži. Doporučuje se také zakoupit malou zásobu materiálu pro případ potřeby dalších prací nebo oprav.

Montáž kovového rámu

Montáž kovového rámu

Před zahájením práce musíte připravit všechny potřebné nástroje a materiály:

 • Profily pro montáž rámu
 • Úhelníky a spojky pro upevnění profilů
 • Šrouby a samořezné šrouby pro připevnění rámu ke stěnám a stropu
 • Příklepová vrtačka nebo vrtačka s vrtáky pro vrtání otvorů do stěn a stropů
 • Drát pro upevnění profilů k sobě
 • Před instalací rámu smetákem a kartáčem očistěte povrch

Kroky pro instalaci kovového rámu:

1. Příprava povrchu

1. Příprava povrchu

Před instalací rámu je nutné očistit povrch od prachu, nečistot a starého materiálu. V případě potřeby odstraňte staré sádrokartonové konstrukce nebo jiné prvky, které mohou překážet instalaci nového stropu. Po vyčištění by měl být povrch rovný a hladký.

2. Montáž profilů

Nejprve je třeba nainstalovat horizontální profily po obvodu místnosti a zajistit je šrouby nebo samořeznými šrouby ke stěnám. Poté se instalují vertikální profily v krocích cca 60-80 cm.Profily jsou navzájem spojeny pomocí rohů a spojek, které jsou zajištěny drátem.

3. Přidání spojovacích prvků

3. Přidání spojovacích prvků

V oblastech, kde plánujete instalovat svítidla nebo jiné upevňovací prvky, budete muset přidat upevňovací prvky, které je udrží na místě. K tomu jsou na svislé profily připevněny další rohy a upevňovací prvky.

4. Překrývající se profily

Po instalaci všech potřebných profilů zkontrolujte jejich vodorovnou a svislou polohu pomocí vodováhy. V případě potřeby upravte polohu profilů přidáním nebo odebráním rohových spojek. Přesah profilů pak zajistěte drátem, aby bylo zajištěno bezpečné spojení.

5. Příprava na instalaci sádrokartonu

Posledním krokem před instalací sádrokartonu je příprava kovového rámu pro instalaci listů materiálu. Zkontrolujte všechny spoje a upevnění, abyste se ujistili, že jsou bezpečně upevněny a bez vůle. V případě potřeby proveďte další upevnění. Nyní je rám připraven k instalaci sádrokartonu.

Podle těchto podrobných pokynů budete moci nainstalovat kovový rám pro sádrokartonový strop vlastníma rukama. Tato fáze je hlavní pro vytvoření hladké a odolné stropní konstrukce před instalací sádrokartonu.

READ
Jak fungují kompaktní zářivky?

Montáž sádrokartonových desek

Příprava povrchu

Před instalací sádrokartonových desek je nutné připravit povrch stropu. Ujistěte se, že povrch je rovný a suchý. Pokud jsou nějaké nerovné body nebo praskliny, opravte je před instalací sádrokartonu.

Měření a řezání plechů

Měření a řezání plechů

Určete požadovaný počet sádrokartonových desek k pokrytí stropu. Pomocí měřicí pásky změřte rozměry a ustřihněte požadované listy pomocí nůžek nebo speciálního nástroje na řezání sádrokartonu.

Upozorňujeme, že pro následnou instalaci kovových rohů je nutné ponechat mezeru u stěn a jiných překážek.

Upevňování sádrokartonových desek

Začněte instalovat sádrokartonové desky z rohů místnosti. Připevněte rohy ke stěnám a stropu pomocí šroubů nebo hřebíků pomocí příklepové vrtačky nebo šroubováku.

Poté připevněte sádrokartonové desky do rohů pomocí šroubů nebo hřebíků, mezi šrouby ponechejte vzdálenost přibližně 15-20 cm Pamatujte, že sádrokartonové desky se snadněji ohýbají, proto s nimi zacházejte opatrně.

V případě potřeby ořízněte sádrokartonové desky na míru pomocí nože nebo speciálního nástroje.

Utěsnění a konečná úprava švů

Utěsnění a konečná úprava švů

Po instalaci všech sádrokartonových desek utěsněte švy. K tomu použijte tmel nebo směs sádrokartonu. Naneste materiál na švy a vyhlaďte ho pomocí stěrky.

Po zaschnutí tmelu obruste povrch sádrokartonu a proveďte následnou úpravu: malování nebo nanášení tapety.

Instalace sádrokartonových desek je tedy důležitým a mírně komplikovaným procesem při instalaci sádrokartonového stropu. Postupujte podle pokynů, buďte opatrní a opatrní a určitě to zvládnete sami.

Otázky a odpovědi:

Jaké materiály jsou potřebné pro instalaci sádrokartonového stropu?

K instalaci sádrokartonového stropu budete potřebovat: sádrokartonové desky, stropní profily (zavěšené rovně a vodítka), spojovací prvky (šrouby), vodováhu, tyč smirkového papíru nebo speciální pilu na řezání sádrokartonu, krycí pásku, tmel, tmel, a role štětcem nebo válečkem, barvou nebo tapetou pro dokončení.

Jak dlouho bude trvat montáž sádrokartonového podhledu?

Doba montáže sádrokartonového stropu závisí na jeho velikosti a míře složitosti. Obvykle pro malou místnost taková práce stačí na 1-2 dny. Pokud máte zkušenosti s instalací sádrokartonu, proces může trvat kratší dobu.

Je těžké instalovat sádrokartonový strop svépomocí?

Vše záleží na vašich zkušenostech a schopnosti pracovat s nástroji. Pokud máte základní stavební dovednosti a pečlivě jste si prostudovali pokyny, pak by instalace sádrokartonového stropu sami neměla být obtížná. Pokud však nemáte zkušenosti, je lepší se obrátit na profesionály.

READ
Jak a čím svařovat polypropylenové trubky?

Jaké nástroje jsou potřeba k instalaci sádrokartonového stropu?

K instalaci sádrokartonového stropu budete potřebovat následující nástroje: vodováhu, tyč smirkového papíru nebo speciální pilu na řezání sádrokartonu, krycí pásku, váleček nebo váleček. K instalaci spojovacích prvků můžete také potřebovat elektrické nářadí, jako je vrtačka.

Jak se správně připravit na instalaci sádrokartonového podhledu?

Před instalací sádrokartonového stropu je nutné provést přípravné práce. Nejprve musíte změřit plochu stropu a vypočítat množství potřebného materiálu. Poté musíte vyčistit strop starých tapet a křídy a také zkontrolovat jeho rovnoměrnost pomocí úrovně. Poté můžete začít instalovat profily a sádrokartonové desky.

Video:

Sádrokartonový strop ➥ Montáž na rám ➣ Krok 1200 ✦ PLATO & Siniat

CO JSEM NEVĚDĚL? S čím jsme se při instalaci setkali? DIY napínací strop.

Jak vyrobit rám pro sádrokartonové desky na stropě

Recenze

Ekaterina Ivanova

Velmi užitečný článek! Vždy jsem snil o novém stropě v obývacím pokoji, ale nevěděl jsem, kde začít. Stavba se může zdát náročná, ale díky tomuto návodu jsem si jistý, že ji zvládnu. Skvělý přístup krok za krokem vám pomůže pochopit proces a učinit správná rozhodnutí. Také se mi líbilo, že autor podrobně popsal nejen samotnou instalaci sádrokartonu, ale také potřebné nástroje a materiály. To mi dává jistotu, že se dokážu připravit předem a udělat vše správně. Nyní jsem si jistý, že teplý a krásný strop v mém obývacím pokoji se díky mým rukám a těmto podrobným pokynům stane skutečností!

Vladimir Petrov

Skvělý článek! Se zájmem jsem si to přečetl a závidím vám vaše zkušenosti. Vždy jsem snil o tom, že se sám naučím opravovat, a teď jsem našel, co jsem hledal. Vaše pokyny krok za krokem jsou velmi podrobné a snadno pochopitelné i pro začátečníky, jako jsem já. Zvláště se mi líbilo, jak jste popsal proces formování rámu a jeho připevnění ke stropu. A obecně jsou všechny fáze popsány srozumitelně a s příklady, což je velmi užitečné pro pochopení. Dlouho jsem přemýšlel o instalaci sádrokartonového podhledu v mém obývacím pokoji, ale vždy jsem to považoval za složitý a časově náročný proces, který se neobejde bez profesionálů. Nyní mám díky Vašemu článku pocit, že tento úkol zvládnu sám. Samozřejmě to bude vyžadovat spoustu času a úsilí, ale jsem na tuto výzvu připraven. Zvláště se mi líbilo, jak jsi popsal správné použití nástrojů a materiálů. Určitě využiji vašich rad při výběru potřebného vybavení a materiálů, aby bylo vše provedeno správně a efektivně. Celkově je článek velmi užitečný a praktický. Dává mi jistotu, že montáž stropu zvládnu sám. Děkuji za tak podrobné a jasné pokyny. Teď už zbývá jen jednat a pustit se do práce!

READ
Jak připojit třížilový vodič k zástrčce

přezdívka 2

Velmi zajímavý a užitečný článek! Dlouho se mi líbila myšlenka instalace sádrokartonového stropu vlastníma rukama, ale trochu jsem si nebyl jistý svými schopnostmi. Ale po přečtení těchto podrobných pokynů krok za krokem jsem si jistý, že tento úkol zvládnu! Zvláště se mi líbilo, že autor článku začíná vysvětlením všech potřebných materiálů a nástrojů, které budou k práci potřeba. To je opravdu užitečné, zvláště pro ty, kteří něco takového zkoušejí poprvé, jako já. Postupně autor přechází k hlavním fázím instalace sádrokartonového podhledu. Podrobně hovoří o personálním systému a předvádí, jak jej správně sestavit a zajistit. Všechny kroky a ilustrace jsou jasné a snadno se řídí pokyny. Autor si dal záležet i na důležitých detailech, jako je správné uchycení sádrokartonových desek a zpracování spojů. To je velmi užitečná informace pro ty, kteří chtějí, aby jejich strop vypadal profesionálně a hladce. Celkově mi tento průvodce dodal sebevědomí a motivaci vyzkoušet si vlastní montáž sádrokartonových stropů. Již jsem shromáždil všechny potřebné materiály a nástroje a jsem připraven začít pracovat. Děkuji autorovi za tak užitečné a srozumitelné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: