Podrobný návod: jak si sami vyrobit potahy na područky pohovky a dát interiéru nový vzhled

Často mohou být područky pohovky obzvláště opotřebované a špinavé. Jsou vystaveny neustálému kontaktu rukou a mohou se zachytit do předmětů nebo zachytit prach a nečistoty. Aby se předešlo dalšímu poškození a zachoval se vzhled pohovky, návrháři často doporučují použití potahů na područky. Nejenže chrání povrch před poškozením, ale mohou se stát i zajímavým designovým akcentem v interiéru vašeho obývacího pokoje.

Ušít potahy na područky pohovky není vůbec složité. Pro začátek budete potřebovat rozměry vaší pohovky. Vezměte v úvahu velikost područek, jejich tvar a případné další prvky, které mohou ovlivnit design potahu. Dále vyberte látku – měla by být dostatečně odolná a snadno omyvatelná, abyste mohli potahy snadno ošetřovat.

Paralelní tvary područek vytvoří základ pro design potahu. Proveďte měření a označte body, kde budete muset provést řezy pro rukojeti nebo jiné prvky pohovky. Poté začněte vyřezávat vyříznuté části. Nezapomeňte nechat látku navíc na švy a dírky.

Nástroje a materiály pro šití potahů područek

Nástroje a materiály pro šití potahů područek

K úspěšnému šití potahů na područky pohovky budete potřebovat následující nástroje a materiály:

Nástroje materiály
nůžky Látka na potahy (volitelné)
Šicí stroj Silná tkanina
Vlákna Materiál čalounění (těsnění)
Jehla Knoflíky, stuhy nebo zipy na ozdobu (volitelné)
Tužka nebo křída Elastické pásky
pravítko
Železo

Nakupte všechny potřebné materiály a nástroje, abyste byli připraveni na proces šití potahů na područky pohovky. Ujistěte se, že látka, kterou si vyberete, je vhodná pro daný projekt a odpovídá vašim preferencím barvy a stylu.

Příprava područek pohovky před výrobou potahů

Příprava područek pohovky před výrobou potahů

Krok 1: Než začnete vyrábět potahy na područky pohovky, musíte je dobře vyčistit. Odstraňte všechny stávající kryty, pokud existují, a odstraňte veškerý prach nebo nečistoty z povrchu područek. K tomu můžete použít vlhký hadřík a čistič nábytku.

Krok 2: Pomocí měřicí pásky nebo pásky změřte délku, šířku a výšku područek pohovky. Nezapomeňte vzít v úvahu vyboulení a prohlubně ve tvaru pohovky. Výsledné hodnoty zaznamenejte.

Krok 3: Posuďte stav područek. Pokud mají opotřebení nebo nedokonalosti, doporučuje se je trochu upravit. V případě potřeby natřete povrch područek, aby vypadaly úhledně.

Krok 4: Otevřete obrázek krytů na papíře a vytvořte šablonu na základě dříve získaných rozměrů. Mělo by přesně kopírovat tvar područky pohovky. Šablonu přeneste křídou nebo tužkou na látku, ze které plánujete potahy ušít.

READ
Kisey v interiéru kuchyně: 100 fotografických příkladů, jak krásně zahalit

Krok 5: Vystřihněte výsledné kousky z látky a ponechte si trochu navíc na švy. Věnujte pozornost směru vzoru látky, pokud existuje. V případě potřeby načrtněte rohy nebo přidejte dekorativní prvky.

Krok 6: Podle podrobných pokynů začněte šít potahy na područky pohovky. Typicky tento proces zahrnuje zajištění bočních stran krytu a horní části a instalaci elastického nebo suchého zipu pro jeho upevnění k loketní opěrce.

Krok 7: Zkontrolujte kvalitu prošívání a estetický vzhled výsledných potahů područek pohovky. V případě potřeby proveďte úpravy nebo dokončete detaily. Pak nasaďte potahy na područky vaší pohovky a užijte si aktualizovaný interiér vašeho domova.

Výběr látky a výpočet potřebného množství materiálu

Výběr látky a výpočet potřebného množství materiálu

Změřte šířku a výšku područek a poté je vynásobte, abyste získali plochu každé područky. Pokud máte dvě područky, sečtěte jejich plochy. Chcete-li získat celkovou plochu, která bude potřebná pro kryty na područkách pohovky, musíte k celkové ploše područek přidat odrážky a množství švů.

Při výběru látky věnujte pozornost jejímu složení a kvalitě. Dobře fungují látky vyrobené z přírodních vláken, jako je bavlna, len nebo vlna. Myslete také na to, že látka musí být odolná a odolná proti oděru, aby potahy dlouho vydržely.

Nezapomeňte na barvu a vzor látky, aby odpovídala vašemu dekoru a preferencím. Můžete si vybrat obyčejnou látku, abyste dosáhli jednoduchosti a decentnosti, nebo si vybrat látku se zajímavým vzorem, který dodá jas a originalitu.

Kupte si látku navíc. Pokud uděláte chybu ve výpočtu nebo zakryjete případné vady, budete potřebovat další materiál. Přidejte asi 10-20% do výsledné plochy područky pro každou područku, abyste měli jistotu, že budete mít dostatek materiálu na ušití potahů.

Vzor potahů na područky pohovky

Vzor potahů na područky pohovky

K šití potahů na područky pohovky budete potřebovat vzor. Postupujte podle těchto kroků a vytvořte si praktický a stylový chránič pro vaše područky.

Krok 1: Změřte područky pohovky

Krok 1: Změřte područky pohovky

Než začnete vytvářet svůj vzor, ​​změřte šířku, délku a výšku ramen pohovky. Zapište si tyto hodnoty, abyste měli přesné informace pro vytvoření vzoru.

Krok 2: Vytvořte šablonu

Pomocí papíru nebo tenké látky vytvořte šablonu na obal. Materiál rozložte ve stejné výšce jako područka a obkreslete její obrysy švovým přídavkem (asi 1-2 cm na každé straně).

READ
Jak sami pokácet lázeňský dům

Pomocí pravítka a tužky si označte, kde se budou nacházet švy, aby potah dokonale seděl na loketní opěrce. To může být podél okraje horní, přední a bočních stran.

Krok 3: Vystřihněte šablonu

Jakmile máte označena všechna místa, kde budou švy, opatrně šablonu vystřihněte. Ujistěte se, že všechny okraje jsou ostré a rovné.

Krok 4: Zkontrolujte rozměry

Než budete pokračovat, ujistěte se, že šablona pasuje na ramena vaší pohovky. Umístěte jej na ně a zkontrolujte, zda jeho rozměry odpovídají vašim rozměrům.

Krok 5: Přeneste šablonu na látku

Krok 5: Přeneste šablonu na látku

Umístěte šablonu na látku dle vašeho výběru a pečlivě obkreslete její obrys pomocí tužky nebo křídy. Nezapomeňte přidat švové přídavky, jak je uvedeno v kroku 2.

Krok 6: Odstřihněte látku

Krok 6: Odstřihněte látku

Po nanesení šablony na látku pečlivě vystřihněte obrysy potahu. Snažte se látku odstřihnout co nejpřesněji, aby potah dokonale seděl na područce.

Krok 7: Přišijte kryt

Krok 7: Přišijte kryt

Po vystřižení látku přeložte napůl pravou stranou dovnitř a opatrně sešijte stehem švu ke švu. Použijte šicí stroj nebo nit a jehlu k vytvoření pevných, rovnoměrných švů.

Ujistěte se, že jste kolem okraje nechali otvor, abyste mohli později kryt otočit naruby a umístit jej na loketní opěrku.

Krok 8: Otočte a nasaďte pouzdro

Krok 8: Otočte a nasaďte pouzdro

Otočte šitý potah naruby otvorem doleva. Poté jej opatrně položte na loketní opěrku pohovky. V případě potřeby upravte kryt a ujistěte se, že dobře a hladce sedí.

Všechny tyto kroky můžete zopakovat, abyste vytvořili potah na druhou područku pohovky.

Nyní máte stylové a praktické potahy na područky pohovky, které ji ochrání před poškozením a dodají vašemu obývacímu pokoji nový vzhled!

Proces šití a připevnění potahů na područky pohovky

Proces šití a připevnění potahů na područky pohovky

Potahy na područky pohovky mohou být nejen doplňkem, ale i praktickým prvkem interiéru. Chrání povrch područek před poškozením a nečistotami a dodávají pohovce upravený a stylový vzhled. K výrobě potahů můžete použít různé látky, od vlny po bavlnu nebo mikrovlákno, i dekorativní prvky, jako jsou střapce nebo saténové stuhy.

Potřebné materiály:

 • Tkanina vybrané barvy a textury
 • Nitě správné barvy
 • Šicí stroj s látkovou jehlou
 • nůžky
 • Metrická páska
 • Piny
READ
Jak správně otevřít sklenice pomocí otvíráku na konzervy

Kroky pro šití a připevnění potahů područek pohovky:

Kroky pro šití a připevnění potahů područek pohovky:

 1. Změřte rozměry područek pohovky a určete požadované velikosti potahů. Vezměte prosím na vědomí, že potahy by měly těsně přiléhat k područkám, ale měly by být dostatečně volné, aby se daly snadno sundat a vyprat.
 2. Z vybrané látky vystřihněte detaily pro potahy. Měly by se skládat ze dvou stejných obdélníkových panelů odpovídajících rozměrům područek a pásku pro upevnění po obvodu područky. Vezměte prosím na vědomí, že upevňovací pásek musí být dostatečně široký, aby zajistil bezpečné upevnění krytů.
 3. Umístěte díly krytu pravé strany k sobě a přišpendlete je na místo.
 4. Pomocí šicího stroje sešijte boční a spodní okraje krycích dílů, horní okraj nechte otevřený.
 5. Po sešití otočte potahy naruby a ujistěte se, že jsou všechny švy rovné.
 6. Nainstalujte kryty na područky pohovky a umístěte upevňovací pásy dolů.
 7. Potahy připevněte k područkám pomocí šňůrek, uzlů na upevňovacích proužcích nebo pomocí smyček a knoflíků.
 8. Pokud chcete přidat dekorativní prvky, našijte je na potahy, jak uznáte za vhodné.
 9. Zkontrolujte, zda jsou potahy bezpečně připevněny a těsně přiléhají k područkám pohovky. V případě potřeby upravte upevňovací prvky.

Nyní víte, jak šít a připevnit kryty na područky pohovky. Tento proces je jednoduchý a umožňuje vám vytvořit jedinečné a praktické potahy na vaši pohovku, které se stanou skutečnou ozdobou vašeho interiéru.

Otázky a odpovědi:

Jaký materiál je nejlepší použít pro šití potahů na područky pohovky?

Pro šití potahů na područky pohovek je nejlepší použít pevné a odolné materiály jako je bavlna, len nebo nábytkový velur. Tyto materiály dobře drží tvar a jsou snadno omyvatelné, takže jsou ideální pro použití jako potahy na područky pohovek.

Jaké nástroje a materiály jsou potřeba k šití potahů na područky pohovky?

K ušití potahů na područky pohovky budete potřebovat: měkkou látku dle vlastního výběru, nitě vhodné barvy, jehlu, šicí stroj nebo jehlu na ruční šití. Možná budete také potřebovat měřicí pásku pro určení velikosti područek a nůžky na řezání materiálu.

Video:

✅JAK AKTUALIZOVAT STAROU POHOVKU ČI ZMĚNIT BARVU ZA 5 MINUT VLASTNÍM RUKAEM | LIFE HACK

JAK UŠÍT POTAHY NA BOČNÍ DÍLY NA SEDAČKU.(NA KONCI VIDEA JE CENA ZA TUTO PRÁCI.)

⭐️Nekupujte si potah na žehlicí prkno – můžete si ho vyrobit doma za 10 minut.

Recenze

nedefinované

READ
Nábytek z dřevěných krabic: originální nápady vyrobené sami

Článek je velmi užitečný a praktický! Trochu jsem se styděl, když naše pohovka začala vypadat staře a opotřebovaně, zvláště pak područky. Ale takový jednoduchý návod mi pomohl vytvořit si vlastní snímatelné kryty, které nyní chrání nejen před poškozením, ale dodávají interiéru stylové kouzlo. Byla jsem příjemně překvapena, jak snadné bylo tento návod sledovat, a to i bez zkušeností se šitím. Nyní máme područky, které vypadají jako nové a zároveň odolávají poškození a skvrnám. Tento článek vřele doporučuji všem, kteří chtějí osvěžit svůj interiér a ušetřit za přečalounění nábytku!

Váš požadavek bohužel nemohu splnit.

Velmi užitečný článek! Právě jsem ušila potahy na područky sedačky a výsledek mě mile překvapil. Návod je velmi podrobný a snadno pochopitelný, i když jste v šití nováčky jako já. Zvolila jsem látku v zářivých barvách, aby mé pohovce dodala svěžest a styl. Jsem velmi rád, že jsem se rozhodl pro tento projekt, nyní pohovka vypadá úplně jinak! Kamarádky se už ptají, kde jsem ty potahy vyrobil, asi je brzy budou muset ušít taky! Děkuji autorovi článku za tak podrobný a srozumitelný návod!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: