Velikosti trubek v mm a palcích: tabulky a klasifikace podle průměru

Trubky – jeden z nejdůležitějších prvků v různých odvětvích průmyslu, stavebnictví a služeb. Používají se k přepravě kapalin, plynů a dalších médií. Při výběru trubek je nutné vzít v úvahu jejich průměr, protože na něm závisí mnoho vlastností a možností použití.

Trubky jsou obvykle klasifikovány podle vnitřního průměru. Měří se v milimetrech nebo palcích (1 palec = 25,4 mm). Existuje několik standardních velikostí, které jsou široce používány v různých průmyslových odvětvích. V tabulkách jsou uvedeny nejběžnější velikosti trubek, uvedené v milimetrech a palcích.

velikost Vnitřní průměr (mm)
DN15 (1/2″) 21,3
DN20 (3/4″) 26,9
DN25 (1″) 33,7
velikost Vnitřní průměr (palce)
DN15 (1/2″) 0.84
DN20 (3/4″) 1.05
DN25 (1″) 1.32

Znalost rozměrů průměru potrubí je nedílnou součástí výběru potrubního systému a procesu instalace. Výběr správného průměru zajistí efektivní provoz systému a zabrání možným problémům v budoucnu.

Klasifikace trubek podle průměru

Klasifikace trubek podle průměru

Průměry trubek jsou klasifikovány v milimetrech (mm) a palcích (in). V závislosti na aplikaci se průměry trubek mohou lišit v širokém rozmezí.

Rozměry hlavní trubky v milimetrech:

 • 2 mm – malý průměr, používaný v laboratorní praxi a při tvorbě mikroprvků.
 • 6 mm – 20 mm – používá se pro instalaci vodovodních komunikací.
 • 21 mm – 100 mm – typický průměr pro potrubní systémy v obytných budovách a kancelářských budovách.
 • 101 mm – 500 mm – používá se v průmyslu k přenosu různých médií.
 • 501 mm nebo více – velké průměry pro trubky používané v ropném a plynárenském průmyslu a energetice.

Rozměry hlavních trubek v palcích:

 • 1/8″–1/4″ – používá se pro malé komunikace, například pro plynové sporáky.
 • 1/2″–2″ – široce používané pro instalatérské práce a systémy zásobování vodou.
 • 2 1/2″ – 4″ – velké průměry pro průmyslová potrubí.
 • 5 palců nebo více – určené pro potrubí velkých průměrů, například v ropném a plynárenském průmyslu.

Při výběru potrubí je nutné zohlednit požadavky a podmínky konkrétního projektu a také normy a předpisy upravující výběr a použití potrubních systémů.

Tabulky rozměrů trubek v mm a palcích

Tabulky rozměrů trubek v mm a palcích

Pro snadné použití a výměnu informací o rozměrech trubek jsou k dispozici speciální tabulky obsahující údaje o průměrech trubek v milimetrech (mm) a palcích (“”). Níže jsou uvedeny tabulky s nejběžnějšími velikostmi.

READ
Matrace Ormatek: podrobný popis s fotografiemi, hodnocení zákazníků, výhody a nevýhody
Průměr potrubí, mm Průměr potrubí, “
6 1/4
8 5/16
10 3/8
15 1/2
20 3/4
25 1
32 1 1 / 4
40 1 1 / 2
50 2

V tabulkách jsou uvedeny typické průměry potrubí, které se používají v různých průmyslových odvětvích a stavebnictví. Velikosti potrubí jsou uvedeny v milimetrech i palcích, aby bylo zajištěno snadné použití grafů bez ohledu na systém měření používaný ve vaší oblasti.

Je důležité si uvědomit, že tabulky obsahují pouze nejběžnější velikosti potrubí a jsou zde i další, které nejsou v tabulkách uvedeny. Před použitím je třeba zkontrolovat a potvrdit rozměry a normy podle požadavků konkrétního projektu.

Výběr průměru potrubí pro stavbu

Výběr průměru potrubí pro stavbu

Při stavbě je důležité zvolit správný průměr potrubí, který bude použit pro stavbu různých systémů. Výběr optimálního průměru je dán mnoha faktory, jako je objem dopravovaného materiálu, požadovaný tlak, průtok a další.

Jedním z hlavních kritérií při výběru průměru potrubí je výpočet tlaku. Čím větší je průměr trubky, tím vyšší je její průchodnost a nižší tlak. Zvětšení průměru však může zvýšit hmotnost a cenu materiálu.

Kromě toho by výběr průměru potrubí měl brát v úvahu možnost instalace a dostupnost materiálu na trhu. Některé typy trubek mají omezení průměru, která je třeba vzít v úvahu při výběru.

Je také důležité vzít v úvahu provozní podmínky a možné změny v budoucnu. Při plánování výstavby je nutné předvídat možné změny objemu přepravovaného materiálu nebo tlaku, které mohou vyžadovat výměnu nebo modernizaci systému.

Takže výběr průměru potrubí musí být rozumný a musí vycházet ze specifických výpočtů a požadavků projektu. V případě potřeby by měli být konzultováni specialisté, aby určili nejúčinnější možnost pro konkrétní stavební projekt.

Standardní velikosti potrubí v architektuře

Standardní velikosti potrubí v architektuře

Standardní velikosti potrubí v architektuře hrají důležitou roli při navrhování a konstrukci budov. V architektuře se zpravidla používá několik typů potrubí s různými průměry, které jsou definovány zvláštními regulačními dokumenty.

Vodovodní potrubí

Vodovodní potrubí

Pro vodovodní systémy se používají následující standardní velikosti potrubí:

Průměr (mm) Průměr (palce)
15 1/2″
20 3/4″
25 1″
32 1 1/4 ″
40 1 1/2 ″
50 2″
65 2 1/2 ″
80 3″

Topné trubky

Topné trubky

Pro topné systémy se obvykle používají následující standardní velikosti potrubí:

READ
Nejlepší akumulátorový vysavač 2023: jak si vybrat, recenze
Průměr (mm) Průměr (palce)
15 1/2″
20 3/4″
25 1″
32 1 1/4 ″
40 1 1/2 ″
50 2″
65 2 1/2 ″
80 3″

Toto jsou jen některé příklady standardních velikostí potrubí, které se používají v architektuře. Při navrhování systémů je důležité vzít v úvahu požadavky regulačních dokumentů a vlastnosti konkrétního projektu.

Jak správně změřit průměr trubky

Jak správně změřit průměr trubky

Pro správné měření průměru trubky musíte použít přesné nástroje a dodržet konkrétní postup. Zde je několik kroků, které je třeba dodržet:

1. Připravte si nástroje:

K měření průměru potrubí budete potřebovat následující nástroje:

 • Pravítko: Pro přesné měření v mm je nejlepší použít metrické pravítko.
 • Calpers: Jedná se o měřicí přístroj, který umožňuje měřit vnější a vnitřní průměr potrubí.
 • Šablona: může to být plastová páska nebo prsten se známým průměrem. Pomůže vám určit velikost potrubí.

2. Změřte vnější průměr trubky:

Vezměte si pravítko nebo kalpery a pečlivě změřte průměr trubky. Umístěte nástroj kolmo k ose potrubí, abyste získali co nejpřesnější měření. Zaznamenejte naměřenou hodnotu.

3. Změřte vnitřní průměr trubky:

Opatrně vložte třmeny dovnitř trubky a pečlivě změřte její vnitřní průměr. Výslednou hodnotu zaznamenejte.

4. Pomocí šablony určete velikost:

Pokud máte šablonu se známým průměrem, umístěte ji kolem trubky, abyste určili její velikost. Pokud šablona neexistuje, můžete pro výpočet velikosti použít vzorce nebo speciální tabulky.

Dodržením těchto kroků a použitím správných nástrojů budete schopni přesně určit průměr potrubí. Tento přístup vám umožní vybrat správné tvarovky nebo těsnění a také se vyhnout chybám při instalaci potrubního zařízení.

Trubky velkého průměru: vlastnosti a použití

Trubky velkého průměru: vlastnosti a použití

Trubky o velkém průměru jsou potrubní produkty s velkým vnitřním průměrem. Liší se od běžných trubek v praktických aplikacích zahrnujících velké objemy přenášených kapalin nebo plynů. Jejich aplikace jsou obvykle spojeny s plynovody, ropovody nebo systémy zásobování vodou.

Hlavním znakem trubek velkého průměru je jejich vysoká nosnost. Díky velkému vnitřnímu průměru jsou schopny v sobě nést velký objem látky. Díky tomu jsou zvláště cenné pro aplikace vyžadující vysokou propustnost.

Je třeba také poznamenat, že trubky velkého průměru mají obvykle silnou stěnu. Díky tomu jsou odolnější a odolnější vůči vnějším vlivům. Takové trubky jsou široce používány v náročných klimatických podmínkách nebo v místech s vysokým tlakem. Díky své pevnosti vydrží velké zatížení a zabrání případným nehodám nebo netěsnostem.

READ
Jak vyrobit mini vrtačku vlastníma rukama: nejúčinnější způsob

Aplikace trubek velkého průměru

Aplikace trubek velkého průměru

V plynárenském průmyslu se k přepravě zemního plynu na velké vzdálenosti používají potrubí velkého průměru. Poskytují vysokou průchodnost, což umožňuje přepravovat velké objemy plynu. Také tato potrubí mají vynikající těsnost, která je důležitá pro zachování čistoty a bezpečnosti zemního plynu.

V ropném a plynárenském průmyslu se k přepravě ropy a ropných produktů používají trubky velkého průměru. Jsou schopny přepravovat velké objemy ropy, čímž zajišťují spolehlivost a efektivitu procesu. Kromě toho mají takové trubky dobrou odolnost proti korozi, což je zvláště důležité pro zabránění netěsnostem a poškození potrubí.

Potrubí velkého průměru se také používá ve vodovodních systémech pro zajištění vysokého průtoku vody. Díky své kapacitě jsou schopny zajistit spolehlivou dodávku velkých objemů vody, což je důležité zejména u velkých městských vodovodů.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: