Vytrvalá koreopsis: výsadba a péče, odrůdy rostlin

Coreopsis trvalka, nebo Lenlik chryzantéma, je nádherná vytrvalá rostlina, která je oblíbená mezi zahradníky a zahradními architekty. Jeho jasné, velké květy vytvářejí jedinečné akcenty v zahradě a přitahují pohledy svou krásou.

Coreopsis patří do rodiny Aster a roste divoce v Koreji, Japonsku a Číně. Tato rostlina se vyznačuje množstvím slunečně žlutých, karmínových, krémových a oranžových odstínů květů, díky nimž se stává jedinečnou ozdobou každé zahrady nebo záhonu.

Výsadba a péče o coreopsis je poměrně jednoduchá a dokáže se s ní vyrovnat i začínající zahradník. Hlavní věc je dodržovat několik jednoduchých pravidel a doporučení.

Před výsadbou rostliny byste měli vybrat vhodné místo. Pro coreopsis je nejlepší otevřené, slunné místo, i když může přežít v polostínu. Rostlina preferuje úrodné půdy s dobrou drenáží.

Důležitou fází výsadby je příprava půdy. Musí se důkladně odplevelit, odstranit plevel a volně vyhrabat. Navíc stojí za zvážení, že coreopsis vyžaduje dostatečné množství živin, proto se při výsadbě doporučuje přidat hnojivo speciálně určené pro víceleté rostliny.

Výsadba a péče o vytrvalé jádroviny

Výsadba a péče o vytrvalé jádroviny

Výběr místa přistání

Vytrvalá coreopsis preferuje slunná místa, ale může růst i v polostínu. Vyberte si dobře osvětlené místo s dobrou drenáží. Rostlina také nejlépe roste v průměrných půdách s neutrální nebo mírně kyselou reakcí.

Výsadba rostliny

Vytrvalé jádroviny by měly být vysazeny na jaře nebo na podzim, kdy je půda dostatečně vlhká. Rostlinu lze množit buď semeny, nebo dělením keře. Pokud budete pěstovat coreopsis ze semen, je potřeba je zasít do půdy do hloubky asi 1 cm a udržovat ji vlhkou až do vyklíčení.

Při výsadbě dělením keře byste měli vybrat zdravé keře a rozdělit je na několik částí pomocí ostrého zahradního nože. Každou část pak lze vysadit samostatně.

Péče o rostliny

Péče o rostliny

Po vysazení trvalkové jádroviny byste ji měli zajistit pravidelnou zálivkou. Rostlina potřebuje vlhkou půdu, ale vyhněte se stojaté vodě, aby nedošlo k uhnívání kořenů. Doporučuje se také pravidelně krmit rostlinu hnojivy pro kvetoucí rostliny.

Pro udržení keře v dobrém stavu se doporučuje odstranit vybledlé květy a suché listy. V případě potřeby můžete rostlinu seříznout, aby vytvořila její krásný tvar.

Vytrvalá coreopsis je poměrně odolná vůči chorobám a škůdcům, ale pokud se vyskytnou problémy, je třeba použít kontrolní prostředky, například insekticidy nebo fungicidy. Také se doporučuje připravit rostlinu na podzim na zimu přikrytím suchým listím nebo slámou.

READ
Různé sprchové kabiny

Budete-li se řídit těmito pokyny pro výsadbu a péči, budete se moci těšit z nádherných květů vytrvalých coreopsis ve vaší zahradě po mnoho let.

Výběr místa přistání

Při výběru místa pro výsadbu trvalek je důležité zvážit několik faktorů. Rostlina preferuje světlé oblasti s polední nebo východní expozicí. Nedoporučuje se ji vysazovat pod baldachýny nebo stromy, které vytvářejí stín, protože to může negativně ovlivnit její růst a kvetení.

Vytrvalá coreopsis také vyžaduje dobře odvodněné půdy, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Pokud máte těžké jílovité půdy, doporučuje se přidat písek nebo perlit pro zlepšení odvodnění.

Vytrvalé coreopsis byste neměli vysazovat v nízko položených oblastech, kde se může hromadit přebytečná vlhkost, protože to může vést k hnilobě kořenů.

Při výběru místa výsadby byste měli vzít v úvahu také velikost dospělé rostliny. Vytrvalá coreopsis dosahuje výšky až 45 cm a tvoří rozložitý keř o šířce asi 60 cm, proto se vyplatí ponechat mu dostatek prostoru pro rozvoj.

Je důležité si uvědomit, že trvalka coreopsis je mrazuvzdorná rostlina, takže ji lze bezpečně vysadit na volném prostranství. Vyplatí se však vybírat místa mimo studený průvan a silný vítr, aby se předešlo možnému poškození stonků a listů květin.

Dodržováním těchto doporučení při výběru místa pro výsadbu zajistíte trvalce jádrové rostliny optimální podmínky pro růst a kvetení.

Příprava půdy

Vyberte místo

Vytrvalá coreopsis preferuje otevřené slunné místo, chráněné před studenými větry. Dobrá výměna vzduchu a přístup ke slunečnímu záření pomáhají rostlině lépe se rozvíjet a kvést. Pokud plánujete zasadit svůj koreopsis do květináče nebo nádoby, vyberte místo, kde bude dostávat dostatek slunečního světla.

Příprava půdy

Pro výsadbu vytrvalých coreopsis se doporučuje používat lehkou a úrodnou půdu. Před výsadbou je důležité rostlinu postříkat roztokem fungicidu, aby se zabránilo rozvoji houbových chorob. Poté do půdy přidejte kompost nebo humus, abyste ji obohatili o živiny.

Před výsadbou půdu příliš nezhutňujte, mohlo by to zabránit klíčení kořenů. Rostlině byste také měli zajistit dostatečné množství vláhy, zejména v období aktivního růstu a kvetení.

READ
Jak vybělit bílou podprsenku doma?

Dodržováním těchto doporučení připravíte půdu pro výsadbu vytrvalých coreopsis a poskytnete jí příznivé podmínky pro růst a vývoj.

Výsev nebo výsadba sazenic

Výsev nebo výsadba sazenic

Osivo osiva

Osivo osiva

Pokud chcete množit trvalku Coreopsis ze semen, postupujte takto:

 1. Vybírejte kvalitní a vyzrálá semínka. Nejlepší je koupit je ve specializovaných prodejnách nebo od důvěryhodných výrobců.
 2. Připravte půdu k setí. Mělo by být úrodné, volné a dobře odvodněné.
 3. Semena zasejte do mělké hloubky, asi 1 centimetr. Rostlinný materiál by měl být rovnoměrně rozložen po celé ploše.
 4. Půdu po výsevu navlhčete, ale nezaplavujte ji přebytečnou vlhkostí. Pro udržení optimální hydratace rostliny pravidelně zalévejte.
 5. Když se objeví dva nebo tři pravé listy, přesaďte sazenice na trvalé místo na zahradě nebo do květináčů. Rostliny potřebují dobré osvětlení pro normální vývoj.

Výsadba sazenic

Výsadba sazenic

Chcete-li zasadit trvalé sazenice coreopsis, dodržujte tato doporučení:

 • Vyberte vhodné místo pro výsadbu. Coreopsis vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště s úrodnou a dobře odvodněnou půdou.
 • Připravte půdu kypřením a odstraněním plevele a kamenů.
 • Sazenice zasaďte do hloubky rovné hloubce, ve které rostly v nádobách nebo květináčích.
 • Umístěte sazenice ve vzdálenosti 30-40 centimetrů od sebe. To umožní rostlinám volně růst a nesoutěžit o živiny.
 • Půdu po výsadbě navlhčete, ale nepřelévejte. Během prvních týdnů po výsadbě rostliny pravidelně zalévejte, abyste jim pomohli usadit se.

Správná výsadba trvalkových sazenic coreopsis jim zajistí zdravý start a umožní jim vývoj a kvetení po mnoho dalších let. Dodržujte pokyny pro péči o rostliny, aby byly krásné a zdravé.

Zalévání a hnojení

Zalévání a hnojení

Pro úspěšné pěstování vytrvalých coreopsis je důležité zajistit rostlině dostatek vláhy. Zalévání se musí provádět pravidelně, zejména v horkém počasí. Rostlinu se doporučuje zalévat ráno nebo večer, aby nedošlo k popálení listů.

Při zalévání je třeba vzít v úvahu, že coreopsis netoleruje stagnující vlhkost, takže je důležité vyhnout se nadměrnému zavlažování a smrti kořenového systému rostliny.

Hnojivo

Vytrvalá coreopsis nevyžaduje speciální hnojivo, protože se dobře přizpůsobuje různým typům půdy. Přidání komplexního minerálního hnojiva do půdy na jaře však může mít pozitivní vliv na vývoj a kvetení rostliny.

READ
Monolitický pěnobeton: materiálové charakteristiky

Jednou za 2-3 roky se doporučuje přihnojit organickým hnojivem, jako je humus nebo kompost, pro obohacení půdy a zlepšení jejích fyzikálních vlastností.

Důležité je nepřehnojovat, aby nedošlo k přebytku dusíku, který může vést k zelenému růstu na úkor kvetení.

Prořezávání a tvarování keře

Prořezávání a tvarování keře

Kdy prořezávat vytrvalé coreopsis

Kdy prořezávat vytrvalé coreopsis

Nejlepší čas na prořezávání vytrvalých coreopsis je jaro nebo podzim. Na jaře se doporučuje odstranit všechny mrtvé nebo poškozené výhonky a vytvořit keř. Na podzim můžete výhony zkrátit, abyste rostlinu připravili na přezimování.

Jak prořezávat celoroční coreopsis

Jak prořezávat celoroční coreopsis

Prořezávání trvalek coreopsis je jednoduché a provádí se pomocí ostrých a čistých zahradnických nůžek. Při prořezávání odstraňte všechny odumřelé, poškozené nebo překrývající se větve. Keř můžete také tvarovat zkrácením delších výhonů, abyste dosáhli požadované symetrie a kompaktnosti.

Je důležité si uvědomit, že byste neměli výrazně zkracovat všechny výhonky najednou, protože to může negativně ovlivnit zdraví rostliny a její kvetení.

Podpůrné prořezávání

Podpůrné prořezávání

Po počátečním řezu se doporučuje udržovací řez po celou sezónu. Zahrnuje odstraňování odkvetlých květů a odumřelých listů. Tento řez stimuluje tvorbu nových pupenů a prodlužuje dobu květu coreopsis.

Dodržováním těchto jednoduchých tipů pro prořezávání a tvarování můžete udržet svůj trvalkový coreopsis zdravý a atraktivní po dlouhou dobu.

Odrůdy víceletých coreopsis

Odrůdy víceletých coreopsis

Coreopsis trvalka neboli Coreopsis davidova je rostlina z čeledi hvězdnicovitých. V přírodě existuje několik odrůd této květiny, z nichž každá má svůj vlastní jedinečný vzhled a vlastnosti.

Mezi nejoblíbenější odrůdy patří:

 • Zlatý Coreopsis (Coreopsis grandiflora) – Jedná se o jednu z nejznámějších a nejrozšířenějších odrůd coreopsis. Tento druh má vzpřímené stonky a světlé, zlatožluté květy.
 • Coreopsis verticillata – vyznačuje se mnohovětvenými stonky a jemnějšími, nažloutlými květy. Tento druh má kompaktní velikost a širokou škálu odrůd, kde najdete různé odstíny žluté, oranžové a červené.
 • Vertikální koreopsis (Coreopsis tripteris) je větší rostlina s vysokými stonky a velkými žlutými květy. Na rozdíl od jiných odrůd si tento druh pro svůj růst vybírá otevřená a slunná místa.

Každá z těchto odrůd vytrvalých coreopsis má své výhody a vlastnosti, takže si můžete vybrat vhodný typ v závislosti na individuálních preferencích a podmínkách pěstování. Vytrvalá coreopsis vás každopádně potěší svým jasem a dlouhým kvetením.

READ
Jaké stromy a keře vysadit podél plotu a cest?

Otázky a odpovědi:

Jaké odrůdy vytrvalých coreopsis existují?

Existuje několik odrůd vytrvalých coreopsis, včetně Corcopis grandiflora, Corcopis verticillata, Corcopis lanceolata a Corcopis tinctoria. Každý z nich má své vlastní vlastnosti a liší se barvou květů a tvarem listů.

Jak pěstovat celoroční coreopsis?

Vytrvalé coreopsis lze pěstovat tak, že rostlinu vysadíte na slunné nebo polostinné stanoviště s volnou, dobře odvodněnou půdou. Rostlinu je třeba pravidelně zalévat, zejména v období sucha. Doporučuje se také seřezávat odkvetlé květy, aby se stimulovala tvorba nových poupat.

Jaká je role trvalkového koreopsis v krajinném designu?

Vytrvalá coreopsis je oblíbená rostlina v krajinném designu díky svým živým květům a dekorativním listům. Rostlina vypadá atraktivně jak v jednotlivých výsadbách, tak ve skupinových kompozicích. Může být použit k vytvoření květinových záhonů, hřebenů, alpských skluzavek a hranic. Coreopsis se také dobře kombinuje s jinými vytrvalými a jednoletými květinami.

Video:

Echinacea (rudbeckia) purpurea – moje pěstitelská metoda

Rudbeckia: pěstování a péče o květiny v zahradě. Výsadba, různé druhy a odrůdy

❀ Vytrvalé květiny, které kvetou v prvním roce po výsadbě

Recenze

Иван Иванов

Článek je velmi užitečný a informativní! Děkuji autorovi za zajímavé tipy. Vždy jsem se zajímal o zahradničení, ale nikdy jsem nevěděl, jak se starat o víceleté rostliny. Nyní jsem se dozvěděl o coreopsis a uvědomil jsem si, že je to úžasný doplněk mé zahrady. Zdá se, že je snadné ji pěstovat a ošetřovat. Jsem také rád, že coreopsis přichází v mnoha variantách, což mi umožňuje najít tu, která nejlépe vyhovuje mé zahradě. Těším se na den, kdy si budu moci užívat jeho zářivé a krásné barvy. Děkujeme za užitečné informace!

Jekatěrina Smirnová

Díky za článek o trvalce coreopsis! Vždy jsem snil o vytvoření barevné zahrady a tato květina je perfektní doplněk! Vaše tipy na výsadbu a péči jsou velmi užitečné. Určitě je budu brát v úvahu. Nemůžu se dočkat jara, až začnu pěstovat tuto úžasnou rostlinu. Navíc výběr odrůd je prostě úžasný! Jsou tak rozmanité a krásné, že neodolám a nekoupím si je. Doufám, že si vychutnám jejich zářivé barvy a vytvořím na své zahradě opravdový kousek ráje. Ještě jednou díky za informace a inspiraci!

READ
Jak vybrat správnou čističku vzduchu do vašeho bytu nebo domu

SteelWarrior99

Velmi zajímavý a užitečný článek. Nedávno jsem se začal zajímat o květinářství a aktivně experimentuji s různými rostlinami. Jsem rád, že jsem se dozvěděl o tak velkolepé květině, jakou je vytrvalý coreopsis. Je velmi důležité, aby rostlina byla zdravá a krásná, proto jsou pro mě rady ohledně výsadby a péče velmi důležité. Nejvíc mě zaujalo, že vytrvalá coreopsis nevyžaduje zvláštní péči a je přizpůsobena našemu klimatu. S pěstováním květin mám malé zkušenosti, proto se budu řídit radami autora článku. Jsem velmi rád, že nyní vím o tak krásné a nenáročné rostlině, jakou je vytrvalý koreopsis. Těším se, až si ho zasadím do své zahrady a budu se rok co rok těšit z jeho krásy. Děkuji autorovi za užitečné informace!

Alexey Petrov

Článek je velmi užitečný a informativní. Moc se mi líbí, jak jsou podrobně popsány všechny fáze sázení a péče o trvalkové coreopsis. S pěstováním této krásné rostliny už mám nějaké zkušenosti a váš článek mi dal nové poznatky a nápady. Je obzvláště pěkné, že se autor podělil o své tipy pro výběr odrůd coreopsis a také dal doporučení ohledně zalévání, hnojení a prořezávání. Uvědomil jsem si, že tato rostlina potřebuje čas a pozornost, aby dosáhla záviděníhodného výsledku. Doufám, že můj koreopsis dozraje a potěší mě svými zářivými a barevnými květy. Děkuji za tak zajímavý článek!

MaxHacker69

Velmi zajímavý článek! Vždy jsem se chtěl naučit sázet a starat se o rostliny, ale vždy jsem se bál, že neuspěji. Ale díky vašim radám ohledně sázení a péče o vytrvalé coreopsis jsem se cítil jistý ve svých schopnostech. Nyní vím jistě, že rostlinu je třeba zasadit na slunné místo a udržovat půdu vlhkou. Budu také dbát na krmení a likvidaci plevele, aby coreopsis neustále potěšil svým jasným kvetením. Moc se mi líbí, že má různé druhy, takže je z čeho vybírat. Těším se na výsledky své první zkušenosti. Děkuji mnohokrát za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: