DIY cihlový štít na kovový sporák

Kovová kamna jsou oblíbenou volbou pro vytápění domácností, ale jejich vzhled ne vždy odpovídá požadavkům na interiérový design. Cihlový panel pro kovová kamna je vynikajícím řešením, které mu dodá estetickou přitažlivost a zapadne do celkového stylu místnosti. V tomto článku vám řekneme, jak vyrobit cihlový štít vlastníma rukama.

Před instalací cihelného štítu je nutné určit jeho rozměry a místo instalace. Místo se doporučuje vybrat tak, aby se štít nestal překážkou přístupu ke kamnům a zároveň vytvářel harmonickou kompozici se zbytkem interiéru. Snažte se také brát ohled na bezpečnostní opatření a dodržujte dostatečnou vzdálenost mezi kamny a zděným panelem.

Prvním krokem při vytváření cihlového backsplash je příprava základny. Aby byl štít pevný a spolehlivý, je nutné na podlahu nainstalovat speciální štít vyrobený z kovové desky. Poté byste měli začít instalovat cihly. Pro zajištění dobré přilnavosti a strukturální pevnosti se doporučuje použít speciální lepidlo na cihly.

Po instalaci všech cihel je nutné vyrovnat povrch a dodatečně jej zajistit kovovým rámem. Poté byste měli štít natřít, abyste získali požadovanou barvu a odstín. Nezapomeňte, že kvalita povrchové úpravy panelu přímo ovlivňuje dojem z celé místnosti, proto se snažte dělat vše efektivně a přesně.

Podle těchto jednoduchých pokynů si můžete vyrobit cihlový štít pro kovová kamna vlastníma rukama a vytvořit si útulný a stylový interiér ve svém domě. Nebojte se experimentovat s designem a přiveďte své nápady k životu.

Jak vyrobit cihlový štít pro kovový sporák vlastníma rukama: pokyny krok za krokem

K vytvoření cihlového štítu pro kovový sporák budete potřebovat následující materiály a nástroje:

1. Cihly – pro stavbu štítu je potřeba zakoupit dostatečný počet cihel.

2. Cihlová malta – pro držení cihel pohromadě.

3. Kovová deska – používá se jako zadní stěna štítu.

4. Železný roh – pro připevnění zadní stěny k cihlám.

5. Lopata – pro nanášení malty a zakládání cihel.

6. Štětec – pro nanášení roztoku.

7. Svinovací metr – pro měření a vyrovnání.

8. Úroveň – pro určení vodorovné a svislé roviny.

9. Hřebíky a kladivo – pro připevnění rohu a zadní stěny.

READ
Jak správně betonovat podlahu v domě

Nyní přejdeme k podrobným pokynům pro vytvoření cihlového štítu pro kovový sporák:

Krok 1: Příprava webu. Vyčistěte a připravte oblast, kde bude štít umístěn. Ujistěte se, že povrch je rovný a připravený přijmout troubu a zadní stříkání.

Krok 2: Měření. Pomocí metru a vodováhy změřte požadované rozměry pro vytvoření štítu. Zvažte rozměry samotné trouby a přidejte pár centimetrů na každé straně pro snadný přístup.

Krok 3: Nainstalujte zadní stěnu. Připevněte kovovou desku ke stěně nebo jiné podpěře pomocí hřebíků a kladiva. Ujistěte se, že je deska bezpečně upevněna a nepohybuje se.

Krok 4: Položení první řady cihel. Označte vodorovné a svislé čáry na stěně, abyste určili přesné umístění backsplash. Pomocí lopaty a malty začněte pokládat první řadu cihel a ujistěte se, že bezpečně přilnou k maltě.

Krok 5: Pokračujte v pokládání cihel. Postupně pokračujte ve stavbě štítu, pokládejte cihly na maltu a kontrolujte jejich polohu pomocí vodováhy a metru. Ujistěte se, že všechny cihly jsou položeny vodorovně a vodorovně.

Krok 6: Připevnění zadní stěny. Když dosáhnete požadované výšky backsplash, upevněte zadní stěnu k cihlám pomocí úhelníku a hřebíků. Ujistěte se, že je zadní stěna bezpečně a pevně připevněna.

Krok 7: Dokončete pokládku cihel. Pokračujte v pokládání cihel na maltu, dokud backsplash nedosáhne požadované velikosti a výšky.

Krok 8: Vytmelení spár. Po dokončení zdiva začněte spáry mezi cihlami spárovat maltou. Pomocí štětce naneste roztok mezi švy a vyrovnejte je.

Krok 9: Počkejte, až uschne. Po dokončení spárování nechte maltu několik dní schnout.

Výsledkem je, že dodržením všech výše uvedených kroků vytvoříte pevný a spolehlivý cihlový štít pro váš kovový sporák, který vám bude dlouho sloužit a zajistí bezpečnost vašeho domova.

Příprava pracovní plochy

Než začnete pokládat cihlový panel pro kovový sporák, musíte připravit pracovní plochu. Nejprve se ujistěte, že oblast, kde bude štít instalován, je poměrně rovná a bez nerovných povrchů, které by mohly ovlivnit pevnost a stabilitu konstrukce.

Poté musíte povrch očistit od nečistot, prachu a dalších nečistot. Chcete-li to provést, můžete použít kartáč nebo koště k odstranění velkých částic. Poté pomocí hadru nebo houby umyjte povrch mýdlem a vodou nebo speciálními čisticími prostředky. Zajistěte dobré větrání místnosti, abyste se při práci cítili pohodlně a bezpečně.

READ
Nábytkové spojovací prvky, účel, popis odrůd, nuance výběru

Kontrola hladiny

Po vyčištění a opláchnutí povrchu se doporučuje zkontrolovat hladinu. Tím zajistíte, že pracovní plocha bude zcela vodorovná. K tomu můžete použít speciální úroveň nebo olovnici. Rovnoměrnost povrchu je velmi důležitá, protože na něj bude položen panel a nerovnosti mohou vést k nesprávné instalaci a nespolehlivé struktuře.

Montáž bednění

Po kontrole úrovně a ujištění se, že je povrch připraven, můžete začít instalovat bednění. Bednění slouží k vytvoření tvaru štítu a zajišťuje správné uložení cihel. K tomu se používají dřevěné desky nebo jiné vhodné materiály. Umístěte bednění kolem pracovní plochy a zajistěte jej tak, aby bylo bezpečné a nepohybovalo se při pokládání cihel.

Příprava a výběr materiálů

Než začnete vyrábět cihlový štít pro kovovou pec, musíte připravit všechny potřebné materiály. Je důležité si uvědomit, že kvalita použitých materiálů přímo ovlivňuje životnost a účinnost ochranného štítu.

Krok 1: Výběr cihel

Krok 1: Výběr cihel

Při výběru cihel pro backsplash je třeba dát přednost žáruvzdorným materiálům, jako jsou šamotové cihly. Jsou vysoce odolné vůči vysokým teplotám. Hliněné cihly budou také fungovat, ale jsou méně účinné při ochraně před ohněm.

Pro zajištění hladkého povrchu a lepší strukturální pevnosti se doporučuje volit cihly stejné velikosti a tvaru.

Krok 2: Příprava omítky

Krok 2: Příprava omítky

K omítnutí štítu můžete použít specializované ohnivzdorné směsi, které lze zakoupit v železářství. Je důležité správně smíchat složky směsi s vodou a získat homogenní konzistenci bez hrudek.

Omítku si můžete připravit i sami kombinací cementu, písku a jílu ve stejném poměru. Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje směs propasírovat přes síto, aby se odstranily velké částice.

Omítka by měla být dostatečně tekutá, aby umožňovala snadnou aplikaci na povrch cihel.

Je důležité si uvědomit, že štít bude vystaven vysokým teplotám, proto by se vždy měly používat ohnivzdorné materiály a směsi.

Po přípravě cihel a omítky jste připraveni přistoupit k další fázi – vytvoření samotného štítu.

Měření a výpočty

Než začnete vyrábět cihlový štít pro kovovou pec, musíte provést měření a provést některé výpočty. To vám umožní určit velikost štítu a požadovaný počet cihel. Nejprve určete výšku, šířku a hloubku samotné trouby. Poté vypočítejte požadované rozměry samotného štítu.

READ
MDF panely pro strop (41 fotografií): rozměry výrobků pro dokončení stěn v dřevěném domě, vlastnosti obložení a designu, bílé stěnové panely

Při výpočtu hloubky štítu mějte na paměti, že musí být dostatečně hluboký, aby zcela zakryl přední část kamen a byl schopen ochránit případné odrazové uhlí nebo dřevo. Doporučuje se přidat k hloubce trouby ještě několik centimetrů, aby bylo zajištěno, že je štít bezpečný.

Jakmile určíte rozměry štítu, můžete začít počítat počet cihel. Mějte na paměti, že štít musí být dostatečně pevný a stabilní. Pro štít se doporučuje použít speciální zdivo z vysoce kvalitních cihel.

Nezapomeňte, že měření a výpočty musí být přesné, aby se předešlo nepředvídaným problémům při výrobě štítu. V případě potřeby vyhledejte radu odborníka nebo se spolehněte na důvěryhodné zdroje informací.

Instalace první řady cihel

Před instalací cihel se doporučuje natřít je vodoodpudivým roztokem pro zlepšení přilnavosti.

První řadu cihel instalujte na podklad pomocí lepidla na cihly nebo cementové směsi. Lepidlo nebo směs rovnoměrně rozetřete po podkladu pomocí zubového hladítka.

Nezapomeňte, že cihly musí být instalovány s ohledem na švy. Vzdálenost mezi cihlami je obvykle od 5 do 10 milimetrů. Použijte tmel nebo jiný vhodný nástroj k vytvoření hladkých, stejnoměrných švů.

Po instalaci první řady cihel zkontrolujte její vodorovné vyrovnání pomocí vodováhy. V případě potřeby upravte polohu cihel, abyste dosáhli vodorovnosti.

Backsplash s první řadou cihel ponechte nainstalovanou několik hodin nebo přes noc, aby lepidlo nebo cementová směs zcela vyschla a ztuhla.

Poznámka: Při práci s lepidlem nebo cementovou směsí buďte opatrní, používejte ochranné rukavice a brýle.

Otázky a odpovědi:

Proč potřebujete cihlový štít pro kovový sporák?

Cihlový štít pro kovový sporák slouží k ochraně kamen před ohněm a umožňuje udržet teplo uvnitř místnosti. Hraje také roli dekorativního prvku a dodává interiéru zvláštní kouzlo.

Jaký materiál by měl být použit pro výrobu backsplash z cihel?

K výrobě cihlového štítu je nejlepší použít obyčejné cihly. Jsou vysoce odolné a ohnivzdorné, což z nich dělá ideální materiál pro tento účel.

Video:

Litinová kamna připojíme k topnému panelu

Uspořádání trouby s varnou deskou. Hrubý nebo topný štít.

Pořadí tepelného štítu

Recenze

Andrew

Skvělý článek! Těší mě, když vidím, že se lidé stále více zajímají o kutily a dokážou vytvářet užitečné věci vlastníma rukama. Cihlový štít pro kovový sporák je skvělý nápad! To nejen přidá bezpečnost používání kamen, ale také jim dodá krásný vzhled. Je dobře, že autor dal pokyny krok za krokem – to vždy pomůže začátečníkům ve věcech, jako jsem já. Všechny kroky jsou popsány dostatečně podrobně a srozumitelně, jsem si jistý, že vše zvládnu zopakovat sám. Velmi užitečné jsou také tipy na výběr správných cihel a nástrojů. Jsem velmi rád, že autor dbal na bezpečnost – ta je při práci s ohněm a horkými předměty vždy důležitá. Jediné, co bych v článku rád viděl, bylo více fotek z procesu tvorby. Celkově je ale článek velmi užitečný a srozumitelný. Děkuji autorovi za tak podrobný návod! Přeji všem hodně štěstí při vytváření zděných panelů pro kovová kamna!

READ
Kuchyně s plynovým kotlem

Dmitry Petrov

Článek je velmi užitečný a informativní! Dlouho jsem přemýšlel o výrobě cihlového štítu pro moje kovová kamna a díky tomuto návodu jsem si uvědomil, že to není tak těžké, jak se zpočátku zdálo. Autor krok za krokem podrobně popisuje proces vytváření štítu, počínaje výběrem materiálů až po konečnou fázi instalace. Jsem obzvláště rád, že článek obsahuje fotografie, které pomáhají vizualizovat každou fázi práce. Rád bych také poznamenal, že autor bere v úvahu všechny nuance a dává užitečné tipy pro instalaci, což je velké plus pro ty, kteří to dělají poprvé, jako já. Tento článek bude určitě mým spolehlivým pomocníkem při tvorbě zděného kamnového panelu. Děkuji za tak podrobný a srozumitelný materiál!

Nikolay Ivanov

Velmi zajímavý a užitečný článek! Zdá se mi, že zděná zábrana na kovový sporák je výborným řešením pro ty, kteří chtějí svůj sporák ještě více zefektivnit a zajistit. Pokyny jsou popsány velmi jasně a podrobně, i pro člověka bez zkušeností bude snadné je dodržovat. Jak se říká, vždy je těžké začít od nuly, ale díky tomuto článku se zdá, že všechno bude fungovat. Vždy jsem měl velkou touhu rozumět stavebnictví a dělat něco vlastníma rukama. Tento článek mi dal příležitost vyzkoušet se v této věci. Děkuji autorovi za podrobné vysvětlení a užitečné tipy! Teď mám nového koníčka a těším se, až začnu. Jsem si jistý, že zděné kování zefektivní moji pec a pomůže mi ušetřit palivo. A co je nejdůležitější, vytvoření něčeho vlastníma rukama vám dává zvláštní uspokojení a hrdost na výsledek. Jsem moc rád, že jsem na tuto informaci narazil! Děkuji mnohokrát!

Alexey Smirnov

Skvělý článek! Vždy jsem snil o tom, že si postavím vlastní kovový sporák a tento návod mi přišel vhod. Jsem velmi rád, že pro ni mohu vlastníma rukama vyrobit speciální cihlový štít. Všechny kroky jsou podrobně a jasně popsány, což bude velmi užitečné pro ty, kteří jako já nejsou profesionály ve stavebnictví. Nyní jsem si jistý, že moje kamna budou mít spolehlivou ochranu a nepoškodí okolní nábytek. Nemůžu se dočkat, až začnu pracovat na návodu! Děkuji autorovi za užitečné informace a živé fotografie, které mi během procesu pomohou. Nemůžu se dočkat, až si vychutnám teplo a pohodlí mé vlastní krbové římsy!

READ
Jak vyrobit skleník z polypropylenových trubek?

Anastasia Ivanova

Skvělý článek! Vždy jsem snil o vlastním kovovém sporáku, ale stál jsem před problémem, jak vytvořit ochranný štít z cihel. Tento průvodce krok za krokem je pro mě perfektní. Mile mě překvapila jednoduchost procesu a skutečnost, že všechny materiály lze zakoupit v běžném železářství. Nejlepší na návodu je podrobný popis každého kroku. Vše je srozumitelně a srozumitelně vysvětleno, takže to zvládne i začínající mistr. Opravdu jsem ocenil obrázky, které pomohly vizualizovat proces. Dalším plusem tohoto článku je možnost přidat do tvorby štítu vlastní osobnost. Miluji myšlenku ozdobit to a vytvořit něco speciálního, co se hodí k mému dekoru. Tento sporák bude určitě ozdobou mého domova. Děkuji autorovi článku za tak užitečný a srozumitelný návod. Nyní se cítím jistější a samozřejmě v blízké budoucnosti začnu vytvářet cihlový štít pro svůj kovový sporák. Jsem si jistý, že výsledek bude neuvěřitelný!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: