Ervené zelí: tipy pro pěstování a péči o zahradu

Červené zelí je jednou z nejoblíbenějších a nejchutnějších zahradních plodin. Vyniká jasně červenými listy a vysokým obsahem živin. Pěstování a péče o červené zelí není obtížné, ale vyžaduje určité znalosti a úsilí. V tomto článku vám řekneme, jak správně zasadit, zalévat a hnojit červené zelí, abyste získali dobrou úrodu.

Prvním krokem při pěstování červeného zelí je výběr vhodného místa pro výsadbu. Zelí miluje slunná místa, proto volte stanoviště, které je na plném slunci. Důležité je také zajistit zelí dobrou ochranu před větrem, protože silné poryvy mohou poškodit křehké listy. Je vhodné vybrat místo s úrodnou půdou, dobře odvodněnou a obohacenou organickou hmotou.

Jakmile je místo vybráno, je nutné připravit půdu. Důležité je plochu dobře odplevelit a odstranit veškerý plevel. Poté půdu zkypřete, přidejte kompost nebo humus pro zlepšení úrodnosti. Poté můžete začít s výsadbou červeného zelí. Hloubka výsadby by měla být taková, aby vrchol kořene byl na úrovni půdy. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být asi 50 cm, aby keře měly dostatek prostoru k růstu.

Po výsadbě nezapomeňte zalévat červené zelí. Důležité je půdu nepřevlhčit, ale také nenechat vyschnout. Mírné zavlažování pomůže zelí rychle se aklimatizovat a zahájit aktivní růst.

Výběr místa pro výsadbu červeného zelí

Světlo

Červené zelí miluje jasné sluneční světlo. Vyberte si proto místo, které bude během dne poskytovat dostatek slunečního světla. 6-8 hodin slunečního záření denně je pro červené zelí optimální množství.

Červené zelí preferuje úrodnou půdu s dobrou drenáží. Vyberte si proto místo s úrodnou půdou obohacenou kompostem nebo humusem. Ujistěte se, že půda má dobrou drenáž a nezadržuje vlhkost.

Rada: Zrcadlově natřený plast nebo fólie pod záhony zelí mohou odrážet světlo a zvyšovat úroveň osvětlení rostlin.

Vyhněte se také výsadbě červeného zelí v oblastech, kde se dříve pěstovala jiná brukvovitá zelenina, jako je brokolice a růžičková kapusta, aby se zabránilo šíření chorob a škůdců.

Základní požadavky na půdu a podmínky prostředí

Červené zelí, stejně jako většina zeleninových plodin, dává přednost volné a úrodné půdě. Nejlépe roste na lučních, kvalitních a humózních půdách s kyselostí od neutrální až po mírně kyselou.

READ
Kalkulačka pro výpočet spotřeby tuhého paliva pro pec

Při pěstování červeného zelí hrají důležitou roli i podmínky prostředí. Vyžaduje dobré osvětlení, ale nesnáší přímé sluneční světlo ve výšce dne. Proto se doporučuje zvolit místo pro výsadbu s ranním nebo večerním slunečním svitem.

Je třeba také poznamenat, že červené zelí není příliš odolné proti větru. Proto je nejlepší zvolit místo chráněné před silnými poryvy větru, například v blízkosti domu nebo jiných rostlin.

Nezapomeňte na úrodnost půdy, zelí potřebuje všechny potřebné makro- a mikroprvky pro dobrý růst a vývoj. Při výsadbě se doporučuje přidávat komplexní hnojiva, která obsahují všechny potřebné živiny.

Je třeba také pamatovat na to, že červené zelí preferuje půdní vláhu, proto nedovolte, aby půda vyschla nebo byla podmáčená. Rostlinu pravidelně zalévejte a sledujte stav půdy.

Je důležité vzít v úvahu předchozí plodiny na zahradě. Zelí se doporučuje sázet po zelené a kořenové zelenině, protože to pomáhá předcházet šíření chorob a škůdců.

Příprava půdy před výsadbou

Příprava půdy před výsadbou červeného zelí hraje důležitou roli pro zajištění úspěšného růstu a vývoje rostliny. Zde je několik kroků, které je třeba provést před výsadbou:

  1. Vyčistěte oblast od plevele a jiných rostlin. Odstraňte kořeny plevele, aby nezkazily úrodu.
  2. Uvolněte půdu v ​​oblasti, kde je zelí vysazeno. To pomůže kořenům rostliny rozšířit se a snadněji proniknout do půdy.
  3. Zlepšete půdu organickými hnojivy, jako je humus nebo kompost. Rostlině tak poskytnete potřebné živiny.
  4. Připravte otvory pro výsadbu zelí. Otvory by měly být přibližně 15-20 cm hluboké a asi 30 cm v průměru.
  5. Před výsadbou zelí naplňte každý otvor vodou. To pomůže vytvořit kořeny a zvýšit úroveň vlhkosti půdy.

Pamatujte, že pro úspěšné pěstování červeného zelí je velmi důležitá správná příprava půdy před výsadbou. Postupujte podle těchto kroků a můžete si vychutnat čerstvou a lahodnou sklizeň červeného zelí na vaší zahradě.

Hnojení a drenážní hospodářství

Pro úspěšné pěstování červeného zelí je důležité zajistit mu dostatek živin. K tomu je nutné pravidelně hnojit půdu kolem rostliny.

Nejvhodnějším hnojivem pro červené zelí je organické hnojivo jako humus nebo kompost. Zkypřením půdy kolem rostliny můžete aplikovat hnojivo do hloubky asi 10-15 centimetrů, aby zelí snadno přijalo všechny potřebné živiny.

READ
Patchworková kabelka: mistrovská třída ve vytváření světlého a jedinečného doplňku

Měli byste však být opatrní s dávkováním hnojiv, abyste to nepřehnali a nezpůsobili nadměrný růst olistění. Nejlepší je sladit množství hnojiva s doporučeními na obalu nebo se poradit s odborníkem.

Organizace odvodnění

Červené zelí miluje vlhké půdní podmínky, ale nesnáší stojatou vodu. Proto je důležité zorganizovat dobrou drenáž, aby se zabránilo zaplavení kořenového systému.

Nejprve je třeba vybrat místo pro výsadbu zelí, kde nedochází k záplavám a voda dobře stéká. Drenážní vlastnosti půdy pak můžete zlepšit smícháním se štěrkem nebo pískem. To umožní vodě rychle procházet půdou a nezdržovat se v kořenech zelí.

Doporučuje se také vytvořit malý záhon nebo uvalit zeminu kolem zelí, aby voda nestékala po povrchu. To pomůže udržet vlhkost u kořenů rostliny a zabránit erozi úrodné vrstvy půdy.

Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete svému červenému zelí poskytnout vše, co potřebuje k růstu a vývoji.

Pěstování červené zelí

Před výsadbou je nutné určit místo, kde se bude pěstovat červené zelí. Mělo by to být slunné místo s dobře propustnou půdou.

Výběr osiva

Výběr osiva

Při výsadbě červeného zelí se doporučuje používat pouze kvalitní semena. Několik týdnů před výsadbou byste si měli koupit semena v obchodě nebo objednat od důvěryhodných prodejců.

Před nákupem je třeba věnovat pozornost obalu semen: musí být neporušené a bez poškození. Vyplatí se také prostudovat datum sběru semen a vybrat si čerstvé exempláře.

Příprava půdy

Po výběru místa pro výsadbu červeného zelí musíte připravit půdu. K tomu přidejte organické hnojivo, jako je kompost nebo humus.

Doporučuje se také aplikovat minerální hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík.

Poté byste měli vykopat zem do hloubky asi 20-30 cm a vyrovnat povrch. Pokud je půda příliš kyselá, můžete přidat vápno nebo vápno.

Pro zlepšení odvodnění lze přidat písek nebo perlit.

Po přípravě půdy by se měla před výsadbou semen dobře zahřát a uschnout.

Je důležité pamatovat na to, že červené zelí potřebuje úrodnou půdu, proto je pro úspěšné pěstování nezbytné pravidelné hnojení po celou sezónu.

K úspěšnému pěstování a péči o červené zelí je tedy potřeba jej správně zasadit, vybrat kvalitní semena a připravit úrodnou půdu.

READ
Jak provést drenáž na místě: průvodce

Příprava sazenic a optimální doba výsadby

Příprava sazenic a optimální doba výsadby

Pěstování červeného zelí začíná přípravou sazenic. K tomu budete potřebovat semena, plochý truhlík nebo květináče na výsev, výživnou půdu a teplé místo pro pěstování. Je nutné předem určit optimální dobu pro výsadbu sazenic, aby stihly zakořenit a byly připraveny k přesazení do zahrady.

Výsev sazenic

Semena zelí zaséváme do půdy do hloubky 1-1,5 cm a mírně zaléváme. Pro rychlejší a šetrnější klíčení můžete použít metodu předsetí semínek do vlhké utěrky. Jakmile semena vyklíčí, je třeba je přenést do květináčů nebo truhlíků s výživnou půdou. Sazenice je třeba uchovávat na teplém a dobře osvětleném místě, aby se před výsadbou na zahradě rozvinuly a zesílily.

Optimální doba přistání

Červené zelí je teplomilná rostlina, takže optimální doba pro výsadbu sazenic na zahradě je konec jara, kdy se půda již zahřeje a nepředstavuje nebezpečí pro křehké sazenice. Je důležité si uvědomit, že zelí vyžaduje poměrně dlouhou vegetační dobu, proto se nedoporučuje odkládat výsadbu sazenic na později.

Znalost a dodržení optimální doby pro výsadbu sazenic zelí je jednou z klíčových podmínek úspěšného pěstování rostliny.

Připravte si tedy sazenice červeného zelí, dodržujte optimální dobu výsadby a získejte chutnou a zdravou sklizeň na vaší dači. Šťastné pěstování!

Správná technika výsadby a umístění rostlin

Výběr místa přistání

Před výsadbou červeného zelí vyberte oblast s dobrým slunečním světlem. Rostlina potřebuje pro proces fotosyntézy jasné světlo, které jí umožňuje získat potřebné živiny. Vybírejte také místo s dobrou ventilací, abyste zabránili rozvoji plísňových onemocnění.

Příprava půdy

Červené zelí preferuje úrodnou půdu s dobrou drenáží. Před výsadbou půdu předem ošetřete. Odstraňte plevel a kameny, poté přidejte organické hnojivo nebo kompost, abyste obohatili půdu o živiny.

Správná technika přistání

Červené zelí by mělo být zasazeno do připravených otvorů nebo zákopů umístěných ve vzdálenosti asi 60 cm od sebe. Hloubka otvoru nebo příkopu by měla být taková, aby kořeny rostliny byly položeny bez kroucení. Vysazené rostliny by měly být pokryty vrstvou mulče pro udržení vlhkosti a potlačení růstu plevele.

Umístění rostlin

Umístění rostlin

Při umisťování rostlin zvažte velikost vzrostlých rostlin. Červené zelí dorůstá do značné velikosti, proto mezi rostlinami ponechejte dostatek prostoru pro správný růst a vývoj. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 60-75 cm.

READ
Jak vybrat velikost sprchového koutu a správně jej nainstalovat

Dodržování správné techniky výsadby a rozmístění zajistí zdravý růst a dobrou sklizeň červeného zelí. Nezapomínejte také na pravidelnou zálivku, hnojení a hubení škůdců, aby se vašemu zelí dařilo a potěšilo vás šťavnatými a krásnými hlávkami.

Otázky a odpovědi:

Jak vybrat ideální místo pro výsadbu červeného zelí?

Ideální místo pro výsadbu červeného zelí by mělo být slunečné, ale mělo by být chráněno před větrem. Je také důležité vybrat místo s úrodnou půdou, dobře odvodněnou a středně hlubokou.

Jak správně pečovat o červené zelí?

Abyste se o červené zelí správně starali, musíte je pravidelně zalévat a včas uvolnit půdu. Důležité je také odstraňovat plevel a ošetřovat škůdce a choroby. Rostlinu se také doporučuje přihnojit, aby měla správnou výživu.

Jakou teplotu snáší červené zelí?

Červené zelí poměrně snáší nízké teploty a může růst při teplotách kolem 10 stupňů Celsia. Optimální teplota pro jeho růst a vývoj je však přibližně 18-20 stupňů Celsia.

Video:

Červené zelí, sazenice, pěstování, péče, škůdci

RADY PRO ZAHRADNÍKA CO NEDĚLAT NA ZELENINOVÉ ZAHRADĚ

Pěstujte zelí bez problémů Brokolice květák, rané, pozdní zelí

Recenze

KáťaK

Tento článek je pro mě velmi užitečný, protože se zahradnictvím teprve začínám. Vždy jsem miloval červené zelí pro jeho šťavnatost a chuť, a tak ho chci pěstovat na své letní chalupě. Zvláště užitečné mi byly rady ohledně výběru místa pro výsadbu a přípravy půdy. Teď už vím, že červené zelí preferuje slunná místa a úrodnou půdu. Ujasnil se mi i optimální čas pro výsadbu – to je jaro nebo začátek podzimu. Mimochodem, vhod přijdou i tipy na hnojení, zálivku a hubení škůdců. Zvláště se mi líbilo, že červené zelí vyžaduje pravidelnou zálivku, ale nesnáší stagnující vlhkost. Díky tomuto článku jsem si nyní jistý, že červené zelí budu na své zahrádce úspěšně pěstovat a v budoucnu si užívat jeho chuť.

Sergey

Článek je pro mě jako letní obyvatele velmi užitečný a relevantní. Vždy jsem snil o pěstování červeného zelí vlastníma rukama, ale nevěděl jsem, jak se o něj správně starat. Díky těmto radám už chápu, že je potřeba dbát na výběr odrůdy a přípravu půdy a také správnou zálivku a hnojení rostliny. Obzvláště se mi líbila informace o nutnosti chránit zelí před škůdci a chorobami. Teď už vím, jaká opatření udělat pro zachování sklizně zelí. Děkuji mnohokrát za vaše cenné rady! Těším se na budoucí příspěvky na vašem webu.

READ
Plastové kroužky studny: typy, velikosti, ceny, instalace

Alexey Smirnov

Článek je velmi užitečný a informativní! Vždy jsem snil o tom, že si vypěstuji vlastní zelí v zemi, a tento článek mi hodně pomohl. Obzvláště se mi líbily tipy na výběr správné odrůdy červeného zelí a přípravu půdy. Teď už přesně vím, co musím do půdy přidat pro úspěšný růst rostlin. Navíc už vím, jak správně zalévat a hnojit zelí, aby rostlo zdravě a silné. Zajímavé bylo také naučit se, jak se vypořádat se škůdci a chorobami. Takže díky za tak užitečné informace! Těším se, až vypěstuji své první červené zelí.

Marii Petrovou

Článek je velmi užitečný! Vždy jsem snil o tom, že si vypěstuji vlastní zeleninu na venkově, a červené zelí je ideální volba. Tipy pro setí, zalévání a péči o rostlinu jsou uvedeny velmi jasně. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí: o nutnosti pravidelného krmení, o ochraně před škůdci a chorobami. V článku je také uvedeno, že červené zelí potřebuje přístup ke slunečnímu záření, což je pro mě důležitý bod. Moc děkuji za tak informativní článek! Nyní jsem si jistý, že mohu úspěšně pěstovat a starat se o červené zelí a užívat si čerstvé zeleniny z vlastní zahrady.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: