Jak ušít povlak na polštář?

Šití povlaku na polštář – Jedná se o jeden z nejjednodušších a nejdostupnějších způsobů, jak změnit interiér vaší ložnice nebo obývacího pokoje. Vytvořit útulný a stylový interiérový detail vlastníma rukama vám zabere jen pár minut. I když nemáte žádné zkušenosti se šitím, tyto pokyny pro začátečníky vám pomohou tuto práci zvládnout.

Nejprve se rozhodněte o materiálu povlaku na polštář. Možností je mnoho, ale pro začátek se doporučuje zvolit přírodní látky střední gramáže, jako je bavlna nebo len. Vyberte si barvu nebo potisk, které ladí s vaším dekorem a navodí tu správnou náladu. Doporučuje se vybrat již hotový kus látky podle velikosti, aby se předešlo zbytečným úpravám a stříhání.

Před zahájením práce byste si měli změřit rozměry polštáře, na který budete povlak na polštář šít. Upozorňujeme, že povlak na polštář je obvykle o 5 cm větší než polštář (2,5 cm pro šev na každé straně).

Jakmile se rozhodnete pro své míry, položte látku na pracovní plochu a označte požadované míry. Ustřihněte dva kusy látky – jeden na přední stranu povlaku na polštář a jeden na zadní stranu. Oba kusy by měly mít stejnou velikost. To budou hlavní panely povlaku na polštář.

Nyní vezměte jeden z látkových panelů a položte jej pravou stranou dolů. Dále si sestavte volán na povlak na polštář, pokud chcete přidat nějaký extra styl a rozměr. Ze stejné látky můžete ušít volán nebo použít hotovou girlandu nebo stuhu. Připevněte volán k látce pomocí špendlíků tak, aby přesahoval jednu stranu panelu. Dále opatrně prošijte volán po celé jeho délce, abyste jej připevnili k látce.

Příprava materiálů a nástrojů

Než začnete pracovat na výrobě povlaku na polštář, musíte připravit všechny potřebné materiály a nástroje:

1. Látka na vnější a vnitřní části povlaku na polštář. Vyberte látku podle vašich preferencí a požadavků na design místnosti.

2. Potrubí pro dokončení okrajů povlaku na polštář. Chcete-li svému povlaku na polštář dodat osobitý vzhled, vyberte si krásné lemování.

3. Závity. Vyberte nitě v barvě, která odpovídá barvě látky. Používejte kvalitní nitě, aby vám povlak na polštář dlouho vydržel.

READ
Jak udělat vaši chodbu stylovou a elegantní - tipy návrhářů

4. Stuhy nebo střapce na zdobení povlaku na polštář. Pokud chcete přidat další dekorativní prvky, zvolte stuhy nebo střapce, které budou ladit s designem místnosti.

5. Šicí stroj. Pokud máte šicí stroj, můžete povlak na polštář ušít rychle a snadno. Pokud nemáte šicí stroj, můžete použít ruční šití.

6. Nůžky na látku. K přesnému a přesnému stříhání látky používejte ostré nůžky.

7. Železo. Odešlete látku dříve, než začnete, abyste se vyhnuli zmačkání a zajistili rovnoměrné švy.

8. Tužkou nebo křídou zvýrazněte místa, kde je třeba udělat švy.

9. Jehla a špendlík. Před šitím použijte ruční šicí jehlu a špendlík k zajištění jednotlivých kusů povlaku na polštář.

10. Měřicí páska. Pomůže vám správně změřit všechny potřebné rozměry pro výrobu povlaku na polštář.

Příprava všech potřebných materiálů a nástrojů před zahájením práce vám pomůže ušetřit čas a proces výroby povlaku na polštář bude pohodlnější a příjemnější.

Výběr látky a velikost

Než začnete vytvářet povlak na polštář, musíte si vybrat správnou látku. Měl by být příjemný na dotek a odpovídat vašim preferencím barev a vzorů. Navíc mějte na paměti, že látka musí být dostatečně odolná, aby vydržela opakované praní.

K měření rozměrů budete potřebovat krejčovský metr a polštář, na který povlak na polštář natáhnete. Nejprve si změřte výšku svého polštáře, abyste určili výšku svého povlaku na polštář. Chcete-li to provést, změřte vzdálenost od horního k dolnímu okraji polštáře.

Poté určete šířku povlaku na polštář. Chcete-li to provést, změřte šířku polštáře a k této hodnotě přidejte 5-7 centimetrů pro okraj a volné uložení povlaku na polštář.

velikost Výška povlaku na polštář (cm) Šířka povlaku na polštář (cm)
standard 50-60 50-60
euro (čtverec) 60-70 60-70
Dekorativní (obdélníkový) 40-50 60-70

Nyní, když máte všechny potřebné míry, můžete začít šít povlak na polštář. Tato měření vám pomohou určit množství potřebné látky a správně připravit vzor.

Vzor a vystřihování dílů

Než začnete šít povlak na polštář, je důležité vytvořit vzor a vystřihnout kousky z látky. V této části se na tento proces podíváme podrobněji.

Potřebné materiály:

 • Tkanina zvolené barvy a textury
 • Мел
 • nůžky
 • Knoflíky nebo zip (volitelné)
 • Žehlička a žehlicí prkno
 • Nitě správné barvy
 • Šicí stroj
READ
Jak šít tyl vlastníma rukama

Kroky k vytvoření vzoru a vyříznutí kusů:

 1. Připravte si potřebné materiály a položte látku na rovný povrch.
 2. Změřte rozměry svého povlaku na polštář pomocí metru. Vezměte prosím na vědomí, že na každém okraji musíte přidat další 2-3 centimetry na švy.
 3. Pomocí křídy a pravítka nakreslete obrys povlaku na polštář na látce pomocí rozměrů, které jste získali v předchozím kroku.
 4. Oddělte vzor od hlavní látky, abyste mohli kousky později vystřihnout. Ponechte malý okraj kolem okrajů vzoru, aby nedošlo k poškození detailů.
 5. Opatrně vystřihněte vzor podél obrysu podle čar, které jste nakreslili křídou.

Po dokončení těchto kroků byste měli mít připravený vzor a nastříhané kusy, abyste si mohli ušít povlak na polštář. Nyní můžete přejít k další fázi – sestavování a šití povlaku na polštář.

Skládání a šití povlaků na polštáře

Jakmile si připravíte všechny potřebné materiály a vystřihnete látku, můžete se pustit do sestavování a šití povlaku na polštář.

1. Sestavení povlaku na polštář

1. Sestavení povlaku na polštář

Než začnete sestavovat, ujistěte se, že máte před sebou dva kusy látky, které budou sloužit jako přední a zadní strana povlaku na polštář.

1.1. Umístěte pravou stranu látky dolů na pracovní plochu.

1.2. Horní okraj látky přehněte o 1,5-2 cm a jemně vyžehlete. To bude horní okraj povlaku na polštář.

1.3. Poté seberte zbývající tři strany látky a položte je k sobě tak, aby odpovídaly okrajům. Měli byste skončit s „obálkou“ látky, uvnitř které bude prázdný prostor pro polštář.

2. Steh povlaku na polštář

2. Steh povlaku na polštář

2.1. Chcete-li okraje zajistit a vytvořit silný steh, sešijte je k sobě. Použijte speciální šicí nit a jehlu.

2.2. Zaměřte se na horní okraj povlaku na polštář a začněte jej šít, pohybujte se od jednoho okraje k druhému. Můžete použít jednoduchý šev nebo jej vyztužit více průchody.

2.3. Jakmile dokončíte šití, pokračujte v šití podél zbývajících tří stran povlaku na polštář.

2.4. Zatáhněte za nit a zavažte uzel pro zajištění stehu.

Váš povlak na polštář je nyní připraven k použití! Můžete jej libovolně ozdobit, přidat krajku nebo nášivky. Můžete také ušít několik povlaků na polštáře z různých látek a vytvořit tak zajímavý set do ložnice.

READ
Jak se zbavit mravenců ve vašem domě navždy doma

Instalace zipu nebo knoflíků

Krok 1: Připravte si zip nebo patentky podle velikosti vašeho povlaku na polštář. Pokud chcete použít zip, změřte délku a ustřihněte jej na míru. Pokud dáváte přednost patentkám, kupte si jich tolik, kolik potřebujete, a umístěte je na opačné strany povlaku na polštář.

Krok 2: Označte, kde bude zip nebo patentky na látce povlaku na polštář. U zipu označte střed zad a horní část povlaku na polštář. U knoflíků označte místa, kde budou tlačítka a poutka pro jejich zajištění.

Krok 3: Přišijte zip nebo patentky na povlak na polštář pomocí šicího stroje na látky. Pokud používáte zip, začněte jej přišívat na jednom z okrajů povlaku na polštář a ujistěte se, že je úhledně umístěn a šit rovně. Dáváte-li přednost knoflíkům, umístěte a přišijte je na předem vyznačená místa a poté přišijte poutka podle umístění knoflíků.

Krok 4: Zkontrolujte, zda jsou zip nebo patentky bezpečně připevněny k povlaku na polštář a zda správně fungují.

Krok 5: V případě potřeby povrch upravte a ujistěte se, že povlak na polštář vypadá elegantně a krásně.

Krok 6: Připraveno! Nyní máte stylový povlak na polštář s připevněným zipem nebo patentkami.

Dokončovací úpravy a péče o produkt

Po dokončení procesu šití povlaku na polštář je důležité provést několik dokončovacích úprav, abyste získali konečný vzhled.

1. Žehlení

Nejprve musíte povlak na polštář pečlivě vyžehlit pomocí žehličky při teplotě vhodné pro typ látky, abyste odstranili všechny záhyby a povrch byl rovný a hladký.

2. Fixace tkáně

Pokud používáte látku, která je náchylná k natahování nebo posouvání, doporučuje se zajistit ji speciálními zajišťovacími prostředky, jako je látková lepicí páska nebo mini kolíčky na prádlo. To pomůže zabránit deformaci povlaku na polštář během používání a praní.

Jakmile jsou konečné úpravy dokončeny, je čas se o kus řádně starat, abyste zajistili, že vydrží dlouho.

Otázky a odpovědi:

Kolik látky potřebujete k ušití povlaku na polštář?

Na ušití standardního povlaku na polštář o rozměru 50×70 cm budete potřebovat přibližně 0.5 metru látky.

Jaké nástroje a materiály jsou potřeba k šití povlaku na polštář?

K ušití povlaku na polštář budete potřebovat: látku, nitě vhodné barvy, jehlu, nůžky, průhledné pravítko a žehličku.

READ
Jak správně nainstalovat infračervené vyhřívané podlahy pod laminát

Jak vybrat správnou látku na povlak na polštář?

Pro povlak na polštář je lepší zvolit měkkou a odolnou látku, jako je bavlna nebo len. Myslete také na to, že látka musí mít správnou velikost, aby stačilo sešít povlak na polštář.

Jaké jsou způsoby, jak ozdobit povlak na polštář?

Existuje mnoho způsobů, jak ozdobit povlak na polštář: výšivka, nášivka, potisk atd. Můžete si vybrat jakoukoli metodu, která se vám líbí a bude kombinována s celkovým stylem interiéru.

Existují nějaké speciální vlastnosti při šití povlaku na dekorační polštář?

Ano, při šití povlaku na přehozový polštář je důležité si uvědomit, že bude sloužit pouze k dekorativním účelům a nebude se prát tak často jako běžný povlak na polštář. Proto můžete použít dekorativnější a dražší látky, stejně jako experimentovat s návrhy a dekoracemi.

Video:

Jak ušít povlak na polštář. Detailní, jednoduchý MK. Zvládne to i začátečník.

JEDNODUCHÝ POUZDRO NA POLŠTÁŘ

JAK ušít standardní PLÁŠTĚN NA POLŠTÁŘ 50×70

Recenze

Alexander

Článek je velmi užitečný a informativní! Už dlouho jsem se chtěla naučit šít vlastní povlaky na polštáře a díky tomuto návodu jsem konečně dostala odvahu pustit se do práce. Podrobný popis kroků a fotografie krok za krokem mi pomohly tento úkol snadno pochopit a dokončit. Nyní mám nejen originální, ale i ručně vyráběné povlaky na polštáře, které dodávají mému domovu pohodlí a útulnost. Proces šití se ukázal jako velmi zábavný a relaxační a výsledek předčil všechna má očekávání. Teď budu ráda, když budu takové dárky dávat své rodině a přátelům! Děkuji autorce za podrobné vysvětlení a motivaci začít šít!

Jekatěrina Smirnová

Článek je velmi užitečný a informativní! Už dlouho jsem se chtěla naučit sama šít a vyrábět různé dekorační předměty a ušít povlak na polštář byl jeden z mých prvních úkolů. Návod byl perfektním pomocníkem: krok za krokem jsem pochopila, jak vybrat správnou látku, změřit rozměry a ušít povlak na polštář. Velmi se mi líbily informace o různých typech povrchové úpravy a zdobení, ze kterých lze vytvořit jedinečný design. Nyní si mohu sama vytvořit krásné povlaky na polštáře, které podtrhnou styl a pohodlí mého interiéru. Moc děkuji za tak podrobný a jasný článek!

READ
Kované záclonové tyče: jedinečná designová možnost pro váš interiér

přezdívka 2

Díky za podrobné pokyny! Vždy jsem si myslela, že šití není mužská zábava, ale inspirována vaším článkem jsem se rozhodla, že to zkusím. Opravdu, šití povlaku na polštář se ukázalo být jednodušší, než jsem si myslel. Vaše pokyny krok za krokem byly velmi jasné a já jsem byl schopen dokončit úkol sám. Nyní mám stylový a útulný povlak na polštář, šitý vlastníma rukama. Kdo by to byl řekl, že takových mistrovských děl je schopen i muž! Děkuji za inspiraci a možnost vyzkoušet něco nového. Jsem si jistý, že váš článek pomůže mnoha začínajícím švadlenám zvládnout toto umění!

přezdívka 1

Článek je velmi užitečný pro ty, kteří teprve začínají ovládat umění šití. Povlak na polštář je skvělý projekt pro začátek a podrobné pokyny vám pomohou celým procesem. Líbí se mi, jak autorka krok za krokem vysvětluje každý krok a dává užitečné tipy. Věřím, že článek jasně a jasně ukazuje, že vytvořit povlak na polštář není nic složitého. Jsem ráda, že jsem se naučila šít vlastní povlaky na polštáře, abych si mohla vyzdobit svůj pokoj jedinečnými dekoračními kousky. Mezi mé budoucí projekty bude určitě patřit šití povlaků na polštáře. Moc děkuji autorovi!

Alina Ivanová

Skvělý článek! Vždy jsem snila o tom, že se naučím šít a tento podrobný návod pro začátečníky mi přišel velmi vhod. Teď si díky vám můžu ušít svůj první povlak na polštář sám. Velmi oceňuji, že návod obsahuje vše potřebné: seznam materiálů, podrobný popis každého kroku s fotografiemi a dokonce i tipy na výběr látky. Teď už chápu, jaký typ švu použít a co dělat, když se něco pokazí. Nemůžu se dočkat, až začnu realizovat své kreativní nápady a vytvářet krásné povlaky na polštáře pro můj domov. Děkujeme za vaši pomoc a inspiraci!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: