Jak vyrobit látkové rolety vlastníma rukama

Látkové rolety jsou skvělým způsobem, jak dodat místnosti útulnost a kouzlo, a také ovládat úroveň světla v místnosti. Pokud chcete vytvořit originální interiér a ušetřit peníze, doporučujeme zkusit vyrobit látkové rolety vlastními rukama. V tomto článku poskytujeme podrobné pokyny, které vám pomohou projít procesem.

Než se pustíte do výroby látkových rolet, budete potřebovat nějaké materiály a nástroje. Vyberte látku, která bude sloužit jako základ žaluzie. Dobrou volbou je přírodní bavlněný materiál, který lze sehnat v obchodech s látkami nebo na internetu. Dále budete potřebovat lišty na zvedání a spouštění žaluzií, stejně jako upevňovací prvky a záclonovou tyč.

Prvním krokem při vytváření látkových rolet je změřit okno, na které je budete instalovat. Poté látku nařežte na požadovanou velikost a ponechte určitou rezervu pro lemování a zajištění římsy. Poté přišijte tah nahoru a dolů proužky k horní části látky.

Dále připevněte římsu ke stěně nebo stropu pomocí spojovacích prvků. Ujistěte se, že je vodorovný a bezpečný. Poté zajistěte látku a stuhy k záclonové tyči pomocí špendlíků nebo jiných upevňovacích prostředků. Ujistěte se, že je látka napnutá a zavěšená rovně.

Vaše látkové rolety jsou nyní připraveny k použití! Nastavením úrovně osvětlení v místnosti můžete zkontrolovat, jak stoupá a klesá. V případě potřeby můžete vždy provádět úpravy a úpravy podle svého vkusu a potřeb. Tímto způsobem ušetříte peníze a vytvoříte jedinečný interiér vašeho pokoje.

Výroba látkových rolet vlastníma rukama je snadná a zábavná! Nebojte se experimentovat s různými barvami a texturami látek, abyste svému domovu dodali osobitost. Šťastnou kreativitu!

Jak vyrobit látkové rolety vlastníma rukama

Látkové rolety jsou skvělé pro zdobení oken ve vaší domácnosti. Pomohou nejen vytvořit útulnou atmosféru, ale také ochrání před jasným slunečním světlem a nepříjemnými pohledy z ulice. V tomto článku vám řekneme, jak vyrobit látkové rolety vlastníma rukama.

Krok 1: Příprava materiálů

Než začnete vyrábět látkové rolety, budete potřebovat následující materiály:

 • Tkanina dle vašeho výběru;
 • Dřevěná nebo hliníková vodítka;
 • Pružina pro zvedání žaluzií;
 • Šňůra nebo řetízek pro ovládání žaluzií;
 • Spojovací materiál pro připevnění žaluzií k oknu.

Než začnete, ujistěte se, že máte všechny potřebné materiály.

READ
Je možné nalepit novou tapetu na staré? Doporučení od zkušených specialistů

Krok 2: Vytvoření základny

Nejprve vytvořte základ pro vaše látkové rolety. Vodítka připevněte na dřevěný nebo hliníkový pásek, který bude sloužit jako podpěra látkové části rolety. Nainstalujte zvedací pružinu rolety v horní části základny a připojte šňůru nebo řetízek pro ovládání rolety na straně.

Podklad musí být dostatečně pevný, aby unesl váhu látky a odolný proti poškození.

Krok 3: Připevnění tkaniny

Vyberte si látku podle svého vkusu a velikosti okna. Látku ustřihněte na odpovídající velikost s přihlédnutím k rezervám na lemování okrajů.

Poté připevněte látku k základně žaluzie, rovnoměrně ji natáhněte a připevněte sponkami na papír nebo speciálními upevňovacími sponkami.

Krok 4: Instalace žaluzií

Krok 4: Instalace žaluzií

Poté, co je látková část žaluzie hotová, nainstalujte úchyty na okno. Umístěte základnu žaluzií do držáků a bezpečně je upevněte. Ujistěte se, že se žaluzie volně pohybují nahoru a dolů a že ovládací lanko nebo řetízek fungují správně.

Nyní máte své vlastní látkové rolety, které vám pomohou ovládat světlo a vytvořit útulné prostředí ve vašem domově. Užívat si!

Přípravná fáze

Než se pustíte do výroby látkových rolet, musíte provést řadu přípravných prací.

Krok 1: Změřte otevření okna

Prvním krokem při vytváření látkových rolet je měření okenního otvoru. Změřte šířku a výšku otvoru pomocí měřicí pásky. Výsledné hodnoty zaznamenejte.

Krok 2: Výběr látky a materiálů

Po změření okna určete potřebnou délku a šířku látky pro výrobu žaluzie. Vyberte si látku, která vyhovuje vašemu vkusu a preferencím. Musíte také zakoupit všechny potřebné materiály pro výrobu žaluzií, jako jsou šňůry, elastické pásky a spojovací prvky.

Krok 3: Příprava pracoviště

Než začnete, ujistěte se, že máte pohodlnou a bezpečnou pracovní plochu. Na pracovní plochu rozložte všechny potřebné nástroje a materiály tak, aby byly během pracovního procesu snadno dostupné.

Dodržováním těchto přípravných kroků budete připraveni začít realizovat svůj nápad s látkovými roletami vlastními rukama.

Výběr a nákup látky

Výběr a nákup látky

1. Barva a design: Látka by měla ladit s interiérem místnosti a celkovou atmosférou. Vyberte si barvu a design, který doplní vaše stěny, nábytek a výzdobu.

Tip: Chcete-li v místnosti vytvořit akcenty, zvolte rolety s výraznými nebo neobvyklými vzory.

2. Průhlednost: Různé tkaniny mají různé stupně průhlednosti. Zvažte osvětlení místnosti a úroveň soukromí, kterou chcete poskytnout. Neprůhledné látky najdou uplatnění například v ložnicích, průsvitné nebo světlé zase v obývacím pokoji nebo kuchyni.

READ
Kombinovaná dlažba a plovoucí podlaha: 50 fotografií v kuchyni, chodbě, obývacím pokoji

Tip: Chcete-li zachovat co nejvíce světla a vytvořit světlý, vzdušný interiér, zvolte čiré nebo průsvitné látky.

3. Praní a péče: Zkontrolujte, zda lze látku, kterou si vyberete, prát v pračce nebo vyžaduje pokročilejší péči. Je vhodné zvolit materiál, který lze snadno udržovat čistý a v dobrém stavu.

Tip: Dáváte-li přednost materiálům nenáročným na údržbu, volte syntetické nebo směsové tkaniny, které lze většinou prát v pračce.

4. Rozpočet: Nastavte si rozpočet a vyberte si látku, která nejlépe odpovídá vašim finančním možnostem. Obměňujte různé typy látek, abyste našli ten správný střih.

Tip: Pokud máte omezený rozpočet, zvažte použití levnějších látek nebo směsí.

Po výběru vhodné látky můžete přejít k další fázi – přípravě a výrobě látkových rolet.

Měření a výpočty

Krok 1: Určete si velikost okna, pro které budete látkové rolety vyrábět. Změřte šířku a výšku okna pomocí metru. Výsledné hodnoty zaznamenejte.

Krok 2: Při výpočtu velikostí materiálu pro látkové rolety zvažte následující faktory:

 • Poloha světla: Pokud je okno na jižní straně budovy a je vystaveno intenzivnímu slunečnímu záření, doporučuje se přidat další okraj v šířce tkaniny, aby se zabránilo slunečnímu záření. To je obvykle asi 10-15 centimetrů.
 • Okenní rámy: Pokud má okno rámy, zvažte jejich hloubku a přičtěte ji k šířce látky, aby žaluzie okno zcela zakryly.
 • Výplň: Na okrajích okna ponechte malé prohlubně pro instalaci žaluzií. Obvykle je to 3-5 centimetrů na každé straně.

Krok 3: Vypočítejte počet látkových pásků potřebných pro látkové rolety. Vypočítejte, kolik pruhů se vejde do šířky okna s přihlédnutím k přidaným faktorům. Na základě této hodnoty určete průměrnou šířku pásma.

Krok 4: Na základě získaných údajů vyberte látku a barvu, která je vhodná pro vaše látkové rolety. Zvažte své preference a dekorativní styl vašeho interiéru.

Krok 5: Určete délku každého pruhu látky potřebné k výrobě látkových rolet. Změřte výšku okna a přidejte požadovanou délku okrajů ve spodní a horní části žaluzie. Obvykle je to 3-5 centimetrů na každé straně.

Podle těchto podrobných pokynů budete schopni správně změřit a vypočítat rozměry materiálu pro vaše látkové rolety. To vám pomůže vyrobit je vlastníma rukama a vytvořit útulný interiér ve vašem domě.

READ
Zdění pro spárování: kde začít

Příprava materiálů a nástrojů

K výrobě látkových rolet budete potřebovat následující materiály:

 • Látka dle vlastního výběru
 • Hliníkový profil pro římsu
 • Kolejnice pro upevnění
 • Nitě nebo tkaničky
 • Spojovací materiál (hřebíky, šrouby atd.)

Budete také potřebovat následující nástroje:

 • Nůžky pro práci s látkou
 • Žehlící prkno a žehlička (na žehlení látky)
 • Šroubovák a/nebo vrtačka
 • Pravítko nebo měřicí páska
 • Lepidlo nebo hřebíky, v závislosti na zvoleném způsobu upevnění

Je důležité, aby se: Před zahájením práce se ujistěte, že máte po ruce všechny potřebné materiály a nástroje. Předejdete tak zbytečným přerušením práce a ušetříte čas.

Poznámka: Před použitím nářadí si prosím přečtěte jejich návod k použití a použití, abyste zajistili bezpečnost během provozu.

Lepení dílů a upevnění mechanismu

Jakmile máte připraveny všechny potřebné materiály, je čas na slepení dílů a zajištění mechanismu látkových rolet.

Krok 1: Lepení dílů

Začněte připojením vertikálních lamel. Naneste lepidlo na okraj jedné lamely a opatrně jej připevněte k okraji druhé lamely. Pokračujte v přidávání lepidla a pomalu lepte všechny zbývající lamely, dokud nebudete mít požadovanou šířku rolety. Ujistěte se, že jsou lamely zarovnány a přitlačeny k sobě.

Dále přilepte vodorovné lamely. Stejným způsobem naneseme lepidlo na okraj jedné lamely a přiložíme k okraji druhé lamely. Pokračujte v tomto procesu, dokud nespojíte všechny vodorovné lamely v řadě. Ujistěte se, že jsou lamely zarovnány a přitlačeny k sobě.

Krok 2: Připevnění mechanismu

Připravte montážní mechanismus. Mechanismus se obvykle skládá ze dvou částí: horní a spodní. Horní mechanismus slouží k nastavení úhlu žaluzií a spodní mechanismus slouží k jejich zvedání a spouštění.

Vložte horní mechanismus do horní části látkových rolet, evidentně jej zajistěte na místě. Zkontrolujte, zda je mechanismus správně nainstalován a zda se volně otáčí.

Dále zajistěte spodní mechanismus ke spodní části látkových rolet. Obvykle má speciální poutko nebo háček na upevnění. Ujistěte se, že je mechanismus bezpečně upevněn a při zvedání nebo spouštění žaluzií nespadne.

Po dokončení těchto dvou kroků budou vaše látkové rolety připraveny k použití. Zkontrolujte správnou funkci mechanismů: lamely se otáčejí a žaluzie se bez problémů zvedají a klesají.

V případě potřeby máte možnost dodatečně přidat závity pro ovládání rolet nebo uzly pro zajištění šňůr.

READ
Zdící směs na cihly: spotřeba suché směsi na 1 m2 zdiva, hotové bílé výrobky, kolik barevných výrobků je potřeba na 1 m3 pokládky cihel
Lepené díly Upevnění mechanismu
Postupně nanášejte lepidlo a lepte svislé lišty. Zajistěte horní mechanismus nahoře a spodní mechanismus dole.
Ujistěte se, že jsou lamely zarovnány a přitlačeny k sobě. Ujistěte se, že jsou mechanismy správně nainstalovány a fungují.

Otázky a odpovědi:

Jaké materiály jsou potřebné k výrobě látkových rolet vlastníma rukama?

K výrobě látkových rolet budete potřebovat následující materiály: hmoždinky na tyč, profil na římsu, sadu kování pro upevnění, látku dle vašeho výběru, pásku nebo lepidlo na látku, nit a jehlu na šití.

Video:

Nekupujte nábytkové lamelové dveře. 100% způsob, jak je udělat sami, bez speciálního nářadí a za drobné

Šikovný řemeslník předvedl geniální nápad vyrobený z plastových spon

Jak nechat PRODEJCE ŽALUZIÍ hladového

Recenze

Ivan Petrov

Velmi zajímavý a užitečný článek! Vždy jsem rád vyráběl věci vlastníma rukama, a tak jsem se rozhodl, že zkusím vyrobit látkové rolety do okna. Bylo velmi výhodné, že autor poskytl pokyny krok za krokem, které podrobně popsaly všechny fáze práce. Díky tomuto článku jsem přišel na to, jak správně změřit okno, vybrat látku a vybrat potřebné nářadí. Nyní mám krásné a stylové rolety, které jsem si sám vyrobil. Líbí se mi, že mohu ovládat úroveň světla jednoduše nastavením polohy žaluzií. Nyní mám v pokoji nejen funkční, ale i originální okenní dekoraci. Děkuji autorovi za tak podrobný a srozumitelný návod!

Ivan

Článek je velmi užitečný a srozumitelný. Postup výroby látkových rolet je představen krok za krokem a přehledně. Rozhodla jsem se je vyrobit sama a díky tomuto článku jsem to bez problémů zvládla. Autor článku dostatečně podrobně popisuje všechny fáze práce, počínaje výběrem materiálů a konče konečnými úpravami. Každý krok je opatřen ilustracemi, díky nimž je proces ještě názornější a srozumitelnější. Autor navíc doporučuje používat pouze dostupné nástroje, což je také velmi pohodlné. Pokud tedy chcete své okno okořenit a dodat mu osobité kouzlo, vřele doporučuji využít tento návod krok za krokem a vyrobit si látkové rolety vlastní. Jsem si jist, že výsledek vás mile překvapí!

Alexander Petrov

Velmi zajímavý a užitečný článek! Vždy jsem rád vyráběl věci vlastníma rukama a nacházel nové způsoby, jak vyzdobit svůj domov. Látkové rolety jsou pro mě opravdovým objevem! Nikdy předtím jsem nepřemýšlel o tom, že bych je vyrobil sám, ale vaše pokyny krok za krokem mi daly příležitost. Nyní si mohu vytvořit dokonalé rolety podle svých preferencí a neutrácet peníze navíc za nákup hotových výrobků. Zvláště se mi líbila myšlenka použití běžného materiálu a záclonové pásky. Je to tak jednoduché, ale zároveň stylové a útulné. Myslím, že tyto rolety budou skvělým doplňkem do každého interiéru. I když návod vypadá jednoduše, mohu je realizovat pouze díky vašim jasným a srozumitelným vysvětlením. Je moc hezké, když autor myslí na své čtenáře a dělá vše pro to, aby jim pomohl. Díky za vaši práci! Nemůžu se dočkat, až začnu vyrábět vlastní látkové rolety a proměním svůj domov. Přeji vám další úspěchy a nadále nás těšíte zajímavými články!

READ
Kalina Buldenezh - místo kulového zázraku v krajinném designu

Иван Иванов

Článek je velmi užitečný a zajímavý. Vždy jsem se chtěl naučit vyrábět látkové rolety sám, ale nevěděl jsem, kde začít. Díky tomuto návodu krok za krokem jsem si uvědomil, že to není vůbec těžké. Všechny fáze jsou podrobně popsány a opatřeny vizuálními fotografiemi, díky čemuž je proces ještě srozumitelnější. Obzvláště se mi líbily tipy na výběr látky a nástrojů, stejně jako kroky spojené s měřením a počítáním. Nyní jsem si jistý, že si snadno poradím s výrobou látkových rolet a dám svému interiéru nový styl. Děkuji autorovi za tak komplexní informace a pomoc při zvládnutí nového řemesla!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: