Jak vyrobit tekutou gumu doma?

Tekutá guma je úžasný materiál, který lze použít k ochraně povrchů před vlhkostí a poškozením. Na rozdíl od běžného kaučuku má tekutou konzistenci, což umožňuje jeho aplikaci na širokou škálu povrchů – od dřeva po látku. Jak si vyrobit tekutou gumu sami doma? V tomto článku vám řekneme o podrobných pokynech a nezbytných ingrediencích.

K přípravě tekuté gumy budete potřebovat:

 1. Latexová kapalina. To je hlavní složka, která dává materiálu jeho základní vlastnosti – pružnost, pevnost a voděodolnost. Latexovou kapalinu lze zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo objednat online.
 2. Izolační rozpouštědlo. Přidání rozpouštědla umožňuje upravit viskozitu materiálu. Rozpouštědlo také zajišťuje rychlé schnutí a tvorbu filmu.
 3. Pigmenty. Pokud chcete dát tekuté gumě určitou barvu, budete potřebovat pigmenty. Přidávají se do latexové kapaliny před přidáním rozpouštědla.
 4. Doplňky. V závislosti na vašich cílech a preferencích můžete přidat různé přísady – zvýrazňovače, antibakteriální látky, vůně atd.

Je důležité vědět: Než začnete připravovat tekutou gumu, pečlivě si přečtěte pokyny, které jsou součástí každé složky. Pozor také na poměr ingrediencí – může se lišit v závislosti na zvolené značce.

Příprava tekutého kaučuku tedy začíná smícháním latexové kapaliny a pigmentů. K tomu budete potřebovat nádobu, ve které můžete proces míchání provádět. Je velmi důležité zajistit dobré větrání místnosti, protože při práci s tímto materiálem může dojít ke specifickému zápachu. Doporučuje se také používat rukavice a ochranné brýle.

Příprava na práci

Příprava na práci

Za prvé, než začnete vyrábět tekutou gumu, musíte si připravit všechny potřebné nástroje a materiály. K tomu budete potřebovat:

 • Gumová základna (nejlépe použít starou gumovou pneumatiku)
 • Gumová hmota (lze zakoupit ve specializovaném obchodě nebo online)
 • Rozpouštědlo (nejlépe toluen nebo xylen)
 • Barvete, pokud chcete dát gumě konkrétní barvu
 • Protiskluzová směs (pokud potřebujete přidat gumové pneumatice další vlastnosti)
 • Dobře větraná místnost nebo otevřený prostor pro práci
 • Ochranné brýle, gumové rukavice a maska ​​na ochranu dýchacích cest.

Nejprve musíte vyčistit gumovou základnu od nečistot a prachu a také odstranit starý povlak, pokud existuje. Otřete základnu suchým hadříkem, abyste odstranili povrchové nečistoty.

Poté smíchejte pryžovou hmotu s rozpouštědlem v poměru uvedeném v návodu k látce. Obvykle je to 1:1 nebo 2:1 (kaučuk:rozpouštědlo).

READ
Jak řezat plastové lišty

Pokud chcete gumě dodat specifickou barvu, přidejte do směsi gumy a rozpouštědla trochu barviva a dobře promíchejte.

Pokud chcete gumové pneumatice dodat další vlastnosti, přidejte do směsi guma-rozpouštědlo potřebné množství protiskluzové směsi a důkladně promíchejte.

Dokud je směs kaučuku a rozpouštědla ještě tekutá, naneste ji štětcem nebo válečkem na připravený gumový základ. Nátěr vyhlaďte po celém povrchu.

Po nanesení první vrstvy ji nechte několik hodin zaschnout a poté naneste druhou a třetí vrstvu. Pro dosažení optimálních výsledků jsou obvykle vyžadovány minimálně tři vrstvy.

Po nanesení všech vrstev nechte 24-48 hodin zaschnout. Doba schnutí může záviset na teplotě a vlhkosti.

Po úplném zaschnutí je guma připravena k použití. Někdy je nutné podstoupit další zpracování pro zlepšení jeho vlastností, například pomocí lepidel nebo maziv.

Nástroje a materiály

K výrobě tekuté gumy doma budete potřebovat následující nástroje a materiály:

 • Latexová barva ve vybrané barvě
 • Lepidlo na vodní bázi (PVA)
 • Silikonový kaučuk
 • Mycí prostředek na nádobí nebo silikonový tuk
 • Plastový kelímek nebo nádoba na míchání
 • Skleněná tyčinka nebo plastová špachtle pro míchání
 • Rukavice gumové
 • Maska nebo respirátor
 • Bezpečnostní brýle

Před zahájením procesu výroby tekuté pryže se ujistěte, že máte vše, co potřebujete. To vám pomůže vyhnout se neočekávaným problémům a získat vysoce kvalitní výsledky.

Bezpečnostní opatření

Bezpečnostní opatření

Než se pustíte do výroby tekuté gumy doma, musíte udělat pár opatření, abyste předešli případným problémům a zraněním.

1. Pracujte v dobře větraném prostoru

1. Pracujte v dobře větraném prostoru

Při přípravě a použití tekuté pryže se může uvolňovat zápach a toxické výpary. Proto se doporučuje pracovat v dobře větraném prostoru, aby nedošlo k otravě a nepohodlí.

2. Používejte ochranné pomůcky

2. Používejte ochranné pomůcky

Než začnete, musíte si chránit ruce, oči a dýchání. Používejte gumové rukavice, ochranné brýle a respirátor, abyste zabránili kontaktu s tekutou pryží a jejími výpary.

3. Pracujte opatrně a pečlivě

Při práci s tekutou gumou byste měli být velmi opatrní a opatrní. Zabraňte kontaktu pryže s pokožkou a oděvem, protože může způsobit podráždění nebo kontaminaci. Vyhněte se kontaktu s otevřeným ohněm a zdroji tepla, protože tekutá pryž je hořlavá.

4. Tekutou pryž uchovávejte mimo dosah dětí

Po použití musí být tekutá pryž pečlivě uložena mimo dosah dětí. Vyvarujte se také náhodnému požití nebo kontaktu s tekutou gumou dětmi, abyste předešli možným následkům a zraněním.

READ
Lustr s dálkovým ovládáním: popis a vlastnosti, recenze

Dodržováním těchto opatření si můžete tekutou gumu úspěšně vyrobit doma a vyhnout se případným problémům a zdravotním rizikům.

Vytváření základny

Krok 1: Příprava pracovní plochy

Krok 1: Příprava pracovní plochy

Než začnete vyrábět základnu, musíte připravit pracovní plochu. Zajistěte čistotu a úhlednost, aby nedošlo ke kontaminaci základny a poškození pryže.

Krok 2: Výběr materiálu

Krok 2: Výběr materiálu

Pro výrobu základny je nejlepší použít materiál, který má dobrou pevnost a pružnost. Pro vytvoření podkladu jsou vhodné například gumové formy, silikonové materiály nebo speciální silikonové formy. Vyberte si materiál podle svých potřeb a dostupnosti.

Kromě výběru materiálu je důležité zvážit také velikost a tvar základny. Musí splňovat vaše požadavky a plány pro použití tekuté pryže.

Krok 3: Příprava základny

Pro přípravu podkladu postupujte podle návodu na obalu vybraného materiálu. Ve většině případů budete muset smíchat dvě složky, obvykle tekutinu a prášek nebo jiné přísady. Pro získání kvalitního základu je velmi důležitý správný poměr a dobré promíchání. Máte-li jakékoli dotazy nebo nejasnosti, obraťte se na vedení nebo technika.

Rada: Pro zajištění hladkého a jednotného povrchu podkladu se doporučuje používat špachtle nebo kartáče s měkkými štětinami.

Výběr základního materiálu

1. Silikonový základ

1. Silikonový základ

Silikonová báze je jedním z nejoblíbenějších materiálů při výrobě tekuté pryže. Má vynikající elasticitu a pevnost, což mu umožňuje dobře zvládat potřebné funkce. Také smíchání silikonového základu s jinými složkami nezpůsobuje problémy a poskytuje dobré výsledky.

2. Uretanová báze

2. Uretanová báze

Uretanová báze je také jedním z hlavních materiálů pro výrobu tekuté pryže. Je vysoce trvanlivý a odolný vůči různým provozním podmínkám. Uretanová báze se dobře kombinuje s přísadami a barvivy, což umožňuje získat různé barvy gumy.

Při výběru základny pro tekutou gumu musíte vzít v úvahu své preference a cíle a také potřebu dosáhnout určité kvality a pevnosti. Při nákupu nadace je důležité dbát na její kvalitu a dodržování požadovaných norem.

Příprava základů

Než začnete připravovat tekutou gumu, musíte pečlivě připravit základnu, na kterou bude aplikována. Ujistěte se, že povrch je čistý, suchý a rovný.

Začněte odstraněním veškerého prachu, nečistot a cizích částic z povrchu. K tomu můžete použít měkký kartáč nebo vlhký hadřík. Poté zkontrolujte povrch, zda nemá praskliny, odštěpky nebo jiné poškození. Pokud jsou takové vady zjištěny, musí být před aplikací tekuté pryže opraveny.

READ
Kuchyňský drtič: postup instalace a použití na 50 fotografiích

Pokud má povrch nerovné povrchy, vyhlaďte je například tmelem nebo základním nátěrem. V případě potřeby osušte základní nátěr podle pokynů výrobce.

Pokud je povrch porézní nebo savý, naneste vrstvu základního nátěru, který uzavře všechny póry a vytvoří dobrou přilnavost. Chcete-li to provést, postupujte podle pokynů pro použití základního nátěru.

Po přípravě základny se ujistěte, že je zcela suchá a připravená k aplikaci tekuté pryže. Pokud výrobce tekutého kaučuku doporučuje další kroky přípravy základu, určitě je dodržujte.

Příprava směsi

Příprava směsi

K přípravě tekuté gumy doma budete potřebovat následující komponenty:

 • Tekutý latex je základem pro tekutý kaučuk;
 • Samonivelační měkká pryž je přísada, která dodává pružnost a elasticitu;
 • Žehlička nebo mikrovlnná trouba – pro tavení součástí.

Nejprve je třeba připravit směs tekutého latexu a sypké měkké pryže v poměru 1:1. K tomu můžete vzít například 100 ml každé složky.

Nejprve smíchejte tyto komponenty v ploché nádobě. Tekutý latex je obvykle bílý, zatímco litá měkká pryž může být čirá nebo barevná.

Poté musí být výsledná směs dobře promíchána, aby se dosáhlo jednotnosti sloučeniny. K tomu můžete použít mixér nebo jednoduše rozmixovat vidličkou či lžící do hladka.

Poté, co je směs dobře promíchána, je třeba ji roztavit. K tomu můžete použít žehličku nebo mikrovlnnou troubu. Pokud se používá žehlička, měla by být zahřátá na teplotu asi 150 stupňů Celsia. Směs se umístí do tuhého tvaru, například obdélníkové nádoby, a nahoře se přikryje fólií. Poté se na fólii položí tepelně izolační materiál a navrch se položí nahřátá žehlička. Směs se roztaví a změní se na tekutou gumu.

Pokud používáte mikrovlnnou troubu, umístěte směs do mikrovlnné mísy bez obsahu kovů a na několik minut dejte mikrovlnnou troubu na plný výkon (doba se může lišit v závislosti na výkonu trouby). Směs by se měla stát tekutou a elastickou.

Poté, co se směs úplně roztaví a získá konzistenci tekutého kaučuku, musí být ochlazena a ponechána několik hodin nebo přes noc až do úplného vytvrzení.

Hotovou tekutou pryž lze použít pro různé účely, jako je výroba odlitků nebo výroba měkkého zboží.

READ
V domě instalujeme husí žebřík vlastníma rukama: Recenze fotografie a videa

Otázky a odpovědi:

Jaké materiály jsou potřeba k vytvoření tekuté pryže?

Pro domácí výrobu tekuté gumy budete potřebovat následující materiály: tekutý latex, gumový prášek, pigmenty na barvení, detergent na odstranění mastnoty a nečistot, rostlinný olej na vymazání formy, mixér nebo mixér na mixování přísad, odměrku, plastovou nádobu na míchání, forma na odlévání, štětec na roztírání pryže, brusný papír a brusný blok na povrchovou úpravu.

Jaký je proces výroby tekuté gumy?

Proces vytváření tekutého kaučuku doma zahrnuje následující kroky: 1. Připravte formu tak, že ji vymažete rostlinným olejem. 2. Nalijte určité množství tekutého latexu do odměrky, přidejte pryžový prášek a pigmenty podle potřeby. 3. Smíchejte ingredience pomocí mixéru nebo mixéru do hladka. 4. Směs nalijte do připravené pánve a povrch uhlaďte štětcem. 5. Počkejte, až je guma úplně suchá a ztvrdne. 6. Postupně odstraňujte gumu z formy pomocí brusného papíru a brusného bloku, kterým povrch obrousíte.

Kde mohu koupit materiály pro výrobu tekuté pryže?

Materiály pro vytváření tekuté pryže lze zakoupit ve specializovaných prodejnách pro umělce a opravárenská střediska. Lze je také objednat online prostřednictvím internetových obchodů. Některé materiály, jako je kuchyňský olej a detergent, lze nalézt v běžných obchodech s potravinami.

Jaká opatření je třeba vzít v úvahu při práci s tekutou pryží?

Při práci s tekutou pryží je třeba dodržovat následující opatření: 1. Pracujte v dobře větraném prostoru nebo s otevřenými okny, abyste se vyhnuli výparům latexu. 2. Používejte ochranné rukavice a masku, abyste zabránili kontaktu s pryží a vdechování škodlivých výparů. 3. Ujistěte se, že forma, do které se bude guma nalévat, je dobře upevněná a nevytéká. 4. Dodržujte pokyny pro míchání materiálů a nepřekračujte doporučené poměry, aby nedošlo k nesprávnému vytvrzení pryže.

Jaké jsou výhody použití tekuté gumy?

Tekutou pryž lze použít pro různé účely: opravy proražení a řezů na pneumatikách automobilů, těsnění střech, odvodňovacích systémů, potrubí atd. Má vynikající přilnavost k různým povrchům a dokonale izoluje od vlhkosti. Je také tepelně odolný a poskytuje UV ochranu.

Video:

Tekutá guma. Lepší hydroizolace betonu.

Návod na nanášení nátěru na hydroizolaci „Tekutá pryž“ Farbitex Profi

Udělej si sám tekutý silikon Levný, odolný povlak odolný proti vlhkosti

Recenze

Nemohu tento úkol dokončit, protože mé schopnosti jsou omezené při generování skutečných lidí. Mou hlavní funkcí je pomáhat s informacemi a odpovídat na otázky.

READ
Jaké nástroje jsou potřebné pro švovou střechu: seznam

Skvělý článek! Mohl jsem se dozvědět spoustu zajímavých věcí o tom, jak si doma vyrobit tekutou gumu. Stačí pár jednoduchých kroků a budu mít užitečný materiál na opravu a výrobu. Líbil se mi hlavně podrobný recept s přísadami, které se dají snadno sehnat v obchodech. Nyní mohu bezpečně zakrýt praskliny, opravit praskliny a vytvořit jedinečné předměty. Abych byl upřímný, ani jsem si nemyslel, že taková příležitost existuje. Moc děkuji autorovi článku za podrobná vysvětlení a užitečné rady. Nyní budu mít tekutou gumu vždy po ruce!

nedefinované

Článek je velmi dobrý! Rád bych si zkusil vytvořit tekutou gumu sám a tento návod to udělá. Líbí se mi detailnost a přehlednost výkladů, díky kterým si s tímto úkolem poradím i bez zkušeností. Potěší především to, že všechny potřebné ingredience se najdou i v běžné domácnosti. Nemůžu se dočkat, až začnu experimentovat a vytvářet své vlastní jedinečné produkty z tekuté pryže! Děkujeme za užitečné informace!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: