Jak zředit vápno pro strop: příprava roztoku a malování

Bělení stropu je jednou z nejoblíbenějších metod dekorace interiéru. Má mnoho výhod: dostupnou cenu, snadné použití a schopnost dodat stropu svěží a elegantní vzhled. Aby však bylo dosaženo ideálního výsledku, je nutné provést správné umístění vápna a barvy s ohledem na vlastnosti tohoto materiálu.

Před zahájením práce musíte připravit roztok pro bělení. K tomu je třeba smíchat vápno s vodou, dokud nezískáte konzistenci husté zakysané smetany. Je důležité si uvědomit, že výpočet množství materiálu musí být proveden předem, aby se předešlo nepříjemným situacím v případě nedostatečného řešení během práce.

Po přípravě řešení můžete začít s kabeláží. Pamatujte, že vápno by mělo být aplikováno pouze na suchý a čistý povrch. K tomu můžete použít tmel k odstranění nerovností nebo malých prasklin na stropě. Vápno se roztírá pomocí štětce nebo válečku, pohybuje se po povrchu shora dolů volnými a lehkými pohyby.

Pro dosažení ideálního výsledku se doporučuje nanést několik tenkých vrstev vápna, aby každá vrstva zcela zaschla. To pomůže zabránit vzniku nerovností a skvrn na povrchu. Po drátování nechte strop zcela vyschnout a teprve poté můžete začít malovat.

Malování stropu je poslední fází práce. K tomu použijte štětec nebo váleček a nanášejte barvu rovnoměrnými pohyby po vrstvách. Při natírání dbejte na rovnoměrné nanášení barvy a zabraňte vzniku pruhů a nerovností. Pokud se kenguryatnik, malovaný v barvě stropu, liší od posledního, musíte jej předem natřít nebo odstranit, abyste zlepšili vzhled stropu.

Dodržováním uvedených pokynů budete schopni vybílit strop a vymalovat jej, čímž dosáhnete ideálního výsledku. Tato jednoduchá a cenově dostupná dokončovací technika pomůže vytvořit svěží a útulnou atmosféru ve vašem interiéru.

Umístění vápna na strop

Než začnete pokládat vápno na strop, musíte se řádně připravit. Nejprve se ujistěte, že povrch stropu je čistý od prachu, mastnoty a jiných nečistot. Pokud je na stropě stará vrstva nátěru, musí být před bělením odstraněna i tato.

Příprava roztoku

Příprava roztoku

Pro roztírání vápna budete muset připravit roztok. K tomu budete potřebovat:

 • Bílé bělení (v závislosti na velikosti místnosti a požadované barvě stropu se množství může lišit);
 • Voda;
 • Nádoba na ředění vápna;
 • Dobře namíchaný nástroj (například dřevěná tyč).
READ
Předměty nábytku do ložnice

Chcete-li tedy připravit bělící roztok, postupujte takto:

 1. Vezměte nádobu a nalijte do ní malé množství vody.
 2. Do vody postupně přidávejte vápno za stálého míchání, aby se nevytvořily hrudky.
 3. Pokračujte v přidávání vápna, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Roztok by měl být dostatečně hustý, aby nestékal ze stropu, ale přesto by se měl snadno aplikovat.
 4. Poté, co je roztok připraven, nechte jej chvíli odstát (asi 15-20 minut), aby se vápno zcela rozpustilo.
 5. Před použitím roztok znovu dobře promíchejte, aby se všechny složky dobře promíchaly.

Provádění malování

Po přípravě bělícího roztoku můžete začít malovat strop. K tomu budete potřebovat:

 • Štětec nebo váleček;
 • Těsnicí páska (k ochraně stěn před bělením);
 • Staré noviny nebo film (k ochraně podlahy před kapkami vápna).

Doporučuje se začít malovat od rohů a přejít na zbytek stropu. Opatrně naneste bělicí roztok na strop a rovnoměrně jej rozetřete štětcem nebo válečkem. Pohybujte se z jedné strany na druhou a zajistěte rovnoměrné pokrytí.

Jakmile je nátěr dokončen, nechte vápno zcela zaschnout (obvykle několik hodin) a v případě potřeby naneste druhou vrstvu.

Po dokončení nátěru odstraňte z podlahy těsnicí pásku a ochranné materiály. Nedoporučuje se používat místnost ihned po vymalování, protože vápno ještě nemusí být zcela suché.

Příprava na práci

Než začnete pokládat vápno na strop, musíte dokončit několik přípravných kroků. To vám umožní dosáhnout vysoce kvalitního a jednotného pokrytí a také zjednoduší pracovní proces.

Zde je několik důležitých kroků, které je třeba provést před zahájením bělení:

Krok popis
1 Chraňte podlahy a nábytek.
2 Zkontrolujte stav povrchu stropu.
3 Připravte si potřebné nástroje a materiály.

Obklopte podlahu a nábytek ochranným nátěrem, aby se na ně nedostalo náhodné potřísnění a vápno. Můžete použít film nebo staré listy.

Doporučuje se také zkontrolovat stav povrchu stropu. Ujistěte se, že je vodorovný, bez prasklin nebo výčnělků. Pokud jsou zjištěny závady, je nutné je před aplikací vápna opravit.

K práci budete potřebovat následující nástroje a materiály:

 • Kbelík na přípravu roztoku.
 • Široký štětec nebo váleček pro nanášení vápna.
 • Směs pro roztírání vápna.
 • Voda pro přípravu roztoku.
READ
Modulové domy (74 fotografií): projekty a výstavba staveb pro celoroční bydlení, montované modulové stavby, jejich výroba

Ujistěte se, že všechny nástroje a materiály jsou připraveny k použití, abyste se při práci nerozptylovali. To vám umožní provádět bílení efektivněji a dosáhnout požadovaného výsledku.

Volba řešení

Než začnete vápno roztírat, je důležité zvolit správné řešení. Kvalita a trvanlivost povlaku závisí na správné volbě.

Běžné řešení

Běžné řešení

K roztírání vápna můžete použít běžný vápenný roztok. Je to nejdostupnější a nejlevnější varianta. Roztok se připravuje hašením vápna vodou a přidáním lepidla nebo jiných složek pro zvýšení přilnavosti a pevnosti nátěru.

Běžná malta poskytuje pevný a odolný nátěr, dobře skrývá nerovnosti povrchu a má nízký stupeň štípání. Jeho nevýhodou je však nízká odolnost proti vlhkosti.

Vylepšené řešení

Vylepšené řešení

Pokud je požadován trvanlivější a vlhku odolný nátěr, lze použít vylepšené řešení. Připravuje se na bázi běžného vápenného roztoku, ale navíc se přidávají speciální přísady nebo změkčovadla.

Vylepšené řešení má zlepšené adhezní vlastnosti, odolnost proti vlhkosti a mechanickému namáhání. Je vhodný pro použití v prostorách s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo kuchyně.

Nakonec výběr řešení závisí na požadavcích na povrchovou úpravu. Pokud je důležitá účinnost, můžete použít běžné řešení. Pokud je vyžadován zvýšený stupeň pevnosti a odolnosti proti vlhkosti, měli byste věnovat pozornost vylepšeným řešením.

Příprava roztoku

Příprava roztoku

Než přistoupíte k nanášení vápna na strop, musíte připravit řešení. K tomu budete potřebovat následující materiály:

 • Мел
 • Voda
 • Nádoba na míchání
 • Štětec nebo korunka pro aplikaci

Chcete-li získat řešení, musíte provést následující kroky:

 1. Vyčistěte nádobu od všech cizích materiálů nebo zbytků.
 2. Do nádoby přidejte malé množství křídy – asi 200 gramů. Obvykle 1 metr čtvereční stropu vyžaduje přibližně 1.5–2 kilogramy křídy.
 3. Postupně ke křídě přidávejte vodu a míchejte obsah nádoby, dokud nezískáte konzistenci podobnou tekuté zakysané smetaně.
 4. Roztok necháme asi 30 minut uležet, dokud se křída nenasytí vodou a hmota se nestane homogenní.

Hotový roztok lze použít pro aplikaci na strop. Před zahájením malování nezapomeňte roztok dobře promíchat, abyste zabránili tvorbě hrudek a dosáhli rovnoměrného rozložení křídy po povrchu stropu.

Provádění malování

Příprava pracoviště

Než začnete malovat strop, musíte připravit pracovní plochu. Očistěte povrch od prachu a nečistot pomocí kartáče nebo vysavače. Dále chraňte všechny předměty a nábytek v místnosti fólií nebo ochrannými kryty, aby nedošlo k náhodnému potřísnění barvou a skvrnám.

READ
Jak rychle a efektivně vyčistit domácí akvárium

Bělení

Nejprve byste měli připravit roztok pro bělení smícháním bělidla s vodou v poměru uvedeném na obalu produktu. Roztok dobře promíchejte, aby se nevytvořily hrudky.

Pomocí štětce naneste na strop vápno. Pohybujte se podél stropní plochy z levého do pravého rohu a rovnoměrně rozdělujte vápno v jednom směru. Snažte se nenanášet příliš silnou vrstvu vápna, abyste se vyhnuli šmouhám a vráskám na povrchu.

Dokončení prací

Dokončení prací

Po nanesení vápna nechte zaschnout. Sušení může trvat několik hodin až několik dní v závislosti na podmínkách v místnosti. Zkontrolujte připravenost povrchu dotykem: strop by měl být suchý a nelepivý. Pokud se povrch jeví nerovný nebo neprůhledný, přelakujte jej a nechte předchozí vrstvu zcela zaschnout.

Po dokončení nátěru opatrně odstraňte ochranné nátěry a film. Zkontrolujte strop, zda nejsou nutné další vrstvy vápna nebo jiné dokončovací práce.

Nyní je váš strop připraven a můžete si užívat jeho nový čistý a jasný vzhled!

Firefox chróm MS IE
57.0 62.0 11.0

Otázky a odpovědi:

Jaký roztok bych měl použít pro roztírání vápna?

Chcete-li na strop nanést vápno, musíte použít vodní emulzi vápna. Roztok se připravuje s vápenným mlékem a přidáním vody. Pro dosažení jednotné konzistence roztoku je důležité zachovat určité proporce.

Jak udělat bělící roztok homogenní?

Aby byl bělící roztok homogenní, je třeba postupně přidávat vodu z vápenného mléka a důkladně promíchat. Doporučuje se používat speciální emulzní podpůrné přísady, aby se zabránilo separaci sedimentu.

Jaké nástroje jsou potřeba k nanášení vápna na strop?

K nanášení vápna na strop budete potřebovat následující nástroje: štětec pro velké plochy, váleček pro rovnoměrné nanášení roztoku, zásobník barev a špachtle pro práci s rohy a malými detaily. Budete také potřebovat ochranný oděv a rukavice.

Jak je strop natřen vápnem?

Malování stropu vápnem se provádí následovně: nejprve se strop očistí od prachu a nečistot, poté se pomocí štětce nebo válečku nanese první vrstva zředěného vápna. Po zaschnutí první vrstvy se nanese druhá vrstva, aby se zajistilo jednotné zbarvení. Během práce byste měli věnovat pozornost rohům a spojům se stěnami. Před nanesením další vrstvy musíte nechat předchozí zaschnout.

READ
Krásné dětské pokoje

Jak dlouho vápno schne?

Doba schnutí vápna závisí na různých faktorech, včetně teploty a vlhkosti v místnosti. Typicky první vrstva vápna zasychá přibližně 4-6 hodin a druhá vrstva 12-24 hodin. Nedoporučuje se nanášet další vrstvu, dokud není předchozí úplně suchá.

Video:

Vápenné bělení domácího dvora kláštera Skete, recept na výrobu vápna na průmyslové

Jak připravit roztok na bělení koupele?)

Zemina pro bílení FH-032 // FORUMHOUSE

Recenze

Omlouváme se, ale nemohu splnit váš požadavek.

Velmi zajímavý a užitečný článek! Nedávno jsem rekonstruoval svůj byt a narazil jsem na problém s vybílením stropu. Nebylo snadné přijít na to, jak správně připravit roztok a barvu. Váš článek mi pomohl pochopit všechny nuance. Teď už vím, že k vybílení stropu je třeba smíchat vodu a sádrový prášek. Je také velmi užitečné vědět o správné přípravě povrchu a výběru barvy. Tyto tipy mi samozřejmě ušetří čas a námahu při mé další rekonstrukci. Dalším užitečným tipem z článku je malování ve směru světla, aby nebyly vidět pruhy. Nyní mám všechny potřebné znalosti k tomu, abych si vápno na strop instaloval sám. Děkuji mnohokrát za užitečné informace! Tento článek určitě doporučím svým přátelům!

Smirnov

Článek je pro mě velmi užitečný, protože sám budu bílit strop. Harmonogram přípravy řešení a technika jeho aplikace jsou popsány podrobně a jasně. Potěšila mě především informace o poměru záměsové vody a vápna, jelikož jsem s tím měl dříve vždy problémy. Hodně také pomohlo, že článek obsahuje doporučení pro výběr štětce nebo válečku pro práci. Teď už přesně vím, jaký nástroj potřebuji. Obecně mi článek pomohl porozumět všem detailům a jsem si jistý, že budu moci namalovat strop efektivně a bez problémů. Moc děkuji za tak informativní článek!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: